Vasiliauskas: bankai pagrįstai atleidžiami nuo pelno mokesčio

Publikuota: 2013-05-29
Atnaujinta 2015-06-01 17:57
Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.
Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Nuotrauka: Juditos Grigelytės
 

Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai krizės metais patyrė labai didelių nuostolių, kurie tebėra padengiami pastaraisiais metais gaunamu pelnu. Todėl bankai kol kas sumoka itin nedidelius pelno mokesčius arba nemoka jokių.

Apie tai trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete (BFK) surengtuose klausymuose dėl padėties Lietuvos komercinių bankų sektoriuje pranešė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.Jis informavo komiteto narius, kad kriziniais 2009-2010 m. bankai patyrė bendrą 3,9 mlrd. Lt nuostolį, 2011-2012 m. gavo 1,8 mlrd. Lt pelną. Vadinasi, bendras nuostolis tebėra apie 2 mlrd. Lt."Po krizės gautas pelnas vis dar nepadengia sunkmečiu patirtų nuostolių. Čia atsakant į keliamą klausimą, kodėl bankai sumoka sąlyginai nedidelius pelno mokesčius, nors jau gauna šimtamilijoninius pelnus“, – teigė p. Vasiliauskas.Bankų nuostolius, pasak Lietuvos banko (LB) vadovo, 2009-2010 m. nulėmė smarkiai smukusios nekilnojamojo turto kainos, gerokai padidėjęs bankrotų skaičius, bendra ekonomikos krizė, sumažėjęs vartojimas ir žmonių pajamos.Ponas Vasiliauskas priminė, kad pagal Lietuvoje veikiančią teisinę bazę, paremtą tarptautine praktika, bankai nuostolingais metais vykdo specialiuosius atidėjinius ir nuostolius gali perkelti į pelningus metus. Tai nulemia, kad net ir pelningais metais komerciniai bankai atleidžiami nuo pelno mokesčio, kol pilnai padengs krizės metais patirtus nuostolius.Bronius Bradauskas, BFK pirmininkas, yra piktinęsis, kad dauguma Lietuvoje veikiančių didelių komercinių bankų už 2012 m. sumokėjo tik kelis ar kelioliką tūkstančių litų pelno mokesčių, nors jų pelnai buvo milijoniniai.Bankai atsakė p. Bradauskui, kad naudojasi nuostolių perkėlimo į pelningus metus teise. Tačiau BFK vadovas pagrasino „iki galo išsiaiškinti šį klausimą ir apsvarstyti, ar tokia faktinė pelno mokesčio lengvata yra pagrįsta“.LB valdybos pirmininkas taip pat pakartojo BFK nariams tai, ką yra sakęs išvakarėse Seimo posėdyje – eliminavus du probleminius bankus („Snorą“ ir Ūkio banką) situacija Lietuvos komercinių bankų sektoriuje yra stabili ir patikima.„Po to, kai buvo eliminuoti du probleminiai bankai, kapitalo pakankamumo rodiklis yra vykdomas, rezervas yra daugiau nei pakankamas, likvidumo rodiklis irgi pakankamas. Indėliai bankuose auga, paskolų portfelio kokybė gerėja“, - tvirtino p. Vasiliauskas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku