Apie pagirias – dalykiškai

Visi žino, kad geriausias būdas išvengti pagirių alkoholio nevartoti arba ragauti jo saikingai, tačiau per didžiąsias šventes retam pavyksta šio malonumo išvengti. Pasak sveikatos specialistų, jeigu šaukštai jau po pietų ir rytas nemielas, niekas kitas nepagydys taip gerai kaip laikas.
Kita vertus, pataria jie, jeigu pasidomėtume, kaip alkoholis veikia mūsų organizmą, šventinį laikotarpį gal pavyktų išgyventi be ypatingų nemalonių pasekmių.Seniau manyta, kad dehidratacija yra pagrindinė pagirių simptomų galvos skausmo, pykinimo, išdžiūvusios burnos, nuovargio, drebulio, jautrumo priežastis. Dabar mokslininkai teigia, kad alkoholio abstinencija, atsiradusi išsyk nustojus jį vartoti, ir cheminiai junginiai, susidarantys mūsų organizme, kai kepenys skaldo alkoholį, taip pat turi įtakos pagirių sindromui ir jo stiprumui, nepriklausomą dietologę Emmą Derbyshire cituoja britų dienraštis The Independent.
Sutrikdytas miegas
Bet kokie toksinai organizmui gali pridaryti rūpesčių, alkoholis ne išimtis, sako dr. Sneh Khemka, britų sveikatos apsaugos ir draudimo organizacijos Bupa International medicinos direktorius.Pasak dr. Khemkos, kraujas iš skrandžio alkoholį išnešioja po visą kūną, tad jis pažeidžia ląsteles ir jų membranas. Acetaldehidas, kuris išsiskiria kepenims skaldant alkoholį, yra labiau toksiškas nei pats alkoholis, taigi mūsų organizmas gauna dvigubą toksinų dozę.Gerai yra tai, kad acetaldehidą tuoj pat užpuola glutationas, jis nuodingąją medžiagą neutralizuoja ir pašalina iš organizmo. Tačiau ypač svarbu, kad procesas veikia ir acetaldehidas beveik neturi laiko pakenkti mūsų organizmui tik tada, jeigu vakarėlyje apsiribojame keliomis taurėmis kepenų glutationo atsargos išsenka labai greitai. Kai organizme susikaupia didelis alkoholio kiekis, sykiu kaupiasi ir acetaldehidas, sukeliantis galvos skausmą ir pykinimą.Stebitės, kodėl po audringų vakarėlių neramiai miegate? Mokslininkai atsako: todėl, kad nustojus vartoti alkoholį organizmas atsigriebia gamindamas per daug glutamino, o šis yra natūralus stimuliatorius, neleidžiantis mums užmigti.Išsimiegoti po vakarėlio trukdo ir pykstantis skrandis. Tyrėjai aiškina, kad alkoholis skatina druskos rūgšties išsiskyrimą skrandyje, todėl reaguodami į ją nervai siunčia žinutę smegenims, jog skrandžio turinys kenkia organizmui, taigi turi būti pašalintas paprastai kalbant, tai sukelia vėmimą.
Sausra
Alkoholio skaidymo produktai iš organizmo šalinami per inkstus, tam sunaudojama daug vandens: išgėrus 250 ml taurę vyno ar bet kokio kito alkoholio, organizmas netenka nuo 800 iki 1.000 ml vandens. Taigi pašalinama beveik 4 kartus daugiau skysčių, nei jų gaunama štai kodėl baruose tokios didelės spūstys prie tualetų.Galvos skausmas taip pat yra dehidratacijos pasekmė visi organai stengiasi atgauti jiems reikalingą vandens kiekį ir vagia jį iš smegenų. Kai vandens neužtenka, smegenys šiek tiek susitraukia, įsitempia ląstelių membranos, aiškina mokslininkai.Įprasti pagirių palydovai drebulys ir prakaitavimas atsiranda dėl alkoholio abstinencijos, sako Jonathanas Chickas, Edinburgo Karalienės Margaritos universiteto profesorius. Smegenys prie alkoholio pripranta tuoj pat, taigi vakarėliui pasibaigus kitas 24 val. jie kenčia nuo abstinencijos. Anot profesoriaus, dėl šios priežasties kai kurie tikina, kad geriausia gydytis tuo pačiu, nuo ko susirgai. Deja, šis metodas pagirias tik atideda anksčiau ar vėliau jos ateis ir bus dar sunkesnės.
Kam blogiau
Teigiama, kad moterims, kurios išgeria tokį patį kiekį alkoholio kaip vyrai, rytas išaušta sunkesnis. Mokslininkai aiškina, jog iš dalies tai priklauso nuo žmogaus dydžio vyrai juk didesni, bet įtakos turi ir tai, kad moterų organizme mažiau minėtojo glutationo, o tai reiškia, kad reikia daugiau laiko, kol jų organizmas suskaldo ir pašalina alkoholį.Senstant pagirios darosi vis sunkesnės. Organizmas tampa jautresnis toksinams ir gamina mažiau jiems pašalinti būtinų enzimų, aiškina dr. Khemka.Daugumai kitą dieną norisi užkąsti ko nors riebaus, kepto, tačiau, primena mokslininkas, toks maistas labiau tiks prieš vakarėlį jis gali sulėtinti alkoholio įsisavinimą.Dieną prieš vakarėlį gerkite daug vandens, kad organizmas jo nepritrūktų dar prieš prasidedant linksmybėms, pataria mitybos specialistė p. Derbyshire. Ji siūlo išgerti stiklinę vandens sulig kiekviena taure vyno ir perspėja riboti putojančių gėrimų kiekį. Burbuliukai skatina virškinimą ir dėl šios priežasties putojantys gėrimai šampanas, kava, prosecco ar panašūs kerta tiesiai per galvą.
Vaistai
Pirmiausia bloga žinia stebuklingų vaistų nuo pagirių nėra. Joms ištikus, geriausias gydytojas yra laikas. Vaistai nuo skausmo gali nuraminti plyštančią galvą, tačiau juos vartoti reikėtų atsargiai, jie netiks, jeigu vemiate, sergate opalige.Vanduo tikrai padės atsigauti. Vaisių sultys sunkų rytą irgi tiks: cukrus suteikia energijos, o vitaminai ir maistingos medžiagos padeda atkurti per naktį dėl šlapimą skatinančių alkoholio savybių išbarstytus vitaminus. Bananai, kiviai, džiovintų vaisių kompotas gali padėti atkurti prarastas kalio atsargas. Kiaušiniai pusryčiams puiku, nes juose gausu cisteino, kuris padeda pašalinti toksinų likučius.Specialistai perspėja vengti kavos ji tik sustiprina dehidrataciją, ir primena, kad riebus, keptas maistas greičiausiai tik dar labiau suerzins skrandį, o ne pagerins savijautą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti