Populiariausia profesija – kūno dalių gamintojas

2030 m. tarp populiariausių profesijų bus kūno dalių gamintojai, nanomedikai, vertikaliosios žemdirbystės specialistai, erdvėlaivių lakūnai, tvirtinama šiemet paskelbtoje Fast Future ataskaitoje.
Tyrimas, kurį Jungtinės Karalystės vyriausybės užsakymu atliko Fast Future futurologai, iš ateities geriausiai mokamų ir populiariausių profesijų braukia finansininkus, teisininkus ir net aukščiausio lygio vadybininkus. 20 ateities profesijų sąrašas sudarytas, remiantis žinomų futurologų ir mąstytojų brėžiamomis tendencijomis bei prognozėmis.Be kūno dalių gamybos ir nanomedicinos, į paklausiausių ateities profesijų penketuką patenka genetiškai modifikuotų kultūrų ir gyvulių augintojai, pagyvenusių žmonių sveikatinimo ir priežiūros specialistai bei atminties plėtimo chirurgai.Anot tyrėjų, šio darbo tikslas buvo išryškinti profesijas ir darbus, kuriuos gali paskatinti mokslo ir technologijų laimėjimai nuo 2010 iki 2030 m. Studija rodo, kad įžengiame į naują mokslo ir technologijų erą, tvirtina jie. Komercine prasme tai reiškia, kad mokslas ir technologijos sužadins inovacijas, transformuos egzistuojančias pramonės šakas, sukurs naujų verslo modelių ir ištisų naujų verslo sektorių.Neabejoju, kad vienas rimčiausių ateities sektorių taps ir personalinė medicina, kai vaistiniai preparatai ir gydymo metodai bus parenkami tiksliai pagal kiekvieno organizmo genetinę sandarą, atlikus asmeninę genomo analizę, britų tyrėjų pasiūlytąjį ateities profesijų sąrašą papildo Algimantas Markauskas, biotechnologijų UAB Thermo Fisher Scientific Vilniaus padalinio direktorius. Anot jo, gal Lietuva ir nebus naujausių technologijų kūrimo placdarmas, bet jas neišvengiamai turės priimti, pritaikyti ir tobulinti.
Reikia gairių
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje didžiausią atlyginimą 2012 m. IV ketvirtį uždirbo užsiimantieji finansine ir draudimo veikla (vidutinis atlyginimas 4.063 Lt), dirbantieji informacijos ir ryšių sektoriuje (3.355 Lt) bei energetikos sektoriuje (3.137 Lt).Britų statistikai skaičiuoja, kad Jungtinėje Karalystėje pernai didžiausius atlyginimus gavo aukščiausi įmonių vadovai, brokeriai, rinkodaros ir pardavimo direktoriai, lėktuvų lakūnai, įmonių finansų direktoriai, teisininkai. Tad jei futurologų prognozėms lemta išsipildyti, dabartiniai mokinukai jau šiandien turėtų būti orientuojami į iš esmės kitokią veiklą, naujiems iššūkiams turėtų rengtis ir mokslo įstaigos.Dabartinis aštuntokas išsilavinusiu darbo rinkos dalyviu taps po 810, o kai kurių profesijų ir po 15 metų. Jo perspektyvos bus visiškai kitokios. Jeigu Lietuvos ekonomika išties orientuojasi į aukštąsias technologijas, inovacijas, į tokias profesijas ir turi būti orientuojamas jaunimas, sako Jelena Stankevičienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Verslo vadybos fakulteto dekanė. Ir pabrėžia: jei Vyriausybė pagaliau parengtų žemėlapį, kokios profesijos gali būti paklausios ne tik ateinančiais metais, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje, tai taptų rimta parama ir mokymo įstaigoms, ir jaunimui.Andrius Francas, personalo paieškos, atrankos ir konsultacijų UAB Alliance Recruitment plėtros direktorius, atkreipia dėmesį, kad nedidelė Lietuva turi nedaug galimybių pirmauti mokslo pažangos padiktuoto verslo plėtros keliose srityse, todėl svarbu specializuotis.Mažai šaliai vis aktualiau nustatyti sritis, kuriose ji stipriausia, ir į jas investuoti. Lietuvoje greičiausiai tai būtų biotechnologijos ir lazeriai, tai iš dalies susiję ir su nurodomomis ateities profesijomis, sako jis. Kita vertus, tokios veiklos sritys kaip vyresnių žmonių sveikatinimas ir priežiūra senstančioje Lietuvoje kasmet bus aktualesnės.
***
Ateities profesijos
1. Kūno dalių gamintojas. Gyvų kūno dalių, daugiausia atletams ir kariams, kūrimas.2. Nanomedikas. Tobulinant nanotechnologijas gydymas atomo lygmeniu pakeis sveikatos apsaugą.3. Genetiškai modifikuotų kultūrų ir gyvulių augintojas.4. Pagyvenusių žmonių sveikatinimo konsultantas. Gausėjant vyresnių žmonių, reikės vis daugiau specialistų rūpintis jų fiziniais ir psichologiniais poreikiais.5. Atminties išplėtimo chirurgas. Chirurgai turės galimybių išplėsti žmonių atminties ribas.6. Naujųjų mokslų etikos specialistas. Gausėjant klonavimo atvejų, teks etiniu požiūriu vertinti mokslo progreso teikiamas galimybes.7. Erdvėlaivių lakūnas, kosmoso kelionių vadovas ir planuotojas.8. Vertikaliosios žemdirbystės specialistas. Vertikalioji žemdirbystėmiestų teritorijose padidins galimybes apsirūpinti maistu.9. Klimato kaitos korekcijos specialistas. Mokslininkai specializuosis, kaip užkirsti kelią klimato pokyčiams.10. Karantino prižiūrėtojas. Jei sparčiai plis mirtini virusai, karantino prižiūrėtojas užtikrins, kad liga būtų lokalizuota.11. Orų modifikavimo policininkas. Jei orų sąlygos pasikeis ir tai neigiamai paveiks kitas pasaulio šalis, bus reikalingi teisėsaugininkai, kurie užtikrintų, kad procesai vyktų nenusižengiant įstatymams.12. Virtualus advokatas. Teisininkai turės nagrinėti bylas, kuriose dalyvaus žmonių iš įvairių valstybių, kur galioja skirtingi įstatymai.13. Avataras vadybininkas / sekėjas / virtualus mokytojas. Išmintingi avatarai pakeis mokytojus mokyklose, tačiau asmeniniai mokytojo ir mokinio ryšiai išliks.14. Alternatyvių transporto priemonių kūrėjas. Vidaus degimo variklis nebus naudojamas. Reikės žmonių, kurie kurs ir gamins netaršias transporto priemones,15. Specializuotų informacijos priemonių specialistas. Žiniasklaida taps personalizuota, todėl reikės žmonių, kurie valdys šiuos informacijos srautus.16. Perteklinės informacijos tvarkytojas. Perteklinės ar nereikalingos informacijos tvarkytojai naikins duomenis, kad būtų užtikrintas kliento saugumas.17. Virtualaus chaoso organizatorius. Prireiks žmonių, kurie išvalys elektroninę klientų erdvę pradedant elektroniniais laiškais, baigiant vartotojo sąskaitomis ir prieigomis.18. Laiko brokeris / laiko bankininkas. Laikas taps brangiausia preke, todėl reikės profesionalios pagalbos jį tvarkant.19. Socialinių tinklų darbuotojas. Interneto kartos socialinis darbuotojas.20. Asmeninio prekių ženklo vadybininkas. Žmonėms reikės asmeninio prekių ženklo, kad kiekvienas lengvai susigaudytų, kas yra vienas ar kitas asmuo.Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą