Savivalda nori daugiau pinigų, Vyriausybė nieko nežada

Publikuota: 2013-04-24
Nuotrauka: Juditos Grigelytės
„Verslo žinios“

Seimas ir Vyriausybė ieškos galimybių kitąmet pagerinti įsiskolinusių savivaldybių finansinę padėtį, tačiau nepažada, kad taip būtinai atsitiks.

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete (BFK) surengta diskusija „Dėl Lietuvos savivaldybių asociacijos keliamų klausimų dėl savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos“.Jos metu Savivaldybių asociacijos atstovai pateikė kelis prašymus pakoreguoti biudžetų sudarymo formules taip, kad padidėtų savivaldos pajamos.„Asociacijos duomenimis, dėl nepakankamo finansavimo dauguma savivaldybių pateko į finansines duobes, yra prasiskolinusios, faktiškai – ant nemokumo slenksčio“, – VŽ sakė Rita Tamašunienė, BFK narė.Pasak jos, kelti keli klausimai, iš Vyriausybės ir Seimo reikalauta pataisyti kai kuriuos teisės aktus ir tokiu būdu užtikrinti didesnį savivaldybių finansavimą.„Pirmiausia, siūlyta pakeisti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) paskirstymo savivaldybėms formulę. Buvome informuoti, kad prieš kelerius metus, kai buvo mestos visos pajėgos kovoti su ekonominės krizės iššūkiais, ši formulė buvo pakeista taip, kad ne 30, bet 43% surenkamo GPM lieka valstybės biudžete. Savivaldybėms paskirstoma tik 57% šio mokesčio, o ne 70%, kaip buvo iki krizės“, – aiškino p. Tamašunienė.Anot politikės, šiuo metu situacija valstybės finansuose taisosi, todėl savivaldybės prašo apsvarstyti galimybę „jeigu ne grąžinti 70% GPM paskirstymą joms, tai bent kažkiek padidinti tą dalį nuo 57%“.Kitas prašymas – nustatyti, kad į valstybės iždą neturi būti grąžinamas metų pabaigoje savivaldybėse susidarantis likutis nuo tikslinių lėšų, skiriamų deleguotoms funkcijoms finansuoti.„Šių pasiūlymų įgyvendinimas galėtų gerokai papildyti savivaldybių kišenes ir padėtų joms išbristi iš nemokumo liūno. Akivaizdu, kad šiemet tų biudžetinių pokyčių jau nebegalima padaryti, todėl siūloma juos taikyti bent nuo kitų metų. Kadangi 2014 m. biudžeto parengimas jau po truputį pradėtas, mes taip anksti ir surengėme diskusiją šiuo klausimu“, – teigė Seimo narė.Diskusijoje Seime dalyvavo ir Finansų ministerijos atstovai. Pasak p. Tamašunienės, turima iš ministerijos informacija rodo, kad kol kas nėra galimybių atsakyti, kaip bus pasielgta su Savivaldybių asociacijos pasiūlymais: „Vyksta skaičiavimai, kaip kitąmet atrodys biudžetas, kokios bus finansinės galimybės. Matyt, tik rudeniop galima bus tiksliau pasakyti, ar savivaldybių prašymai gali būti įgyvendinti bent iš dalies.“Politikė atkreipė dėmesį, kad ir 2014 m. biudžeto padėtis tebebus įtempta, Lietuva turės laikytis griežtos fiskalinės drausmės, siekdama nuo 2015 m. įstoti į euro zoną.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau