Bulių rinkoje drąsos netrūko ir investuotojams, ir bendrovėms

Publikuota: 2014-01-01
Atnaujinta 2015-06-01 14:30
Nuotrauka: Angel Navarrete / „Bloomberg“
 

Palyginti su audringais besibaigiančiais, JAV akcijų rinkos laukia ramesni metai, tvirtina finansų ekspertai. Palanki makroekonominė aplinka, teigiamos investuotojų nuotaikos ir tęsiama centrinio banko monetarinė politika toliau augins akcijų kainas, tačiau ne tokiu sparčiu tempu kaip šiemet.

Vienas pagrindinių JAV akcijų indeksų „Standard & Poor‘s 500“ (S&P 500) gruodžio 20 d. nuo metų pradžios buvo šoktelėjęs daugiau nei 27%, o pramonės įmonių akcijų kainų pokyčius fiksuojantis „Dow Jones Industrial Average“ („Dow“) indeksas tuo pačiu laikotarpiu buvo pasistiebęs daugiau nei 23%. Bent porą metų rinkoje nebuvo korekcijos, t. y. indeksai nekrito daugiau nei 10%, o vadinamieji buliai (besitikintys akcijų brangimo) karaliauja jau penktus metus iš eilės.Be to, šie metai nuo 2000-ųjų buvo aktyviausi pagal pirminių viešų akcijų siūlymų (angl. initial public offerings, IPOs) skaičių. Tad ko galime tikėtis 2014 metais?

Diktavo FED

Bene daugiausia nerimo šiemet investuotojams kėlė JAV centrinis bankas (FED). Nuo pat metų pradžios netilo spėlionės, ar bankas dar šiemet ryšis mažinti iki šiol neregėto mąsto ekonomikos skatinimo priemones, t. y. ar pradės vykdyti atsitraukimo politiką.Kiaurus metus investuotojai krūpčiojo sulig bent šiek tiek geresniais makroekonominiais rodikliais, manydami, kad jie gali paskatinti FED vadovus greičiau mažinti ekonomikos skatinimo programą. Jų 2013-iaisiais nestigo. Nedarbo lygis per metus nusirito nuo 7,9% sausį iki 7% lapkritį. Šalies BVP šių metų III ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, kilo 3,6%. Atsigauna ir šalies nekilnojamojo turto rinka. Investuotojų nerimas buvo ne veltui. Gruodį į posėdį susirinkę FED vadovai nusprendė, kad obligacijų kas mėnesį bus superkama ne 85 mlrd., o 75 mlrd. USD vertės. Tačiau palikta galioti 0,25% bazinė palūkanų norma, o skatinimas bus tęsiamas bent tol, kol nedarbo lygis nenukris žemiau 6,5%, ypač, jei infliacija neperkops FED tikslo – 2%.Labai tikėtina, kad investuotojai gali atsikvėpti dar metams. Centrinis bankas prognozuoja, kad mažesnio nedarbo lygio galima tikėtis tik 2014 m. pabaigoje. Džiaugsmo dėl gerų makroekonominių rodiklių ir į rinką plūstančių pigių pinigų nenurungė nei grėsęs JAV karinis konfliktas su Sirija, nei 16 dienų nedirbusios federalinės valdžios įstaigos – šios buvo uždarytos, nes JAV valdantieji nesugebėjo susitarti dėl šalies finansų.

Didės kukliau

Metų pabaigos FED naujieną akcijų rinkų dalyviai sutiko džiugiai – indeksai pašoko į rekordines aukštumas. Sprendimą pristabdyti ūkio skatinimą investuotojai interpretavo kaip ekspertų patvirtinimą, kad šalies ekonomika stabiliai atsigauna. Tai buvo priimta kaip puiki žinia po penkerius metus trukusio nuolatinio ekonomikos augimo stabčiojimo. Ekspertų nuomone, stabilaus ekonomikos ir akcijų rinkos augimo galima tikėtis ir kitais metais.„Ekonomikos padėtis gerėjo lėtai, kita vertus, tikėtina, kad šis procesas tęsis ir toliau. Kai kurie rodikliai, pavyzdžiui, pramonės produkcijos apimtis, tik dabar pasiekė prieš krizę buvusį lygį. Padės ir nedidelė infliacija“, – „Verslo žinioms“ komentuoja Robertas Johnsonas, investavimo tyrimų bendrovės „Morningstar“ Ekonominių tyrimų skyriaus vadovas.Pasak jo, kitais metais tikrai neverta tikėtis, kad indeksai vėl šoktelės per 20%. „Įmonių akcijų kainos ir pelno akcijai santykis (P/E) jau dabar yra pasiekęs normalios ribos maksimumą. Be to, tikėtina, kad palūkanos didės, tad gerokai didesnių P/E nėra ko laukti. Įmonių pajamos kitais metais greičiausiai kils, tačiau tikrai ne 20% ar daugiau. Manome, kad visa rinka kils maždaug tiek, kiek bendrovių pajamos, t. y. 5–10%“, – prognozuoja p. Johnsonas.Ramesnius metus žada ir Nickas Thakore, turto valdymo bendrovės „Putnam Investments“ portfelių valdytojas. Kalbėdamas ABC televizijai, jis pažymėjo, kad perspektyvos kitiems metams išlieka teigiamos, tačiau padėtį jis apibūdino, kaip labiau subalansuotą.„Visos trys svarbiausios dedamosios – makroekonomika, akcijų kainos ir investuotojų nuotaikos – atrodo gana gerai. Rinkos pasiekė tokį lygį, kokį yra vertos pasiekti“, – nurodo jis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Burbulų neįžvelgia

Nepaisant optimistinių žvilgsnių į ateitį, nestinga nuomonių, kad visos geros naujienos į akcijų kainas įskaičiuotos avansu, o rinkoje formuojasi nauji burbulai.Tačiau p. Johnsonas sako to neįžvelgiantis. „Morningstar“ skaičiuojamas akcijų kainos ir vertės santykis rodo, kad akcijos yra tik šiek tiek pervertintos. Šių metų bendrovės skaičiuojamas rodiklis sudaro 1,05. Didesnė nei 1 rodiklio reikšmė rodo, kad akcijų kaina yra didesnė, nei tikroji jų vertė, o mažesnė nei 1 – kad akcijų kainos mažesnės, nei jų vertė.„Jei skaičiuotume akcijų kainos ir pelno vienai akcijai santykį, gautume tą patį: akcijos ne pigios, tačiau burbulų tikrai nėra“, – pažymi p. Johnsonas.Anot jo, įvairios rizikos, grėsusios akcijų rinkoms, slopsta. JAV biudžeto deficitas valdomas, padėtis Europoje taip pat keičiasi į gera, vyksta derybos su Iranu.„Į akcijų kainą tikrai neįskaičiuotos visos teigiamos naujienos. Pavyzdžiui, kitais metais didės vyriausybės asignavimai. Atlyginimų augimas taip pat labiau tikėtinas. Gera padėtis naftos ir dujų sektoriuose“, – vardija p. Johnsonas.

Atkurnėjo naujokų

Šiemet nestigo ir pirminių viešų akcijų pasiūlymų (IPO) JAV rinkoje. Šios srities tyrimus atliekančios bendrovės „Renaissance Capital“ duomenimis, 2013 m. Jungtinėse Valstijose IPO įgyvendino ir į biržą atėjo 222 bendrovės, t. y. 73,4% daugiau, palyginti su 2012 metais. Bendrai visos šios įmonės pritraukė 55 mlrd. USD kapitalo. Naujokių sėkmė rinkoje gerokai perkopė indeksų prieaugį: vidutiniškai bendrovių akcijos brango 35%, o tai vertė galvoti apie naujus rinkoje besiformuojančius burbulus.Geras pavyzdys – trumpųjų žinučių socialinį tinklą valdanti „Twitter“. Įmonės akcijų kaina nuo pirminės 26 USD iki gruodžio vidurio šoktelėjo bent dvigubai. Skaičiuojama, kad nuostolingai veikianti „Twitter“ pritraukė 1,8 mlrd. USD kapitalo. Kathy Smith, „Renaissance Capital“ vadovė, kalbėdama CNN televizijai, pažymėjo, kad naujokių rinkoje veikiausiai nestigs ir kitais metais. Vienas iš veiksnių – įstatymas, kurį priėmus akcijų rinka tapo prieinamesnė smulkioms bendrovėms. Tačiau labiausiai įmones į biržą pastūmėjo vadinamieji buliai ir nepaisant trikdžių nuosekliai kilę indeksai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Investuotojams laukiant JAV infliacijos, suaktyvėjo Baltijos biržos Premium

Akcijų biržose – vasariškas naujienų atokvėpis, laukiant trečiadienio JAV infliacijos duomenų. Rinkos...

Rinkos
2022.08.09
„Ignitis grupė“ susimažino įstatinį kapitalą iki 1,616 mlrd. Eur 3

Valstybės valdoma energetikos grupė „Ignitis grupė“ anuliavo dalį jos supirktų akcijų ir sumažino įstatinį...

Rinkos
2022.08.09
Infliacijos duomenų laukiančiose rinkose – optimizmo vėjai Premium

Pasaulio akcijų biržas aplankė optimizmo pliūpsnis, investuotojai laukia JAV infliacijos duomenų. Japonijos...

Rinkos
2022.08.08
„Pirelli“ antrojo ketvirčio grynąjį pelną išaugino 1,8 karto

Italijos padangų gamintoja „Pirelli & C S.p.A.“ grynąjį pelną antrąjį metų ketvirtį žaliavų kainų šuolio fone...

Rinkos
2022.08.08
„Pfizer“ planuoja už 5 mlrd. USD įsigyti „Global Blood Therapeutics“

JAV vaistų gamintoja „Pfizer“ netrukus gali perimti „Global Blood Therapeutics“ – neseniai patvirtinto vaisto...

Rinkos
2022.08.08
Vyriausybė beveik 5 metams pasiskolino už 2,231%

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 4 metams ir 11 mėnesių 30 mln. Eur pasiskolino už vidutines 2,231%...

Rinkos
2022.08.08
„Bayer“ antrojo metų ketvirčio nuostoliai sumenko 8 kartus

Vokietijos chemijos ir farmacijos koncernas „Bayer AG“ antrąjį metų ketvirtį patyrė 298 mln. Eur nuostolį –...

Rinkos
2022.08.08
„SoftBank“ skaičiuoja antrą rekordiškai prastą ketvirtį

Didžiausią pasaulyje technologių bendrovių fondą valdanti Japonijos „SoftBank Group“ fiksavo antrą...

Rinkos
2022.08.08
Estijos fenomenas: ar iš tiesų šalyje yra 10 vienaragių Premium

Estija nuo „Skype“ laikų išgarsėjo kaip šalis, kurioje gausu augančių technologijų įmonių. Šalies valdžios...

Inovacijos
2022.08.07
FED narė pasisako už tolesnius didelius palūkanų kėlimus 1

Pastaruosius du kartu palūkanas po 75 bazinius punktus pakėlęs FED turėtų ir toliau svarstyti apie panašaus...

Rinkos
2022.08.06
Šoktelėjo „Berkshire Hathaway“ veiklos pelnas, sulėtėjo savų akcijų supirkimai

Investicijų konglomerato „Berkshire Hathaway“ veiklos pelnas augo 38,8%, palyginti su laikotarpiu prieš...

Rinkos
2022.08.06
Biržos virškina JAV darbo rinkos duomenis, prastesnes „Rheinmetall“ perspektyvas Premium

Akcijų biržose investuotojai vertino lūkesčius smarkiai viršijusią JAV darbo rinkos statistiką. Vokietijos...

Rinkos
2022.08.05
Kainų palyginimo platformai „Sherlook“ – 300.000 Eur investicija

Lietuvos mišrių investicijų įmonė „Equite“ savo pirmam vystomam startuoliui, kainų palyginimo platformai...

Inovacijos
2022.08.05
Senosios ekonomikos kerštas: naftininkai sugrįžta Premium

OPEC+ nesiimant reikšmingai riboti naftos kainų augimo, analitikai mato „Brent“ rūšies naftą kainuojant 100...

Rinkos
2022.08.05
„Meta“ išplatins savo pirmąją obligacijų emisiją 1

„Facebook“ savininkė „Meta“ pradeda pirmąjį savo obligacijų emisijos platinimą, įmonei susidūrus su dideliu...

Rinkos
2022.08.05
„Paramount“ pelnas traukėsi trečdaliu

JAV žiniasklaidos milžinės „Paramount Global Inc.“ (ankstesnis pavadinimas „ViacomCBS Inc.“) antrojo metų...

Rinkos
2022.08.05
„Twitter“ atmeta E. Musko kaltinimus apgavyste pasirašant įsigijimo sandorį

Socialinį tinklą „Twitter“ valdanti to paties pavadinimo bendrovė atmeta Elono Musko teiginius, kad šis buvo...

Rinkos
2022.08.05
„Booking Holdings“ antrąjį metų ketvirtį padvigubino savo įplaukas

Tarptautinės viešojo apgyvendinimo įstaigų užsakymo internetu platformos „booking.com“ valdytoja „Booking...

Inovacijos
2022.08.04
„Enefit Green“ pelnas šoktelėjo 80%

Estijos žaliosios energetikos grupė „Enefit Green“ antrą šių metų ketvirtį uždirbo 16,9 mln. Eur grynojo...

Rinkos
2022.08.04
Šiaulių banko vadovybė atvėsino lūkesčius dėl akcijų supirkimų, didesnių dividendų Premium 8

Kapitalo panaudojimo klausimu Šiaulių bankas koncentruojasi į paskolų portfelio auginimą, kurį gali...

Rinkos
2022.08.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku