Kartus užsienio bankų gyvenimas Rusijoje

Publikuota: 2013-05-23
Nuotrauka: Bloomberg
 

Užsienio bankai ilgai Rusiją matę „silpnosios podukros“ vaidmenyje, buvo pratę prie šalyje esančių sąlygų, kuriomis naudojantis, pinigus buvo galima uždirbti lengvai. Tačiau šie laikai baigėsi, rašo „Reuters“.

Tokie bankai kaip JAV „Citigroup Inc.“ ar Austrijos „Raiffeisen Zentralbank Österreich AG“ šalyje auga. Tačiau kitiems žaidėjams šalis nėra tokia svetinga dominuojant komercinių bankų  gigantams „Sberbank Rossi“ ir „VTB“. Pastarieji bankai yra stiprūs žaidėjai investavimo bankininkystėje ir mažmeninės rinkos sektoriuje.Praėjusią savaitę prancūzų banko „Societe Generale“ Rusijoje padalinio „Rosbank“ vadovas Vladimiras Golubkovas buvo apkaltintas 1,5 mln. USD kyšio prašymu. Pasak įvairių spaudos šaltinių, operatyviniai pareigūnai aptiko p. Golubkovą „su krūva pinigų ant stalo taip įrodant jo kaltę“.VŽ jau rašė, kad Rusijos vyriausybės valdomi investiciniai bankai bando iš rinkos išstumti užsienio konkurentus.Po Sovietų sąjungos žlugimo vakarų šalių bankai plūstelėjo į Rusiją, tačiau šalies prezidentas Vladimiras Putinas „nebėra patenkintas tokia vizija savo šaliai“.Rusijos bankinis sektorius vertas 1,6 trilijonų USD, tiek pat kiek ir Airijos bankinis sektorius. Palyginti, JAV sektorius vertinamas 14,5 trilijonų USD.

Namų rinkos paskolos

Bankų namų rinkai suteiktos paskolos Rusijoje sudaro 40% bendrojo vidaus produkto (BVP). Palyginti, Kinijoje šis rodiklis siekia 146% BVP, Brazilijoje – 98%, Indijoje – 74%, remiantis “Pasaulio banko” 2011 m. duomenimis. Skelbiama, kad investicijos Rusijoje nukentėjo dėl prieinamų kreditų trūkumo.Vienas iš buvusių „Societe Generale“ banko vadovų Rusijoje, sakė, kad „prancūzai bandė įsilieti į šią rinką paskubomis, kruopščiai tam nepasiruošę ir neturėdami stiprios gynybinės kontrolės“. Šie kriterijai yra įvardijami kaip patys svarbiausi šalyje, kurioje klesti korupcija, o teismais pasitikėti sunku.„Societe Generale“ Rusijoje išleido apie 5,2 mlrd. USD nuo 2006 m. ir kol kas supirko 82% “Rosbank” akcijų, kurį anksčiau valdė p. Putinas ir Mikhailas Prokhorovas, buvęs investicijų fondo „ONEXIM Group“ prezidentas.Britanijos bankas „Barclay“ 2008 m. už „Expobank“ mokėjo keturis kartus daugiau negu tuomet buvo jo apskaitinė vertė. Po kiek laiko mažiau nei už savikainą bankas buvo perleistas Igorui Kimui, kuris supirkinėjo krizės apimtus bankus.„Nors Barclay ir yra mūsų varžovai, man gaila, kad jie pasitraukė iš Rusijos. Tačiau galbūt jie atėjo netinkamu laiku ir netinkamu būdu“, -sakė Andreius Kostinas, „VTB“ vadovas.„HSBC“ Rusijoje buvo naujokė, tačiau bankui vykdant reorganizaciją jis nusprendė pasitraukti iš mažmeninės bankininkystės sektoriaus Rusijoje 2011 metais.Tačiau Rusijoje yra ir veteranų – „Citgroup“ šalyje pradėjo veiklą 1992 m. ir toliau plėtėsi. Bankas praneša, kad pernai šiame regione uždirbo per 300 mln. USD pelno. Bankas Rusiją įvardija kaip vieną iš prioritetinių šalių.Itaijos finansinių paslaugų bendrovė „Unicredit SpA“ Rusijoje veikia jau 20 m., ir, kaip skelbiama, auga tiek pirkimais, tiek pelningumu.

Įstatymų draudimai

Nors Rusijos įstatymai nuo kovo mėnesio draudžia užsienio bankams atidaryti savo padalinius šalyje, jiems leidžiama veikti per antrines įmones ir atstovus. Netiesioginius padalinius turi „Unicredit“, „Raiffeisenbank“.„Kai tik užsienio bankas kapitalizuojasi, jam galioja tokios pačios taisyklės kaip ir kitiems. Žinoma, išskyrus tai, kad nacionaliniai bankai vis tiek dominuos rinkoje“, - sako Stuartas Lawsonas, „Ernst & Young“ paskirtasis vadovas Maskvoje.Vis gi, Rusijos vyriausybė į užsienio bankus žiūri kaip į šalies investicijų rėmėjus. Remiantis „Reuters“, p. Putinas turi ambicingų tikslų sukurti pasaulinį finansų centrą. Teigiama, kad „Goldman Sachs“ turi įgaliojimus prisidėti prie šio tikslo pritraukiant užsienio investuotojus.Užsienio bankai taip pat bandomi įtraukti į privatizavimo programas, pavyzdžiui, Vyriausybei mažinant savo akcijų dalis dviejuose didžiausiuose šalies bankuose „Sberbank“ ir „VTB“. Tačiau vis tiek pasiekant akcijų liūto dalį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau