Europoje vadovų atlyginimus įprasta laikyti paslaptyje

Publikuota: 2013-04-11
Nuotrauka: "Bloomberg"
 

Kad ir kaip bendrovės siekia būti skaidrios ir atviros visuomenei, aukščiausio lygio vadovų darbo užmokesčio dydžiai išlieka po devyniais užraktais. Tai įrodo ir naujausias telekomunikacijų bendrovės TEO LT buvusio vadovo Arūno Šikštos atvejis, kai jis kreipėsi į teismą dėl paviešinto jo atlyginimo už darbą – apie 80.000 Lt per mėnesį.„Verslo žinios“ rašė, kad šią savaitę Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė p. Šikštos skundą kaip nepagrįstą. Byloje įrodyta, kad pernai Seimo Audito komitete TEO LT vadovo atlygį Aurelija Mažintienė, „Indėlių ir investicijų draudimo“ vadovė, atskleidė remdamasi vieša spaudoje skelbiama informacija. Viename straipsnių buvo analizuojama bendrovės TEO LT metinė ataskaita ir suskaičiuota, kad vienas administracijos narys per metus vidutiniškai gavo per 930.000 Lt atlygį, t. y. apie 77.000 Lt per mėnesį. Tuo remiantis esą buvo nustatytas ir gana didelis – 100.000 Lt per mėnesį – „Snoro“ banko administratoriaus Neilo Cooperio mėnesinis atlyginimas.

Konfidenciali informacija Kristinos Vaivadaitės, Vidurio ir Rytų Europos vadovų paieškos bendrovė „Pedersen & Partners“ atstovybės Lietuvoje vadovės, teigimu, kitaip nei JAV, Europoje vadovų atlyginimai yra griežtai konfidenciali informacija.„Pastebimi aiškūs kultūrų skirtumai tarp dviejų žemynų. Amerikiečiai, skaitydami straipsnius apie daug uždirbančius bendrovių vadovus, mano, kad „aš irgi norėčiau uždirbti tiek pat ir galbūt man pasiseks“, o   europiečiai tokią informaciją sutinka pavyzdžiai ir mano, kad „tai yra gerokai daugiau negu uždirbu aš, todėl man tai nepatinka“. Vakarų Europoje panašiai reaguojama į kiekvienos profesijos žmonių atlyginimus, ar tai būtų vadovai, ar valstybės tarnautojai, ar net mokytojai“, – dėsto p. Vaivadaitė.Jos teigimu, tik prieš keletą metų kai kurios Europos bendrovės ėmė rodyti vadovų atlygius metinėse ataskaitose. Tai daryti Europos Komisija rekomenduoja į vertybinių popierių biržų sąrašus įtrauktoms įmonėms, tačiau lig šiol šių rekomendacijų laikomasi vangiai.„Šios rekomendacijos visiškai arba tam tikra apimtimi yra įgyvendinamos visose ES šalyse, apima ne tik siūlymą metinėse ataskaitose skelbti įmonės vadovų metines pajamas, principus ir rodiklius, už ką buvo skirta premija už praėjusius metus, bet ir informaciją, už kokių rodiklių pasiekimą bus skiriama kitų metų premija. Taip siekiama informuoti akcininkus apie galimą riziką ir parodyti, kiek vadovo atlyginimo mokėjimo principai užtikrina ilgalaikę perspektyvą“, – dėsto Eligijus Kajieta, tarptautinės vadybos ir konsultacijų bendrovės „Hay Group“ atlygio informacinių paslaugų vadovas Baltijos šalims.Tomas Bagdanskis, advokatų profesinės bendrijos „Bagdanskis iLAW“ advokatas, sako, kad Lietuvos įstatymais nėra numatyta viešinti į vertybinių popierių biržų sąrašus įtrauktų bendrovių vadovų atlyginimų, todėl tai nėra vieša informacija ir bendrovės jos neviešina.„Kiekvienas privatus asmuo turi teisę nustatyti, kokia informacija yra laikoma konfidencialia informacija, nebent įstatymai numatytų kitaip. Darbo užmokesčio įstatymai nepriskiriami viešai informacijai, todėl privataus juridinio asmens darbuotojų algos yra konfidenciali informacija. Tam tikrais atvejais, siekiant užtikrinti darbuotojų lygiateisiškumą, darbuotojų darbo užmokestis privalėtų būti atskleistas, bet tai daugiau susiję su vidiniais įmonių veiklos klausimais“, – sako p. Bagdanskis.

Efektyvu ir be viešinimo „Kol žmonės į atlygio viešinimą reaguoja piktai, nematau atlyginimų paviešinimo pranašumų. Bet kuriuo atveju bendrovių valdybų ir akcininkų atsakomybė yra užtikrinti, kad vadovų atlygiai atitiktų bendrovės rezultatus ir finansinę būklę“, – teigia p. Vaivadaitė.Pono Kajietos teigimu, teisingai nustatyti principai, kiek ir už ką yra mokama aukščiausio lygio vadovams, gali būti stiprus konkurencinis pranašumas. „Todėl visiškai natūralu, kad komercinės organizacijos savanoriškai nėra linkusios dalytis tokia informacija. Visuomenės interesas žinoti vadovų atlyginimus, ko gero, gali būti pagrįstas tik smalsumu“, – mano p. Kajieta.Jo teigimu, norėdami sukurti efektyvius vadovų atlyginimų paketus įmonių savininkai naudojasi atlyginimų rinkos tyrimais, kur pateikiama nuasmeninta vadovų atlyginimų informacija. „Todėl konkrečių vadovų atlyginimų viešinimas tikrai niekaip nėra susijęs su verslo efektyvumo didinimu“, – pabrėžia pašnekovas.Kiekviena organizacija turi savą atlygio sistemą, nukreiptą į verslo strategijos įgyvendinimą ir paremtą organizacijos kultūra bei atitinkamais principais. Komunikacija, susijusi su atlygiu, įmonės viduje turėtų būti tiek atvira, kiek tai skatina darbuotojų įsitraukimą, pasitenkinimą ir padeda siekti geresnių darbo rezultatų, sako Nijolė Kudabienė, Personalo valdymo profesionalų asociacija direktorė.„Įmonės atlygio sistema padeda užtikrinti įmonės konkurencinį pranašumą, todėl tokia informacija paprastai yra saugoma ir neviešinama už įmonės ribų. Tas pats galioja ir įmonių vadovų atlyginimams – tai yra komercinė paslaptis ir vadovų atlyginimų dydžiai neturėtų būti viešai skelbiami. Verslo įmonės vadovo atlyginimo paviešinimas be jo sutikimo ne tik padaro didžiulę žalą įmonei, bet ir sukelia rimtų pasekmių pačiam vadovui asmeniškai“, – pabrėžia p. Kudabienė.Jos teigimu, tokios informacijos paskelbimas gali turėti neigiamų padarinių tolesnei vadovo karjerai ar net sukelti tam tikrą pavojų jo paties ar šeimos saugumui.

Priklauso nuo atsakomybės Kaip rodo Vidurio ir Rytų Europos vadovų paieškos bendrovės „Pedersen & Partners“ naujausi 2012 m. vadovų atlygio tyrimai, Lietuvoje daugiau nei 500.000 Lt per metus uždirba vos 2% vadovų. Didžioji dalis – trečdalis – vadovų Lietuvoje uždirba 200.000–300.000 Lt per metus, neatskaičius mokesčių ir su visais priedais, kurie gali sudaryti 20–30% metinio atlygio. Maždaug trečdalis vadovų per metus uždirba daugiau kaip 300.000 Lt. Vidutiniškai Lietuvoje aukščiausio lygio vadovai uždirba apie 272.000 Lt per metus, arba apie 22.700 Lt kas mėnesį.Per  2012 m. vadovų atlyginimai Lietuvoje augo vidutiniškai 5,2%.„Panašiai vadovų atlyginimai augo ir kitose šalyse. Vadovų atlygio augimas atspindi pozityvesnę verslo aplinką, nei buvo tikėtasi. Svarbiausi veiksniai, darantys įtaką vadovų atlygiui, yra bendrovės dydis, sektorius, vadovo patirtis. Didžiausią įtaką atlygio dydžiui turi vadovo prisiimta atsakomybė“, – nurodo p. Vaivadaitė.Jos teigimu, didžiausia atlyginimai yra farmacijos, finansų, energetikos ir gamybos bendrovėse. Kituose sektoriuose, tokiuose kaip mažmeninė prekyba ar statybos, vadovai uždirba mažiau. „Vadovų atlygio skirtumai tarp sektorių siekia apie 10–30%. Tai būdinga visose Europos šalyse. Taip pat akivaizdi tendencija, kad tarptautinių kompanijų vadovai uždirba daugiau nei vadovaujantys vietinio kapitalo bendrovėms.***

Bendrovių CEO metinio atlygio pasiskirstymas*, % Iki 100.000 Lt                  8
100.000–200.000 Lt         29
200.000–300.000 Lt         32
300.000–400.000 Lt         21
400.000–500.000 Lt         8
Daugiau kaip 500.000 Lt   2* Daugiau kaip 50 darbuotojų turinčiose įmonėse
ŠALTINIS: „PEDERSEN & PARTNERS“
***

Vidutinis metinis CEO atlygis*, įskaitant priedus, skaičiuojant litais, 100–300 darbuotojų turinčiose įmonėse Šalis                Vidutinis atlyginimas
Rusija                     882.400
Šveicarija                850.500
Didžioji Britanija       781.700
Vokietija                 763.100
Austrija                   652.200
Prancūzija               644.100
Slovėnija                 560.200
Lenkija                   482.700
Čekija                    457.200
Vengrija                  427.700
Kroatija                   420.100
Rumunija                412.800
Lietuva                  272.000
Estija                     269.900
Latvija                    266.300
Serbija                   258.600
Bulgarija                 255.700*Neatskaičius mokesčių
ŠALTINIS: „PEDERSEN & PARTNERS“

Straipsnis publikuotas šiandien dienraštyje "Verslo žinios".

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
B. Gatesas pasidalino 4 svarbiausiais gyvenimo prioritetais

Viename populiariausių JAV socialinių tinklų „Reddit“ Billas Gatesas kartą per metus surengia sesiją...

Vadyba
2020.01.26
Tyrimas: 3 dažniausios melagystės, kurias kandidatai nurodo CV 1

Sakoma, kad kare visos priemonės pateisinamos. Ieškantieji darbo šią taktiką taiko praktiškai – nesibodi...

Vadyba
2020.01.25
Kaip iš darbuotojo vertinimo pokalbio gauti daugiau naudos Premium

Darbuotojų veiklos vertinimo pokalbis yra šansas vadovui įkvėpti veikti, argumentuotai pristatyti įmonės...

Vadyba
2020.01.24
Į korupcijos skandalą įsivėlusiam „Wells Fargo“ vadovui uždrausta užsiimti bankine veikla

Johnui Stumpfui, buvusiam vieno didžiausių JAV bankų „Wells Fargo“ CEO, visam gyvenimui uždrausta dalyvauti...

Vadyba
2020.01.24
Paskirtas naujas „Ermi Group“ vadovas

Povilas Šulys paskirtas UAB „Ermi Group” generaliniu direktoriumi. Jis keičia Eveliną Černienę, šias pareigas...

Vadyba
2020.01.23
Problemos mokykloje įkvepia imtis verslo: idėja gimė vos per 12 valandų Verslo tribūna

Pasirinkus tinkamą metodiką išsigryninti sau priimtiną verslo idėją galima vos per 12 valandų, sako...

Vadyba
2020.01.23
Davose brėžia naujas taisykles verslui: iš esmės keičiasi CEO prioritetai Premium

Geros žinios viso pasaulio darbuotojams – jūs ką tik įgijote „akcininkų“ statusą. Jūsų vadovai pasirašė viešą...

Vadyba
2020.01.23
Atkalbinėta nuo verslo regione, galvoja nebent, ką dar nauja sukurti Premium 1

Smulkus prekybos ar paslaugų verslas regione gali būti augantis ir ne tik regioninis. Ypač jeigu viskas...

Gazelė
2020.01.22
„Delta“ darbuotojų premijoms skyrė 1,6 mlrd. USD

JAV oro linijos „Delta Air Lines“ džiaugiasi įspūdingais pernykščiais finansiniais rezultatais. Kompanija...

Vadyba
2020.01.22
Naujasis Vilniaus universiteto rektorius - prof. Rimvydas Petrauskas

Naujuoju Vilniaus universiteto (VU) rektoriumi išrinktas prof. dr. Rimvydas Petrauskas. Jis pakeis prof. dr.

Vadyba
2020.01.22
„Swedbank“ patirtis: darbdaviui apsimoka skatinti lyčių lygybę Premium 5

Pasaulinės darbo rinkos tendencijos skelbia, kad 2020-aisiais geidžiamiausi specialistai ir vadovai bus...

Vadyba
2020.01.22
Darbdavio įvaizdis be pompastikos – žada tiesiog normalų darbą Premium 1

Laikais, kai įmonės pasiryžusios patenkinti net keisčiausias darbuotojų užgaidas, yra bendrovių, kurios...

Vadyba
2020.01.22
Nurodymus „iš viršaus“ pakeitė partnerystės siekis Verslo tribūna

Praėjusių metų gegužę pradėta Vilniaus savivaldybės administracijos reforma nebuvo tradicinė. Šį kartą čia...

Statyba ir NT
2020.01.21
Skelbiama „Amber Grid“ vadovo atranka

Valstybės valdoma energetikos grupė „Epso-G“ paskelbė naujo dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ vadovo...

Vadyba
2020.01.21
Paskirtas naujas „Litcargus“ vadovas

Antžeminės orlaivių priežiūros ir keleivių aptarnavimo paslaugas Vilniaus ir Kauno oro uostuose teikiančiai...

Vadyba
2020.01.21
„Facebook“ darbui Londone pasamdys 1.000 specialistų

„Facebook“ plečia komandą Jungtinėje Karalystėje. Šįmet  Londono biure planuojama pasamdyti apie 1.000...

Vadyba
2020.01.21
Traukiasi BBC vadovas T. Hallas

Didžiosios Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC generalinis direktorius Tony Hallas pirmadienį...

Vadyba
2020.01.21
Prieš Davosą įspėja: pasaulis kapitalizmo nelaiko sočios ateities garantu 1

Šiuolaikinis kapitalizmas daro daugiau žalos negu kuria naudos. Taip mano 56% pasaulinėje apklausoje „Edelman...

Vadyba
2020.01.20
Vatikano vadovybėje – pirmoji moteris

Pirmą kartą istorijoje į vieną iš postų Vatikano vadovybėje paskirta moteris. Popiežiaus Pranciškaus...

Vadyba
2020.01.20
„Kino pavasario“ vadovybėje – pokyčiai

Keičiasi tarptautinio Vilniaus kino festivalio „Kino pavasaris“ vadovybė. Vykdomojo festivalio direktoriaus...

Vadyba
2020.01.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau