Atsakomybės stoka skandina karjeras

Publikuota: 2014-01-11
Atnaujinta 2015-06-01 13:07
Tomas Kaulinskas, UAB Tęstinių mokymų centro vadovas, asmeninio efektyvumo treneris, DA VINCI asmeninės efektyvumo sistemos autorius, praktikas, vadovas.
Tomas Kaulinskas, UAB Tęstinių mokymų centro vadovas, asmeninio efektyvumo treneris, DA VINCI asmeninės efektyvumo sistemos autorius, praktikas, vadovas. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
 

Atsakomybė – viena iš vertybių, apie kurią tiek versle, tiek ir asmeniniame gyvenime kalbama tikrai daug. Tačiau tai, kas iš tiesų yra atsakomybė ir kokią vertę ji kuria, neretai suvokiama klaidingai, dėl to padaroma daug klaidų versle ir asmeninėje karjeroje.

Paklausus „Kaip jūs suprantate, kas yra atsakomybė?“, dažniausias atsakymas, kurį tenka išgirsti, kad – tai žmogaus charakterio savybė, pasireiškianti, kai žmogus padaro kas jam liepta arba ką jis įsipareigoja atlikti pats. Atsakymai gana konkretūs. Tačiau pateikus antrą klausimą: „O kaip jūs vertinate savo ir aplinkinių atsakomybės lygį, kaip ją pamatuojate?“, atsakymai būna jau kur kas labiau "išplaukę": "to pamatuoti neįmanoma, žmogus arba atsakingas, arba ne“, „kuo žmogus daugiau padaro, tuo jis atsakingesnis“, „jei žmogus geba dirbti be griežtos kontrolės, vadinasi jis atsakingas“ ir pan.Tokiais atsakymais gal ir būtų galima apsiriboti, jei ne faktas, kad atsakomybė – viena iš kertinių savybių, užtikrinančių sėkmingą ir efektyvią veiklą. Ji yra tiesiogiai susijusi su gebėjimu priimti tinkamus sprendimus, pasitikėjimu savimi, veiklos kokybe bei gebėjimu pasiekti ambicingus tikslus.Atsakingu žmogumi negimstama, juo – tampama. Pirmieji ir pagrindiniai mokytojai atsakomybės ugdytojai be abejo, yra tėvai. Tiek pamokymais, tiek savo pavyzdžiu, šie brangūs žmonės mums „įskiepijo“ vienokį ar kitokį atsakingo elgesio modelį. Deja, matant koks didžiulis atsakomybės styginius šiandien yra mūsų visuomenėje, tenka pripažinti, kad šis auklėjimas daugeliui buvo nenusisekęs. Ir tai ne tik subjektyvus pastebėjimas. Psichologinių asmenybės testų ir klausimynų pagalba per pastaruosius 3 metus teko tirti daugiau nei 500 suaugusių žmonių atsakomybės lygį. Išvados – 92% respondentų atsakomybės lygio įvertinimas patenka į kategoriją „žemas“ arba „labai žemas“. Vertinant balais tai būtų -5,5 ir mažiau (skalėje nuo +10 iki -10).Beje, maždaug 90%  iš tų, kurių atsakomybės lygis buvo įvertintas kaip „žemas“ arba „labai žemas“ irgi manė, kad jų atsakomybė yra daug aukštesnė, o pamatę realią situaciją buvo tikrai nuoširdžiai nustebę.

Pamatai klojami šeimoje

Kodėl daugelio žmonių „atsakomybės raumenys“ tokie silpni? Jei pasižiūrėsime į „standartinę“ šeimą, joje augantis vaikas iki 18, o kartais ir ilgiau, beveik neprisiima jokios realios atsakomybės už savo gyvenimą. Nuo mažų dienų tėvai sprendžia kada ir ką vaikas valgys, kada žais, kada ilsėsis, kada mokysis, kokius būrelius lankys, kuo užsiims laisvu nuo mokslų metu ir t.t. Tėvai taip susigyvena su „visažinių globotojų“ role, kad atėjus laikui pradėti palengva perdavinėti atsakomybės estafetę vaikui (pasak asmenybės raidos psichologų, tai reikia pradėti daryti kai vaikui sueina 4-5 metai), jie ir toliau išlaiko atsakomybės monopolį savo rankose. O kai 12-14 metų paaugliai tam pradeda aktyviai priešintis, tėvai tai pavadinę „sunkiu paauglystės laikotarpiu“ dar aktyviau ima stengtis kontroliuoti savo vaiko gyvenimą, neleisdami jam stiprinti „atsakomybės raumenų“.Suaugęs ir tėvų namus palikdamas žmogus, deja, išsineša stipriai atrofuotą gebėjimą prisiimti atsakomybę.  Stebint ir dirbant su 18–22 metų žmonėmis, dažnai matau, kad jie net nesupranta, jog aplinkiniai piktinasi būtent dėl jų nesugebėjimo atsakingai elgtis, o patys daugiausia problemų savo gyvenime patiria dėl asmeninės atsakomybės stokos, atidėliodami klausimus, reikalaujančius neatidėliotinų sprendimų.Kas vyksta tokio žmogaus darbo vietoje? Kiek įmonė sumoka už kiekvieno atskiro darbuotojo atsakomybės stoką? Šiandieniniame pasaulyje, vienas iš itin svarbių faktorių, užtikrinančių gerą rezultatą, yra greitis. Tai – ne apie chaotiškus ir neapgalvotus sprendimus, o apie greitą, tinkamai įvertintą reakciją į aplinkoje vykstančius pokyčius.

Atsakomybės vengimas didina problemas

Kaip elgiasi žmogus su silpnais atsakomybės „raumenimis“, kai situacija netikėtai pasikeičia? Ir pasikeičia dažniausiai ne į gerą. Paimkime konkretų pavyzdį. Vadybininkui skambina nepatenkintas suteiktų paslaugų kokybe klientas. Pirmoji darbuotojo reakcija – ignoravimas. Nekeliamas telefonas, tikintis, kad žmogus aprims arba paskambins kitam kolegai. Jei klientais ir toliau atkakliai skambina, vadybininkas atsiliepia ir dėl esamos situacijos pradeda kaltinti tiekėjus, nenorėdamas prisiimti asmeninės atsakomybės už tai, kas įvyko. Kai apkaltinus kitus išsisukti nepavyksta, pereinama į trečia stadiją – pasiteisinimą. Darbuotojas pradeda įtikinėti klientą, kad jis labai gailisi dėl susiklosčiusios situacijos, pradeda aiškinti, kad nei jis, nei jo kompanija tikrai nenorėjo klientui sukelti nemalonumų. Aiškina, kad jis nieko negali padaryti. Kuo daugiau jis teisinasi, tuo prasčiau jaučiasi, nes žmogaus psichologija veikia taip, kad įtikinėdami kitą, mes nesąmoningai, tuo pat metu, įtikinėjame ir save. Po 15 min. tokio pokalbio, vadybininkas pasijunta nevykėliu ir likusią dienos dalį jo darbų produktyvumas būna stipriai kritęs.Periodiškai kartojantis tokioms situacijoms, ima mažėti žmogaus pasitikėjimas savimi, dėl to jam tampa vis sunkiau priiminėti naujus sprendimus, reikia vis daugiau pritarimo ir palaikymo iš aplinkinių, vis sunkiau išlikti veikliam, kai darbinė situacija tampa nepalanki. O jei užstringama vienoje iš stadijų, pavyzdžiui, kaltinimo, įmonės kolektyvas, vietoje to, kad spręstų kylančias problemas, didžiąją energijos ir laiko dalį skiria „kaltųjų“ paieškoms. Kiek tai kainuoja įmonei, labai nesunku paskaičiuoti, įvertinus prarastų klientų skaičių ir tuščiai arba neproduktyviai išnaudotą laiką, už kurį yra mokami pinigai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Atsakingas žmogus – teisingi sprendimai

Kaip analogiškoje situacijoje elgiasi žmogus, turintis išties tvirtą atsakomybę? Jis neignoruoja problemos, nes suvokia, kad savaime ji neišsispręs, o atidėliojama tik didės. Jis nekaltina kitų, o kreipiasi į juos pagalbos. Jis nesiteisina, ir nekartoja, kad nieko negali padaryti. Jis neatidėliodamas imtasi problemos sprendimo ir padaro viską, kas nuo jo priklauso, kad klientas patirtų kuo mažiau nepatogumų.Visai neseniai, aš priėmiau sprendimą pakeisti vieną mobiliojo ryšio operatorių kitu, nes patektus į „nestandartinę“ situaciją, operatoriaus vadybininkas, kurio paslaugomis mano įmonė naudojosi pastaruosius 5 metus, sėkmingai „šokinėjo“ iš antros stadijos (kaltinimo) į trečią (pasiteisinimo), nedarydamas nieko, kas padėtų kilusią problemą išspręsti. Ir tada, kai netekęs vilties sulaukti pagalbos aš kreipiausi į kitą kompaniją, buvau labai maloniai nustebintas – problema buvo išspręsta per keliolika minučių, nes ten dirbęs žmogus turėjo gerai išlavintą atsakomybę.

Pradžia – sąžiningumas sau

Atsakomybė turi dvi sudedamąsias dalis – atsakomybė prieš save ir atsakomybė prieš kitus. Nors dažnai galvojame, kad atsakomybė, tai tik pirmoji mano paminėta dalis, iš tiesų abi jos yra vienodai svarbios, norint pasiekti gerus rezultatus visame, ką darome. Nepakanka būti tuo, kuris įvykdo įsipareigojimus, duotus kitiems. Tai tik 50% sėkmės. Kitą dalį sudaro gebėjimas būti atsakingais prieš save. Jei, pavyzdžiui, žmogus elgdamasis neatsakingai, ignoruoja sveikatos problemas, ateis laikas, kai jis taps fiziškai nepajėgiu išlaikyti tinkamą atsakomybę prieš kitus.Aukšta atsakomybė – savybė, turinti aukso vertę ir suteikianti didžiulį konkurencinį pranašumą. Gera žinia – šią savybę galima sėkmingai ugdyti ir stiprinti, nepriklausomai nuo amžiaus pasiekimų. Pradėjus ją stiprinti, reikėtų atidžiai peržvelgiant darbines situacijas, kuriose ignoruojamos kylančios problemos, kaltinami aplinkiniai ir aplinkybės ar nuolat teisinamasi. Sąžiningai identifikavus tai, reikia kiekvieną situaciją imti atskirai ir labai sąmoningai pradėti keisti neefektyvų savo elgesio modelį į tokį, kuris iš tiesų būtų vertingas tiek mums, tiek kitiems.Viena iš dažnai pasitaikančių įmonėse situacijų – didžiuliai darbo krūviai, gulantys ant vieno žmogaus, pavyzdžiui, vadovo, pečių. O tai – nuolatiniai viršvalandžiai, pervargimas, konfliktai su šeimos nariais. Kaip dažniausiai elgiamasi? Iš pradžių nekreipiama dėmesio (ignoravimas), po to pradedama aiškinti, kad kiti kolektyvo nariai nesusitvarko su savo darbais, todėl tenka dirbti už juos (kaltinimas). O kai mums pasiūlo išmokti deleguoti arba priimti į darbą dar vieną žmogų, mes pareiškiame, kad gerų specialistų nėra (pasiteisinimas). Ar toks elgesys duoda gerą rezultatą? O ką reikėtų keisti? Kada tai ketinate padaryti?

Kaip padėti darbuotojui?

Visų pirma vadovai turėtų vengti klaidos, kurią darė tėvai – atsakomybės monopolio. Davus žmogui užduotį, reikia duoti ir pilną atsakomybę už tos užduoties atlikimą. Tačiau reikia labai aiškiai išsakyti kokio konkretaus rezultato ir kada jo tikimasi, kokie etapai būtini.Labai svarbu informuoti darbuotoją, kad jis visuomet gali kreiptis į jus pagalbos bei patarimo. O tada verta tiesiog  palikti jį ramybėje. Nestovėti už nugaros, netikrinti kaip jam sekasi, kol neatėjo sutartas aptarimo laikas, neperiminėti skirtos užduoties atsiradus pirmiesiems nesklandumams. Jeigu darbuotojas ateitų ir bandydamas užduotį perduoti jums atgal, sakydamas: „Nebežinau ką daryti!“, vadovas turi ramiai jam pasiūlyti ateiti šiek tiek vėliau ir atsinešti su savimi keletą galimų sprendimo variantų. Nesvarbu, kokie tai bus variantai, svarbu už juos nuoširdžiai padėkoti, nes tik tada žmogus pradeda mokytis mąstyti ir prisiimti asmeninę atsakomybę.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

NVSPL vadovas po darbuotojos skundo nušalino pavaduotoją R. M. Balčienę

Danas Bakša, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) vadovas, nušalino nuo pareigų...

Vadyba
07:20
Per papildomą priėmimą studijuoti pakviesta dar 3.000 jaunuolių

Per papildomą priėmimą kvietimus studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose gavo 3.104 asmenys, pranešė...

Vadyba
2022.08.11
„Zenitech“ Lietuvoje vadovas: jeigu neaugi ir neprisitaikai, tada pradedi trukdyti kitiems Premium

Karjera tarptautinėse įmonėse dažnai spalvinama šviesiais atspalviais, tačiau tarp jų – daugybė pilkų zonų,...

Vadyba
2022.08.11
Milžino dominavimas biotechnologijose: leidžia kvėpuoti mažesnėms įmonėms ar jas smaugia? Premium

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų įmonės pernai ir vėl didino apsukas, vienvaldžiu lyderiu išliko „Thermo...

Inovacijos
2022.08.11
URM viceministrais tampa J. Survila ir J. Neliupšienė, ją EIMIN pakeis K. Žemaitis

Nuo rudens Užsienio reikalų ministerijoje (URM) pradės dirbti du nauji viceministrai – Jonas Survila ir...

Vadyba
2022.08.11
Arši kaktomuša dėl kvotų: vienoje pusėje – vežėjai, kitoje – žmogaus teisių aktyvistai Premium 1

Visą Europą stingdant vairuotojų deficitui, Lietuvos vežėjai darbuotojų randa Centrinėje ir Pietryčių...

Logistika
2022.08.11
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
Kada nebankrutuoti restoranui: istorijos pamokos, pavojingiausias amžius ir Palangos fenomenas Premium

Šiemet restoranų bankrotų užfiksuota daugiau negu per visus 2021 m., tačiau šie skaičiai – ne blogiausi per...

Gazelė
2022.08.11
D. Dundulis: skolintis pas mane niekas neikit, jei bėda atsitiks – duoti galiu (II dalis) Premium

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, antroje podkasto dalyje pasakoja apie...

Prekyba
2022.08.11
Registruotas nedarbo lygis Estijoje liepą pakilo iki 7,3%

Registruotas nedarbas Estijoje auga antrą mėnesį iš eilės – liepą jo lygis pakilo 0,2 procentinio punkto iki...

Vadyba
2022.08.10
Vadovų NT projektų plėtrai jau ieško su galvų medžiotojais, bet stebuklų nėra Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) projektus ir jų statybas galinčių valdyti specialistų NT plėtotojai šiandien ieško...

Statyba ir NT
2022.08.10
M. Kaleinikovė tapo „Eurovaistinės“ žmonių departamento vadove

„Eurovaistinės“ vadovų komandą papildė nauja žmonių departamento vadovė, Milda Kaleinikovė, iki šiol įmonėje...

Vadyba
2022.08.09
SAM supaprastino reikalavimus statutiniams pareigūnams dėl psichinės sveikatos 1

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė nustačiusi paprastesnius reikalavimus dėl psichinės sveikatos...

Vadyba
2022.08.09
„Ignitis renewables“ ieško nepriklausomo valdybos nario

Valstybės kontroliuojama energetikos grupė „Ignitis grupė“ paskelbė antrinės įmonės „Ignitis renewables“...

Vadyba
2022.08.09
Moteriški ir vyriški kolektyvai: lyčių įvairovė – būtina, bet komandos stiprybė – iš asmenybių įvairovės Premium

Kolektyvai, kuriuose dominuoja viena iš lyčių, pasak VŽ kalbintų vadovų ir psichologės, vis dar gali...

Vadyba
2022.08.09
Tyrimas: labiausiai su sėkminga karjera siejamos studijos – IT ir medicinos

6 iš 10 Lietuvos gyventojų savo vaikui ar kitam mokyklą baigiančiam giminaičiui rekomenduotų pasirinkti...

Vadyba
2022.08.09
Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą? Verslo tribūna

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti,...

Vadyba
2022.08.09
„Aston Martin“ pradeda naują erą: keičia prekės ženklą ir pristato naują ikoniškąjį logotipą Verslo tribūna 1

Ikoniškasis „Aston Martin“ ženklas kelia sparnus į naują įspūdingą erą. Itin prabangių britiškų automobilių...

VASA: užsisakę el. sąskaitą išvengsite nemalonumų Verslo tribūna 1

Pagal Vilniaus mieste galiojančius teisės aktus, sąskaitos už atliekų tvarkymą siunčiamos paštu, nebent...

Vadyba
2022.08.09
Didžiausius atlyginimus statybos sektoriuje mokančios įmonės: konkuruojame ne tik Lietuvoje Premium

Kvalifikuotų darbuotojų stygius verčia statybos įmones tarpusavyje konkuruoti atlyginimais, nors nuo...

Statyba ir NT
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku