Lietuvių įmonė apėjo draudimą vadintis užsienietišku vardu

Publikuota: 2013-08-23
Tomas Gudžiauskas, maisto produktų ir plataus vartojimo prekių kainų bei akcijų paieškos sistemą PriceOn vystančios ir administruojančios UAB "PriceOn LT" direktorius.
svg svg
Tomas Gudžiauskas, maisto produktų ir plataus vartojimo prekių kainų bei akcijų paieškos sistemą PriceOn vystančios ir administruojančios UAB "PriceOn LT" direktorius. Nuotrauka: Juditos Grigelytės
„Verslo žinios“

Kol kas niekas nėra patvirtinęs, kad gegužę įsigaliojęs griežtas reikalavimas įmones vadinti tik lietuviškais vardais davė itin daug naudos verslui ar valstybei. Tuo metu įmonės teigia randančios būdų, kaip jį apeiti. Tačiau yra priverstos gaišti laiką ir eikvoti pinigines lėšas aplinkkelių paieškai, idant išvengtų biurokratinių kliūčių.

Plataus vartojimo prekių kainų palyginimo įrankį sukūrusi jauna technologijų bendrovė „PriceOn“ teigia radusi būdą, kaip apeiti gyvenimą verslui apsunkinantį reikalavimą įmones vadinti tik lietuviškais vardais.„Tai susiję su įmonės registravimu. Nereikėtų to daryti elektroniniu būdu, – šypteli Tomas Gudžiauskas, bendrovės „Tikros kainos“, trečiadienį pakeitusios pavadinimą į „PriceOn LT“, direktorius. – „PriceOn“ yra startuolis, tad, kaip ir daugeliui panašių jaunų šalies įmonių, Lietuva mums nėra pagrindinė rinka.Jau esame pasiruošę vykdyti plėtrą ir žengti į užsienį. Tam mums tereikėjo sukurti ir atskirti nuo „PriceOn“ antrinę įmonę, kuri užsiimtų rinkodara, pardavimais ir kitais dalykais, – kad pagrindinė bendrovė toliau galėtų netrukdoma vystyti ir plėtoti produktą Lietuvoje.Tačiau paaiškėjo, kad to padaryti negalime. T.y., sukurti antrinę bendrovę galime, bet negalime jos pavadinti nei „PriceOn“, nei kitu panašiai skambančiu vardu, nes tai nelietuviškas žodis.Neįsivaizduoju, kaip su pavadinimu „Tikros kainos“, kuris niekuo nesusijęs su potencialiems partneriams jau žinomu pagrindinės bendrovės vardu, eiti į Estiją, Rusiją, Ispaniją ar kitas šalis.Apskritai, kodėl verslas, ypač jaunas, kuris, norėdamas išgyventi konkurencinėje aplinkoje, turi dirbti greitai ir efektyviai, yra verčiamas galvoti apie biurokratines kliūtis ir kaip jų išvengti".

Rado sprendimą

Anot p. Gudžiausko, biurokratinės kalbos taisyklių kliūtys ir paskatino jaunus verslininkus pradėti aplinkkelių paieškas. Jos buvo vaisingos. „PriceOn“ įkurta 2012 m. viduryje. 2013 m. liepą įregistruota antrinė bendrovė „Tikros kainos“. O praėjusį trečiadienį (rugpjūčio 21 d.) jos pavadinimas pakeistas į labiau tarptautinį „PriceOn LT“.Ponas Gudžiauskas neabejoja, jog jo vadovaujama kompanija pramynė takelį biurokratijos džiunglėse ir net galės padėti jį įveikti kitoms lietuviškoms įmonėms.Jo nuomone, gegužę įsigaliojusi praktika nėra naudinga, be to, dar ir brangiai kainuoja: valstybei reikia išlaikyti pavadinimų tikrintojus ir prievaizdus, šiems nuo gegužės mėnesio ženkliai padaugėjo darbo.Tuo metu verslui neretai prireikia samdyti konsultantus, gaišti laiką galvojant naujus pavadinimus ir t.t.„Mes patys buvome sugalvoję apie 20 pavadinimų, bet pagal dabartinį reglamentą nei vienas iš jų netiko“, – prisimena pašnekovas.Jis taip pat sako, jog tokia grynai biurokratinė praktika, kurioje nėra vietos nei deryboms, nei sveikam protui, laikui bėgant iš Lietuvos gali išvaryti nemažą dalį jaunų įmonių. Mat daugelis startuolių iš anksto planuoja veiklą tarptautiniu mastu arba konkrečiose užsienio rinkose. Ir susidūrę su reikalavimu naudoti vien tik lietuviškus įmonių pavadinimus, startuolių kūrėjai savo pirmąją įmonę gali apsispręsti įkurti ne Lietuvoje, o, tarkim, Londone - kaip kad pasielgė elektrinės pavaros dviračiams kūrėjai iš Kauno „Rubbe Ltd.“.

Tik Lietuviški vardai

VŽ rašė (2013.04.20), jog nuo gegužės Lietuvoje tapo daug sunkiau registruoti nelietuviškus įmonių pavadinimus. Į užsienį besižvalgantys startuoliai, verslininkai ir jais tapti dar tik planuojantys gyventojai piktinasi, jog tai apsunkina verslo pradžią. Be to, įmonės su svetimšaliams sunkiai ištariamais lietuviškais vardais, pvz., „Šešios žąsys“, vargsta užsienio rinkose.Tačiau kalbininkai toliau laikosi savo pozicijos ir tokius nusiskundimus vadina greičiau provincialumu nei realiu pavojumi.Įmonių steigėjai nuo gegužės 1 d. atsidūrė kalbos prievaizdų valioje: įsigaliojo Juridinių asmenų registro nuostatų pakeitimai, kuriais registro tvarkytojas įpareigojamas tikrinti, ar naujai registruojamų įmonių pavadinimai atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas.Registro tvarkytojas, gavęs prašymą keisti juridinio asmens pavadinimą ar registruoti steigiamą juridinį asmenį, privalės kreiptis į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją (VLKK) konsultacijos. Jei VLKK per 6 darbo valandas praneš registro tvarkytojui, kad pavadinimas neatitinka lietuvių bendrinės kalbos normų, pavadinimas nebus registruojamas.Šie pakeitimai reiškia, kad nuo gegužės 1 d. užsienietiškų pavadinimų registruoti negalima.Išimtis taikoma tik tuo atveju, jei įmonė yra susijusi su užsienio juridiniu asmeniu ar kita organizacija, o jos pavadinimas sudaromas taip, kad būtų tapatus ar panašus į to užsienio juridinio asmens. Tokiu atveju registrui reikės pateikti užsienio juridinio asmens sutikimą.Ponas Gudžiauskas neatskleidžia, kaip konkrečiai galima apeiti minėtą reikalavimą. Tačiau patikina, jog su kolegomis ir konkurentais šia informacija mielai pasidalys, jei tik šie kreipsis patarimo.„Čia jau teisinės vingrybės. Aš nesu juristas, tad, tiesą pasakius, net negalėčiau jums visko tiksliai ir profesionaliai pakomentuoti, bet galiu nukreipti pas reikiamus asmenis. Pasakysiu taip: landa susijusi su įmonės registravimo ir vardo keitimo subtilybėmis. Nereikėtų to daryti elektroniniu būdu“, – sako „PriceOn LT“ vadovas.

Kitą savaitę vėl bandys

Remigijus Šimašius, liberalas Seimo Ekonomikos komiteto narys, taip pat įsitikinęs, jog kategoriškas reikalavimas verslui naudoti tik lietuviškus pavadinimus nebuvo pats protingiausias politikų žingsnis.Jis taip pat primena keletą būdų, kaip įregistruoti įmonę tarptautiniu pavadinimu. Tokia galimybė suteikiama užsienio kompanijoms, steigiančioms Lietuvoje antrines bendroves. Taigi, tereikia startuolį įsteigti užsienyje ir į Lietuvą grįžti su antrine bendrove.Taip pat, biurokratines džiungles lengviau apeiti, jei įmonės vardas yra lotyniškas, jeigu prekės ženklas naudojamas kaip pavadinimas.Be to, esą gegužę įsigaliojusiam reikalavimui nepaklūsta interneto adresai. Tad įmonės, kurių pavadinimai tokie patys kaip interneto adresai, gali būti registruojamos ir su nelietuviškais pavadinimais.Gali būti, kad būtent šia išimtimi pasinaudojo „PriceOn LT“.„Yra keli niuansai, kaip yra ir kaip turėtų būti. Pagal dabartinę tvarką, vardai, pavardės, vietovardžiai, prekių ženklai ir adresai nėra tokie griežtai apibrėžti kalbos dalykai kaip kiti žodžiai. Juos galima naudoti netikrinant, ar jie įrašyti Didžiajame Lietuvių kalbos žodyne.Bent jau mano manymu, būtent taip reikėtų traktuoti tuos reikalavimus. Šiais būdais kviečiu naudotis visus verslininkus, kurie nesuranda savo įmonei lietuviško pavadinimo.Apskritai, šis reikalavimas apskritai turėtų būti panaikintas. Mes su kolegomis jau teikėme tam reikalingas pataisas, bet joms nebuvo pritarta. Kitą savaitę tikriausiai bandysiu teikti kiek patikslintą įstatymo projektą“, – žada p. Šimašius.Jis taip pat užsimena, jog kovojant dėl užsienio investicijų reikėtų sutvarkyti ir kitus biurokratinius skaudulius. Kaip vieną iš nesudėtingų, bet svarbų ir užsieniečiams įmonių steigimą Lietuvoje palengvinančių sprendimų jis nurodo tipinių įmonės įstatų vertimus į anglų, vokiečių ir rusų kalbas. Teoriškai Registrų centras jau dabar turėtų siūlyti tipinius įstatus įvairiomis kalbomis.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Autokurto“ įkūrėjas užleidžia vadovo vietą pagrindiniam akcininkui  1

Iš generalinio direktoriaus pareigų bendrovėje „Autokurtas“ traukiasi Vytautas Garbenis, ilgametis įmonės...

Advokatų kontora „Juodka ir partneriai - PRIMUS“ keičia tradicinį veiklos modelį ir  ieško naujų partnerių plėtrai užsienyje Verslo tribūna 1

Advokatų kontora „Juodka ir partneriai — PRIMUS“ atsisako teisininkams tradicinio  vieno aljanso modelio ir...

„Yazaki“ planuoja atleisti 148 darbuotojus 3

Automobilių elektros instaliacijos laidų rinkinių gamintoja „Yazaki Wiring Technologies Lietuva“ rugsėjo 22...

Vadyba
2020.09.29
Geidžiamiausių darbdavių medianos rugpjūtį: pandemijos įtakos nejaučia Premium

Remiantis „Sodros“ skelbiamais duomenimis, paaiškėjo, kokias darbo užmokesčio medianas rugpjūtį mokėjo...

Vadyba
2020.09.29
Vilniaus miesto savivaldybė skelbia naują konkursą VASA vadovo pareigoms užimti Verslo tribūna 2

Vilniaus miesto savivaldybė skelbia naują konkursą savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos...

Vadyba
2020.09.29
Užsimojo Lietuvoje išpopuliarinti laikinojo teisininko paslaugą Premium 3

Advokatų kontora „Sorainen“ Lietuvoje pradeda teikti laikinojo teisininko paslaugą, kai už fiksuotą mokestį...

Paslaugos
2020.09.29
Už rekomenduotą talentą darbuotojui moka ir 1.000 Eur premiją Premium 3

Naujų darbuotojų samdymas – ne tik įmonės, bet ir joje dirbančių specialistų reikalas. Praktika rodo, kad,...

Vadyba
2020.09.28
Didžiausių darbdavių medianos: pirmūnai stumdosi, bet iš trejetuko nesitraukia Premium

„Sodra“ skelbia, kokias algų medianas rugpjūtį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai. Beveik nuo metų pradžios...

Vadyba
2020.09.28
„Novian“ grupė turi naują vadovą

IT infrastruktūros paslaugų ir programavimo grupę „Novian“ valdančiai to paties pavadinimo bendrovei pradėjo...

Vadyba
2020.09.28
Karantinas nestabdė apsukų: portalo Rekvizitai.lt „TOP Įmonės“ 2020 arčiau vartotojo Verslo tribūna

Verslo portalas Rekvizitai.lt skelbia 2020 metų TOP įmones. UAB “Rekvizitai” kiekvienais metais atrenka...

Verslo aplinka
2020.09.28
Dalis darbuotojų biure, dalis – namuose: kaip vadovauti hibridinei komandai Premium

Įmonės kartoja, kad pandemija negrįžtamai pakeitė biurų kasdienybę ir darbuotojai jau niekada nedirbs taip,...

Vadyba
2020.09.28
Tik saujelė pasamdytų specialistų turi darbui reikalingų įgūdžių 5

Tik 16% naujai pasamdytų specialistų iš tiesų turi įgūdžių, kurių pagal užimamas pareigas jiems reikia šiuo...

Vadyba
2020.09.27
Nuteisti darbuotojai, prekiavę padirbtomis „Hermes“ rankinėmis 1

Paryžiaus teismas ketvirtadienį paskelbė nuosprendį asmenims, kaltintiems nelegalia padirbtų „Birkin“...

Vadyba
2020.09.25
Didžiausios algų medianos rugpjūtį – IT ir farmacijos bendrovėse

„Sodra“ skelbia, kurios šalies įmonės mokėjo didžiausias algų medianas rugpjūtį. Paskutinį vasaros mėnesį...

Vadyba
2020.09.25
Protų medžioklė: kodėl įmonėms naudinga priimti studentus praktikai Premium

Aštrėjant konkurencijai dėl protų, įmonės ieško būdų, kaip kuo anksčiau nusigriebti talentingiausio jaunimo,...

Vadyba
2020.09.24
Darbas iš namų – mirties nuosprendis ne tik biurams, bet ir įmonės kultūrai? 15

Ilgą laiką įmonių stalčiuose dulkes rinkusi darbo iš namų politika buvo aktuali vienetams. Šiandien 3.300...

Vadyba
2020.09.24
Dėl 200 Eur išmokos bedarbių padaugėjo 40.000 26

Norėdami gauti 200 Eur darbo paieškos išmoką Užimtumo tarnyboje užsiregistravo apie 40.000 naujų bedarbių,...

Vadyba
2020.09.24
Darbuotojų atleidžia „Forum Cinemas“, „Lux Express“, bankrutuojanti Gargždų plytų gamykla 2

Kino teatrus valdanti bendrovė „Forum Cinemas“, keleivių vežimo bendrovė „Lux Express“ ir bankrutuojanti UAB...

Vadyba
2020.09.23
Moksleiviai spręs Lietuvos ir pasaulio problemas: užduotį įveikti turės per 48 valandas Verslo tribūna

Šį savaitgalį, rugsėjo 25–27 dienomis, tiesiogiai vyks didžiausia Lietuvoje internetinė inovacijų stovykla...

Vadyba
2020.09.23
Pandemija skatina bendradarbiauti: atleidžiamus specialistus siūlo kitoms bendrovėms Premium 2

Koronavirusas turizmo sektoriaus bendrovėms išmušė stabilų pagrindą iš po kojų. Dalis įmonių priverstos bent...

Vadyba
2020.09.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus