Daugiabučių fondas sparčiai sensta

Publikuota: 2013-06-26
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
 

Pernai Lietuvoje buvo 40% ne senesnių nei 30 metų daugiabučių – prieš dešimtmetį tokių buvo 64%. Nekilnojamojo turto bendrovė „Inreal“ teigia, kad viena didžiausių šalies daugiabučių fondo problemų pastaruoju metu yra smarkus fondo senėjimas. Išlaikant pastarųjų metų statybos tempus, po dešimties metų ne senesnių nei 30 metų daugiabučių liks vos 17%, o senesni nei 50 metų daugiabučiai sudarys trečdalį viso fondo.

2022 m. pabaigoje apie 7% daugiabučių fondo (maždaug 11.200 daugiabučių) sudarys senesni nei 70 metų pastatai, kurių dalis bus avarinės būklės ar netinkami naudoti, tad greičiausiai turės būti griaunami, rašoma „Inreal“ daugiabučių fondo plėtros ir perspektyvų analizėje.Remiantis Registrų centro duomenimis, Lietuvos teritorijoje 2012 m. pabaigoje buvo įregistruotas 37.431 daugiabutis namas, kurių bendras plotas siekė 50,1 mln. kv. m. Kiek daugiau nei pusė viso ploto registruota trijuose didžiuosiuose šalies miestuose. Vilniuje metų pabaigoje pernai buvo 13,5 mln. kv. m, Kaune – 7,2 mln. kv. m, o Klaipėdoje – 4,4 mln. kv. m daugiabučių.Analizuojant statistiką matyti, kad daugiabučių fondo plėtros pikas šalyje buvo 1960–1990 m., kai sparčiai plėtėsi miestai ir kasmet buvo įregistruojama vidutiniškai 650 naujų daugiabučių namų, kurių bendras plotas siekdavo apie 1,15 mln. kv. m. Nuo 1995 m. daugiabučių statybos tempai Lietuvoje gerokai sulėtėjo. Per pastaruosiuos 10 metų šalyje vidutiniškai buvo pastatoma 100 daugiabučių per metus, kurių bendras plotas siekdavo apie 295.000 kv. m.Per pastarąjį dešimtmetį net 67% visų Lietuvoje pastatytų daugiabučių įregistruota Vilniaus mieste. Tam didžiausią įtaką turi ekonominiai ir socialiniai veiksniai – sostinėje didžiausia gyventojų perkamoji galia ir mažiausia emigracija.Sostinėje lėčiausi fondo senėjimo tempai – 2002 m. 63% viso daugiabučių fondo buvo ne senesnis nei 30 metų, 2012 m. pabaigoje šis rodiklis susitraukė iki 48%. Išlaikant panašius į pastarojo dešimtmečio naujų daugiabučių statybos tempus, tikėtina, kad 2022 m. pabaigoje tokių daugiabučių dalis Vilniuje sumažės iki 35%. Kur kas prastesnė padėtis likusiuose Lietuvos miestuose, kur daugiabučių fondas sensta greitai – per 10 metų daugiabučių fondas, ne senesnis nei 30 metų, nesudarys daugiau nei 10% viso fondo, išskyrus Klaipėdą, kur šis rodiklis turėtų siekti apie 21%. Stojančią daugiabučių plėtrą kituose miestuose lemia prasta demografinė būklė, emigracija ir žemas NT kainų lygis.Ne senesnių nei 30 metų daugiabučių fondas 2022 m. pabaigoje (jei išliks panašus statybų tempas), %

  • Vilnius 35
  • Kaunas - 11
  • Klaipėda - 21
  • Šiauliai - 7
  • Panevėžys - 5
  • Alytus - 9
  • Marijampolė - 8
Šaltinis: „Inreal“Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau