Svarbiausi numatomi 2014-ųjų įvykiai

Publikuota: 2014-01-01
Atnaujinta 2015-06-01 15:56
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės
 

Lietuva šiemet rinks prezidentą, lauks Europos Sąjungos institucijų leidimo įstoti į euro zoną, pabaigs Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalą Klaipėdoje.

Kartu su rinkimais – referendumai?

Gegužę Lietuvoje vyks prezidento ir 11-os Europos Parlamento narių rinkimai. Dar vasario pabaigoje ir kovo pradžioje sužinosime visus į šiuos postus pretenduojančius kandidatus. Jau vasario pradžioje Dalia Grybauskaitė žada paskelbti, ar sieks perrinkimo kitai penkerių metų kadencijai. Jeigu sieks, greičiausiai ir bus perrinkta.Gali būti, kad kartu su prezidento rinkimais gegužės 11 d. įvyks bent keli referendumai – dėl dvigubos pilietybės, dėl referendumui būtinų piliečių parašų skaičiaus sumažinimo, galbūt ir dėl draudimo parduoti užsieniečiams žemės ūkio paskirties žemę.Referendumas pastaruoju klausimu įvyks, jeigu iki sausio pabaigos jo iniciatoriams pavyks ištaisyti visas per parašų rinkimo kampaniją padarytas klaidas.Bet referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams gali tapti teisiniu kazusu, mat nuo gegužės 1-osios baigsis dešimt metų trukęs pereinamasis laikotarpis, leidęs Lietuvai netaikyti ES galiojančių liberalių žemės pardavimo kitataučiams taisyklių.

Galimas ministrų pasikeitimas

Gegužę išrinktas prezidentas bus penkerių metų kadencijai prisaikdintas liepos 12 d. Tą pačią dieną Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė grąžins prezidentui įgaliojimus ir prasidės vadinamasis ministrų kabineto peržiūros procesas. Neatmetama, kad gali pasikeisti kai kurie ministrai. Bet premjeras greičiausiai liks tas pats.Kovo pabaigoje sukaks 10 metų, kai Lietuva yra NATO narė, o gegužės 1-ąją – Lietuvos narystės ES dešimtmečio jubiliejus.Kaip tik tomis balandžio pabaigos ir gegužės pradžios dienomis pasieks žinios iš Briuselio ir Frankfurto, ar Europos Komisija ir Europos centrinis bankas palankiai vertina Lietuvos pasirengimą 2015 m. tapti 19-ąją euro zonos nare. Panašu, kad sprendimas bus teigiamas, todėl Seimas jau pavasario sesijoje pradės svarstyti Euro įvedimo įstatymą. Liepą ES institucijos priims galutinius, oficialius sprendimus dėl Lietuvos priėmimo į euro zoną.Rudenį vyks techninis pasirengimas euro įvedimui, kainas visur bus privalu skelbti dviem valiutomis – litais ir eurais. Visus metus vyks kainų pokyčių monitoringas. Su verslo asociacijomis valdžia žada pasirašyti deklaraciją, kad euro įvedimu nebus naudojamasi dirbtinai keliant kainas.

Baigs terminalo statybą

Vasario mėnesį Estijoje vyks Baltijos šalių premjerų susitikimas, kuriame bus aptariami energetiniai ir transporto infrastruktūros klausimai. Tikimasi, kad trijų šalių ekspertai pateiks savo išvadas ir pasiūlymus dėl Visagino atominės elektrinės projekto įgyvendinimo perspektyvų, tačiau p. Butkevičius užsiminė, kad dar neverta laukti galutinio apsisprendimo šiuo klausimu.Ketinama pasikalbėti apie SkGD terminalo statybas Lietuvoje ir galimybes Latvijai bei Estijai per jį importuoti sau reikiamą dujų kiekį.Be to, trys premjerai aptars, kaip sekasi įgyvendinti europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica 2“ projektą.Spalį Lietuvoje turėtų būti galutinai įgyvendintas Trečiasis ES energetinis paketas dėl žaliavos gamybos ir tiekimo atskyrimo. Iki to laiko paaiškės, kaip su Rusijos koncernu „Gazprom“ bus atsiskaityta už perimamas paskirstymo sistemas.Vėlyvą rudenį turėtų būti baigtas statyti SkGD terminalas. Dar pavasarį žadama naujienų, kokie tiekėjai ir kokiomis sąlygomis galėtų pasiūlyti Lietuvai suskystintąsias dujas.Taip pat pavasarį Seimo laikinoji komisija turėtų pateikti savo išvadas dėl situacijos energetikoje, ypač dėl buvusios valdžios priimtų sprendimų atominės elektrinės ir SkGD terminalo statybos klausimais.Iki metų vidurio žadama apsispręsti dėl galimų mokesčių sistemos pakeitimų, kurie įsigaliotų nuo 2015 m. Be to, ketinama paskelbti, kada ir kokiomis sąlygomis bus pradėtos mokėti kompensacijos už finansiniu sunkmečiu sumažintas pensijas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Bus apsispręsta dėl naujos ES vadovybės

Rudenį tikimasi apeliacinio teismo nuosprendžio valdančiosios Darbo partijos sukčiavimo ir „juodosios buhalterijos“ byloje.Pirmaisiais metų mėnesiais tikimasi galutinio politinio ir teisinio apsisprendimo dėl Konstitucijos pataisos, kuri leistų Rolandui Paksui kandidatuoti į prezidentus. Daug kas čia priklausys nuo Konstitucinio Teismo išvados, kurios laukiama sausį arba vasarį.Pavasarį vyks pabėgusios ir nuo teisėsaugos besislapstančios Seimo narės Neringos Venckienės apkaltos procesas.Gegužę baigiasi dabartinio Konstitucinio Teismo vadovo, lapkritį – Aukščiausiojo Teismo pirmininko kadencija. Turėtų būti paskirti nauji pirmininkai. Vasaros pabaigoje tikimasi apsisprendimo dėl naujo kariuomenės vado.Paaiškėjus Europos Parlamento rinkimų rezultatams, prasidės naujos sudėties Europos Komisijos formavimas. Dar vasarą Vyriausybė turėtų apsispręsti, ką deleguoti į Komisiją nuo Lietuvos.Metų pabaigoje bus išrinktas naujas ES prezidentas, nes baigiasi dabar šias pareigas užimančio Hermano van Rompuy kadencija. Be to, rugsėjo mėnesį bus paskirtas naujasis NATO generalinis sekretorius.Nuo šiandien Lietuva dvejus metus bus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė. Jau vasarį Lietuva pirmininkaus šiai itin svarbiai pasaulinei institucijai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku