Kinai išsiveža medieną, lentpjūvės stoja

Publikuota: 2013-09-25
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

Medienos pramonė skundžiasi, kad eksporto mastai į Kiniją vis labiau auga, o kai kurios lentpjūvės priverstos dirbti trečdaliu pajėgumų dėl žaliavos stygiaus. Vyriausybė ketina teikti Miškų įstatymo pataisas, pagerinsiančias perdirbėjų padėtį, tačiau iki pirmųjų urėdijų aukcionų kitiems metams liko vos pora mėnesių.

Apvaliosios medienos eksportas balandžio–liepos mėnesiais augo daugiau nei 50%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2012 m. VŽ jau rašė, kad Kinija tampa labai rimta konkurente Lietuvos perdirbėjams, subsidijuodama medienos (ir kitų žaliavų) importą.Liepą, palyginti su balandžiu, Statistikos departamento duomenimis, eksportas į Kiniją išaugo dar 27%, iki 9,5 mln. Lt.Dabar, pasak Raimundo Beinorto, asociacijos „Lietuvos mediena“ direktoriaus, situacija dar pablogėjo, tačiau statistikoje jos dar nematyti – rugpjūčio ir rugsėjo mėnesių duomenys pasirodys tik spalį.„Apvalieji rąstai iš Lietuvos važiuoja „su švilpimu“, Kinija rodo nežmoniškus aktyvumus. Aišku, važiuoja ir į Latviją, Skandinaviją, bet Kinijos aktyvumai nežmoniški. O perpardavinėtojų, kurie išveža medieną iš Lietuvos, atsiranda vis daugiau, ir ne tik lietuvių“, – pastarųjų savaičių padėtį apibūdina p. Beinortas.Kadangi į internetinę paieškos sistemą suvedus raktinius žodžius „Lietuva“ ir „medis“ angliškai, rezultatų viršuje atsiduria ir Lietuvos medienos perdirbėjų asociacija, p. Beinortas tikina sulaukiantis 3–4 skambučių per dieną iš Kinijos ar į ją eksportuojančių perpardavinėtojų.„Skambina visokie rusiškai ir kitaip kalbantys, klausia, kaip čia Lietuvoje nusipirkti apvaliosios medienos, kaip pradėti bendradarbiavimą, turint omenyje, kad realizacija vyks Kinijoje“, – pasakoja p. Beinortas.Pramonininkai siekia, kad būtų pakeista valstybei priklausančių miškų medienos pardavimo tvarka – šiuo metu jos gali įsigyti bet kurį įmonė, Lietuvoje veikianti daugiau nei 5 metus. Siekiama, kad tvarka supanašėtų su taikoma Latvijoje ir Lenkijoje – pirmenybė tektų vietiniams perdirbėjams.Asociacija „Lietuvos mediena“ yra suskaičiavusi, kad metinės pajamos iš medienos gaminių eksporto galėtų išaugti 1 mlrd. Lt  – iki 9 mlrd. Lt, jei vietos pramonininkams būtų suteikta pirmenybė įsigyti medienos iš valstybinių miškų.

Viena pamaina vietoje trijų

Virgilijus Žygaitis, UAB „Šilalės mediena“ direktorius, sako, kad įmonė šiuo metu dirba 30–40% apkrovimu – viena pamaina vietoje trijų. Žaliavos trūksta jau keletą metų, tačiau didžiausias pablogėjimas – per pastaruosius tris mėnesius, po gegužės aukcionų.„Žiemą dar sugraibome iš privačių, o dabar – žmonės atostogose, dalis neapmokamose, taip ir dirbam“, – kalba p. Žygaitis.Pono Žygaičio skaičiavimais, per pastaruosius du mėnesius apvaliosios medienos kainos pakilo 8–10%.„Mums su kinais konkuruoti neįmanoma. Su tokiomis kainomis negalime dirbti – mums bankrotas, negalime mokėti tiek, kiek jie. Pas mane patį jau buvo atvažiavę bent keli kinai, sakė baik tu čia pjovęs, baik tu juokus. Atleisk žmones, kišk mums žaliavą į konteinerius ir mes išvežam“, – įspūdžiais dalinasi p. Žygaitis.Jis pateikia ir kitą pavyzdį - įmonę UAB NZRM, kurioje 4 darbuotojai, vadovas – kinas. „Jiems užtenka 4, o pas mus 125 žmonės dirba, galėtų ir 200 darbuotojų būti, jei užtektų žaliavų“, – lygina p. Žygaitis.

Nelieka iš ko investuoti

Giedrius Kaminskas, medienos perdirbimo UAB GKF generalinis direktorius VŽ teigė, kad vos sugeba dirbti 50% našumu. Anot jo, dėl didėjančių medienos kainų įmonės apyvarta auga, tačiau tai nereiškia geresnių finansinių rezultatų, nes nei apimtys, nei maržos nesikeičia.„Gegužę laimėjome 38% savo poreikio, turime nusipirkti dar 62%. Su privačiais yra labai nykus vaizdas šiuo metu, su urėdijomis – irgi labai nykus“, – sako p. Kaminskas.Pasak jo, įvairiu metu privačių tiekėjų produkcija sudaro 30–70% įmonės žaliavos, tačiau privatūs miškai nėra tinkama alternatyva valstybiniams dėl neprognozuojamumo, planavimo dienai, o ne mėnesiui ar metams į priekį.„Mes konkuruojame su kinais, viliojame privačius miškininkus ir gauname iš jų medienos, bet jie – daug mažiau nuspėjami. Galima prisipirkti papildomai, bet ne planuoti kokią nors veiklą“, – aiškina p. Kaminskas.Jo teigimu, kol kas medienos pramonė dar laikosi, bet nelieka lėšų jokioms investicijoms.„Nesivystant, neinvestuojant, nesimodernizuojant – likimas aiškus“, – konstatuoja GKF vadovas.

Pataisas jau šlifuoja

Medienos pramonė dar pavasarį yra gavusi premjero Algirdo Butkevičiaus pažadą, kad perdirbėjams bus suteikta pirmumo teisė urėdijų aukcionuose.„Kai premjeras pasakė, kad imsis visų pertvarkų, mes gegužės mėnesį buvome susitikę. Išėjome visi ypač laimingi, pamaloninti garantijomis, bet deja deja. Aukcionas – lapkričio mėnesį arba gruodžio pradžioje, ir vėl bus tas pats“, – sako p. Beinortas.Gegužę Vyriausybė parengė atitinkamą nutarimo projektą, tačiau jo priimti nepavyko dėl teisinių problemų, nes galimai tokios sąlygos ribotų konkurenciją.Jūratė Juozaitienė, premjero patarėja aplinkos apsaugai VŽ teigia, kad dabar imamasi kitokios taktikos – rengiamos Miškų įstatymo pataisos.„Nepadarius Miškų įstatymo pakeitimo mūsų nutarimo projektas pakimba ore teisės požiūriu – teisingumo požiūriu jis yra teisingas, mes turime gaminti aukštesnės pridėtinės vertės produkciją, bet vadovaujantis teisės nuostatomis gali būti ir netikslumų. Kad nebebūtų apskundimų ir panaikinimų, norime padaryti viską tvarkingai“, – kalba premjero patarėja.Anot jos, projektas yra ruošiamas, siekiama jį pateikti šioje sesijoje. Dabar formuluotė yra šlifuojama kartu su Teisingumo ministerija.Ponia Juozaitienė patikino, kad Vyriausybė stengsis, kad jau šių metų pabaigos aukcionai vyktų nauja tvarka.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau