Tarp PVM skolininkių - stiprios bendrovės

Publikuota: 2013-05-23
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

Trečiadienį Valstybinei mokesčių inspekcijai paskelbus 100 įmonių sąrašą, kurios iki šių metų gegužės 16 d. deklaravo, tačiau nesumokėjo daugiausiai Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) už du paskutinius mėnesius, paaiškėjo, kad kai kurios į "juodąjį sąrašą" patekusios bendrovės balandžio gale buvo paskelbtos tarp didžiausių pirmojo metų ketvirčio mokesčių mokėtojų.

VMI komentuoja, kad įmonė gali būti ir tarp daugiausiai sumokančių mokesčių, ir tarp vėluojančių pateikti deklaraciją - pastaruoju atveju ji nebūtinai visais atžvilgiais vertintina kaip ypatingas mokesčių mokėtojas.Tuo metu Alina Buemann, kreditų biuro "Creditinfo" kredito rizikos vadovė, perspėja, kad trečiosioms šalims - verslo partneriams - pavojinga vertinti įmonės rizikingumą vien pagal VMI paskelbtą sąrašą."Įmones vertiname pagal kiek kitokius kriterijus nei VMI, ir regime, kad 10% bendrovių arba 9 įmonės, patekusios į juodąjį PVM skolininkų sąrašą, yra geros, stambios įmonės ir jų mokumas aukštas. Tai ir pirmuoju numeriu PVM skolininke įrašyta UAB "Sky Energy Group", ir UAB "Enero". Jos abi buvo skelbiamos kaip vienos daugiausiai mokesčių sumokėjusių per pirmąjį šių metų ketvirtį", - VŽ komentavo p. Buemann. (Visą minimų 9 įmonių sąrašą rasite straipsnio pabaigoje).Tokių įmonių patekimą į "blogiukų" sąrašą p. Buemann sako traktuojanti kaip laikiną ar techninį vėlavimą, nes visų jų mokumo istorija šiai dienai yra švari, jos neturi jokių pradelstų įsipareigojimų nei "Sodrai", nei verslo partneriams, nėra registruotų teismo procesų, turto areštų.

Siūlo nustatyti ribą

"Gerųjų" įmonių skolininkių devintuke figūruojančios AB "Anykščių vynas" direktorius Audrius Zuzevičius pastebi, kad techninis skolos nepadengusios bendrovės įtraukimas į skolininkų sąrašą nebūtinai atspindi tikrovę."Tai gyvenimiški dalykai, įmonės sprendžia einamuosius reikalus ir problemas. Ir jei šiuo momentu mums reikėjo daryti stambius mokėjimus žaliavos užpirkimui, tai atitinkamai buvo sudėlioti prioritetai: kam skubiai sumokėti, o kas galėtų šiek tiek palaukti. Mes į  valstybę pažvelgėme kaip į gerąją mamą, kuri galėtų suprasti ir labai nebarti, nes skolą dengsime ir uždengsime - 160.000 Lt mūsų įmonei nėra mirtina. Tiesiog pastaruoju metu turėjome pakankamai dideles gamybos vystymo išlaidas. Ir, jei vos prieš kelis mėnesius buvome teigiami, dabar tapome truputėlį neigiami. Bet pažadame pasitaisyti", - "Anykščių vyno" pavyzdį pateikė p. Zuzevičius.Verslininkas siūlo nustatyti atitinkamą ribą - anot jo, tai galėtų būti pusės milijono litų prasiskolinimas, - kurią pasiekusi įmonė jau vertinama kaip rizikinga, piktybiškai nemoki. "Dabar įtraukia į viešą sąrašą, kai skola kone minimali, tai ir pačiai įmonei nesmagu, ir trečiosios šalys pradeda į ją žvairuoti", - sakė p. Zuzevičius.Tačiau reikia pažymėti, kad tik mažoji dalis VMI paskelbtų skolininkių sąraše atsirado dėl trumpalaikių nesklandumų. "Pavyzdžiui, prieštaringai vertinama UAB "Čili pica", paskelbta ir juodajame sąraše, ir tarp daugiausiai sumokėjusių mokesčių balandį, atskleidžia kitokią situaciją: mes ją vertiname kaip didelės rizikos įmonę. Šiai dienai ji turi didelį įsiskolinimą "Sodrai", skolų verslo partneriams ir, kaip ir kitos maitinimo įstaigos, prislėgta finansinių sunkumų", - sakė p. Buemann.VMI paskelbtame skolininkių sąraše yra ir tokių įmonių, kurių vadovams už finansines machinacijas teko minti teismo slenkstį. VŽ žiniomis, vienas šviežiausių pavyzdžių - taksi bendrovė "Vipset": teismo sprendimu šios Vilniuje veikusios įmonės vadovas už nelegaliai dirbusius taksistus turės sumokėti 45.000 Lt baudą, šiandien pranešė VMI.

Bendra skolų suma viršija 70 mln. Lt

Pagal "Creditinfo" atliktą bendrą paskelbto PVM skolininkių sąrašo apžvalgą, įmonės kartu sudėjus turi beveik 10 mln. Lt skolą "Sodrai", 60 mln. Lt skolų verslo partneriams ir finansinėms institucijoms, kas antra įmonė turi įregistruotų turto areštų. "Jei priskaičiuosime ir turto areštų sumą, šių bendrovių įsiskolinimai realiai yra dar didesni", - pastebėjo p. Buemann.Pasak "Creditinfo", pagrindinės skolininkės yra mažos ir vidutinės įmonės, jų apyvarta 2011 m. sudarė iki 10 mln. Lt. Pagal veiklas, didžioji dalis arba 30% didžiausio rizikingumo įmonių VMI sąraše yra nekilnojamojo turto ir statybų bendrovės. Toliau eina prekybos ir pramonės įmonės."Pagal mūsų kriterijus, tik 10% patenka į žemos ar vidutinės rizikos grupę. 90% įmonių priskiriamos aukštos ir labai aukštos rizikos segmentams", - konstatavo p. Buemann."Creditinfo" kredito rizikos vadovė skolininkių verslo partneriams siūlo nedaryti išankstinių išvadų vien pagal paskelbtą PVM skolininkių sąrašą, bet aiškintis, ar tai pirmas vėlavimo sumokėti mokesčius kartas, ar tai momentinis vėlavimas, gal yra kokių techninių priežasčių, ar įmonė ir anksčiau yra turėjusi įsiskolinimų kitai pusei: "Sodrai" , verslo partneriams, finansinėms institucijoms: "Jei vėlavimai kartosis, tai jau bus rimtas ženklas, kad įmonė patiria sunkumų".Ponia Buemann nurodo ir galimas technines PVM įsiskolinimo priežastis. "Pavyzdžiui, yra buvę atvejų, kai įmonė pateko į "Sodros" skolininkų sąrašą, bet paaiškėjo, kad ji su "Sodra" buvo sudariusi atidėtų mokėjimų grafiką, kurio faktas trečiosioms šalims buvo nežinomas", - paaiškino p. Buemann, pridurdama, jog, nors versle galioja kitokios taisyklės, valstybinės institucijos privalo skelbti visus, net ir suderintus skolininkus."VMI konstatuoja faktą, kad įmonė skolinga ir šiandien pateikia informaciją apie daugiausiai PVM skolingų mokėtojų: pagal paskutinių dviejų mėnesių (vasario, kovo) neapmokėtų Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) deklaracijų duomenis, 2013 m. gegužės 16 d. atrinkta 100 didžiausių PVM skolininkų. Svarbu mokėtojo naudai pasakyti, kad jie teikia deklaracijas, tik nesumokėjo, o kokios priežastys – aiškinamės", - VŽ sakė ir p. Buta, VMI atstovas spaudai.

Devynios stiprios įmonės PVM skolininkių sąraše

UAB "MK technologijos"
UAB Metal solutions
UAB "LIMEDIKA"
UAB SKY ENERGY GROUP
UAB "Mecmar Baltic"
UAB "Deilena"
UAB "Delikana"
AB "Anykščių vynas"
UAB "Enero"Šaltinis: "Creditinfo".Šios devynios įmonės, pagal vėlavimo atsiskaityti riziką,  patenka į žemos ir vidutinės rizikos segmentus. Įmonių mokumo rodikliai apskaičiuojami pagal „Creditinfo“ ekonometrinį vėlavimo atsiskaityti reitingą, kuris parodo tikimybę vėluoti 90 ir daugiau dienų per ateinančius 12 mėn. Reitingas remiasi juridine bei statistine informacija, finansiniais duomenimis, mokumo istorija bei verslo sąsajomis. Verslo mokumas skirstomas į žemos, vidutinės, aukštos ir aukščiausios rizikos klases.
 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau