Technologijos populiarina sportą

Publikuota: 2013-04-27
Atnaujinta 2015-06-01 18:20
Nuotrauka: "Matton"
„Verslo žinios“

Kai prieš daugybę metų žaibiškai augant mobiliojo telefono populiarumui telekomunikacijų kompanijos stojo į kovą už laidinį telefoną sakydamos, kad mobilieji sukelia vėžį ir yra itin kenksmingi, sunku buvo patikėti, kad visuomenė, naiviai patikėjusi lobistų teiginiais, kada nors technologijose ieškos įkvėpimo sveikam gyvenimo būdui.

Tačiau taip nutiko. Jau kelerius metus išleidžiami sportui ir sveikam gyvenimo būdui skirti įrenginiai suburia naudotojų bendruomenes. Dar daugiau – mobiliosios aplikacijos, „suprantančios“ daugelį tokių prietaisų, leidžia į „sveikus“ socialinius tinklus burtis ne vieno tokio prietaiso naudotojams. Didžiausia naudą šioje tendencijoje įžvelgtų, matyt, visuomenės sveikatos specialistai, nes sportuoti šiandien – labai madinga. Apsižvalgykite, kiek bėgikų parke periodiškai tikrinasi išmaniojo telefono užfiksuotus duomenis, kiek jūsų pažįstamų savo „Facebook“ paskyroje pasidalija tokių aplikacijų užfiksuotais skaičiais, kiek laiko sportavo, kiek kilometrų nuėjo ar kaip greitai bėgo?
Tačiau motyvaciją sportui sukelia ne kažkoks mistinis nušvitimas ir supratimas, kad reikia valgyti daugiau daržovių ir kasdien bent pusvalandį judėti. Ne. Motyvaciją sukelia konkurencija ir noras atrodyti geresniu. Ir tai motyvacijai bei varžyboms būtini daikčiukai, prietaisai, leidžiantys fiksuoti, kiek kilometrų daugiau nubėgote nei draugai, kiek kartų dažniau sportuojate, kiek žingsnių daugiau nueinate per dieną.
Taip, net dažnesniam pakilimui nuo kompiuterio kėdės reikia papildomo stimulo. Pavyzdžiui, žingsniamačio, galinčio suskaičiuoti, kiek žingsnių per dieną nueinate ir leisti pamatyti, ar draugai nenuėjo daugiau. „Verslo žinios“ išbandė pusketvirto šimto litų kainuojantį žingsniamatį „Fitbit One“.Su kuo galima pasivaikščioti
Vienokie ar kitokie žingsniamačiai Lietuvoje pasirodė prieš gerus metus. Iš elektroninių parduotuvių galima parsisiųsti pigių prietaisų, kainuojančių po porą dolerių, ir šie atliks savo funkciją – skaičiuos žingsnius. Tiesa, kelis dolerius kainuojantys prietaisai nebus ilgaamžiai: vaikščiosite daugiau, „atsikratys“ greičiau. Be to, kitaip nei brangesni prietaisai, greičiausiai neturės įvairių priedų, jiems reikės baterijų, o ir savo progreso (arba regreso) stebėti kompiuterio ekrane negalėsite.
Nuosavus žingsniamačius išleido ir garsiausios pasaulyje sportui skirtų priedų, drabužių ir avalynės gamintojos – „Nike“ ir „Adidas“, kompanija „Samsung“, pristačiusi išmanųjį „Galaxy S4“ taip pat sukūrė išmaniojo telefono programą „S Health“ su jai skirtais priedais, stebinčiais tiek širdies ritmą, tiek skaičiuojančiais žingsnius ir fiksuojančius visą aktyvią veiklą. Mobiliųjų programėlių parduotuvės lūžta nuo mokamų ir nemokamų programėlių, galinčių skaičiuoti žingsnius tiesiog mobiliojo telefono ekrane. Tačiau trūkumų čia nemažai. Pavyzdžiui, kai kurie atributų sportui gamintojų prietaisai yra derinami su sportiniais bateliais, naudojamais pakankamai ribotai, kiti – labai brangūs, „Samsung“ priedai poruojami tik su daugiau nei 2 tūkst. Lt kainuosiančiu „Galaxy S4“, o mobiliųjų telefonų programėlės, nors ir mokamos, pakankamai netikslios ir nuolat reikalauja GPS signalo. Tokie patys – su vienokiais ar kitokiais trūkumais – yra ir nemokami įskiepiai.
Taigi, erdvės rodos jau perpildytoje rinkoje yra: „Fitbit One“ naudotojams siūlo stebėti užlipamų per dieną aukštų skaičių, nueitus žingsnius, atstumą, sudegintas kalorijas. Taip pat skirsto veiklą nuo sėdimos iki itin aktyvios, naktimis stebi miego periodus, o su kompiuterine programa sinchronizuojami paprasčiausiai prisėdus prie kompiuterio. Be šio – „One“ modelio – galima rinktis spalvotą žingsniamatį „Fitbit Zip“ arba apyrankę „Fitbit Flex“. Kaip priedas siūlomos išmaniosios svarstyklės.Pakuotės turinys
„Fitbit One“ žingsniamatis savo dydžiu primena USB atmintinę. Prietaisas pagamintas iš kone permatomos plastmasės, priekyje turi nedidelį ekraną ir vieną mygtuką, kurį spaudant keičiasi rodmenys: žingsniai, nueitas atstumas, užlipti aukštai, aktyvumo lygis (jis matuojamas augančia skaitmenine gėle – kuo aktyvesnis esate, tuo didesnė gėlė), sudegintos kalorijos, rodoma data, žadintuvas, laikas. Prietaiso gale – jungtis krovimui.
Dėžutėje yra nedidelis laidas prietaiso įkrovimui, kurio viename gale „lizdas“ žingsniamačiui, o kitame – USB jungtis į kompiuterį. Vienu pakrovimu žingsniamatis gali veikti maždaug savaitę, krovimui mums prireikė daugiau nei pusvalandžio.
Pridėtas daviklis, jungiamas į kompiuterio USB jungtį. Jis leidžia „Fitbit One“ sinchronizuoti žingsniamačio sukauptus duomenis į internete esančią vartotojo paskyrą tiesiog prisėdus prie kompiuterio.
Pakuotėje pridėta ir medžiaginė apyrankė su daugkartiniu užsegimu – ši skirta tam, kad žingsniamatį galėtumėte užsidėti miegodami ir, nustatę jame miego režimą, sekti savo miego kokybę. Norint įjungti miego režimą žingsniamatyje užtenka palaikyti mygtuką maždaug 3 sekundes. Tokį patį veiksmą reikėtų atlikti norint išjungti miego režimą. Internetinėje paskyroje galite nustatyti žadintuvą (bei valdyti kai kuriuos prietaiso parametrus), kad šis vibruodamas rytą pažadintų.
Įprastai „Fitbit One“ naudojamas įdėjus jį silikoninį dėklą, lengvai tvirtinamą prie drabužių. Prietaisas neatsparus vandeniui, bet atsparus lietui, lašams, prakaitui.Su kuo „valgomas“?
Kiekvienas „Fitbit One“ vartotojas interneto puslapyje susikuria paskyrą, kurioje nurodo įvairius asmeninius duomenis, tokius kaip ūgis, svoris, amžius. Šie duomenys leidžia prietaisui apskaičiuoti vidutinį žingsnio ilgį – šį matą žingsniamatis naudoja versdamas nueitą atstumą žingsniais. Matavimą galima vadinti gana tiksliu, bet ne visiškai. Internete yra ir visas žingsniamačio valdymo skydas – čia nustatomas laikas, data, žadintuvas. Tiesa, po visų pakeitimų prietaisą privaloma sinchronizuoti su kompiuteriu, kitaip pakeitimai nebus efektyvūs. Paskyroje galima nusistatyti įvairius tikslus svorio metimui, susidaryti valgiaraštį, į kurį patiekalai įtraukiami iš jau esančių sąrašo, arba norimą maistą įtraukti galima patiems. Internetinėje paskyroje saugoma visa dienos veikla ir jos rezultatai.
Stebėdamas aukščio pokyčius žingsniamatis mato, kiek aukštų užlipate per dieną. Visgi, vieno aukšto aukštis jam – santykinis dydis, todėl lipdami laiptais senamiestyje, kur lubos gerokai aukščiau, užlipsite aukštų daugiau nei jų yra iš tiesų, o, pavyzdžiui, daugiaaukštėje automobilių stovėjimo aikštelėje, kurioje aukštai žemesni nei daugiabutyje, užlipsite mažiau.Pagal nustatytų veiklų deginamas kalorijas bei jūsų aktyvumą, „Fitbit One“ skaičiuos ir tai, kiek energijos sunaudojote. Tiesa, priversti žingsniamatį manyti, kad esate tikrai aktyvus, bus sunku.
Apyrankė, kurioje yra speciali vieta žingsniamačiui, leidžia su prietaisu nesiskirti miegant. Tai svarbu, kadangi tik taip „Fitbit One“ galės įvertinti miego kokybę. Tiesa, vertinimas itin lakoniškas – jeigu vartotės, vadinasi, miegate prastai, jeigu nesivartote – miegate giliai ir gerai. Po nakties kompiuterio ekrane galėsite pamatyti, kuriomis valandomis yra jūsų aktyvaus miego periodas, kuriomis miegate giliai. Gamintojas tvirtina, kad šitaip atrasite, kada palankiausias metas atsikelti, todėl rytai bus lengvesni. Vidurnaktį visi žingsniamačio skaitliukai nusimuša ir dienos iššūkis prasideda iš naujo.
„Fitbit“ internetinėje paskyroje galite nusipirkti ir „premium“ narystę. Ši leis matyti detalesnius duomenis ir kartu pavers jūsų prietaisą asmeniniu treneriu, primenančiu, kad turite būti aktyvesnis, sudeginti kažkiek kalorijų, nueiti žingsnių ar užlipti aukštų. Visgi, jeigu esate sąžiningas pats sau, geriau nei mokami priminimai veikia varžybos su draugais, nes internetinė paskyra yra savotiškas socialinis tinklas, kuriame matomi bičiulių, naudojančių „Fitbit“ žingsniamatį, dienos pasiekimai. Tai savaime sukelia norą pralenkti bičiulį bent vienu žingsniu.
Trenerį galite apgauti
Žingsniamatis veikia fiksuodamas visus judesius ir vertina, ar esate aktyvus, ar ne. Tiesa, kad „Fitbit One“ veiklą įvertintų kaip itin aktyvią, reikės įdėti nemažai pastangų – net valandos treniruotėje jis atranda tik kelias ar keliolika itin aktyvių minučių visai nepaisydamas to, kad braukiate devintą prakaitą. Gerai tai, kad žingsniamatis jautrus ir, pvz., treniruotę elipsiniu treniruokliu (imituoja žingsniavimą/lipimą laiptais) jis taip pat fiksuoja kaip žingsniavimą. Mato ir visus vieną-du žingsnius trunkančius paėjimus į šoną. Tačiau kartu tai ir trūkumas, mat pasiėmus „Fitbit One“ į ranką ir mosuojant ja pirmyn ir atgal, prietaisas galvoja, kad tai žingsniai ir juos skaičiuoja.
Norintiems pasukčiauti užteks automobiliu nuvažiuoti didesnį atstumą kalvotu keliu. Šį būdą išbandėme keliaudami Lenkijos pakraščiu. Sunku buvo patikėti, tačiau dienos pabaigoje „Fitbit One“ parodė, kad per dieną buvo užlipta 70 aukštų. Taigi, net ir išmanus treneris gali būti apgautas – ir tyčia, ir netyčia.
Tiesa, gamintojas numatė, kad taip gali nutikti, todėl suteikė galimybę internetinėje paskyroje nurodyti, kuriuo laiku buvo važiuojama automobiliu, tad visi papildomi aukštai ir žingsniai būtų atimti iš tikrojo rezultato.Kaina gera, bet tobulumo trūksta
„Fitbit One“ kurtas apgalvojus daugelį smulkmenų, bet kai kurie aspektai pamiršti. Pavyzdžiui, silikoninis žingsniamačio įdėklas patogus ir tvirtai laikosi, tačiau lengvai apsivelia ir praranda savo estetinį vaizdą, jei tik apsivilksite kažką pūkuoto. Be to, galbūt kompanijai reikėjo sudaryti galimybę naudotojams drąsiau šlapinti šį prietaisą ir, pavyzdžiui, vasarą leisti ne tik žingsniuoti, bet ir plaukti.
Arba dar: nors įrenginys jaučia, kada atsibudote ir fiksuoja aktyvumą, miego režimą išjungti teks patiems. Na, reikia neužmiršti ir apgavysčių, kurių, matyt, išvengti nepavyks nei vienam.
Vienas didžiausių privalumų yra galimybė prietaiso duomenis sinchronizuoti su tokiomis sportui ir sveikam gyvenimo būdui skirtomis aplikacijomis, kaip „Endomondo“, „Every Move“, „Sleep Debt“ ar „Fittap“. Pastarosios naudotojai gali įsigyti klijuojamus NFC (artimo lauko komunikacijos technologija) lipdukus, kuriems įmanoma suteikti įvairias reikšmes ir, priglaudus prie tokio lipduko išmanųjį telefoną, aplikacija fiksuotų pradėtą vienokią ar kitokią vartotojo įrašytą veiklą. Žingsniamačio duomenimis papildoma šių aplikacijų kaupiama informacija, o aktyvūs socialinių tinklų naudotojai ir madingi sportininkai visada gali pasididžiuoti rezultatais.Teigiamai vertiname ir tai, kad žingsniamatį įkrauti reikia tik kartą per savaitę, o rytinis žadintuvas ant riešo nepažadins kitų miegančiųjų (pastarojo, beje, išjungti lengvai nepavyks, tad tikrai nubusite). Konkurencinga ir gaminio kaina – pigiau nei išmanusis su jam skirtais priedais ar sportiniai bateliai ir žingsniamatis iš garsaus prekės ženklo atstovų rankų, bet kokybiškiau nei kelis dolerius „Ebay“ kainuojantys žingsniamačiai.
Tiesa, galiausiai apie norą varžytis pamiršite taip pat, kaip laikui bėgant pamirštamos visos mados. Ir žingsniamačio pasikabinimas ant drabužių taps įpročio dalimi, panašia į dantų valymą rytą. Tad didžiausia nauda, matyt, bus ilgalaikė – jei noras nueiti daugiau už draugus virs įpročiu vaikščioti dažniau ir daugiau.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
Kokios savybės reikalingos lyderiui: jas galite turėti ir jūs Premium 7

Kam yra skirtas šitas žurnalas, kurį laikote rankose? Lyderiams. Kas yra pagrindiniai šio žurnalo herojai?...

Verslo klasė
2018.07.21
Britų „Morrisons“ parduotuvėse – specialios „tylos valandos“ pirkėjams autistams 3

Jungtinės Karalystės prekybos tinklas „Morrisons“ paskelbė įvedantis specialias „tylos valandas“ klientams,...

Laisvalaikis
2018.07.21
Moksliniams tyrimams naudojama mažiausiai gyvūnų per 10 metų

Mokslinių tyrimų su gyvūnais Didžiojoje Britanijoje atliekama mažiausiai nuo 2010-ųjų. Tačiau aktyvistai...

Laisvalaikis
2018.07.21
100 metų nuo caro mirties: paskutinės Nikolajaus II šeimos valandos 16

Revoliucijos vadas Vladimiras Leninas nori, kad nuverstasis Rusijos imperatorius ir caras Nikolajus II už...

Nobelio premijos laureatas Mario Vargasas Llosa: meilės nebūna už dyką Premium 2

„Būti gyvam, bet negyventi – blogiausia, kas gali nutikti, nors taip atsitinka daugeliui žmonių“, – sako...

Laisvalaikis
2018.07.20
Futbolo čempionatą stebėjo daugiau nei pusė Lietuvos 1

Sekmadienį pasibaigęs Pasaulio futbolo čempionatas prie TV ekranų sutraukė daugiau kaip pusę šalies gyventojų...

Rinkodara
2018.07.18
Prezidentė išlydėdama „Misiją Sibiras“ linkėjo įveikti iššūkius

Su 17-osios „Misija Sibiras“ dalyviais susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jokios kliūtys...

Laisvalaikis
2018.07.18
Per pirmąją dieną parduota per 520.000 marškinėlių su Ronaldo vardu 1

Italijos futbolo klubas „Juventus“, paklojęs rekordinę 105 mln. Eur išpirką už portugalą Cristiano Ronaldo,...

Rinkodara
2018.07.17
Adamas Michnikas: Lenkijos valdžios istorijos politika – melo politika

Iki liepos 22-osios vakaro Nidoje tęsiasi 22-asis tarptautinis Thomo Manno festivalis. Įpusėjusio renginio...

Laisvalaikis
2018.07.17
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadove paskirta Laima Vilimienė

Kultūros ministerijoje vykusį Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovo konkursą 5-erių metų kadencijai...

Laisvalaikis
2018.07.17
Kauniečiai dėl krematoriumo neapsisprendė 3

Savaitę trukusi apklausa dėl galimybės Kauno miesto teritorijoje statyti krematoriumą apčiuopiamų rezultatų...

Laisvalaikis
2018.07.16
Du brangiausi pasaulio miestai – Šveicarijoje

Brangiausių pasaulio miestų sąrašo viršuje – Ciurichas ir Ženeva. Tokį vertinimą kasmetinėje kainų ir pajamų...

Laisvalaikis
2018.07.15
Iliustruotoji istorija: paskutinė kelionė

Kremavimas, laidojimas, mumifikavimas, lavono valgymas. Žmonėms niekada netrūko išmonės atsikratant mirusiais...

Laisvalaikis
2018.07.15
Verta aplankyti: Lietuvos dizaino šimtmetis 1

Liepos 13-ą Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, atidaryta valstybės šimtmečiui skirta paroda „Daiktų...

Laisvalaikis
2018.07.15
Mirė rašytoja, poetė, signatarė Vidmantė Jasukaitytė 2

Šeštadienio rytą Klaipėdos ligoninėje mirė rašytoja, poetė, Kovo 11-osios akto signatarė Vidmantė...

Laisvalaikis
2018.07.14
Mokslininkai perrašinėja žmonijos kilmės teoriją 7

Visuotinai priimta teorija skelbė, kad šiuolaikinis žmogus kilo iš nedidelės teritorijos Rytų Afrikoje.

Laisvalaikis
2018.07.14
Knyga iš Žygimanto Augusto kolekcijos parduota už 45.000 Eur 4

Liepos 10 d. Anglijos aukcionų namuose „Forum Auctions“, kurio specializacija – antikvarinės knygos,...

Laisvalaikis
2018.07.13
Festivalis svarstys ir Lietuvos valstybės atkūrimo klausimus

Liepos 14–21 d. Nidoje vyks XXII tarptautinis Thomo Manno festivalis, kasmet Nidą savaitei paverčiantis...

Laisvalaikis
2018.07.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 1

Dauguma šio savaitgalio renginių vyksta gryname ore, skirti visoms amžiaus grupėms, yra edukaciniai ir...

Laisvalaikis
2018.07.13
„Deeper“ inovacijų vadovo portretas: kaip pomėgis virto profesija, atvedusia į verslą 8

„Nesu plakatinis patriotas, apsiavęs vyžomis ir apsirengęs tautiniu kostiumu nevaikštau“, – sako bendrovės...

Laisvalaikis
2018.07.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau