Populiariausia profesija – kūno dalių gamintojas

Publikuota: 2013-03-16
Atnaujinta 2015-06-01 20:04
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

2030 m. tarp populiariausių profesijų bus kūno dalių gamintojai, nanomedikai, vertikaliosios žemdirbystės specialistai, erdvėlaivių lakūnai, tvirtinama šiemet paskelbtoje „Fast Future“ ataskaitoje.

Tyrimas, kurį Jungtinės Karalystės vyriausybės užsakymu atliko „Fast Future“ futurologai, iš ateities geriausiai mokamų ir populiariausių profesijų braukia finansininkus, teisininkus ir net aukščiausio lygio vadybininkus. 20 ateities profesijų sąrašas sudarytas, remiantis žinomų futurologų ir mąstytojų brėžiamomis tendencijomis bei prognozėmis.Be kūno dalių gamybos ir nanomedicinos, į paklausiausių ateities profesijų penketuką patenka genetiškai modifikuotų kultūrų ir gyvulių augintojai, pagyvenusių žmonių sveikatinimo ir priežiūros specialistai bei atminties plėtimo chirurgai.Anot tyrėjų, šio darbo tikslas buvo išryškinti profesijas ir darbus, kuriuos gali paskatinti mokslo ir technologijų laimėjimai nuo 2010 iki 2030 m. „Studija rodo, kad įžengiame į naują mokslo ir technologijų erą“, – tvirtina jie. Komercine prasme tai reiškia, kad mokslas ir technologijos sužadins inovacijas, transformuos egzistuojančias pramonės šakas, sukurs naujų verslo modelių ir ištisų naujų verslo sektorių.„Neabejoju, kad vienas rimčiausių ateities sektorių taps ir personalinė medicina, kai vaistiniai preparatai ir gydymo metodai bus parenkami tiksliai pagal kiekvieno organizmo genetinę sandarą, atlikus asmeninę genomo analizę“, – britų tyrėjų pasiūlytąjį ateities profesijų sąrašą papildo Algimantas Markauskas, biotechnologijų UAB „Thermo Fisher Scientific“ Vilniaus padalinio direktorius. Anot jo, gal Lietuva ir nebus naujausių technologijų kūrimo placdarmas, bet jas neišvengiamai turės priimti, pritaikyti ir tobulinti.

Reikia gairių

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje didžiausią atlyginimą 2012 m. IV ketvirtį uždirbo užsiimantieji finansine ir draudimo veikla (vidutinis atlyginimas – 4.063 Lt), dirbantieji informacijos ir ryšių sektoriuje (3.355 Lt) bei energetikos sektoriuje (3.137 Lt).Britų statistikai skaičiuoja, kad Jungtinėje Karalystėje pernai didžiausius atlyginimus gavo aukščiausi įmonių vadovai, brokeriai, rinkodaros ir pardavimo direktoriai, lėktuvų lakūnai, įmonių finansų direktoriai, teisininkai. Tad jei futurologų prognozėms lemta išsipildyti, dabartiniai mokinukai jau šiandien turėtų būti orientuojami į iš esmės kitokią veiklą, naujiems iššūkiams turėtų rengtis ir mokslo įstaigos.„Dabartinis aštuntokas išsilavinusiu darbo rinkos dalyviu taps po 8–10, o kai kurių profesijų – ir po 15 metų. Jo perspektyvos bus visiškai kitokios. Jeigu Lietuvos ekonomika išties orientuojasi į aukštąsias technologijas, inovacijas, į tokias profesijas ir turi būti orientuojamas jaunimas“, – sako  Jelena Stankevičienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Verslo vadybos fakulteto dekanė. Ir pabrėžia: jei  Vyriausybė pagaliau parengtų žemėlapį, kokios profesijos gali būti paklausios ne tik ateinančiais metais, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje, tai taptų rimta parama ir mokymo įstaigoms, ir jaunimui.Andrius Francas, personalo paieškos, atrankos ir konsultacijų UAB „Alliance Recruitment“ plėtros direktorius, atkreipia dėmesį, kad nedidelė Lietuva turi nedaug galimybių pirmauti mokslo pažangos padiktuoto verslo plėtros keliose srityse, todėl svarbu specializuotis.„Mažai šaliai vis aktualiau nustatyti sritis, kuriose ji stipriausia, ir į jas investuoti. Lietuvoje greičiausiai tai būtų biotechnologijos ir lazeriai, tai iš dalies susiję ir su nurodomomis ateities profesijomis“, – sako jis. Kita vertus, tokios veiklos sritys kaip vyresnių žmonių sveikatinimas ir priežiūra senstančioje Lietuvoje kasmet bus aktualesnės.

***

Ateities profesijos

1. Kūno dalių gamintojas. Gyvų kūno dalių, daugiausia atletams ir kariams, kūrimas.2. Nanomedikas. Tobulinant nanotechnologijas gydymas atomo lygmeniu pakeis sveikatos apsaugą.3. Genetiškai modifikuotų kultūrų ir gyvulių augintojas.4. Pagyvenusių žmonių sveikatinimo konsultantas. Gausėjant vyresnių žmonių, reikės vis daugiau specialistų rūpintis jų fiziniais ir psichologiniais poreikiais.5. Atminties išplėtimo chirurgas. Chirurgai turės galimybių išplėsti žmonių atminties ribas.6. Naujųjų mokslų etikos specialistas. Gausėjant klonavimo atvejų, teks etiniu požiūriu vertinti mokslo progreso teikiamas galimybes.7. Erdvėlaivių lakūnas, kosmoso kelionių vadovas ir planuotojas.8. Vertikaliosios žemdirbystės specialistas. Vertikalioji žemdirbystėmiestų teritorijose padidins galimybes apsirūpinti maistu.9. Klimato kaitos korekcijos specialistas. Mokslininkai specializuosis, kaip užkirsti kelią klimato pokyčiams.10. Karantino prižiūrėtojas. Jei sparčiai plis mirtini virusai, karantino prižiūrėtojas užtikrins, kad liga būtų lokalizuota.11. Orų modifikavimo policininkas. Jei orų sąlygos pasikeis ir tai neigiamai paveiks kitas pasaulio šalis, bus reikalingi teisėsaugininkai, kurie užtikrintų, kad procesai vyktų nenusižengiant įstatymams.12. Virtualus advokatas. Teisininkai turės nagrinėti bylas, kuriose dalyvaus žmonių iš įvairių valstybių, kur galioja skirtingi įstatymai.13. Avataras vadybininkas / sekėjas / virtualus mokytojas. Išmintingi avatarai pakeis mokytojus mokyklose, tačiau asmeniniai mokytojo ir mokinio ryšiai išliks.14. Alternatyvių transporto priemonių kūrėjas. Vidaus degimo variklis nebus naudojamas. Reikės žmonių, kurie kurs ir gamins netaršias transporto priemones,15. Specializuotų informacijos priemonių specialistas. Žiniasklaida taps personalizuota, todėl reikės žmonių, kurie valdys šiuos informacijos srautus.16. Perteklinės informacijos tvarkytojas. Perteklinės ar nereikalingos informacijos tvarkytojai naikins duomenis, kad būtų užtikrintas kliento saugumas.17. Virtualaus chaoso organizatorius. Prireiks žmonių, kurie išvalys elektroninę klientų erdvę – pradedant elektroniniais laiškais, baigiant vartotojo sąskaitomis ir prieigomis.18. Laiko brokeris / laiko bankininkas. Laikas taps brangiausia preke, todėl reikės profesionalios pagalbos jį tvarkant.19. Socialinių tinklų darbuotojas. Interneto kartos socialinis darbuotojas.20. Asmeninio prekių ženklo vadybininkas. Žmonėms reikės asmeninio prekių ženklo, kad kiekvienas lengvai susigaudytų, kas yra vienas ar kitas asmuo.Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Telecentras“ auga, bet operatoriai spaudžia interneto namams segmente

Neaudituotais duomenimis AB Lietuvos radijo ir televizijos centras („Telecentras“) šių metų pirmąjį ketvirtį...

Naujas investuotojas: į Kauną atėjo Olandijos programinės įrangos kūrėja

Olandijos  duomenų valdymo sistemų kūrėja „Hyarchis“ įsikūrė Kaune ir pradeda samdyti darbuotojus.

Virtualų VMI buhalterį kurs UAB „Insoft“ 4

Viešojo pirkimo konkursą dėl išmaniosios mokesčių administravimo sistemos i.MAS Nuotolinių apskaitos paslaugų...

Finansai
10:17
„Unboxed“ žada atverti „Facebook“ piniginę Premium 2

Lietuvos ir JAV bendrovė „Unboxed“, jungianti mažuosius nuomonės formuotojus socialiniuose tinkluose, nuo...

Rinkodara
08:25
Nyderlandų „Kwyck B.V.“ Lietuvoje kurs inovatyvų produktą Premium 2

Nyderlandų startuolis „Kwyck B.V.“, savo šalyje pelnęs pripažinimą už „Convious“ platformą, imsis mokslinių...

Pramonė
09:00
„Barclays“ planai verčia susimąstyti, bet Lietuvos IT rinkos neišsiūbuos Premium 8

Jungtinės Karalystės banko „Barclays“ Lietuvos technologijų centro optimizavimo planai viešojoje erdvėje...

Leidėjai nepaliauja kovoti su blokuojančiais reklamą internete 7

Vokietijos Aukščiausiasis teismas atmetė ieškinį, kuriuo buvo siekiama apriboti „AdBlock Plus“ įskiepio,...

Rinkodara
2018.04.23
ES patvirtino: „Samsung“ ir „Sectra“ platforma tinkama politikams

ES patvirtino leidimą apdoroti riboto naudojimo informaciją įrenginiais, kuriuose įdiegta bendrovių „Samsung“...

Technologijos
2018.04.23
VŽ šaltinis apie „Barclays“ centro likimą: HR komanda Vilniuje vienintelė, jos „išjungti“ neišeina Premium 13

Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ oficialiai kol kas nėra patvirtinęs jokios naujos grupės aptarnavimo...

Technologijos
2018.04.23
„Barclays“ darbuotojus greitai išgraibstys, bet reikia galvoti apie ateities investicijas Premium 29

Jungtinės Karalystės banko „Barclays“ svarstymai mažinti darbuotojų skaičių – ne problema, nes 350 žmonių...

Technologijos
2018.04.23
Kinijos muzikos transliavimo milžinė „Tencent Music“ ruošiasi IPO

Kinijos muzikos transliavimo internetu milžinė „Tencent Music“ ruošiasi įgyvendinti pirminį viešą akcijų...

Rinkos
2018.04.23
„Tele2“ rezultatai teigiami, bet „Telia One“ poveikį pajuto 7

„Šis ketvirtis pasižymėjo itin stipria konkurencija. Jaučiasi agresyvus „Telia“ elgesys rinkoje, siūlant...

Technologijos
2018.04.23
„Barclays“ nuomosis naują biurą Indijoje: tilps 9.000 darbuotojų 22

Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ pasirašė nuomos sutartį dėl daugiau nei 100.000 kv. m. komercinių...

Technologijos
2018.04.23
Naujovė: visi duomenys iš visų kasos aparatų plauks į VMI Premium 3

VMI kuria išmaniųjų kasos aparatų posistemę, kuri leis jai nenutrūkstamai ar su mažais intervalais gauti...

Finansai
2018.04.23
Kaip BDAR rengiasi IT įmonės: „Blue Bridge“ patirtis Premium

Likus maždaug mėnesiui iki didžiausio privatumo taisyklių pakeitimo nuo interneto eros pradžios, Lietuvos IT...

Technologijos
2018.04.23
Kuo panašus turistinis autobusas ir viešbutis? Rėmėjo turinys

Viešbutis ir „Ollex“ turistiniai autobusai turi vieną bendrą bruožą – ten būnantys turistai pirmiausiai...

Technologijos
2018.04.23
Išaiškėjus trūkumams, „MacBook Pro“ baterijas keis nemokamai 1

Išaiškėjus, kad dalies „MacBook Pro“ kompiuterių baterijose yra trūkumų, technologijų milžinė „Apple“...

Technologijos
2018.04.22
50 mln. Eur – didesnės pridėtinės vertės produktams kurti 2

Lietuvos verslo paramos agentūra skelbia priemonės „Intelektas LT-2“ kvietimą teikti paraiškas projektams...

Pramonė
2018.04.22
„Barclays“ svarsto atleisti arba perkelti apie 350 darbuotojų Premium 60

Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ planuoja panaikinti arba perkelti apie 350 Lietuvoje esančių darbo...

Technologijos
2018.04.21
Lietuviai sparčiu internetu didžiuojasi labiau nei pasiekimais krepšinyje

Krepšinis vadinamas antrąja Lietuvos religija, tačiau valstybės atkūrimo šimtmetį švenčiančios Lietuvos...

Technologijos
2018.04.21

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau