Teismas leido tęsti projektą Palangoje

Publikuota: 2013-02-24
Aušra Mudėnaitė, advokatų kontoros
Aušra Mudėnaitė, advokatų kontoros "RAIDLA LEJINS & NORCOUS" partnerė. Nuotrauka: Herkaus Milaševičiaus
 

Patvirtinta pirmojo iš penkių pernai Vyriausybės inicijuotų taikos sutarčių dėl neteisėtų statybų pajūryje.

Prieš metus praėjusi Vyriausybė nusprendė sudaryti taikos sutartis dėl statinių iškilusių Palangoje  buvusių poilsio namų „Eglė“, „Kastytis“ ir „Neringa“ vietose, buvusio „Jūratės“ baseino vietoje ir statinių Šventosios gyvenvietės pietvakarinėje dalyje (tarp Ošupio, Jūros, Mokyklos gatvių ir Šventosios vandenvietės).Dėl visų šių statybų į teismus kreipėsi prokurorai – gindami viešąjį interesą ir prašydami naikinti detaliuosius planus bei statybų leidimus. Vyriausybė pripažino, kad padėtis nėra vienareikšmė ir yra grėsmė, kad gali tekti kompensuoti žalą privatiems investuotojams.Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pirmąją taikos sutartį dėl neteisėtų poilsio apartamentų pastato statybos Palangos Kęstučio gatvėje – buvusios sanatorijos „Eglė“ sklype – patvirtino šį mėnesį.„Tai yra pirmasis pagal naują praktiką suformuotas teisinis precedentas. Jis rodo, kad viešo intereso gynimas iš formalizuoto proceso, kuriame griežtas teisės aktų laikymasis yra didesnė visuomeninė vertybė nei nuosavybės apsauga ir ekonominė logika, virsta į labiau subalansuotą ir į visuomeninę naudą orientuotą kompromisą“, – sako Aušra Mudėnaitė, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ partnerė, kuri šioje byloje atstovavo nekilnojamojo turto savininkui.

Problemos dėl interpretacijų Ponia Mudėnaitė pasakoja, kad nuo 2009 m. nagrinėjamoje byloje prokuratūra Kultūros paveldo departamento prašymu siekė panaikinti žemės sklypo detalųjį planą ir statybos leidimą dėl dviejų pagrindinių priežasčių. Anot bylą inicijavusių institucijų, sklypo detalusis planas prieštaravo 1999 m. patvirtintam Palangos specialiajam paminklosaugos planui (SPP) ir 2000-aisiais patvirtintam Palangos miesto centrinės dalies detaliajam planui (Palangos CDDP).Pavyzdžiui, prieš 15 metų rengto Palangos SPP sklype, dėl kurio kilo ginčas, numatė itin mažą (iki 10%) užstatymo tankumą, nors rengiant planą sklype stovėjusi sovietinė „Eglės“ sanatorija užėmė tris kartus didesnę sklypo dalį. Planai negali kirstis su savininkų nuosavybės teisėmis į esamus statinius, todėl Palangos savivaldybės tarnautojai tuo metu, kai buvo rengiamas sklypo detalusis planas ir naujo pastato projektas, miesto SPP sprendinius ignoravo kaip prasilenkiančius su realybe.„Kone penkerius metus trukęs tyrimų ir teismų maratonas daugiausia kilo dėl skirtingo valstybės ir savivaldybės institucijų požiūrio į tai, kurie planai yra privalomi, o kurie – ne, koks yra kelių planų tarpusavio santykis“, – aiškina p. Mudėnaitė.Jei detalusis planas būtų buvęs panaikintas, sklypo savininkas, pagal galiojančius įstatymus, būtų turėjęs demontuoti jau pastatytą naujojo pastato požeminę dalį, sulaukti, kol Palangos SPP bus pakeistas nauju kultūros paveldo apsaugos planu, o Palangos CDDP – pakeistas arba panaikintas, tuomet parengti naują detalųjį planą ir tik tuomet iš naujo projektuoti užstatymą nuosavame sklype. Pasak teisininkės, tokia ginčo baigtis būtų buvusi visiškai neracionali ekonominiu požiūriu.„Dabar nugriauti požeminę dalį, o parengus naujus planus ją vėl atstatyti būtų absurdas. Statybų įšaldymas dar mažiausiai 2–3 metams, kol bus parengti visi reikalingi planavimo dokumentai, taip pat nebūtų davęs jokios realios naudos nei miestui, nei visuomenei. Juo labiau kad esminių nesutarimų dėl būsimo pastato dydžio ir architektūros tarp statytojo, miesto ir paveldosaugininkų nebuvo“, – aiškina advokatė.Pasak jos, sklypo savininkas įsipareigojo statyti mažesnį pastatą, nei buvo ketinta 2008-ųjų pradžioje, didžiausio statybų bumo metais. Anot p. Mudėnaitės, projektą minėtame sklype pradėjusi įmonė bankrutavo, dabar turtas priklauso įmonei „NT Investicija“.Straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau