Grybauskaitė: be švietimo reformos negalima kalbėti apie ekonomikos vystymąsi

Publikuota: 2013-09-04
Atnaujinta 2015-06-01 14:58
Nuotrauka: Džojos Gundos Barysaitės
 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiandien lankėsi metalo apdirbimo įmonėje „Arginta". Šalies vadovė pabrėžė, kad švietimo įstaigos ir verslo įmonės privalo suvienyti jėgas, nes tai padėtų Lietuvai taupyti.

„Valstybė nebegali palikti verslo vieno ir turi pradėti dirbti kartu ruošiant žmones darbo rinkai.Prezidentės vizito metalo apdirbimo įmonėje akimirkas galite žiūrėti čia.Iniciatyvos, kai verslo sektorius pats rengia specialistus ir integruoja jaunimą į darbo rinką be valstybinių institucijų pagalbos, yra žalingos“,- sako p. Grybauskaitė.Prezidentės nuomone, įmonėms individualiai parengti sau specialistus kainuoja per daug lėšų ir stabdo šalies ekonomikos augimą, taip pat dažnai trūkstamų specialistų bendrovėms tenka atsivežti iš užsienio. Anot p. Grybauskaitės, tokiai valstybei kaip Lietuva per brangu tiek daug investuoti į švietimo sistemą, jei kompetentingi specialistai emigruoja.„Esame ne tiek turtingi, kad galėtumėme leisti sau švaistyti pinigus“,- sakė prezidentė ir kreipėsi į skirtingų įmonių ir valstybinių institucijų atstovus patarimų, kokių žingsnių reikia imtis siekiant reformuoti profesinio rengimo ir jaunimo integracijos į darbo rinką sistemą.„Investuosim i Lietuvos vystymosi ateitį“,- žadėjo šalies vadovė, siūlydama remtis Vokietijos ir Austrijos pavyzdžiu, kadangi tos šalys mažiausiai nukentėjo per krizę.Šiose valstybėse specialistai yra rengiami bendradarbiaujant su įmonėmis, o studijos susietos su praktine patirtimi, jaunimo nedarbas yra 3 kartus mažesnis negu Lietuvoje.Ponia Grybauskaitė ragina apjungti visų ministerijų pajėgas su Europos Sąjungos paramos pinigais tam, kad jaunimo profesinis rengimas būtų koordinuotas ir jam nestigtų finansavimo.Lietuvoje 44% pramonės įmonių susiduria su kvalifikuotų darbininkų stygiumi, todėl verslas pats steigia savo mokymo centrus, rengia specialistus ir tada juos įdarbina. Pasak šalies vadovės, tai rodo, kad Lietuvoje specialistai rengiami neatsižvelgiant į realius darbo rinkos poreikius.Per aštuonis šių metų mėnesius Lietuvoje buvo registruota net 172.000 laisvų darbo vietų, šalies ūkiui ir verslui trūksta dažytojų, mūrininkų, statybininkų, suvirintojų, siuvėjų, mechanikų. Lietuvoje investuoti norinčios užsienio įmonės susiduria su elektronikos inžinierių, aviacijos inžinierių, įrenginių ir mašinų operatorių stoka. Kai kurių kvalifikacijų darbininkams siūloma alga yra 6-10.000 Lt.

Privačios iniciatyvos – sveikintina, bet nepakanka

Lankydamasi bendrovėje „Arginta" Prezidentė ją pavadino sektinu pavyzdžiu tiek kitoms įmonėms, tiek ministerijoms, kaip integruoti jaunimą į darbo rinką per individualias profesinio mokymo rengimo programas. „Arginta“ pati apmoko, o vėliau įdarbina sau reikalingus specialistus - šaltkalvius, suvirintojus, dažytojus, konstruktorius. Būtent tokiu keliu bendrovėje įsidarbino Aleksandras Konstandi, suvirintojas. Prieš 1,5 metų jis metė gamybos vadovo darbą maisto pramonėje ir atėjo profesinės kompetencijos keltis „Argintos“ organizuojamoje apmokymo programoje. Šioje įmonėje p. Konstandi dirba iki šiol.„Maisto pramonėje uždirbdavau tris kartus mažiau, nei dirbdamas suvirintoju. Dabartinio atlyginimo užtenka ir man, ir mano šeimai“,- sprendimą pasinaudoti „Argintos“ vidine profesinio ugdymo sistemą aiškina p. Konstandi.Nuo pavasario mėnesio kartu su kitomis šalimis gerosios praktikos pavyzdžiais jaunimo įdarbinimo srityje besidalinanti p. Grybauskaitė konstatavo kad modernesnės įmonės tvarkosi pačios. Tačiau šios iniciatyvos vertinant visos šalies mastu yra per menkos.Anot Prezidentės, reikia reformuoti visą švietimo sistemą ir išspręsti masinio ir ne visuomet racionalaus abiturientų judėjimo į aukštojo mokslo mokyklas, o ne į profesinio mokymo centrus problemą.„Jei kursime „bendristus“, tai jaunimo emigracija tik augs“,- apie poreikį specializuotis švietimo srityje sako p. Grybauskaitė.Geru santykiu tarp aukštojo ir profesinio mokslo kelią besirengiančių jaunuolių prezidentė laiko santykį 2:1. (2- aukštąjį mokslą baigę jaunuoliai ir 1- įgijęs profesinį išsilavinimą). Ji mano reformų švietimo srityje metu sulauksianti stipraus pasipriešinimo iš senųjų aukštųjų mokyklų, kurios šiuo metu sulaukia didžiausio valstybės finansavimo ir ,prezidentės nuomone, lėšas skirsto neracionaliai.Diskusijos apie profesinio mokymo sistemos pertvarką metu Prezidentė negailėjo kritikos ministerijoms už delsimą imtis konkrečių veiksmų.„Diskutuoti laiko nėra. Pinigai arba ateina, arba prapuls“,- supeikė Ūkio ministeriją už jaunimo profesinio integravimo srityje strategijos neturėjimą prezidentė.Susitikimo pabaigoje p. Grybauskaitė pažadėjo pasikalbėti su premjeru Algirdu Butkevičiumi dėl ateinančių 3 metų profesinio jaunimo integravimo strategijos ir įpareigojo Švietimo ir mokslo ministeriją dirbti prie švietimo reformos. Anot prezidentės, be šios reformos nėra prasmės kalbėti apie stabilų Lietuvos ekonomikos vystymąsi.

Dualinė švietimo sistema - siekiamybė

Milda Dargužaitė, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ generalinė direktorė teigia, kad šiuo metu švietimo sistema neparuošia jaunimo pradėti ir lengvai integruotis į darbo sistemą, o įmonėms pačioms juos perkvalifikuoti yra neefektyvu iš kaštų pusės.„Juk yra skiriamos Valstybės lėšos ir profesiniam lavinimui, ir universitetams, tik jas galima panaudoti efektyviau“,- teigia p. Dargužaitė.Anot jos, Vokietija ir Austrija turi būti Lietuvai pavyzdžiu. Jose taikoma dualinė švietimo sistema, kai studentai studijų proceso metu 2-3 dienas per savaitę praleidžia stažuotėse, o kitas – paskaitose. Lietuva Europos Sąjungoje yra viena iš paskutiniųjų pagal valandų skaičių, kurį studentai praleidžia praktikose, o ne universiteto suole.„Pats mokslas nelabai žino, ko verslui reikia. Jei praktika būtų atliekama kuo dažniau ir būtent tokiu, dualiniu būdu, tai savaime suprantama, kad ir specialistai būtų paruošiami tokie, kurie vėliau lengvai įsidarbintų, kadangi jų sugebėjimai atitiktų rinkos poreikius,“- įsitikinusi p. Dargužaitė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau