Užmiesčio vilą Lietuva iškeitė į rūmų dalį Romos centre

Publikuota: 2013-02-21
Nuotrauka: wikimedia commons
 

Lietuvos ir Italijos užsienio reikalų ministrai šiandien pasirašė susitarimą dėl diplomatinių atstovybių – galutinai išspręstas „Villa Lituania“ klausimas: Italija prarastą turtą Lietuvai kompensuoja panašios vertės patalpomis Romos centre.

Užsienio reikalų ministrų Lino Linkevičiaus ir Giulio Terzi Sant'Agata pasirašytą susitarimą dar turės patvirtinti Lietuvos Vyriausybė ir Italijos parlamentas.Kaip jau rašyta anksčiau, vietoje sovietų perimtos ir šiuo metu vis dar Rusijos naudojamos vadinamosios „Villa Lituania“, Lietuva 99 metus neatlygintinai naudosis 640 kvadratinių metrų ploto patalpomis pastate „Palazzo Blumenstihl“, 4 aukšte.Prieš šešerius metus nepriklausomi ekspertai pastatą „Villa Lituania“ buvo įvertinę 20 mln. EUR. Prieškariu Lietuva išmokėjo maždaug 45% pastato vertės – dabar tai būtų apie 9 mln. EUR. Patalpų „Palazzo Blumenstihl“ vertė, pasak p. Linkevičiaus ir yra „netoli 9 mln. EUR“. Jei Lietuva šias patalpas nuomotųsi, tiek pinigų užtektų tik 20 metų.Pasak p. Terzi, šie 9 mln. EUR už patalpas „Palazzo Blumenstihl“ – valstybės nekilnojimo turto vertinimas, o „rinkos vertė būtų didesnė“. Jis patalpas pavadino prestižinėmis.Ponas Linkevičius taip pat pabrėžė, kad „Villa Lituania“ nebuvo centre, o naujasis pastatas yra.Iki šiol Lietuvos atstovybė veikia 190 kvadratinių metrų patalpose.Pasirašyme dalyvavęs buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis teigė, kad gerokai didesnes patalpas bus galima panaudoti ir ambasadoriaus rezidencijai.XIX a. statytame „Palazzo Blumenstihl“ taip pat šiuo metu įsikūręs lenkų kultūros institutas, kitos tarptautinės įstaigos. Lietuvai teikiamos patalpos yra tuščios, tačiau jas dar reikės pritaikyti ambasados reikmėms.

Klausimas keltas nuo pat valstybės atkūrimo

Lietuvos ambasada Romoje skelbia, kad  Lietuvos Vyriausybė ambasadai skirtus pastatus ir žemės plotą Romoje, adresu Via Nomentana 116, įsigijo 1937 m. liepos 6 d iš privačių asmenų.„Villa Maria Luisa“, dabar labiau žinomą „Villa Lituania“ vardu, sudarė žemės plotas su parku (viso 9000 kvadratinių metrų) ir pastatai.1940 m. sausio 1 d. Lietuva už įsigytą ambasados nekilnojamąjį turtą buvo sumokėjusi 44,6% visos turto vertės.Vėliau Lietuvos ambasadorius Stasys Lozoraitis, norėdamas išvengti pastatų perėjimo sovietams, „Villa Lituania“ atidavė Stasiui Girdvainiui – atstovui prie Šventojo Sosto. Šis, Italijos verčiamas perduoti vilą Sovietų Sąjungai, sutiko, tačiau raktą atidavė atgal Stasiui Lozoraičiui. Ambasada buvo užimta pasitelkus ir policijos pareigūnus, nors jau buvo tuščia.Kaip rašoma Ambasados Romoje internetiniame puslapyje, klausimą dėl „Villa Lituania“ nusavinimo Lietuva kėlė nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo pradžios. Tačiau Italija ilgai tai vertino kaip išskirtinai Lietuvos ir Rusijos dvišalių santykių problemą, su kuo Lietuvos Vyriausybė niekada nesutiko ir reikalavo Italijos vyriausybės įsikišimo.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau