Ovacijų sulaukia tikintieji tuo, ką kalba

Publikuota: 2013-03-03
Valdemar Chmielevski, mokymų treneris, sertifikuotas koučingo specialistas.
Valdemar Chmielevski, mokymų treneris, sertifikuotas koučingo specialistas. Nuotrauka: Juditos Grigelytės
 

Tinkamu metu ir vietoje tinkamai ištartų žodžių galia milžiniška. Tad viešai gerai mokantis kalbėti žmogus lengviau užmegs ryšį su klausytojais, bus išgirstas ir darys didesnę įtaką. Tačiau nereikia pamiršti, kad teigiamai vertinami tik tikintys savo kalba asmenys.

Kalbos apie žmogaus vertybes, siekį padėti kitiems negalima sakyti nuobodžiai, naudojant pragmatiškus argumentus.Tačiau vien tikėti savo argumentais nepakanka, reikia nepamiršti ir oratorystės technikos: nusistatyti kalbos tikslus, išsiaiškinti klausytojų lūkesčius, sudaryti tinkamą kalbos struktūrą, efektyviai panaudoti vaizdines priemones, visa tai sustiprinti įtaigia kūno kalba.„Jei asmuo turi gerą idėją, ja tiki visa širdimi ir trokšta įgyvendinti, bet nemoka jos tinkamai pateikti, kiti idėjos nesupras ir nepriims. Ir atvirkščiai, jei efektyvaus komunikavimo metodų išmokta, bet kalbama iš pareigos ar tik siekiant užsidirbti, kalba klausytojų nesudomins“, – sako Valdemaras Chmielevskis, viešojo kalbėjimo treneris. Jis yra neformalios mokymo įstaigos Maskvos retorikos ir oratoriaus meistriškumo universiteto treneris licenciatas.Būti pasakotoju
Viešo kalbėjimo subtilumų galima išmokti, tačiau mokytis yra daugiau nei domėtis teorija ar apie ją išklausyti paskaitą. Tai kaip automobilį vairuoti – iš pradžių reikia teorinių žinių, bet negalima išmokti vairuoti be praktinių užsiėmimų. Tad viešojo kalbėjimo įgūdžiams lavinti reikia pastangų ir užsispyrimo, plėsti savo galimybes.
„Viešojo kalbėjimo įgūdžius galima lavinti kasdien bendraujant: gestikuliuojant, naudojant platų intonacijų spektrą, kalbant jausmingai, darant reikšmingas pauzes, tinkamai valdant akių kontaktą“, – aiškina p. Chmielevskis. 
Kiekvienu atveju pranešėjas tikslą pasiekia skirtingu būdu. Tačiau Lėda Turai-Petrauskienė, mokymų trenerė, teigia, kad žmonių protus ir širdis labiau veikia istorijos nei faktų rinkiniai ar ilgi monologai, sudėtingos teorijos.
„Geros kalbos pavyzdys yra Steve'o Jobso kalba 2005 m. Stanfordo universiteto absolventams. Jis papasakojo tris istorijas: apie savo studentavimo laikotarpį, asmeninius išbandymus ir apie prasmingą gyvenimą. Jis kalbėjo kaip buvęs studentas, kad užmegztų geresnį ryšį su jais ir padrąsintų siekti jiems svarbių tikslų. Jis nedėstė teorijų, nepamokslavo, tiesiog nuoširdžiai pasidalijo išgyvenimais, kurie studentams sukėlė ir ašarų, ir įkvėpė“, – aiškina p. Turai-Petrauskienė.„Rimti“ lietuviai
Ponas Chmielevskis atkreipia dėmesį, kad viešoms Lietuvos politikų ir verslininkų kalboms trūksta jausmingumo. Be to, pernelyg sureikšminamas pranešimo turinys, o kūno kalba dažnai pamirštama.
„Geras, tinkamai parengtas turinys yra savaime privalomas kriterijus kiekvienam kalbėtojui. Tačiau be to, klausytojus dar reikia įkvėpti, paskatinti. Tad vieša kalba klausytojus turi įtikinti. Bet norint sujaudinti kitą, pirma reikia tam tikrą emocinę būseną pasiekti pačiam“, – kalba pašnekovas.
Kita dažnai pastebima visuotinė nepatyrusių kalbėtojų klaida – nesuformuluoti kalbos uždaviniai. Neaišku, kokių ilgalaikių tikslų kalbėtojas siekia.
„Jei oratorius neturi konkretaus kalbos tikslo, pagrindiniu uždaviniu tampa tiesiog pati kalba. Tuomet ji virsta tik užduoties atlikimu“, – komentuoja p. Chmielevskis.
Be to, neretai pranešėjai Lietuvoje neužmezga ryšio su savo auditorija. Jiems svarbiau pasisakyti patiems, tačiau į klausytojų reakciją neatsižvelgiama. Dažnai pranešėjas demonstruoja savo pranašumą tam tikru klausimu ir priverčia klausytojus jaustis neišmanėliais.
„Lietuvoje politikų kalbose vyrauja kritika, kaltinimai arba atvirkščiai – dideli pažadai, demagogija. Ir verslininkams, ir politikams kalbant trūksta nuoširdumo. Ne mažiau svarbu paminėti ir kalbos kultūros klaidas. Viešą kalbą sakantys žmonės negali daryti nei gramatinių, nei kalbos vartosenos arba kirčiavimo klaidų“, – atkreipia dėmesį p. Turai-Petrauskienė.Minčių spąstai
Sakant viešą kalbą reikėtų vengti kalbėtojo dėmesio sau. Jeigu pranešėjas pernelyg rūpinasi, kaip jis atrodo, ką salė apie jį mano, ar juo tiki, bus žymiai sunkiau išreikšti svarbias mintis.
„Geriausi kalbėtojai sutelkia dėmesį į auditoriją – kaip pritraukti ir išlaikyti jos dėmesį. Ir kaip veiksmingiausiai perduoti žinią. Jie jautriai pastebi auditorijos būseną, reakcijas ir prireikus keičia kalbėjimo stilių, improvizuoja. Jie suvokia, kad tikslui pasiekti visada yra daugiau nei vienas būdas“, – sako Tomas Jocius, VšĮ Lyderystės ir verslo akademijos mokymų ir ugdymo treneris.
Kalbant viešai perteikiama ne tik informacija, bet ir būsena. Paprastai kalbėtoju pasitikima, kai balsas ir kūno kalba transliuoja tą patį, kas sakoma. Visus šiuos signalus klausytojai fiksuoja, neatitikimus tarp jų – taip pat. Net jei tai vyksta nesąmoningai.
„Turbūt kiekvienam yra tekę jausti nepasitikėjimą, net jeigu aiškiai nesuvokiama, kodėl jis kyla. Dažniausiai, jei ne visada, tai būna dėl neatitikimo tarp turinio, balso ir kūno kalbos. Jei norima sukelti pasididžiavimo jausmą, tačiau nesugebama pačiam pasinerti į tą būseną, perteikti kitam ją bus sunku. Net jei asmuo moka valdyti kūną, balsą ir žino, ką sakyti“, – aiškina p. Jocius.

Juodosios technologijos

Ponas Chmielevskis aiškina, kad kūno kalba, kurią sudaro profesionaliai atlikti gestai, judesiai, žvilgsnis, intonacijos, tinkamai panaudotos pauzės, sustiprina verbalinį pranešimą, skatina norėti daryti tai, ką sako oratorius, padeda išlaikyti klausytojų dėmesį ir pasiekti kalbos tikslus. Kartais neapsieinama ir be juodųjų technologijų. Naudojant paslėptas komandas žmonės tarsi užhipnotizuojami ir jiems nesąmoningai liepiama vykdyti nurodytus veiksmus.
„Pavyzdys gali būti 25-ojo kadro efektas arba tam tikras žodis elektroniniame laiške“, – kalba p. Chmielevskis.
Sakinyje „Kada dabar užsiprenumeruosite žurnalą kovo mėnesiui?“ žodis „dabar“, anot viešojo kalbėjimo trenerio, yra paslėpta reklama.
Tokios paslėptos komandos veiksmingos, tačiau jas naudoti rizikinga. Kai atsipeikėję klausytojai supras, kad buvo apgauti, bus sunku susigrąžinti gerą reputaciją. Manipuliacija gali būti pastebėta.
„Geriau bendrauti atvirai, sužavėti klausytojus savo asmenybe, charizma ir išraiškinga kūno kalba“, – teigia p. Chmielevskis.* * *
Geros kalbos receptasKlausimai sau
- kokia proga kalbėsiu?
- kas bus mano auditorija?
- koks bus mano socialinis vaidmuo?
- ką noriu pasiekti savo kalba?Nuo atsakymų į klausimus priklausys kalbos būdas, turinys ir pagrindinė žinia, kuri turi padaryti įtaką auditorijai. Svarbu, kad pranešėjas atkreiptų dėmesį, jog dėl asmeninių klausytojų ypatybių (požiūrio, vertybių, gyvenimo patirties, nacionalinės ir šeimos kultūros ir kt.) siunčiamo pranešimo reikšmė gali nesutapti su išgirsto ir interpretuojamo pranešimo reikšme. Tad neužtenka pagalvoti tik apie tai, ką norima pasakyti, bet svarbu bandyti įsivaizduoti, kaip kiti gali interpretuoti kalbą, ir kai tik įmanoma, reikėtų ją patikslinti, iliustruoti pavyzdžiais, vaizdo arba garso medžiaga.Geros kalbos kriterijai
- aiški ir paprasta kalbos struktūra
- aiškus, įdomus ir aktualus kalbos turinys
- vienprasmiškas pranešimas
- pasiektas poveikis.Geros kalbos struktūra yra paprasta, sakiniai nėra per ilgi, kad klausytojai galėtų sekti kalbos turinį bei logiką. Vartojama kalba turi būti pritaikyta auditorijai, bet turi atitikti kalbos kultūros reikalavimus. Pavyzdžiui, jeigu akademikas neatsižvelgs į auditoriją ir vartos tik sau suprantamus mokslo terminus, klausytojai negalės išlaikyti dėmesio, nes nesupras, apie ką jis kalba. Kalba bus įdomi auditorijai, jei atitiks jų poreikius ir suteiks jiems atsakymų, žinių, aktualią pridėtinę vertę.Blogos kalbos požymiai
- monotonija
- per greitas ar lėtas kalbėjimas
- akių kontakto nebuvimas
- dviveidiškumas
- padriki sakiniai
- suvaržyta kūno kalba
- perdėtas jaudulys
- nepakankamas pasirengimas
- netinkamas vaizdinių priemonių naudojimas.Šaltiniai: pašnekovų informacija, VŽStraipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Paslaugos“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Už „Tilto“ viešbutį Vilniuje pasiūlyta 2,25 mln. Eur

Už Vilniaus centre, šalia Katedros, esantį bendrovės „A.C. Property partners“ valdomą „Tilto“ viešbutį...

Paslaugos
2021.09.15
Skaitmeninio gyvenimo kokybės indekse – dar vienas Lietuvos šuolis

Lietuva 2021 metais padarė kol kas didžiausią šuolį bendrovės „SurfShark“ trečius metus sudaromame...

Inovacijos
2021.09.14
TV3 Grupės „PayTV Baltics“ rinkodarai vadovaus I. Talaikienė

„TV3 Grupės“ „PayTV Baltics“ rinkodaros direktore tapo Ieva Talaikienė, iki tol vadovavusi „Bitė Lietuva“...

Rinkodara
2021.09.14
„People Fitness“ sporto klubai stabdo veiklą Lietuvoje Premium

Lietuvoje nebeliko sporto klubų „People Fitness“. Pasak klubus valdančios UAB „People Fitness LT“ atstovo,...

Paslaugos
2021.09.13
Žiniasklaidos bendrovės: rokiruotės, mokamas turinys ir pelningiausi vaikiški žurnalai Premium 3

Žiniasklaidos bendrovėms pandemijos metai nebuvo lengvi: vos kelioms TOP 20-uke pavyko išauginti pajamas,...

Rinkodara
2021.09.13
Kibernetinių nusikaltimų daugėja – įmonių sauga nekinta? Verslo tribūna

Pandemijos nulemtos nuotolinio darbo tendencijos iškėlė naujus kibernetinio saugumo iššūkius – per metus...

Inovacijos
2021.09.13
Verslas su nerimu pasitinka įsigaliojančius reikalavimus dėl galimybių paso 12

Pirmadienį Lietuvoje įsigaliojant naujiems ribojimams neturintiems galimybių paso žmonėms, restoranų atstovas...

Paslaugos
2021.09.13
Dvigubos subsidijos nepadėjo: 111 įmonių nebeliko per 1.700 darbuotojų Premium

Per 100 socialinių įmonių pandemijos metais susitraukė daugiau kaip 1.700 žmonių. Valstybės parama joms...

Gazelė
2021.09.13
„Novameta“ taiko į „Michelin“ lygį, virtuvės salos kaina – iki 200.000 Eur  Premium 3

Benjamino Žemaičio kontroliuojama Kauno įrangos profesionalioms virtuvėms gamintoja „Novameta“ su partneriais...

Pramonė
2021.09.13
Lietuvių šįmet sukurta automobilių dalijimosi platforma auga ir plečia veiklą Verslo tribūna

Automobilių dalijimosi platforma, kurioje savo mašiną nesunkiai gali „įdarbinti“ tiek verslas, tiek fiziniai...

Esminis lūžis: rafinuotos „Bentley“ vertybės hibridinių automobilių pasaulyje Verslo tribūna

Neįprastos lašo formos kėbulas, keistai veikiantis variklis ir kompromisai komfortui. Taip galima apibūdinti...

Kokius atlyginimus pirmąjį pusmetį mokėjo TOP10 didžiausių restoranų tinklų Premium

Restoranų verslui aimanuojant dėl personalo stygiaus, VŽ pateikia duomenis, kokius vidutinius atlyginimus...

Paslaugos
2021.09.12
Lietuvių išlaidos kelionėse į užsienį šią vasarą augo keliskart  

Šių metų vasarą Lietuvos gyventojai drąsiau nei pernai keliavo į užsienį ir ten išleido keliskart daugiau...

Paslaugos
2021.09.12
Pramoniniai užkulisiai pradeda atsiverti visiems, bet proveržio dar laukiama Premium

Vis daugiau keliautojų nori aplankyti ne tik istorinius, gamtos objektus, bet ir pradeda domėtis gamybos...

Pramonė
2021.09.12
TV3 grupė tapo krepšinio lygos ACB transliacijų partneriu

TV3 grupė ir ACB (isp. „Asociacion de Clubs de Baloncesto“ – Krepšinio klubų asociacija), žinoma kaip „Liga...

Laisvalaikis
2021.09.11
Europos verslo spaudos asociacijos apdovanojimas – „BionTech“ įkūrėjams

Europos verslo spaudos asociacija (EBP) Europos metų vadovo titulą šiemet skyrė trims biotechnologijų...

Inovacijos
2021.09.11
SAM: kavinėse lauke bus galima lankytis ir be galimybių paso 8

Nuo pirmadienio įsigaliojus naujiems ribojimams, kavinėse, baruose ar restoranuose lauke bus galima lankytis...

Verslo aplinka
2021.09.10
Konkurencijos taryba turės perskaičiuoti daugiau nei 1 mln. Eur siekiančias baudas „City Service“ įmonėms

Konkurencijos taryba turės perskaičiuoti 1,07 mln. Eur siekiančias baudas pastatų priežiūros grupės „City...

Statyba ir NT
2021.09.10
Prasideda statybos prie Lukiškių aikštės: kyla pirmasis „Clarion“ viešbutis ir mokykla už 55 mln. Eur

Investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ fondas nekeičia planų ir buvusioje Šv. Jokūbo ligoninės...

Statyba ir NT
2021.09.10
Sėkmės formulė pagal „Arimex“ vadovą A. Jurskį Premium 20

„Aš nebandau varžytis su trimis didžiaisiais mūsų kolekcininkais ir niekada nesivaržysiu, tai visiškai kita...

Laisvalaikis
2021.09.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku