Uždegta žalia šviesa pluoštinių kanapių auginimui

Publikuota: 2013-05-23
Nuotrauka: Juditos Grigelytės
 

Lietuvoje įteisinamas pluoštinių kanapių auginimas. Seimas priėmė tai reglamentuojantį įstatymą, kuris įsigalios nuo 2014 m. sausio 1 d., jeigu jį pasirašys prezidentė.

Už tai, kad būtų priimtas Pluoštinių kanapių įstatymo projektas ketvirtadienį balsavo 67 Seimo nariai, prieš buvo 13, susilaikė 26 parlamentarai. Kartu priimti keli lydintys įstatymų projektai.Larisa Dmitrijeva, Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos narė, siūlė, kad pluoštinių kanapių auginimas būtų papildomai licencijuojamas Vyriausybės nustatyta tvarka. Tačiau tam dauguma Seimo narių nepritarė.Iki šiol Lietuva buvo vienintelė Europos Sąjungos (ES) šalis, kur draudžiamas bet kokios rūšies kanapių, įskaitant ir pluoštinių, auginimas. Už šio draudimo nepaisymą numatyta atsakomybė.Ketvirtadienį diskusijos Seime metu pabrėžta, kad „pluoštinių kanapių nereikėtų painioti su medicininėmis, iš kurių gaminamos narkotinės medžiagos“, todėl pluoštinės kanapės yra vienas iš tų žemės ūkio augalų, už kurių auginimą ir perdirbimą yra teikiama ES parama.„Mes Sibire auginome tokias kanapes, vadinome jas maistingosiomis. Ir štai matote, stoviu prieš jus, gyvas sveikas, nes tie grūdai pdėjo mums išgyventi. Todėl pagaliau reikia leisti jų auginimą Lietuvoje. Žiūrėkit, dirvonuoja laukai, reikia bent kanapėmis užsėti“, - sakė konservatorius Arimantas Dumčius.Tačiau kai kurie parlamentarai reiškė abejones, ar pavyks tinkamai kontroliuoti pluoštinių kanapių auginimą ir „neišleisti džino iš butelio“, kai greta pluoštinių atsiras ir medicininės.Pluoštinių kanapių įstatyme, kurį ketvirtadienį priėmė Seimas, numatyta Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos nuostatas atitinkanti pluoštinių kanapių sąvoka. Atsižvelgiant į Specialiųjų tyrimų tarnybos pastabas, projektuose papildomai apibrėžtas pluoštinių kanapių tiekimas rinkai bei importo licencijos galiojimo terminas.Numatyti saugikliai, užkirsiantys kelią piktnaudžiavimui, kad pluoštinių kanapių auginimo sklypuose neatsirastų užslėptų plotelių su medicininėmis kanapėmis.Iki įstatymo įsigaliojimo nuo 2014 m. kontroliuojančiosios institucijos turi pasirengti įstatymo įgyvendinimui, numatyti atitinkamą finansavimą.Siekiantys legalizuoti pluoštines kanapes atkreipia dėmesį, kad jos naudojamos tekstilės, statybinių medžiagų, maisto pramonės, biokuro gamybos srityse. Įvairių šaltinių duomenimis, iš šių kanapių galima pagaminti net apie 50 tūkst. įvairiausių gaminių. Pavyzdžiui, iš viename hektare išaugintų pluoštinių kanapių galima pastatyti šimto kvadratinių metrų pastatą.Žemės ūkio ministerijos duomenimis, Lietuvoje jau yra augintojų, kurie, nepaisydami nacionalinio draudimo ir naudodamiesi ES teisės aktų viršenybe prieš nacionalinius, ryžosi sėti pluoštines kanapes. Pernai oficialiai deklaruota  apie 100 ha  pluoštinių kanapių.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau