Netikėtas DNB ir investuotojų konflikto sprendimas

Publikuota: 2013-06-05
Atnaujinta 2015-06-01 18:17
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

Teismai toliau kuria vis naujus precedentus nagrinėdami investuotojų ir trečio pagal dydį šalies banko DNB ginčus dėl šio platintų obligacijų. Šį kartą teismas teisybę rado per pusę nurėžęs banko reikalavimų sumą.

Vilniaus apygardos teismas antradienio pavakarę priėmė spendimą byloje dėl 20-ies asmenų grupinio ieškinio, kuriuo šie siekė pakeisti 2007–2008 metais su DNB sudarytas sutartis dėl su akcijomis susietų obligacijų (SASO) įsigijimo iš to paties banko skolintomis lėšomis. Paskolos buvo garantuotos užstatytu investuotojų nekilnojamuoju turtu.Investuotojai, tarp kurių yra ir žinomas politikas Rimantas Remeika, siekė, kad teismas panaikintų daugiau nei 5,5 mln. Lt dydžio palūkanas, kurios susikaupė už paskolas šioms obligacijoms įsigyti. Pasaulį užklupus finansų krizei, obligacijos paskolos palūkanų „neatidirbo“ ir lauktos grąžos neatnešė, o bankas, pasibaigus obligacijų terminui, pareikalavo sumokėti palūkanas už suteiktas paskolas.Teismas nusprendė investuotojų ieškinį patenkinti iš dalies ir visų 20-ies ieškovų mokėtinas palūkanas nurėžė lygiai po 50% – bendra investuotojų mokėtina sumažinta iki 2,75 mln. Lt.Teismas konstatavo, kad bankas, siūlydamas minimus investicinius produktus, padarė pažeidimų, o obligacijų pirkėjus pripažino neprofesionaliais investuotojais. Tačiau tuo pačiu teismas įžvelgė ir pačių ieškovų kaltę dėl neįsigilinimo, kur investuoja pinigus.

Stebisi vieningumo nebuvimu

Abi konflikto pusės teismo sprendime randa teismo palankumą savo išsakytiems argumentams, tačiau stebisi vieningos teismų politikos nebuvimo sprendžiant analogiškas bylas dėl DNB platintų SASO.

„Iš dalies patenkintas ieškinys – labai geras rezultatas kovoje su bankais, kurie visuomenėje dažnai įsivaizduojami kaip neįveikiamos tvirtovės. Antradienio teismo sprendimas įrodė, jog bankas buvo neteisus ir padarė teisės aktų pažeidimus teikdamas finansines ir investicines paslaugas neprofesionaliems investuotojams“, – VŽ komentuoja Gediminas Juknevičius, advokatų profesinės bendrijos „Adlex“ advokatas ir asocijuotas partneris.
Tačiau, pasak jo, keista, kad teismų praktika sprendžiant DNB konfliktus su investuotojais skiriasi – vienose bylose pergalę švenčia investuotojai, kitose – bankas, o šiuo atveju rastas dar ir trečias konflikto sprendimo būdas.

Nesutinka

Pasak Andriaus Vilkanco, DNB atstovo spaudai, pozityvu yra tai, kad buvo aiškiai konstatuota, jog nesidomėjimas pasirašomomis sutartimis negali būti pateisinamas ir dėl to pareiga mokėti palūkanas negali būti panaikinta.

„Tačiau mes kategoriškai nesutinkame, kad bankas įvykdė nurodytus pažeidimus, nes pavyzdžiui, dalis teisės aktų reikalavimų, kuriuos tariamai bankas pažeidė, sandorių sudarymo metu paprasčiausiai dar negaliojo“, – teigia p. Vilkancas.
Anot jo, bankas nuosekliai laikosi pozicijos, kad bankas, kuris teikė paslaugas pagal teisės aktų reikalavimus, negali būti laikomas atsakingu už siekusių didesnės investicinės grąžos ir prisiėmusių su tuo susijusią riziką klientų sprendimus.
Kol kas nėra žinoma, ar investuotojai ir bankas antradienio teismo sprendimą skųs.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Skirtingi sprendimai

Skelbta, kad šiemet gegužę Panevėžio apygardos teismas panašioje byloje dėl DNB platintų SASO patenkino praktiškai visus ieškovų reikalavimus ir nusprendė, kad bankas privalės investuotojams sumokėti daugiau kaip 11,5 mln. Lt nuostoliams atlyginti.Savo ruožtu verslininką Antaną Bosą teismas analogiškoje byloje yra pripažinęs nepakankamai išsilavinusiu suvokti investavimo riziką ir prisiimti nuostolius, o filologinį išsilavinimą turinčiai investuotojai teismuose to įrodyti nepavyko.Buvusiam bankininkui ir finansų ekspertui Gintautui Preidžiui taip pat nepavyko įrodyti savo finansinio neišprusimo – jam nurodyta dėl nesėkmingos investicijos prisiimti dalį nuostolių.Buvusiam muitininkui Arūnui Užuotui, kurio žmona turi ekonominį išsilavinimą, teismui taip pat nepavyko įrodyti, kad 10 mln. Lt į DNB banko obligacijas jis investavo nesuvokdamas investavimo rizikos.Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku