Lietuviai pratinasi prie buitinių robotų

Publikuota: 2013-07-21
Atnaujinta 2015-06-01 15:08
Tomas Anbinderis, buitiniais robotais prekiaujančios UAB „Algoritmika“ direktorius.
Tomas Anbinderis, buitiniais robotais prekiaujančios UAB „Algoritmika“ direktorius. Nuotrauka: Juditos Grigelytės
„Verslo žinios“

Pramonėje robotai naudojami daugelį metų. O į mūsų namus jie ateina tik dabar. Prekybininkai sako, kad automatinių siurblių ir kitų robotų kasmet parduodama 200–300% daugiau.

Tiesa, reikėtų pabrėžti, kad augimas skaičiuojamas nuo mažos pradinio rodiklio reikšmės. Maždaug prieš penkerius metus, kai Lietuvoje pradėta prekiauti automatiniais siurbliais, metiniai pardavimai tesiekė vos keliolika vienetų. Dabar šalyje per metus jų parduodama po kelis tūkstančius.Vien bendrovė „Algoritmika“, prekiaujanti buitiniais robotais, pernai, palyginti su 2011 m., apyvartą padidino maždaug 240%, iki 1 mln. Lt.Informatikos mokslų daktaro Tomo Anbinderio, bendrovės „Algoritmika“, valdančios parduotuvę „Roboshop“, direktorius, teigia, kad Lietuvoje populiariausi namų technikos robotai – siurbliai ir grindų plovimo mašinos. Taip pat vis daugiau parduodama vejapjovių, automatinių naminių gyvūnų šėryklų ir langų valymo robotų. Populiariausi Lietuvoje yra „Samsung Navibot“ ir JAV bendrovės „iRobot“ gaminami siurbliai „Roomba“. Ši bendrovė sukūrė patį pirmąjį siurblį robotą. Sparčiai populiarėja ir kitos JAV kompanijos „Neato Robotics“ gaminiai.Perka moterys

„Buitinių robotų, ypač siurblių, kasmet parduodame vis daugiau. Tą patį sako ir konkurentai. Gal kol kas drąsu teigti, bet manau, kad ateityje įprasti siurbliai apskritai išnyks. Beje, įdomu, kad robotus siurblius daugiausia perka ne jaunimas ar technologijų entuziastai, kaip iš pradžių manėme, o vidutinio ir garbaus amžiaus moterys, neretai iš kaimų. Dauguma mūsų klientų namuose turi keturkojų augintinių arba mažų vaikų ir ieško, kas padėtų palaikyti tvarką namuose“, – pirkėjo portretą piešia p. Anbinderis.
Anot jo, pagrindinė vis dar gana atsargaus lietuvių požiūrio į buitinius robotus priežastis – informacijos trūkumas ir kaina. Pirmoji kliūtis, trukdanti didinti pardavimą, po truputį šalinama. Nors „Roboshop“ ir robotai Lietuvoje šiuo metu beveik nereklamuojami, informacija apie juos gana greitai keliauja iš lūpų į lūpas. Anot jo, daugelis roboto užsimano, kai išvysta tokį pas draugus ar kaimynus.
„90% klientų pas mus ateina patariami draugų. Pamenu atvejį, kai vieną siurblį nusipirko žmogus iš Šveicarijos kaimo. Per pusmetį iš to kaimo gavome dar apie 10 užsakymų“, – pasakoja „Algoritmikos“ vadovas.
Kitas barjeras – kaina dar kurį laiką išliks, mat siurbliai robotai konkuruoja su gerokai pigesniais tradiciniais įrenginiais. Padorių automatinių siurblių kainos yra nuo 1.300 Lt. O įprastą kokybišką siurblį galima įsigyti už 400–600 Lt. Tačiau p. Anbinderis pabrėžia, kad tie, kurie vis dėlto ryžtasi pirkti robotą, paprastai renkasi brangesnius modelius.

Mus supa automatai

„Topo grupės“, valdančios prekybos tinklus „Topo centras“ ir „Euronics“, atstovai taip pat sako, kad robotų sparčiai parduodama vis daugiau.

„Sparčiausiai populiarėja grindų valymo robotai – per pirmąjį šių metų pusmetį šių prietaisų pas mus nupirkta 4 kartus daugiau nei pernai tuo pat metu. Šie robotai juda po patalpą tam tikra tvarka ir su specialiomis šluotelėmis renka dulkes ar šiukšles. Išmanesni grindų valymo robotai, pavyzdžiui, „Samsung Navibot“, turi infraraudonųjų spindulių kamerą, kuri susikuria patalpos žemėlapį ir įsimena valymo kelią. Jutikliai fiksuoja stačius kampus, todėl robotas nenuvirsta nuo laiptų“, – aiškina Aurelija Rusteikienė, „Topo grupės“ komunikacijos vadovė.
Ji priduria, kad daugelis šiuolaikinių namų technikos prietaisų yra visiškai automatizuoti ir darbą atlieka už žmogų, paspaudus vieną mygtuką, todėl tam tikra prasme daugelis automatinių prietaisų gali būti laikomi robotais.Vis daugiau robotų parduodama ir „Elektromarkt“ tinkle. Tiesa, lėčiau nei konkurentų parduotuvėse.
„Akivaizdu, kad žmonės ima vertinti buitinių robotų galimybes. Tokių robotų dulkių siurblių pardavimai per pirmąjį 2013 m. pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2012 m. laikotarpiu, mūsų tinkle išaugo 5%“, – sako Giedrius Širvys, „Elektromarkt“ mažmeninės prekybos vadovas. Šis tinklas daugiausia parduoda „Samsung“ robotų.

Pjauna jau 20 metų

Sąlyginai naujas gaminys Lietuvos rinkoje yra robotai vejapjovės. Jomis prekiauja ir „Roboshop“. Tačiau šio segmento lyderis, pripažįsta p. Anbinderis, yra Švedijos bendrovė „Husqvarna“.

2010 m. Lietuvoje ji pardavė 20 vienetų „Automower“ robotų, 2011 ir 2012 m. – po 42, o šiemet tikimasi parduoti 127 vienetus.
„Iki šių metų konkurentų neturėjome, jiems atsiradus, ėmėmės aktyvesnės rinkodaros, – sako Tadas Gudauskas, „Husqvarna Lietuvos“ rinkodaros vadovas Baltijos šalims, – šiemet planuojame pardavimus padidinti daugiau nei 300%.“
Anot jo, robotai vejapjovės pasaulyje sparčiai populiarėja. Tačiau daugiausia klientų yra Europoje, o ypač „Husqvarna“ gimtinėje – Švedijoje. Čia per metus parduodama apie 25.000 tokių automatų. Kai kurios Švedijos savivaldybės robotams vejapjovėms patikėjo parkų ir kitų žaliųjų plotų priežiūrą. Anot p. Gudausko, taip sutaupoma nemažai pinigų.„Husqvarna“ inžinieriai pirmąjį robotą vejapjovę sukūrė ir į prekybą paleido dar 1990 m.
Per visą žoliapjovės „Automower“ gamybos laikotarpį šių robotų parduota per 200.000 vienetų.
Anot jo, robotizacija nuo 2010 m. sparčiai plinta. Kas metai robotų vejapjovių Švedijoje parduodama 50% daugiau. Bendras aplinkos priežiūros įrangos rinkos dydis auga tik 2–3%.
„Daug kas sakys, kad skandinaviškos tendencijos lietuviams neįdomios dėl pragyvenimo lygio skirtumo. Tačiau skaičiai rodo pagrindines rinkos tendencijas, pagal kurias galima spręsti, kaip aplinkos priežiūros technikos rinka keisis ir Lietuvoje. Jau dabar matome, kad Lietuvos BVP augimas yra vienas sparčiausių ES. Iš to galime spręsti, kad atsiranda vis daugiau žmonių, kurie gali sau leisti skirti kelis tūstančius litų robotui įsigyti“, – kalba p. Gudauskas.
Įvertinę padėtį Skandinavijos šalyse ir Lietuvoje, „Husqvarna“ atstovai prognozuoja, kad mūsų šalyje robotų prekybos proveržis gali prasidėti po 5 m., jeigu šalies ekonomika išliks palanki ir stabili.* * *Kam, europiečių nuomone, reikėtų pirmiausia pasitelkti robotus, respondentų %Kosmosui tirti – 52
Gamybai – 50
Gynybai ir saugumui – 41
Paieškoms ir gelbėjimui – 41
Sveikatos apsaugai – 22
Buičiai (pvz., valymui) – 13
Žemės ūkiui – 11
Transportui ir logistikai – 11
Vaikų, neįgaliųjų priežiūrai – 4
Laisvalaikiui – 3
Švietimui – 3Šaltinis: „Eurobarometras 2012“.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Brangi draugystė: premijos už rekomenduotą kolegą dažniausiai pasiteisina, už IT specialistą – auga Premium

Įdarbinimo specialistai teigia, kad būdas ieškoti naujų darbuotojų tarp jau esamų kolegų draugų dažniau...

Vadyba
15:07
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
12:45
„SME Finance“ su „SME Bank“ steigia bendrą IT centrą: bus sukurta 50 darbo vietų

Lietuvos finansų technologijų bendrovė „SME Finance“ kartu su neobanku „SME Bank“ įkurs vidinį informacinių...

Vadyba
11:27
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
11:01
K. Kaikaris – apie „CityBee" konkurentus, naujas technologijas, duomenų vagystės pamokas Premium 2

Kristijonas Kaikaris, „Modus Group“ priklausančios mobilumo „CityBee“ platformos vadovas, VŽ podkaste sako...

Logistika
09:31
Kanada uždraudė 5G tinklams naudoti „Huawei " įrangą 1

Kanada ketvirtadienį paskelbė uždraudusi 5G tinklams naudoti „Huawei“ įrangą, taip prisidėdama prie...

Inovacijos
08:29
Naujasis „Bentley“ flagmanas „Bentayga EWB“ kelionėms pirmąją klase suteikė kitą prasmę Verslo tribūna

„Bentley Bentayga“ nuo pat pirmųjų dienų buvo populiariausias gamintojo modelis. Nuo šiol jam tenka dar...

Efektyvus žemės ūkio sektoriaus rizikų valdymas – kokybiško maisto tiekimo užtikrinimui Verslo tribūna

Siekiant užtikrinti pakankamą kokybiško maisto tiekimą ir tai galintį garantuoti žemės ūkio sektoriaus...

Įspūdingai pristatytas naujasis „Range Rover Sport“: jo galimybės įrodytos atliekant sudėtingą triuką Verslo tribūna

Pasaulinė naujojo „Range Rover Sport“ premjera įvyko automobiliui pirmą kartą įspūdingai įveikus galingą...

Inovacijos
06:00
Išmanieji kasos aparatai: dvejų metų darbą bando įveikti per pusmetį ir apčiuopomis Premium

Dalis prekybininkų greičiausiai nebus pasirengę nuo 2023 m. sausio 1 d. teikti kasos kvitų duomenis...

Finansai
05:45
„TikTok“ ruošiasi į socialinį tinklą integruoti žaidimus

Socialinis tinklas „TikTok“ rengiasi rimčiau žengti į žaidimų industriją – anot „Reuters“ naujienų agentūros,...

Inovacijos
2022.05.19
Efektyvus įsigijimas: kaip „Rivilė“ pasiekė startuolio spurto į sparčiausiai augusių Europoje sąrašą Premium

Trisdešimtmetį veikiančios įmonės sukaupta patirtis ir žinios kartu su nauju požiūriu į darbuotoją ir klientą...

Gazelė
2022.05.19
„Paystrax“ planuoja plėtrą Lietuvoje

Mokėjimų apdorojimo sprendimus siūlanti „fintech“ įmonė „Paystrax“ plės komandą Lietuvoje – 30 darbuotojų...

Inovacijos
2022.05.19
Užderėjo startuolių sandorių: ko reikia Lietuvai, kad galėtų pasileisti plaukus Premium

Rekordiniais 2021 m. lietuviški startuoliai pritraukė daugiau nei 430 mln. Eur investicijų, tačiau šie metai...

Inovacijos
2022.05.19
Ministerija: didžiųjų pasaulio įmonių apmokestinimo naudos Lietuva sulauktų 2025-aisias

Lietuva palaiko globalaus pelno mokesčio tarptautinėms kompanijoms iniciatyvą įvedant jį nuo 2024-ųjų, o jo...

Finansai
2022.05.19
Bankrutuoja „Google“ padalinys Rusijoje

JAV technologijų milžinės „Google“ padalinys Rusijoje planuoja skelbti bankrotą, šios šalies pareigūnams...

Inovacijos
2022.05.19
Pandemijai nepavyko visos prekybos perkelti į internetą Premium

Elektroninės prekybos verslai, dar pernai džiūgavę dėl stipriai išaugusio klientų skaičiaus, dabar sprendžia...

Prekyba
2022.05.19
Ekspertų verdiktas: besikeičianti geopolitinė situacija didina naujų kompetencijų poreikį Lietuvos žemės ūkyje Verslo tribūna

Šalies agroversle taikomi nauji ūkininkavimo modeliai, pažangios technologijos, naudojama šiuolaikiška...

Agroverslas 2023
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Nacionalinėje jaunųjų bendrovių parodoje šį penktadienį – technologijos ir tvarumas Verslo tribūna

Gegužės 20-tą dieną „Kablys+kultūra“ dėl geriausios šių metų jaunosios bendrovės titulo konkuruos 40 atranką...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku