Briuselis nusitaikė į sąskaitų tvarkymo įkainius

Publikuota: 2013-05-09
Michelis Barnier, už vidaus rinką ir paslaugas atsakingas EK narys.
Michelis Barnier, už vidaus rinką ir paslaugas atsakingas EK narys. Nuotrauka: "Bloomberg"
„Verslo žinios“

Europos Komisija (EK) siūlo skaidrinti bankų sąskaitų mokesčių tarifus, paprastinti sąskaitų perkėlimą ir lengvinti gyventojų priėjimą prie sąskaitų. Iniciatoriai tiki, kad tai galėtų atpiginti bankų įkainius.

EK siūlo bankų sąskaitų direktyvą, kuria pirmiausia siūloma užtikrinti visos Bendrijos vartotojų galimybes palyginti bankų taikomus sąskaitų tvarkymo įkainius. Siūloma ne tik įpareigoti bankus pateikti klientams paslaugų ir jų įkainių sąrašus ir paimtų mokesčių ataskaitas, bet ir kiekvienoje valstybėje sukurti nepriklausomą lyginamąją svetainę, kurioje pateikiama surinkta informacija apie mokėjimo paslaugų teikėjų imamus mokesčius.

Sąskaitų perkėlimas

Komisija siūlo palengvinti sąskaitos perkėlimo tiek banko viduje, tiek į kitą banką sąlygas – vartotojui paprašius į kitą sąskaitą perkelti visus jo sąskaitoje nustatytus periodinius mokėjimo nurodymus, bankas privalo atlikti visus tam reikalingus veiksmus. Vartotojai taip pat gali reikalauti iš senosios sąskaitos perkelti pinigų likutį ir tą sąskaitą uždaryti. Pagal siūlymą, mokėjimo paslaugų teikėjai privalo sąskaitą nemokamai perkelti per 15 dienų, o jei jie yra skirtingose ES šalyse – per 30 dienų. Galiausiai mokėjimo paslaugų teikėjai privalės vartotojams teikti tinkamą informaciją apie jų teisę perkelti mokėjimo sąskaitą ir apie tai, kaip tai padaryti.Pasak Tonio Borgo, už sveikatos ir vartotojų reikalų politiką atsakingo komisaro, šis siūlymas yra svarbiausias direktyvoje, nes šiuo metu bankų sektoriuje egzistuoja daug kliūčių, vartotojams norint perkelti sąskaitas.„32% ES veikiančių komercinių bankų svetainių nepateikiama jokios informacijos apie sąskaitos perkėlimą į kitą banką. Mūsų studijos parodė, kad tik 19% atvejų bandymai perkelti sąskaitas į kitą banką buvo sėkmingi. Egzistuoja daug kliūčių, kad tik jūs neperkeltumėte sąskaitos į kitą banką. Ir taktikų yra įvairių – viena iš jų yra ilgas laikotarpis“, – sakė p. Borgas.

Teisė į sąskaitą

Galiausiai EK siūlo Europos vartotojams sudaryti sąlygas atsidaryti mokėjimo sąskaitą bet kurio Europos Sąjungos mokėjimo paslaugų teikėjo įstaigoje, net jei jie nėra tos šalies nuolatiniai gyventojai, nepriklausomai nuo asmens finansinės padėties. Siūlytojai aiškina, jog valstybės narės turi užtikrinti, kad bent vienas mokėjimo paslaugų teikėjas jų teritorijoje vartotojams siūlytų būtiniausioms operacijoms – gryniesiems išsiimti, lėšoms pervesti, debetinę kortelę gauti – atlikti tinkamas mokėjimo sąskaitas. Be to, bankas, atsisakydamas atidaryti sąskaitą, savo sprendimo negalėtų pagrįsti asmens finansine padėtimi.„Nors bankų sąskaitos turėjimas iš pirmo įspūdžio atrodo savaime suprantamas, statistika rodo, kad egzistuoja daug kliūčių ir biurokratijos atidaryti sąskaitas. Banko sąskaitos neturėjimas dabar prilygtų tapatybės kortelės neturėjimui. Taigi, šiais siūlymais mes banko sąskaitos turėjimą prilyginame žmogaus teisei. Manau, kad ši diena yra gera diena Europos vartotojams“, – nesikuklino p. Borgas.Pasak siūlymų iniciatorių, jais būtų įtvirtinamos vartotojų teisės visoje ES ir sudaromos prielaidos mažėti bankų įkainiams.„Užtikrindami, kad būtų lengviau palyginti įkainius ir perkelti banko sąskaitą, tikimės, kad atsiras bankų geresnių pasiūlymų ir sumažės bankų paslaugų išlaidos. Pasiūlymas bus naudingas ir finansinių paslaugų sektoriui, nes atsiras daugiau paskatų siūlyti produktus kitose valstybėse ir eiti į naujas rinkas“, – sakė Michelis Barnier, už vidaus rinką ir paslaugas atsakingas EK narys.***

Komentaras

Lietuvai ne itin aktualu

Profesorius Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas: „Visi Lietuvos bankų asociacijos nariai skelbia įkainius, jie yra palyginami, tad pirmasis pasiūlymas pas mus jau yra įgyvendintas. Dėl sąskaitų perkėlimo Lietuvoje nematome problemų, nes čia klientai gali turėti tiek sąskaitų, kiek nori. Daugelyje kitų ES šalių sąskaitas gali turėti tik vienam banke ir esi susijęs su visomis jo paslaugomis. Italijoje ar Prancūzijoje tai nepaprastai aktualu, nes keliantis į kitą banką iškyla daug problemų, ir daugelis klientų dėl jų nesiryžta pakeisti banko. Su užsienio bankais gali būti sunkumų, nes jei teks įgyvendinti reikalavimą per 30 dienų perkelti sąskaitą – perduoti mūsų klientų informaciją užsienio bankui, atidaryti jame sąskaitą ir pervesti jo pinigus, tokios sąnaudos bankų sektoriui gali būti pakankamai didelės. Mes nemanome, kad tai reiktų daryti, nes nėra tokios paslaugos paklausos. Tokio siūlymo sąnaudos bankams būtų didesnės nei nauda vartotojui. Tolesniuose svarstymuose mes pasisakytume, kad pasiūlymas nebūtų įgyvendinamas aklai.“

Straipsnis publikuotas šiandien dienraštyje "Verslo žinios".

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau