Bankroto tikimybė Lietuvai – tolstantis miražas

Publikuota: 2013-04-18
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

Lietuva paliko rizikingiausių valstybių klubą ir pamažu tampa viena šalių, galinčių pasigirti nedidele bankroto tikimybe. Analitikai Lietuvos įvaizdžio pagerėjimą investuotojų akyse sieja su vykdoma skolų mažinimo politika.

8,3% – tokia yra Lietuvos bankroto per artimiausius penkerius metus tikimybė, naujausioje 2013 m. I ketv. valstybių kreditingumo ataskaitoje skelbia tarptautinė bendrovė CMA. Bankroto rizika šiuo atveju suvokiama kaip rizika, kad šalis laiku neišpirks savo išleistų vertybinių popierių ar neįgyvendins kitų su tuo susijusių įsipareigojimų.Palyginti, dar atitinkamą 2012 m. ketvirtį ji buvo beveik perpus didesnė (15,5%), o 2009 m. antrąjį ketvirtį ji buvo pašokusi iki 31% – Lietuva buvo atsidūrusi rizikingiausių valstybių dešimtuke.Naujausios ataskaitos duomenimis, Lietuva nebepatenka į pirmąją rizikingiausių pasaulio valstybių sąrašo dalį – tarp 69 valstybių (išrikiuotų nuo rizikingiausių iki saugiausių) mūsų šalis yra 38 vietoje.Gitanas Nausėda, SEB banko prezidento patarėjas, komentuoja, kad Lietuvos kreditingumo padėtį gerina visa eilė veiksnių.„Visų pirma, Baltijos šalių ekonomikos recesijos baubą jau išgyveno ir ekonominis atsigavimas vyksta trečius metus iš eilės – to nepasakysi apie euro zonos valstybes, kurios vis dar murkdosi recesijoje. Be to, Lietuvos viešųjų finansų politika toliau yra nukreipta į išlaidų mažinimą, dėl to automatiškai mažėja biudžeto deficitas. Lietuvai pavyko stabilizuoti skolos ir bendrojo vidaus produkto santykio augimą. Nors santykis išlieka gana aukštas, bet rodiklio augimas sustojo. Visi šie aspektai ir lemia geresnį valstybės patikimumo vertinimą“, – kalba p. Nausėda.Palyginti, kaimyninės Latvijos bankroto tikimybė yra kiek didesnė ir sudaro 8,6% (35-a vieta rizikingiausių valstybių sąraše), tačiau Estijos – kur kas mažesnė (4,5%, 57-a vieta).Rusijos bankroto rizika per artimiausius 5 metus sudaro 11,1%, Lenkijos – 6,9%, o Vokietijos – 3,3%.Ataskaitos duomenimis, saugumo sala galima būtų laikyti Skandinavijos valstybes – jų bankroto rizika yra mažiausia pasaulyje ir nusileidžia net tokioms šalims kaip JAV ar Šveicarija.Sudėtinė bankroto tikimybė (angl. cumulative probability default, CPD) yra išvestinis finansinis rodiklis, apskaičiuojamas pagal apsidraudimo nuo šalies nemokumo rizikos kainą (angl. credit default swap, CDS), kuri aktuali perkant pasirinktos šalies vertybinius popierius (kuo rizika didesnė, tuo daugiau reikės pakloti už jų draudimą nuo galimo neišpirkimo). Bankrotu, arba nemokumu, laikomas įvykis, kai šalis nesugeba laiku įvykdyti savo finansinių įsipareigojimų, pvz., nustatytą dieną išpirkti obligacijų ar sumokėti už jas palūkanų.Plačiau apie tai skaitykite šiandien dienraštyje "Verslo žinios".

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau