Sprendžia dėl bankų pelno, bet lengvatą nurėš ir kitiems

Publikuota: 2013-09-26
Nuotrauka: Juditos Grigelytės
„Verslo žinios“

Finansų ministerija (FM) šią savaitę pateikė Pelno mokesčio įstatymo pataisas, kuriomis apribojama galimybė perkelti mokestinius nuostolius į kitus metus.Pagal projektą į kitus metus keliama suma „negali būti didesnė kaip 50% mokesčio mokėtojo mokestinio laikotarpio pajamų, apskaičiuotų iš pajamų atėmus neapmokestinamąsias pajamas, leidžiamus atskaitymus ir ribojamų dydžių leidžiamus atskaitymus, išskyrus ankstesnių metų mokestinių laikotarpių nuostolius.“ Dabar tokio apribojimo nėra.Kalbama, kad šis įstatymo projektas nukreiptas konkrečiai prieš bankus, tačiau jos paliestų daugelį šalies bendrovių.Nuostolių perkėlimo lengvatos apribojimus numatoma taikyti daugiausia pajamų į biudžetą ir taip sunešančioms maždaug 16.000 šalies įmonių. Toks apribojimas nebūtų taikomas mažoms bendrovėms iki 10 darbuotojų, kurių metinės pajamos yra iki 1 mln. Lt.Jeigu pakeitimai bus priimti, jie bus taikomi apskaičiuojant 2014 m. ir vėlesnių metų pelno mokestį.

Keista pataisa Kęstutis Lisauskas, „Ernst & Young“ partneris ir „Investuotojų forumo“ mokesčių grupės vadovas, sako, kad šį pakeitimą inspiravo pavėluotas suvokimas, jog per krizę bankai patyrė didelių nuostolių, todėl sprendimas vien dėl to iš esmės pabloginti sąlygas visiems investiciniams projektams, švelniai tariant, atrodo keistas. 
„Mano galva, toks pakeitimas mažina Lietuvos patrauklumą verslui ir jos mokesčių sistemos konkurencingumą. Ekonomine prasme sunkoka suprasti, kokia logika vadovaujantis, reikia mokėti pelno mokestį, kai pelno dar nesi uždirbęs“, – teigia p. Lisauskas.
Jo teigimu, veiklą skaidyti į metus ar kitokius laikotarpius yra dirbtina. Veikla savo esme yra tęstinė. Pirmaisiais įmonės veiklos metais (ar pirmaisiais metais pradėjus įgyvendinti didelį investicinį projektą) paprastai patiriama nuostolių. Vėliau – antrais, trečiais ar tik penktais metais – pradedama uždirbti pelno, o visas projektas gali tapti pelningas, tarkime, tik septintais metais.
„Akcininkai pradės gauti dividendus tik po to, kai projektas atsipirks ir taps iš esmės pelningas. O valstybė nori pradėti imti pelno mokestį daug anksčiau“, – stebisi „Investuotojų forumo“ atstovas.
Panašios pozicijos laikosi ir kiti mokesčių ekspertai.
Kaetana Leontjeva, Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnioji ekspertė, komentuoja, kad pateikto įstatymo projekto pasekmės verslui būtų vienareikšmiškai neigiamos, nes augtų mokesčių našta.
„Įmonės patiria mokestinių nuostolių dėl skirtingų priežasčių, tarp jų ir dėl pradinių investicijų. Priėmus šį įstatymo projektą, dar labiau menktų Lietuvos palankumas investuotojams, nes pelno mokestį tektų mokėti dar net nepadengus pradinių investicijų“, – perspėja mokesčių ekspertė.
„Sumažėjęs mokesčių sistemos patrauklumas taptų dar viena paskata iškelti pelną / nuostolį svetur, pavyzdžiui, į Latviją, kurioje mokestinių nuostolių perkėlimas neribojamas“, – tęsia ji.
Ponia Leontjeva sako, kad pigus noras nubausti bankus gali sukelti kur kas didesnių problemų. Pasak jos, įsigaliojus tokiam įstatymui, mokestinių nuostolių perkėlimo ribojimas neskatintų bankų formuoti atidėjinių. Tuomet ir bankų balansai mažiau atspindėtų tikrą bankų padėtį.Kaip permainas vertina bankai skaitykite šiandien „Verslo žiniose“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau