Vilnius tampa „Thermo Fisher Scientific“ pasauliniu centru

Publikuota: 2013-05-28
Nuotrauka: Juditos Grigelytės
„Verslo žinios“

JAV kompanija „Thermo Fisher Scientific“, 2010 m. įsigijusi bendrovę „Fermentas“, žada padaryti Vilnių pasauliniu molekulinės biologijos centru. Čia jau keliami projektai iš užsienio, samdomi nauji darbuotojai ir dėliojami plėtros planai.

Kompanijos vadovai neatskleidžia, kiek amerikiečiai pasiryžę investuoti Lietuvoje, tačiau tikina, kad bendrovės tikslas yra iki 2020 m. pasiekti 20 mlrd. USD metines pajamas. Pernai kompanijos pajamos buvo 12 mlrd. USD. Šiame plane svarbų vaidmenį vaidins ir Vilniaus padalinys. Sostinėje bendrovė nori sukuri pasaulinį molekulinės biologijos centrą ir iš čia imtis plėtros į Latviją ir Estiją.Gregą Herrema, "Thermo Fisher Scientific" Bioproduktų diviziono prezidentą, kalbina Gintautas Degutis.

– Koks Jūsų vizito tikslas? – Investavome Lietuvoje nemažą pinigų sumą: 260 mln. USD (728 mln. Lt) į „Fermento“ įsigijimą ir dar per 13 mln. USD (34 mln. Lt) į naują pastatą, todėl norime įsitikinti, kad visi darbai, susiję su šiomis investicijomis, yra atliekami tinkamai. Galima sakyti, kad atvykau patikrinti, kaip sekasi mūsų verslui užsienyje, ir pasižiūrėti, kaip panaudojami investuoti pinigai.Be to, į Vilnių pastaraisiais metais perkėlėme nemažai projektų iš kitų šalių. JAV ir Europoje turėjome keletą mažesnių padalinių, kurie taip pat gamino molekulinės biologijos reagentus. Siekdami efektyvumo, šią mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) bei gamybos veiklą konsoliduojame čia, regioniniame centre. Todėl norėjau pažiūrėti, kaip sekasi perkraustymas ir kiek pasistūmėjo visas restruktūrizavimas.Be to, buvau susitikęs su pagrindiniais mūsų klientais – Santariškių klinikų, Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atstovais, taip pat su JAV ambasadoriumi ir Lietuvos ministru pirmininku.– Ir kokį įspūdį Jums paliko mūsų naujasis premjeras? Gal pastebėjote kokių nors pasikeitimų, palyginti su ankstesne konservatorių Vyriausybe, kuri šaliai vadovavo, kai pirkote „Fermentą“? – Nuo pat pradžių jautėme šalies ekonomikos stabilumą ir Vyriausybės palaikymą, tiek ankstesnės, tiek dabartinės. Taip pat matome, kad nesikeičia Vyriausybės strateginės kryptys. Premjeras mus patikino, kad pridėtinės vertės gamyba ir paslaugos išlieka valstybės prioritetas. Visa tai kuria mūsų veiklai palankią investicinę aplinką.Mums ryšys su Vyriausybe yra labai svarbus. Norime išlaikyti gerus santykius su valdžia, juolab kad planuojame plėtrą. Aplink dabartinį pastatą dar turime nemažai žemės, apie 6 akrus (2,4 hektaro), tad plėstis turime kur. Per susitikimą su premjeru minėjome, kad esame patenkinti, ketiname tęsti investicijas ir kad tikimės, jog Lietuva išlaikys teigiamą investicinį klimatą.

– Papasakokit daugiau apie numatomą plėtrą. – Šiuo metu dokumentais įformintų plėtros projektų dar neturime. Juk visai neseniai baigėme statyti šį naują kompleksą. Dar nespėjome čia visiškai įsikurti. Tačiau ilgalaikėje kompanijos strategijoje Lietuvoje ir kitose augančiose šalyse turimų padalinių plėtra yra numatyta. Norime Vilniuje koncentruoti MTEP veiklą ir reagentų gamybos pajėgumą. Iš čia produkcija jau keliauja į visą pasaulį.Esame labai patenkinti investicijomis Lietuvoje, projektų plėtros tempais ir Vilniaus padalinio veikla. Čia turime stiprią vadovų komandą ir labai gerų specialistų. Algimantas Markauskas šiais metais buvo pripažintas Lietuvos metų vadovu. Tiek visuomenėje, tiek kompanijos viduje Vilniaus padalinys ir jo potencialas vertinamas labai teigiamai.

– Ar tai reiškia, kad galime tikėtis naujų investicijų ir tolesnės konsolidacijos Vilniuje? – Tiesą pasakius, pastaruoju metu konsolidacija mums nėra svarbiausia. Ką reikėjo, jau padarėme. O dabar koncentruosimės į žmogiškųjų išteklių stiprinimą, investuojame į mokslininkus, MTEP ir pardavimus. Ketiname sustiprinti savo pozicijas rinkose, kuriose istoriškai nebuvome reikšmingas dalyvis.

– Minėjote, kad esate patenkinti Lietuvos biotechnologijų specialistais. Ar nebijote, kad plečiantis, jų tiesiog pritrūks? Juk „Thermo Fisher Scientific“ – ne vienintelė biotechnologijų įmonė Lietuvoje. Maža to, gyvename Europoje be sienų, Lietuvą kankina emigracija, o universitetai šios pakraipos specialistų nerengia tiek jau daug.

– Kol kas su talentų trūkumu nesusidūrėme. Artimai bendradarbiaujame su Vilniaus universitetu. Jie mums parūpina perspektyvių jaunų specialistų. Taip pat lankomės mokyklose, kartu su Vilniaus universitetu esame įsteigę mobiliąją laboratoriją, su ja važinėjame po visą šalį ir rodome moksleiviams, kuo užsiimame, bandome juos sudominti gyvybės mokslais.Be to, Vilniaus padalinio vadovams puikiai sekasi išlaikyti esamus išteklius. Darbuotojų kaita įmonėje yra labai maža. Tai labai patrauklus dalykas. Mums nekyla problemų dėl to, kad mūsų parengti darbuotojai po kurio laiko pabėga pas konkurentus. Taip pat svarbus ir sąnaudų klausimas. Reikia pripažinti, kad darbo jėga čia pigesnė nei Vakarų Europoje ar JAV. Taigi, už mažesnę kainą turime tokių pačių talentingų žmonių ir puikią aplinką. Vien pernai Lietuvoje sukūrėme 84 naujas darbo vietas. Dabar pas mus dirba per 440 darbuotojų. Iš jų beveik 100 – Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centre.

– Pranešta, kad „Thermo Fisher“ Lietuvos padalinys tampa kompetencijų centru. Ką tai reiškia? – Visame pasaulyje turime apie 300 padalinių. Mūsų tikslas yra iš jų atrinkti tam tikrą mažesnį skaičių padalinių, kurie taps savotiškais regiono centrais. Juose būtų sukaupta kritinė tam tikros srities specialistų ir žinių masė. Pavyzdžiui, Vilniuje koncentruojamasi į gyvybės mokslus ir reagentų šiems tyrimams gamybą. Iš šių centrų ateityje bus vykdoma plėtra, čia bus ieškoma pirminių žmogiškųjų išteklių, čia atkeliaus didžioji dalis investicijų.Pernai atidarėme du tokius kompetencijos centrus. Gyvybės mokslų centrą reagentų tyrimams ir gamybai čia, Vilniuje, ir analitinių priemonių centrą Bostone (JAV). Šiuo metu iš viso yra 25 tokie centrai.

– Neseniai pranešta, kad „Thermo Fisher Scientific“ už daugiau nei 16 mlrd. USD perka bendrovę „Life Technologies“. Prieš trejetą metų Lietuvoje įsigijote bendrovę „Fermentas“. Panašu, kad „Thermo Fisher“ vykdo agresyvią augimo per įsigijimus strategiją. Kodėl pasirinktas toks modelis? – Nėra visai taip. Deriname organinį augimą su įsigijimais. Kompanija auga apie 4–5%  per metus. Tačiau organinis augimas tesiekia 3–4%. Įsigijimai duoda mums tą papildomą procentą. Todėl, radę investicijų vertų subjektų, visada svarstome tokią galimybę. Rinka, kurioje dirbame, pastaruoju metu buvo kiek lėtoka, nes pagrindiniai mūsų klientai – universitetai ir medicinos įstaigos – dėl vyriausybių vis dar veržiamų diržų gauna sumažintą finansavimą. Investuodami sugebėjome augti greičiau nei rinka.Taip pat bandome stiprinti pozicijas kylančiose rinkose, nes jos auga kur kas greičiau nei JAV ar Vakarų Europoje, o akcininkai, kaip įprasta, ieško kuo didesnės grąžos. Dėl to Vilniaus padalinio vadovas Algis Markauskas paskirtas atsakingu už visą Baltijos šalių regioną.

– Ar tai reiškia, kad iš Vilniaus pirmiausia bus vykdoma plėtra į Latviją ir Estiją? – Taip, į visą regioną. Šalyse, kuriose žadame stiprinti savo veiklą, pirmiausia planuojame suburti pardavimų ir projektų valdymo pajėgas. Norime plėsti klientų ratą aplinkinėse šalyse ir sukurti aptarnavimo bazę, kad galėtume teikti jiems paslaugas.Skaičių pasakyti kol kas negaliu, nes dokumentais patvirtintų projektų dar nėra. Bet, kaip jau minėjau, veiklos strategijoje numatyta tolesnė plėtra. Pasauliniu mastu tyrimams ir plėtrai per 2012 m. išleidome 400 mln. USD. (2010 m. kompanija išleido 280 mln. USD – VŽ) ir investuosime toliau. Mes tai darome etapais. Pavyzdžiui, Vilniuje, investavome 260 mln. USD į „Fermento“ įsigijimą, vėliau – 2012 m. dar per 30 mln. USD į naują pastatą. Tai buvo pirmas investicijų etapas. Bus ir antras bei trečias etapai. Tačiau kol kas konkrečių planų ar projektų įvardinti negaliu.

Pašnekovo dosjė *46 metų Gregas Herrema prie „Thermo Fisher Scientific“ komandos prisijungė 2002 m. 2012 m. jis paskirtas Biorproduktų diviziono prezidentu.*Prieš tai įvairiose pozicijose 14 metų dirbo JAV bendrovėje „General Electric“.*Virdžinijos politechnikos institute įgijo chemijos inžinieriaus bakalauro laipsnį. O Harvardo verslo mokykloje – verslo administravimo magistrą.*„Forbes“ skaičiavimu, 2011 m. jo atlyginimas su visomis kompensacijomis siekė 3,2 mln. USD.

ŠALTINIS: VŽ Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau