Mokesčių ekspertai ir rinkos dalyviai ragina nenaikinti GPM lengvatos

Publikuota: 2013-09-04
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

Ekspertai ir rinkos dalyviai mano, kad gyventojų pajamų mokesčio lengvatos, taikomos susigrąžinant gyventojų pajamų mokestį (GPM) nuo gyvybės draudimo įmokų ar savanoriško pensijos kaupimo įmokų, naikinti anaiptol nereikia.

Šiuo metu gyvybės draudimo, savanoriško pensijų kaupimo įmokas mokantys gyventojai, deklaruodami pajamas gali susigrąžinti GPM permoką, tačiau ji negali būti didesnė nei 25% gyventojo metinių pajamų.Planus naikinti šias lengvatas VŽ praėjusią savaitę patvirtino Stasys Jakeliūnas, premjero patarėjas finansų klausimais.Premjeras Algirdas Butkevičius šia savaitę patikino, kad nuo tokių sprendimų Vyriausybė kol kas susilaiko, tačiau neatmetė, kad tokia lengvata gali būti peržiūrėta ar išvis panaikinta ateityje.„Kol kas perdaug nediskutuojame, nes manome, kad tai turi būti kaip skatinimo priemonė“, – LRT pirmadienį teigė p. Butkevičius.Kęstutis Lisauskas, „Ernst & Young Baltic“ partneris, pastebi, kad jei siektume maksimalaus efekto biudžetui, tai aišku, kad lengvatą reikėtų naikinti.  Tačiau, jeigu siektume socialinio teisingumo, ką akcentuoja socialdemokratai, tai lengvatą visai naikinti nebūtina.„Pakaktų  apriboti maksimalią lengvatos sumą vienam gyventojui per metus, kaip jau padaryta su palūkanų ir vertybinių popierių apmokestinimu, kad ir iki 10.000 Lt.  Lengvata išliktų prieinama visiems, tik nebūtų begalinė labai turtingiems žmonėms“, – sako mokesčių ekspertas.Saulius Jokubaitis, ERGO draudimo grupės Baltijos šalyse valdybos narys, ERGO Insurance SE Lietuvos filialo generalinis direktorius, sako, kad gyventojų pajamų mokesčio lengvatą taikyti ilgalaikiam kaupimui gyvybės draudimu yra tikslinga.„Turint omenyje mažėjantį gimstamumą ir ilgėjančią gyvenimo trukmę, o tuo pačiu didėjančią naštą valstybei, „Sodros“ pensijų mokėjimo sistema, pagrįsta kartų solidarumo principu, viena, nenumatant kitų taupymo senatvei būdų, nebėra pajėgi užtikrinti gyventojams orios senatvės.Mokestinių lengvatų taikymas ilgalaikiam ir nuosekliam kaupimui yra efektyvi paskata gyventojams rūpintis savo senatve ir savarankiškai. Demografinėms problemoms aštrėjant, toks požiūris į būsimų pensininkų aprūpinimą yra atsakingas ir sveikintinas.“, - sako p. Jokubaitis.Ponas Lisauskas akcentuoja, kad nesant jokios mokesčių lengvatos, savanoriškas kaupiamasis gyvybės draudimas ir savanoriškas pensijų kaupimas tikrai sunyks. Pirmieji draustis tikrai nustos mažiau pasiturintys žmonės, liks sistemoje vienas kitas turtingesnis, atsargesnis žmogus.„Jeigu dabartinė dauguma taip ir nesiims „Sodros“ ir pensijų reformos, tai geriau tegul neklibina ir šito elemento. Jei imtis, tai imtis visos sistemos pertvarkos.  Pirmiausia būtina pertvarkyti didžiausią jos elementą - Sodrą. Gyvybės draudimo ir pensijų įmokų lengvata biudžetui kainuoja vos keliasdešimt milijonų litų per metus, o „Sodros“ sistema - milijardus“, - kalba p. Lisauskas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau