Verslo psichologas: finansų vadovas turėtų būti strategas, o ne apskaitininkas

Publikuota: 2013-05-27
Atnaujinta 2015-06-01 19:04
Adrianas Atkinsonas, „Human Factors International Ltd.“ vadovas
Adrianas Atkinsonas, „Human Factors International Ltd.“ vadovas Nuotrauka: asmeninio archyvo
„Verslo žinios“

Adrianas Atkinsonas, verslo psichologas, konsultacijų bendrovės „Human Factors International Ltd.“ Londone vadovas, sako, kad joks verslas negali išgyventi, jei neturi žmonių, kuriuos psichologas vadina turto kūrėjais (angl. wealth creators). Interviu VŽ jis taip pat kalba apie lyderystę globalioje aplinkoje ir finansų vadovo vaidmenį kuriant įmonės strategiją.

Ponas Atkinsonas gegužės 30 d. „Verslo žinių“ rengiamoje Finansų vadovų konferencijoje kalbės apie Finansų vadovą, kaip lyderį pokyčių metu.

– Ar po pasaulinės finansų krizės, laikais, kurie apibūdinant niūrią finansų sektoriaus realybę vadinami new normal, kyla nauji reikalavimai verslo lyderiui?

Nauji reikalavimai yra jau kurį laiką, bet pastaruoju metu jie daug labiau būtini. Ir pagrindinis reikalavimas yra, kad aukščiausia vadovybė dirbtų kaip komanda. Vyriausias vadovas neturėtų būti tas žmogus, kuris dominuoja sprendimuose, kuria strategija ir tik gauna informaciją iš kitų vadovų. Jis turi su komanda dirbti kartu, kaip lygus su lygiais. Taigi, tikslas yra vykdomoji komanda, o ne vykdomasis direktorius.Viskas yra komplikuota, kai darbas vyksta globalioje aplinkoje. Vienas žmogus negali visko nuspręsti, vesti organizacijai reikia komandos, visų įsitraukimo. Ir reikia, kad tie žmonės jaustųsi lygiaverčiai vadovui. Taip, jam galų gale gali tekti pasirinkti kelią, kuriuo reikės eiti, bet prie šio etapo išvis geriausia neprieiti – turi būti pakankamai aišku, kokia turėtų būti strategija ir kaip ją reikės vykdyti. Vadovybė turi rimtai diskutuoti, bet nuomonės neturi pernelyg išsiskirti.Kai Peteris Brabeck-Letmathe tapo „Nestle“ vadovu, jis kartu su komanda sukūrė naują viziją organizacijai. Jo komanda, remdamasi ta vizija, sukūrė strategiją ir ją įvykdė. Metai – 1999-ieji, ir jo vizija buvo, kad pasaulis susirūpins sveikata, žmonės ilgiau gyvens ir norės geriau gyventi, valgyti geresnį maistą. „Nestle“ atsisakė visų produktų, kurie netilpo į šią viziją, ir dabar yra ypač stipri kompanija, susitelkusi į sveikatą. Daugelis kompanijų tik dabar pradeda tai daryti.

– Jūs daug kalbate apie turto kūrėjus, kaip galėtumėte paaiškinti, kas tai per koncepcija?

Gaminate duoną. Jai reikia miltų, vandens, druskos ir viso kito. Bet ji neiškyla, ji netampa duona, kol neįdedate šiek tiek raugo. Turto kūrėjai yra tas truputis raugo versle. Kita analogija – futbolo komanda. Yra vartininkas, gynėjai, saugai – nuostabi komanda. Bet tam, kad ji laimėtų, reikia puolėjo – to, kuris muša įvarčius. Jie garsūs, nes jų mažai, ir yra sunku juos pritraukti į komandą.Turto kūrėjai yra kompanijos puolėjai. Jie traukia verslą į priekį ir pasiekia laimėjimų. Problema ta, kad su jais nėra lengva dirbti – visai kaip puolėjai futbole, jie gali būti arogantiški. Kitos savybės – jie labai savimi pasitiki, turi stipriai išreikštą konkurencingumo jausmą, yra emociškai stabilūs, sumanūs ir t. t.Nežinau, kaip futbole, bet mes atradome, kad vienas iš 50-ies vykdomųjų vadovų ir vyresniųjų vadybininkų yra turto kūrėjas, taigi, jų nelabai daug. Kai kuriose kompanijose, kurias tyrėme, aukštesniojoje grandyje jų išvis nėra, ir tai joms nieko gero nežada. Esu susidūręs su trimis kompanijomis, kurios atsisakė suprasti turto kūrėjo koncepciją. Dvi iš jų buvo parduotos už 1 svarą sterlingų, nors prieš tai turėjo daugiamilijonines apyvartas.Vakar kalbėjau su vienos kompanijos atstovu. Jie turi 110 darbuotojų ir man jis pasakė, kad iš jų žino du, kurie atitinka mūsų turto kūrėjų aprašymą – jie lengvai atskiriami.Finansų vadovai, pavyzdžiui, nemėgsta šių žmonių. Nes jie trukdo, jiems neįdomu procesas. Finansininkai būna itin susirūpinę procesu, detalėmis, o turto kūrėjai – ne. Jiems įdomu mušti įvarčius, kažką iš tiesų pasiekti, net jei tam reikia kirsti kampus. Nėra taip, kad kompanijai nereikia kitų žmonių – reikia technologijų ekspertų, reikia organizatorių, reikia projektų vadovų. Bet laimėjimams reikalingi turto kūrėjai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

– Kokią poziciją jie turėtų užimti?

Generalinis direktorius gali būti turto kūrėjas, žinau du tokius klientus. Jie gali būti rinkodaros ar pardavimų ir plėtros padaliniuose. Žinau vieną didelės įmonių grupės Jungtinėje Karalystėje finansų vadovą, kuris yra turto kūrėjas – jis nuostabiai išnaudoją savo finansinį supratimą.

– Ir kaip tai vyksta?

Jis mąsto, koks yra geriausias būdas panaudoti visas turimas pinigų atsargas, kaip finansuoti rinkodarą, kaip atidaryti padalinį Pietų Amerikoje – jo klausimai yra korporaciniai, strateginiai. Turto kūrėjai žiūri į išorę, jų klausimai susiję su tuo, kas dedasi pasaulyje, kokios yra galimybės.

– Jūs teigiate, kad būtent finansų vadovas turėtų rūpintis strategija, o ne apskaita – ar jis tam tinka geriausiai?

Tikrai ne. Dauguma finansų vadovų su strategija turi problemų. Jie savo vaidmenį mato kaip 2 numerį, šalia stratego direktoriaus. Jie neturėtų būti numeris 2. Jie turėtų būti vyriausiojo vadovo verslo partneriais. Nors dauguma jų mąsto apie duomenis, apie finansus, jie turėtų išmokti prisidėti prie strateginių iššūkių ir padėti vadovui ir kitiems kurti strategijas.

– Vyriausiasis ir finansų vadovai turėtų dirbti kaip komanda, bet juk bet kuriuo atveju, sprendimus galiausiai priima pirmasis. Tad koks turėtų būti jų santykis?

Vadovas turi priimti sudėtingus sprendimus, jei tokius reikia priimti. Bet jis turi aptarti tuos klausimus su savo kolegomis kaip su lygiaverčiais komandos nariais. Aišku, versle, kaip ir visur gyvenime, pilna dilemų, pasirinkimų tarp dviejų negatyvias pasekmes turėsiančių sprendimų. Tose situacijose, kažkas turi prisiimti atsakomybę už sprendimą, ir tai yra direktorius. Bet prieš tai jis turi surinkti kuo daugiau informacijos, kuo daugiau nuomonių, ir finansų vadovas turėtų ne tik perduoti finansinę informaciją, bet ir pasakyti, ką tai reikš kompanijai, kaip tai atrodys po 5 metų, ką dar galima daryti.

– Kaip finansų vadovas gali geriausiai prisidėti prie kompanijos efektyvumo?

Jis turi kalnus duomenų. Itin svarbu, kaip jis tuos duomenis interpretuoja. Bet jis taip pat turi stebėti aplinką, matyti grėsmes ir galimybes, analizuodamas savo duomenis. Taigi, žvelgti į išorę, ne tik į vidų. Reikia atsakyti į tris klausimus – kur mes einame, kodėl mes ten einame, kaip mes ten nueisime. Finansų vadovas turėtų mokėti labai gerai ir plačiai atsakyti į šiuos klausimus.

– Paslaugų ir žinių ekonomikoje pagrindiniu ištekliumi tampa žmonės. Nemažai yra istorijų, kai įmonę palieka kone visas jos kolektyvas ir įkuria naują – kaip tą svarbiausią išteklių išlaikyti?

Nėra tobulo atsakymo, bet trumpai – reikia gerbti žmonių skirtumus. Kiekvienas turi stiprybių ir apribojimų, kurių neturi kitas. Reikia tai pastebėti ir elgtis su žmonėmis, kaip su asmenybėmis, individais. Atkreipiant į tai dėmesį galima duoti žmonėms užduotis, kurios leidžia jiems išnaudoti savo stipriąsias puses ir prisidėti prie organizacijos vertės kūrimo. Ir bet kurį darbą, kurį kažkas dirba, reikia pritaikyti prie žmogaus – tuomet jis pajaučia pasitenkinimą.Mes darome psichometrinius darbuotojų vertinimus ir teikiame įmonėms ataskaitas apie tai, kokios yra jų stiprybės ir galimybių ribos, ko galima iš jų tikėtis ir ko – ne, jei nenori jais nusivilti. Ir šį darbuotojų įtraukimą, prisitaikymą prie jų reikia pritaikyti ir žemesniuose organizacijos lygmenyse, kad vadovai savo pavaldinius gerbtų ir suprastų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Euro zonoje nedarbas nukrito iki rekordiškai žemo lygio

Euro zonoje nedarbas spalį nukrito iki rekordiškai žemo lygio – 6,5%, ketvirtadienį pranešė Eurostatas.

Vadyba
14:46
Advokatų kontora „Ilaw Lextal“ plečia partnerių komandą

Nuo ketvirtadienio „Ilaw Lextal“ partnerių komandą papildo dvi ilgametės komandos narės. Ingrida...

Vadyba
12:01
„Litgrid“ vadovų komandą papildė M. Gedaminskas ir I. Junevičius 1

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ nuo gruodžio 1 d. stiprina vadovų komandą. Naujai...

Vadyba
11:33
S. Bielskis: ieškome ne kaip sutaupyti, o kaip uždirbti daugiau Premium

Simonas Bielskis, UAB „Omniva Lietuva“ generalinis direktorius, VŽ podkaste pasakoja, kad tam tikrus...

Logistika
09:38
VŽ klausomiausi podkastai lapkritį – pokalbiai su verslų savininkais, CEO, ekonomistais

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Rinkodara
08:10
Atviri duomenys gali sukurti apie 2% šalies BVP, Lietuvos atveju tai būtų apie 1 mlrd. Eur Verslo tribūna

Iki 2026 m. Statistikos departamentas planuoja sutvarkyti ir atverti valstybės registrų ir informacinių...

Vadyba
07:00
Pasikeitė išmokų gimus vaikui mokėjimo tvarka – 30 dienų atostogas bus leidžiama skaidyti į ne daugiau kaip dvi

Vyriausybė pritarė naujai tvarkai, pagal kurią nuo kitų metų tėvams būtų mokamos išmokos gimus vaikui.

Vadyba
2022.11.30
Prie „EMBank“ stebėtojų tarybos jungiasi S. Grinevičienė

Nauja nepriklausoma skaitmeninio banko „European Merchant Bank“ („EMBank“) stebėtojų tarybos nare tapo Simona...

Vadyba
2022.11.30
Alytų paliekančio „Paliūčio“ vadovas: padalinio uždarymas bendrovei nepakenks, gamyba bus tęsiama Vilniuje 1

Vilniaus guminės avalynės gamintojai „Paliūtis“ investavus apie 1 mln. Eur į naują gamybos įrangą ir uždarius...

Vadyba
2022.11.30
G. Kurmė grįžta vadovauti dujų biržai „GET Baltic“

Gamtinių dujų biržai „GET Baltic“ nuo gruodžio 5 d. vadovaus Giedrė Kurmė, sugrįžtanti į įmonę po vaiko...

Vadyba
2022.11.30
EEPA 2022: rūpestis laisvai samdomais specialistais, moterų elektros kooperatyvas ir kitos geriausios idėjos

Prahoje įteikti Europos verslininkystės skatinimo apdovanojimai 2022 (angl. European Enterprise Promotion...

Gazelė
2022.11.30
„Ignitis grupės paslaugų centro“ vadove antrajai kadencijai paskirta I. Kaukienė

„Ignitis grupės paslaugų centrui“ (GPC) toliau vadovaus Irma Kaukienė. GPC valdyba pritarė jos skyrimui...

Vadyba
2022.11.30
Kuriama viena didžiausių, bankams priklausančių mobiliųjų mokėjimų bendrovių Europoje, kurios IT kompetencijų centras - Lietuvoje Verslo tribūna

Susijungė Skandinavijos mobiliųjų mokėjimų paslaugas teikiančios lyderės – „Danske bankui“ priklausiusi...

Fintech#Kripto
2022.11.30
Kur šiandien mokosi sėkmingi ateities lyderiai? Verslo tribūna 1

Norėdama realizuoti švietimo idėjas, subrandintas per ilgus pedagoginio darbo metus, Vilma Grigoraitienė...

Vadyba
2022.11.30
Nuo kitų metų didesnėse viešojo sektoriaus įstaigose – vaikų kambariai

Nuo 2023 metų didesnėse valstybės įstaigose turės būti įrengti vaikų kambariai. Privačiame sektoriuje, kitose...

Vadyba
2022.11.29
Geidžiamiausių darbdavių spalio atlygio medianos Premium 2

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų dešimtąjį mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.11.29
Avalynės gamintoja „Paliūtis“ palieka Alytų ir atleidžia dalį darbuotojų

Vilniaus guminės avalynės gamintoja „Paliūtis“ dėl smarkiai sumažėjusių užsakymų ir padidėjusių veiklos...

Vadyba
2022.11.29
„Eksplos“ vadovas K. Jasiūnas: galimybes pavyko pamatyti visur Premium

Verslo nežinomybėje galima prasmegti arba pamatyti galimybių. VŽ podkaste lazerių kūrimo ir gamybos bendrovės...

Vadyba
2022.11.29
Statistikos departamentas atsigręžia į didžiuosius duomenis Verslo tribūna 1

Apie Lietuvos statistikos departamento (SD) virsmą Valstybės duomenų agentūra, kuri įdarbins valstybėje...

Vadyba
2022.11.29
Kartais vienas už visus, o kartais visi už vieną – kada kolektyvinė atsakomybė nusveria asmeninę Premium

Vadovai, kurie prisiima asmeninę atsakomybę už rizikas ir galimas klaidas, savo pavyzdžiu gali padrąsinti...

Vadyba
2022.11.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku