Latas mirė. Tegyvuoja euras!

Publikuota: 2014-01-01
Atnaujinta 2015-06-01 14:20
svg svg
Nuotrauka: Latvijos banko
„Verslo žinios“

Pirmąją 2014-ųjų naktį Latviją, regis, nelabai jaudino valiutos pakeitimas. Žmonės, pernelyg entuziastingai nesveikindami naujo pinigo, bet ir nesukdami galvos dėl permainų, tiesiog šventė Naujuosius metus – kėlė taures, glėbesčiavosi, bučiavosi ir šoko iki ryto.

Išsiėmė po 10 eurų

„Ardievu, lats! Labs, eiro!“, – tokie ir panašūs atsisveikinimo su nacionaline valiuta bei sveikinantys eurą plakatai papuošė tik nedukę Rygos dalį. Ten, kur naktį į trečiadienį vyko oficialūs Latvijos įstojimo į euro zoną renginiai.O vyko jie Rygos Respublikos aikštėje. Čia netrukus po naujamečių fejerverkų nutvieksto vidurnakčio susirinko ne tiek ir daug žmonių – gal kokie keli šimtai. Nemenką dalį sudarė žurnalistai, operatoriai, fotografai.Apie pusę pirmos nakties Valdis Dombrovskis, laikinasis Latvijos ministras pirmininkas, iš specialiai šioms iškilmėms parengto bankomato ištraukė ir aukštai pakėlęs pademonstravo susirinkusiems 10 eurų banknotą. Tą patį padarė Latvijos finansų ministras bei Centrinio banko vadovas, taip pat jau prieš trejus metus bendrąją Europos Sąjungos valiutą įsivedusios Estijos premjeras Andrusas Ansipas.ES himnas „Odė džiaugsmui“ palydėjo šį demonstracinį euro banknotų išėmimą. Tuo kukli ceremonija buvo baigta. Latvija oficialiai tapo dar viena ES bendrosios valiutos zonos nare.

Pasirengė iš anksto

Rygos Respublikos aikštė yra visai greta Dauguvos krantinės, kuri yra tapusi tradicine latvių susirinkimo per šventes vieta. Čia naktį iš antradienio į trečiadienį ir buvo surengtas Naujųjų metų sutikimo vakarėlis – populiarių vietinių grupių koncertas ir fejerverkas.Tuojau po vidurnaktį žyminčio saliuto išsibučiavę ir plastikinius putojančio vyno puodelius iškėlę žmonės išsiskirstė kas kur – į kitas miesto atviras erdves, kas į pramogų įstaigas, kas namo. Ir šventė toliau. Bet ne euro įvedimą, o tiesiog 2014-uosius.Be to, šiemet Ryga yra ES kultūros sostinė. Tai dar viena puiki proga švęsti.Dauguma bankomatų naujametę naktį nedirbo. Bet internetinė bankininkystė ir atsiskaitymai mokėjimų kortelėmis beveik nestrigo. Vis dėlto, daug naktinių pramogų vietų – klubų, barų, restoranų, kavinių – prašė klientų dėl visa pikta atsiskaityti iki antradienio 23 val., o už vėlesniusįsigijimus ėmė grynais arba atsiskaitė jau po 1 val. nakties, kai bet kokie trikdžiai išvis dingo. Kita vertus, Rygos gyventojai buvo neblogai pasirengę – arba gerokai iš anksto įsigyję visko, ko jiems reikia šventinei nakčiai, arba pirkdami mokėjo kortelėmis, arba turėjo pakankamai grynųjų pinigų atskaitymams.

Intensyvi informacinė kampanija

„Neveltui pastarosiomis dienomis patyrėme gigantišką infomacinę kampaniją, todėl pasirūpinome, kad nekiltų kokių nors didesnių problemų sutinkant Naujus metus. Man dabar nieko nereikia. Turiu šiek tiek grynų latų, turiu kortelę. Jeigu staiga reikės ką nors nusipirkti ir jeigu tik parduos, tai problemų kilti neturėtų“, – apsikabinęs savo draugę VŽ sakė kalėdinę kepurę vilkintis statybininkas Andris. Jiedu krantinėje stebėjo fejerverką ir iškart po jo nusprendę pasukti link namų.„Lato šiek tiek gaila. Vien todėl, kad tai buvo brangi valiuta ir gražus pažiūrėti, toks kiek „crazy“ pinigas. Kur daugiau rasi monetas, kuriose pavaizduotos lašišos, karvės, pelėdos, kiaulės taupyklės, seniai besmegeniai ir kitokie jautrūs dalykėliai? Be to, truputį baugu, ar įvedus eurą kartais nepradėsšuoliuoti kainos. Bet argi apie tai galvosi šventinę naktį?“, – šyptelėjo Andris.Trečiadienio rytą dauguma bankomatų pradėjo veikti. Dar prieš kelias dienas jie išdavinėjo latus. Dabar jų nebeliko – bankomatai Latvijoje, kaip ir 17-oje kitų ES valstybių, išduoda ir priima eurus. Be to, trečiadienio rytą patikrinę savo internetinės bankininkystės sąskaitas latviai išvydo, kad sumos jose jau apie pusantro karto didesnės – sąskaitose guli jau nebe latai, bet eurai.Pirmąsias dvi 2014-ųjų savaites Latvijoje galima bus atsiskaityti dviem valiutomis. Bet prekybos vietose, taip pat ir turguose, pirkėjui pateikiant latus grąža turi būti atiduodama eurais. Tai sukelia šiek tiek painiavos žmonių galvose, nes priverčia papildomai skaičiuoti.Prekybos vietose taip pat dar kurį laiką privalu skelbti kainas ir eurais, ir latais.1 latas prilygintas 1,42 euro.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku