Daugiau ginčijasi - mažiau dirba

Publikuota: 2013-09-15
Nuotrauka: „Bloomberg“
„Verslo žinios“

Šiemet pradėjus dirbti darbo ginčų komisijoms, išaugo darbo ginčų skaičius – prognozuojama, kad šiemet vien komisija išnagrinės apie 5.000 skundų, kai per metus pirmos instancijos teismuose iki šiol buvo 2.000–4.000 darbo ginčų. Dažniausiai darbuotojai skundžiasi dėl laiku neišmokamo darbo užmokesčio.

Per šių metų pirmąjį pusmetį prie Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) veikianti Darbo ginčų komisija gavo daugiau nei 3.300 skundų. Daugiausia kreipiasi transportavimo, statybos ir kitokias paslaugas teikiančių įmonių darbuotojai. Absoliuti dauguma prašymų darbo ginčų komisijoms pateikta dėl darbo užmokesčio ir su juo susijusių sumų išieškojimo.Kreiptis į darbo ginčų komisijas gali ne tik darbuotojai, bet ir darbdaviai. Šiemet iš visų išnagrinėtų bylų 45 buvo iškeltos darbdavio prašymu: 40 bylų – dėl materialinės darbuotojo atsakomybės, 5 – dėl mokymosi išlaidų.

Išsprendžia nesudėtingas bylas

Iš viso Lietuvoje veikia 13 darbo ginčų komisijų, jose dirba ne tik komisijai pirmininkaujantis darbo inspektorius, bet ir darbuotojų (profesinių sąjungų) bei darbdavių (įvairių įmonių) atstovai, kurie keičiasi rotacijos būdu.„Iš pradžių niekas negalėjo atsakyti į klausimą, kiek ieškinių gaus darbo ginčų komisijos, tačiau nuo metų pradžios komisijos darbotvarkėje nagrinėjamų bylų skaičius, palyginti su pirmaisiais posėdžiais, išaugo nuo 2 iki 8 – 15 pareiškimų per vieną dieną“, – sako Vilma Kudulienė, „Lietuvos draudimo“ Personalo departamento vyresnioji teisininkė, Darbo ginčų komisijos narė.Anot p. Kudulienės, didžioji dalis (apie 90%) darbo ginčų kyla dėl neišmokėto darbo užmokesčio.„Didžiąją dalį šių neišmokamo darbo užmokesčio bylų sudaro atvejai, kai darbdavys pats tai pripažįsta ir teisinasi įvairiomis priežastimis, kodėl darbuotojui nemokamas darbo užmokestis. Daugelyje tokių bylų aplinkybės yra aiškios, ir jei darbuotojas su darbdaviu nesusitaria dėl taikos sutarties, galutinį sprendimą čia greitai priima Darbo ginčų komisija. Pasitaiko ir atvejų, kad darbuotojas ieškinį atsiima nenagrinėtą, nes darbdavys iš karto po pakvietimo į komisiją su juo atsiskaito“, – pasakoja komisijos narė. Pagal ankstesnę tvarką tokios aiškios bylos vis tiek turėdavo keliauti į teismą ir bylos baigties procesas gerokai užtrukdavo.„Darbo ginčų komisijos nesudėtingose srautinėse darbo ginčų bylose išties sumažina darbo krūvį teismams, palengvina ginčo šalims bylų nagrinėjimo procesą ir greičiau, efektyviau pasiekiamas rezultatas“, – pripažįsta teisininkė.Anot p. Kudulienės, formuojasi praktika, kad darbo ginčų komisijos nenagrinėja darbo ginčų su įmonės ar viešosios įstaigos vadovu, ir motyvuoja, kad pagal specialiuosius įstatymus tokias bylas turi spręsti teismas. Taip pat nenagrinėjami šalių reikalavimai, susiję su neteisėtu atleidimu, neturtinės žalos ar bylinėjimosi išlaidų priteisimu. Tuo atveju, jei darbdaviui yra iškelta, bet dar neįsiteisėjusi, bankroto byla, pradėtas darbo ginčas su juo greičiausiai nebus iš esmės nagrinėjamas, posėdis bus atidedamas iki bankroto nutarties įsigaliojimo, kad byla būtų perduota bankroto kreditorinius reikalavimus nagrinėjančiam teismui.Labiau skundžiasi 
Darbo ginčų komisijos, kaip ikiteisminio darbo ginčų nagrinėjimo institucija, šių metų pradžioje pradėjo veikti prie VDI, siekiant sumažinti teismų krūvį.
„Teismų duomenimis, per metus pirmosios instancijos teismuose būdavo gaunama apie 2.000–4 .000 su darbo santykiais susijusių bylų. Šio pusmečio rezultatai leidžia prognozuoti, kad šiemet darbo ginčų komisijos išnagrinės arti 5.000 darbo bylų“, – sako Gabrielė Banaitytė, VDI Komunikacijos skyriaus vedėja. Tačiau, anot p. Banaitytės, gretinant šiuos skaičius reikėtų atkreipti dėmesį į keletą faktų. Pirma, darbo ginčų komisijose sprendimai priimami per vieną mėnesį, o teismuose tokios bylos būdavo nagrinėjamos gerokai ilgiau. Antra, kreipiantis į darbo ginčų komisijas, daug paprastesnės yra administracinės procedūros, nėra mokesčių. Trečia, psichologiškai žmogui kreiptis į komisiją paprasčiau, nei į teismą.
Kai kurie su individualiais darbo santykiais susiję klausimai išliko teismų dispozicijoje – tai atleidimo iš darbo teisėtumas, nušalinimas nuo darbo bei kiti įstatymo nustatyti atvejai. Šalys, nepatenkintos darbo ginčų komisijos sprendimu, taip pat turi teisę kreiptis į teismą. Tačiau skundžiamas yra ne darbo ginčų komisijos sprendimas, o formuluojamas naujas ieškinys, nebūtinai tiksliai atitinkantis pirminį, nagrinėtą darbo ginčų komisijoje, ir byla sprendžiama iš esmės.
* * *Jurgita Venckutė, advokatų kontoros „Sorainen“ advokatė:

  • Pastaruoju metu darbo ginčų daugėja. Darbuotojai tampa vis aktyvesni, gindami savo teises tiek darbo ginčų komisijose, tiek teismuose. Darbo ginčas vienaip ar kitaip paliečia ne tik bylą iškėlusį darbuotoją, bet ir likusią įmonės komandą. Kiti darbuotojai gali būti šaukiami liudyti teisme, jų informacija gali būti svarbi ginčo teisiniam įvertinimui, galiausiai vykstančio ginčo klausimas neišvengiamai taps vidinių darbuotojų pokalbių tema, o pagal ginčo baigtį kiti darbuotojai gali spręsti apie bendrovės priimamų sprendimų pagrįstumą.
  • Darbo ginčas yra svarbus ir sudėtingas darbo santykių bendrovėje testas. Bandyti visomis priemonėmis jo išvengti nėra tinkama, o dažnai ir neįmanoma, todėl svarbu jam pasiruošti iš anksto. Etiška ir efektyvi komunikacija su darbuotojais, nuoseklus teisės aktų laikymasis ir pagrindinių Darbo kodekso reikalavimų išmanymas turėtų būti ne tik teisininko ar personalo vadovo darbotvarkės dalis. Ši kompetencija šiandien svarbi kiekvienam komandos vadovui.
  • Įvairios kasdieninio bendravimo plonybės gali tapti Darbo ginčo komisijos arba teismo vertinama aplinkybe. Klaidos, padarytos bendraujant, gali sumažinti darbdavio galimybes apsiginti, net tais atvejais, kai įstatymai yra darbdavio pusėje. Ir priešingai, etiškas bendravimas ir geros valios demonstravimas ankstyvoje konflikto stadijoje gali būti lemiami veiksniai, darbdaviui siekiant palankaus teismo sprendimo.
Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Vadyba“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„INK agency“ kovoje dėl talentų traukia tarptautinį geros darbo vietos sertifikatą Premium

Integruotos komunikacijos agentūra „INK agency“ gavo tarptautinį „Great Place To Work“ sertifikatą ir tapo...

Rinkodara
05:45
Trumpas gidas, ką jums iš tikrųjų nori pasakyti kolegos Premium

Reedas Hastingsas, „Netflix“ įkūrėjas, įmonėje propaguoja vadinamąjį „radikalųjį atvirumą“, nes, jo...

Vadyba
2021.12.02
Nedarbas spalį Lietuvoje buvo mažesnis nei vidutiniškai ES

Nedarbas Lietuvoje spalį buvo mažesnis nei vidutiniškai Europos Sąjungos (ES) šalyse.

Vadyba
2021.12.02
Darbuotojai gudručiai: kaip elgtis, jei įtariate, jog nedarbingumu naudojamasi fiktyviai Premium 1

Vadovų įvardijami darbuotojai gudručiai nėra anokia naujiena. Nors kai kurie darbdaviai pirštu baksnoja į...

Vadyba
2021.12.02
NARBUTAS stalai – aktyviam ir šiuolaikiškam lyderiui  Verslo tribūna

Įmonės sėkmei svarbu motyvuoti, gerai besijaučiantys darbuotojai. O kokios aplinkos reikia vadovui, kuriam...

Vadyba
2021.12.02
Lietuva atlyginimų augimu per metus nusileido Latvijai, bet aplenkė Estiją 1

Vidutinis paskaičiuotas (bruto) darbo užmokestis Lietuvoje per metus pakilo mažiau nei Latvijoje, bet daugiau...

Vadyba
2021.12.01
„Interneto vizijai“ vadovaus V. Čirba 1

Pernai Švedijos kapitalo kompanijos „Miss Group“ įsigytai Lietuvos prieglobos ir susijusių paslaugų bendrovei...

Inovacijos
2021.12.01
Įdarbinimas: talentų medžioklė baigia išstumti įprastas atrankas Premium

Aktyvi komandos narių paieška visiškai pakeitė įprastą atranką jau ne tik aukščiausiose pozicijose, o atrankų...

Vadyba
2021.12.01
K. Astrauskienė tapo SEB banko Lietuvoje Personalo departamento direktore 1

Kristina Astrauskienė, dabartinė SEB banko Baltijos šalių mažmeninės bankininkystės personalo partnerė,...

Vadyba
2021.12.01
Registrų centro IT centro vadovu tapo A. Raguotis

VĮ Registrų centro Informacinių technologijų (IT) centro vadovu tapo Antanas Raguotis, iki šiol pareigas ėjęs...

Inovacijos
2021.12.01
N. Kalinauskas papildė „Utenos trikotažo“ valdybą

Neeilinio visuotinio akcininkų susirinkimo metu, SBA grupės bendrovė „Utenos trikotažas“ valdybos nariu...

Vadyba
2021.11.30
Profesinės sąjungos ir darbdaviai nesutaria dėl papildomų tėvadienių

Profesinės sąjungos ir darbdaviai nesutaria dėl siūlymo skirti papildomą poilsio dieną tėvams, auginantiems...

Vadyba
2021.11.30
LAT: klaidingas ir neadekvatus turto vertinimas, kurio pagrindu išduotas kreditas, gali lemti vertintojo atsakomybę. Verslo tribūna 1

Lietuvos Aukščiausiais Teismas (toliau – LAT) 2021 m. lapkričio 17 d. priėmė nutartį[1], kurioje analizuojama...

Vadyba
2021.11.30
Paskelbta „Ignitis grupės“ naujos valdybos narių atranka 1

Kitų metų sausio pabaigoje baigiantis valstybės kontroliuojamos energetikos bendrovės „Ignitis grupė“...

Vadyba
2021.11.29
R. Skyrienė ir D. Misiūnas tapo nepriklausomais „Swedbank“ stebėtojų tarybos nariais

Prie „Swedbank“ Lietuvoje stebėtojų tarybos kaip nepriklausomi nariai prisijungė Dalius Misiūnas ir Rūta...

Vadyba
2021.11.29
Efektyvus projektų valdymas: raktas į pažangą Verslo tribūna

Efektyvus projektų valdymas tampa vis svarbesnis ekonomikoje  – apie tai diskutuojama tiek viešajame...

Verslo aplinka
2021.11.29
Kokias algų medianas spalį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų spalį ant aukščiausiojo laiptelio tarp daugiausia darbuotojų turinčių...

Vadyba
2021.11.29
Geidžiamiausių darbdavių spalio atlygio medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas dešimtąjį šių metų mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2021.11.28
Farmacininkas A. Blažys: tinkamo žmogaus pasirinkimas leidžia aplenkti konkurentus Premium 2

„Berlin Chemie Menarini Baltic“ nuolat atsiduria tarp VŽ renkamų „Geidžiamiausių darbdavių“, kurių atlyginimo...

Vadyba
2021.11.26
Įtakingoji I. Nooyi – apie stiklines lubas ir kompanijas kaip mažas respublikas Premium

Indrai Nooyi negazuoto vandens, ačiū. Dvylika metų vadovavusi „PepsiCo“ bendrovei, iš pareigų ji pasitraukė...

Laisvalaikis
2021.11.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku