„Chevron“ nori laimėti Rytų Europą

Publikuota: 2013-07-24
Nuotrauka: Bloomberg
„Verslo žinios“

Neišsipildžius lūkesčiams „Exxon Mobil“ ir pora kitų užsienio energetikos kompanijų paliko Lenkijos skalūnus, tačiau „Chevron“ lieka ryžtingai nusiteikusi laimėti Rytų Europą su energetinės nepriklausomybės vėliava, rašo „Bloomberg“.

Skalūnų dujos Jungtinėse Amerikos Valstijose sukėlė revoliuciją, šalis aplenkė Rusiją pagal gavybos rodiklius, o kainos krito kelis kartus. Tačiau Rytų Europoje skalūnai pasirodė esantys giliau ir sunkiau pasiekiami, nei JAV.2012 m. birželį didžiausia pasaulyje energetikos kompanija „Exxon Mobil“ pranešė, kad palieka Lenkiją nusivylusi pirmųjų gręžinių rezultatais. Tuo metu kitapus Atlanto kompanija toliau vykdo plėtrą – planuoja statyti 10 mlrd. USD vertės eksporto terminalą Teksase, kuriuo būtų galima išvežti perteklines skalūnų dujas.Prieš porą mėnesių savo gręžinius Lenkijoje pardavė ir Kanados „Talisman Energy“, o JAV „Marathon Oil“ pareiškė, kad parduoda savo 11 licencijų, nes nerado komerciškai vertingų išteklių.
JAV energetikos informacijos administracija pernai Lenkijos skalūnų dujų kiekio prognozes sumažino nuo 1,246 trln. kubinių metrų iki 255 mlrd. kubinių metrų.

Išvijo bulgarų žalieji Plėtrą trukdo ne tik skirtinga geologinė, bet ir politinė situacija.„Didelės kompanijos kaip „Shell“ ir „Chevron“ gali įsibaiminti ir nebeinvestuoti. Ukraina turi milžinišką potencialą, bet realizacija bus sudėtinga teisinei sistemai vis dar veikiant pagal senas sovietines tradicijas“, – „Bloomberg“ kalbėjo Volodimiras Omelčenko, Razumkovo centro energetikos analitikos vadovas.Be to, ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Rytų Europos valstybėse potencialūs investuotojai į skalūnų dujas susiduria su pasipriešinimu aplinkosaugos aktyvistų. Po didelių protestų Sofijoje dėl galimos hidraulinio plėšymo ekologinės žalos, Bulgarija uždraudė hidraulinio plėšymo technologiją, o „Chevron“ licencija buvo atšaukta.„Gazprom“, kuriai skalūnų dujos Rytų Europoje yra labai skausmingos, leidžiamame korporatyviniame žurnale rašoma, kad skalūnų perspektyvas blogina mažesni, nei tikėtasi kiekiai, žaliųjų protestai ir žemų dujų kainų įtaka pelnui.„Europiečiai neturi jokios realios alternatyvos bendradarbiavimui su Rusija“, – išvadą pateikia žurnalo pranešimas.

Trečdalis Lietuvos Tačiau tai nestabdo „Chevron“. Be trijų gręžinių Lenkijoje, kompanija planuoja žvalgybinį gręžinį Rumunijoje, pradėjo darbą Lietuvoje ir gavo 6.475 kv. km licenciją Ukrainoje. Net ir Bulgarijoje ji nepasiduoda ir tikisi susiderėti su vyriausybe.„Nors skalūnų revoliucija nebus tokio masto kaip JAV, mes vis dar patenkinti galimybėmis. – naujienų agentūrai teigė Ianas MacDonaldas, „Chevron“ viceprezidentas ir Rusijos padalinio vadovas. – Skirtingai nei JAV, Centrinėje Europoje nėra daug geologinių duomenų. Žvalgyba, kuria šiuo metu užsiimame, bus labai svarbi vertinant išteklių potencialą.“„Chevron“ yra išsinuomojusi ar gavusi žvalgybos licenciją 22.662 kv. km plotams Lenkijoje, Ukrainoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje – tai sudarytų beveik 1/3 Lietuvos teritorijos.Lietuvoje „Chevron“ priklauso 50% „LL investicijos“ akcijų, ši įmonė turi licenciją eksploatuoti naftą ir gamtines dujas Rietavo rajone, 2.428 kv. km plote. Pati „Chevron“ taikosi į 1.821 kv. km plotą Šilutės-Tauragės plote.„Šis išteklius tikrai gali padidinti energetinį saugumą Europoje ir tuo pačiu atnešti milžiniškos ekonominės naudos. „Chevron“ tiki, kad sužinoję, kaip šie angliavandeniliai gali būti tiriami ir išgaunami saugiai, Centrinės Europos piliečiai ir vyriausybės išreikš palaikymą“, – sakė p. MacDonaldas.

Vyriausybių palaikymas „Rumunija, Lenkija ir Lietuva pritaria skalūnų dujoms, nes šios šalys mato gamtinių dujų problemą ne tik kaip pigesnės energijos klausimą. Mums pigi energija svarbu, ypač dėl jos įtakos ekonomikai ir gyventojams, bet dar svarbiau nebebūti priklausomiems nuo Rusijos, nuo „Gazprom“, – šią savaitę kalbėjo Victoras Ponta, Rumunijos ministras pirmininkas.Šalis gruodžio mėnesį nutraukė žvalgybos moratoriumą.Savo ruožtu Ukraina liberalizavo dujų kainų vartotojams politiką, tai gerina kompanijų situaciją.„Vyriausybė sukūrė palankias sąlygas dideliems tarptautiniams naftos ir dujų žvalgytojams, gal net pernelyg patogias. Neabejoju, kad ateityje skalūnų dujos sumažins importą iš Rusijos“, – sakė Dmitrijus Maruničas, „Energy Strategies Fund“ vadovas.Vien Ukrainoje skalūnų dujų žvalgybai „Chevron“ planuoja išleisti 400 mln. USD. Pasak p. Muničo, „Chevron“ eksploatuojamas Oleskos plotas Ukrainoje gali turėti dujų, kurių šaliai pakaktų 60 metų.Kita energetikos milžinė – olandų „Royal Dutch Shell“ – pernai laimėjo teisę žvalgyti dujas Juzivskos plote, Kharkovo regione.

Žvalgo, bet ne dujas Lietuvoje „LL investicijos“ birželį pranešė, kad žvalgybos darbus Kudirkos-Kybartų plote jau pradėjo. Tiesa, bendrovė žvalgosi ne dujų, o naftos, nors turi licenciją ieškoti abiejų išteklių.„Licencija, kurią mums suteikė Lietuvos respublikos vyriausybė, duoda mums teisę ir atsakomybę žvalgyti ir išgauti ir naftą, ir dujas. Konkrečiai šiame gręžinyje matome didesnę galimybę rasti naftos. Manau, mes aiškiai pasakėme ir bendruomenei, kad mūsų ketinimai susiję su nafta“, – VŽ pabrėžė Gilbertas Ankenbaueris, „Chevron Exploration & Production Lietuva“, valdančios 50% „LL investicijų“ akcijų, generalinis direktorius.Šilutės-Tauragės plote konkursą laimėjo tiesiogiai pati „Chevron“. Bet jai teks palaukti bent iki rugsėjo 15 d., kuomet tikimasi sutvarkyti sutartinę teisinę bazę, priderinti ją prie Seimo pakeistų įstatymų, reglamentuojančių skalūnų žvalgybą ir gavybą.„Viena iš sąlygų „Chevron“ – susitarti su vietos bendruomene. Kol to nebus, nebus ir leidimo“, – šią savaitę LRT radijui pareiškė Algirdas Butkevičius, Lietuvos ministras pirmininkas.JAV energetikos informacijos agentūra teigia, kad Lietuvos gelmėse potencialiai gali būti apie 100 mlrd. kubinių metrų skalūnų dujų, tačiau techniškai įmanoma išgauti apie dešimtadalį jų – 10–12 mlrd. kubinių metrų. Anksčiau Lietuvos geologijos tarnyba buvo pateikusi kelis kartus didesnius skaičius. Per metus Lietuva sunaudoja apie 3 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų.„Chevron“ ne mažiau kaip 4–5 metus žvalgys skalūnų dujas Lietuvoje, tik tada nustatys, kokie realūs išgaunami jų kiekiai. Į žvalgybą kompanija žada investuoti ne mažiau kaip 80 mln. Lt.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Veiklą pradeda „Lords LB“ fondo 45 mln. Eur vertės saulės parkų projektas Lenkijoje

„Lords LB Asset Management“ valdomas investicinis fondas „Energy and Infrastructure SME Fund“ (EIF) užbaigė...

Pramonė
15:41
Žaliuoju kursu per durpių pramonę – spaus atsisakyti gavybos  Premium

Kova su klimato kaita privers atsisakyti durpių pramonės – Europos Komisijos (EK) parengtose priemonėse,...

Pramonė
12:10
„Grigeo Klaipėda“ leista naudotis dalimi areštuoto turto 

Klaipėdos apygardos prokuratūra patenkino AB „Grigeo Klaipėdos“ pateiktą prašymą leisti naudoti dalį...

Pramonė
10:43
Užbaigtas „Dotnuvos eksperimentinio ūkio“ pardavimo sandoris 

Turto bankas užbaigė „Dotnuvos eksperimentinio ūkio“ akcijų pardavimo sandorį. Valstybei 100% priklausiusį...

Pramonė
08:52
„BIOK laboratorija“: šiemet naujos gamyklos statybų startas ir inovatyvūs produktai Premium 2

Per šiuos metus planuojanti pardavimus padidinti 15% kosmetikos UAB „BIOK laboratorija“ antroje metų pusėje...

Pramonė
05:45
Vietoj tabako – natūralaus saldiklio plantacijos Premium

Stevija – natūralus ir vis labiau populiarėjantis saldiklis, įvardijamas kaip viena alternatyvų cukrui. Prieš...

Pramonė
2020.01.19
Pažangos plane – dėmesys klimato kaitos ir aplinkosaugos iššūkiams

Vyriausybė artimiausią dešimtmetį skatins pramonės sektorių pereiti prie žiedinės ekonomikos, mažinti...

Pramonė
2020.01.19
IKEA valdytoja dividendams skirs 7 mln. Eur

Prekybos centrą IKEA Vilniuje valdančios bendrovės „Felit“ pajamos praėjusiais finansiniais metais išaugo...

Prekyba
2020.01.19
Europai baiminantis naujo paukščių gripo protrūkio, virusas aptiktas Čekijoje

Viename Čekijos ūkyje buvo patvirtinta itin patogeniška paukščių gripo atmaina, šeštadienį pareiškė šalies...

Pramonė
2020.01.18
Klaipėdoje – naujas „Novatek“ dujų krovinys

Į Klaipėdą šeštadienį atplaukė naujas nedidelis Rusijos dujų bendrovės „Novatek“ suskystintųjų gamtinių dujų...

Pramonė
2020.01.18
Prokurorai pareiškė įtarimus trims fiziniams asmenims ir AB „Grigeo Klaipėda“ 3

Prokuratūra atskleidė daugiau detalių dėl pradėto ikiteisminio tyrimo, susijusio su „Grigeo Klaipėda“. Kol...

Pramonė
2020.01.17
Žaliosios energijos aukciono laimėtojui – pirmenybė persiųsti elektrą

Pirmajame žaliosios energetikos aukcione net trims vėjo parkų vystytojams nepaprašius valstybės pagalbos,...

Pramonė
2020.01.17
„Idex Baltic“ leista įsigyti biokuro tiekėją „Pusbroliai“

Pernai į Lietuvą įžengusios Prancūzijos atsinaujinančios energetikos grupės „Idex“ valdoma bendrovė „Idex...

Pramonė
2020.01.17
Maitinimo paslaugų bendrovė „Pontem“ keičia pavadinimą Premium 2

UAB „Pontem“ valdybos sprendimu nuo 2020 m. sausio 29 d. keičia bendrovės pavadinimą į UAB „Handelshus“.

Prekyba
2020.01.17
Patvirtinta beveik 1 mln. Eur bauda „Kauno grūdams“ 1

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė bendrovės „Kauno grūdai“ skundą ir patvirtino,...

Pramonė
2020.01.17
Kinija nepateisina Lietuvos eksportuotojų lūkesčių

Lietuvos įmonės kasmet sulaukia naujų leidimų eksportuoti produkciją į trečiąsias šalis, o pernai plačiau...

Pramonė
2020.01.17
Importo ir eksporto kainų statistika: išsiskiria gamtiniai ištekliai 

Per metus (2019 m. lapkritį, palyginti su 2018 m. lapkričiu) eksportuotų prekių kainos sumažėjo 1,4%,...

Prekyba
2020.01.17
Pokyčiai pramonės ir prekybos įmonėse augina logistų sandėlius  Premium

2017 m. į naujas patalpas įsikėlusi UAB „Rhenus Logistics“ dar 50% didina sandėliavimo plotą – tai lemia tiek...

„Groward Group“ siekia įsigyti „Baltic Egg Production“ ir „Europe eggs“

Su Kauno mero Visvaldo Matijošaičio valdoma „Vičiūnų grupe“ susijusi žemės ūkio bendrovių grupė „Groward...

Pramonė
2020.01.16
Pramonės įmonėms bus grąžinta apie 24 mln. Eur VIAP

Daliai daug energijos naudojančių pramonės įmonių už 2019 metus bus grąžinta apie 15,5 mln. Eur, o už šiuos...

Pramonė
2020.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau