Putinas ir vienuolis

Publikuota: 2013-02-02
Nuotrauka: "Bloomberg"
 

Kiek Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimams įtakos turi tėvas Tichonas Ševkunovas? Atsakymo į šį klausimą ieško „Financial Times“.

Tėvas Tichonas atrodo per daug išsiblizginęs, kad atitiktų tradicinį stačiatikių vienuolio paveikslą, kurį vakariečių pasąmonėje yra sukūręs Fiodoras Dostojevskis. Jis labiau panašus į savimi pasitikinčią Holivudo žvaigždę, nei į „Broliuose Karamazovuose“ aprašytą vienuolyno atsiskyrėlį.Be to, skirtingai nei p. Dostojevskio aprašytas vienuolis, tėvas Tichonas nėra atsiribojęs nuo viso pasaulio savo celėje. „Financial Times“ interviu iš jo ėmė gruodį, kai jis ką tik buvo grįžęs iš Kinijos ir krovėsi lagaminus kelionei į Lotynų Ameriką. O ir Maskvos senamiestyje stūksantis Sretenskio vienuolynas, kuriam vadovauja tėvas Tichonas, toli gražu nėra nuo pasaulio atsiskyrusi religingumo ir gilinimosi  į save sala.Paskambinus į vienuolyną, skambutį perims operatorius. Visur veikia bevielis internetas. Vienuolyne taip pat yra didžiausia Rusijos stačiatikių bažnyčios leidykla ir veikia didžiausia stačiatikių svetainė „pravoslavie.ru“.„Atono kalno vienuoliams tik dabar buvo įvesta elektra, o visi Sretenskio vienuoliai turi „iPad“, - juokavo tėvo Tichono draugas ir stačiatikių radijo „Radonež“ vadovas Jevgenijus Nikiforovas, turėdamas omeny ypač svarbų stačiatikiams graikų vienuolyną.„Žinoma, „iPad“ jiems reikalingi skleisti religines tiesas“, - vos pajuokavęs, tuoj pat surimtėjo p.Nikiforovas.

Putinas pats pasibeldė į vienuolyną?

Dėl kontaktų su Kremliumi tėvo Tichono įtaka yra žymiai didesnė Stačiatikių bažnyčiai, nei jo oficialios archimandrito pareigybės apibrėžia. Kalbama, kad tėvas Tichonas yra dabartinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino nuodėmklausys.Pats vienuolis to nei paneigia, nei patvirtina. Tėvas Tichonas tik teigia, kad su p. Putinu susipažino praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio pabaigoje. Esą tuo metu Federalinės saugumo tarnybos (FST) vadovas p. Putinas pasibeldė į vienuolyno duris. Nuo to laiko tėvas Tichonas lydi p. Putiną tiek vidaus, tiek užsienio vizitų metu ir neva sprendžia stačiatikybės klausimus.Tačiau Maskvoje kalbama, kad tėvas Tichonas padėjo buvusiam KGB pulkininkui atrasti Dievą ir tapo jo dvasiniu vadovu.Pasak Sankt Peterburgo popo Georgijaus Mitrofanovo, dabar Rusijos politinio ir verslo elito pasaulyje yra paplitusi nauja mada turėti asmeninį dvasinį vadovą.„Tai įdomus fenomenas, kuris prasidėjo, kai rusų turtuoliai atsisuko į Bažnyčią. Dauguma jų dabar turi asmeninius nuodėmklausius. Jiems nepatinka kaip paprastiems mirtingiesiems stumdytis perpildytose cerkvėse ir nuodėmes išpažinti konvejeriu. Turtuoliai nori asmeninio ryšio. Kai kas tai vertina ir kaip savotišką psichoterapiją, - kalbėjo tėvas Mitrofanovas. – Kita vertus, dvasinis vadovas tampa labai pažeidžiamu, nes labai priklausomas nuo savo patrono.“Tėvas Mitrifanovas pasakojo, kad jis pats prieš kelerius metus klausė tėvo Tichono, ar šis yra p. Putino nuodėmklausys, bet vienuolis nepatvirtino.

Ieško naujo ideologinio pagrindo

Tėvo Tichono ir p. Putino santykiai yra įdomus atvejis ir dėl istorinių priežasčių. KGB, kurios dalimi buvo ir tuo didžiuojasi p. Putinas, nuo 1917 m. nužudė ar įkalino daugiau nei 300.000 Stačiatikių bažnyčios atstovų, o 600-uosius metus skaičiuojantį Sretenskio vienuolyną buvo pavertusi savo barakais.Tačiau dabar viskas pasikeitė. Lubiankoje, kur yra KGB įpėdinės FST būstinė, veikia stačiatikių koplytėlė, o suremontuotas ir vėl duris atvėręs Sretenskio vienuolynas tapo bažnyčios ir buvusių jos budelių susitaikymo simboliu. Kartu tai - Rusijos elito, kuris kilęs iš buvusio KGB, konkurencijos dėl valdžios centras.Tėvas Tichonas teigia, kad niekada nesusitaikys su sovietų nusikaltimais, bet už NKVD ar KGB praeities nusikaltimus dabar neturėtų atsakyti atskiri žmonės, nauja karta.“Jie neturi nieko bendra su tuo. Kaltinti juos būtų tas pats, kaip dabartinius JAV karius kaltinti dėl įvykių Vietname”, - teigė vienuolis ir pridūrė, kad daugelis KGB karininkų nedalyvavo represijose, o dirbo Rusijos žvalgyboje ir kitose srityse.Nors tokį požiūrį palaiko mažuma stačiatikių bažnyčioje, tačiau jis labai puoselėjamas Kremliaus, kuris siekia pamiršti ateistinę praeitį ir pasinaudoti bažnyčios populiarumu. Pasak 2010 m. atliktos apklausos, bažnyčia Rusijoje yra antra visuomeninė institucija pagal žmonių pasitikėjimą, nors tik mažuma rusų lanko cerkvę reguliariai. Mažėjantys prezidento reitingai ir gausėjantys gatvės protestai verčia p. Putiną ieškoti santykio su bažnyčia.„Rusai identifikuojasi su Stačiatikių bažnyčia, kaip su vienintele didele institucija, kuri išgyveno visas istorijos negandas. Tad p. Putinas nori pasinaudoti Stačiatikių bažnyčia kaip ramsčiu savo reitingams. Mat jo valdžios  pamatai tirpsta“, - teigė Geraldine Fagan, kuri užsiima religinių laisvių stebėjimu Rusijoje ir yra knygos “Believing in Russia” autorė.Vienos viešųjų ryšių kompanijos Maskvoje vadovas juokais Sretenskio vienuolyną vadina Kremliaus ideologijos departamentu. Bet tai toli gražu ne juokai. Kažkada ideologija  buvo persismelkusi į visas Rusijos sritis, tačiau po komunizmo žlugimo atsirado ideologijos vakuumas.

Bizantijos imperijos įkvėptas

Būtent šį vakuumą turėtų užpildyti tėvas Tichonas. Tiesa, pats vienuolis neigia, kad yra ideologas, tačiau ši etiketė jam prilipo nuo 2008 m., kai jis režisavo prieštaringų vertinimų sulaukusį dokumentinį filmą apie Bizantijos imperiją „The Fall of Empire – the Lesson of Byzantium“. Šį filmą geriausiu eterio laiku kelis kartus rodė nacionaliniai, t.y. Kremliaus kontroliuojami, Rusijos televizijos kanalai.Rusijoje daugelis yra užsikrėtę mintimi apie Rusiją kaip trečią Romą, kuri šį titulą perėmė iš Bizantijos.  Ši idėja bei priešiškumas Vakarams ir buvo plėtojama tėvo Tichono filme. Pasak dokumentinio filmo, Bizantiją sunaikino supuvęs vidus ir pasidavimas Vakarų plėšrūniškai ideologijai, o turkai osmanai tik padarė tai, kas ir taip buvo neišvengiama - užėmė Konstantinopolį ir užbaigė daugiau nei tūkstantmetį gyvavusią Rytų Romos, arba Bizantijos, imperiją. Esą individualistinė kultūra sunaikino Bizantijos hierarchines vertybes ir žmonės prarado tikėjimą savo valdovais.Kažką panašaus dabar bando atkartoti ir Kremliaus propaganda.Pasak 1993 m. Konstitucijos, Rusija yra sekuliari valstybė. Tačiau dabar jau pradedama rizikingai flirtuoti su Bažnyčios teise. Praėjusiais metais pankės iš grupės „Pussy Riot“ tapo kankinėmis pasaulio akyse - nuteistos kalėti už „religine neapykanta motyvuotą chuliganizmą“. Argumentams valstybės kaltintojai naudojo ir Bažnyčios teisę. Į ją nuorodą padarė ir teismas savo sprendime.Tai supykdė kai kuriuos dvasininkus ir padidino properšą tarp aukštų bažnyčios hierarchų, tokių kaip visos Rusijos patriarchas Kirilas, ir buvusių disidentų dvasininkų, kurie siekia reformų.„Jie paprasčiausiai pasinaudojo bažnyčia kaip ideologine priedanga. Taip pat elgėsi ir sovietiniai teismai, naudodami komunistinę ideologiją sprendimams legitimizuoti“, - piktinosi tėvas Mitrofanovas.„Atrodo, kad mūsų lyderiai iš ateizmo išmoko labai gerą pamoką. Voltaire sakė, kad jei Dievo nebūtų, tuomet jį būtų būtina išrasti. Mūsų lyderiai pamanė, kad tai puiki mintis ir ją reikia įgyvendinti“, - pašaipiai kalbėjo tėvas Inokentijus Pavlovas, kuris yra liberalus dabartinės stačiatikių viršūnėlės kritikas.Tėvas Tichonas taip pat pasirašė prašymą sušvelninti bausmę „Pussy Riot“, bet jis lieka įsitikinęs, kad teismas merginas nubaudė teisėtai, tik gal per griežtai.

Apsikrikštijo po spiritizmo seanso

Pasak tėvo Tichono biografijos, pašaukimą tarnauti Dievui jis atrado ne iš karto. Jis apsikrikštijo jau suaugęs. 1982 m. besimokydamas kino meno, tuomet dar Georgijumi Ševkunovu besivadinęs jaunuolis su grupe bendraamžių susižavėjo spiritizmo seansais, kurių metu bendraudavo su esą žymių istorinių asmenybių vėlėmis. Tačiau per vieną tokių seansų iškviesta Nikolajaus Gogolio vėlė buvo blogos nuotaikos ir baisiu balsu paliepė jiems visiems nusižudyti. Jaunuoliai iškart nubėgo pas popą, kuris jiems parekomendavo pasikrikštyti, kad nusiplautų blogą pranašystę.Be šio nuotykio, tėvą Tichoną įsitraukti į krikščionybę paskatino „visi didieji pasaulio ir Rusijos istorijos veikėjai – Dostojevskis, Tolstojus, Kantas, Goethe ir Newtonas bei kiti – visi jie galvojo apie Dievą skirtingai nei mes“.„Kita vertus, visi, kurie nekelia simpatijos – Marxas, Leninas, Trockis – visi tie destrukciniai revoliucionieriai, kurie leido paversti mūsų šalį tuo, kuo ji tapo, visi jie buvo ateistai“, - teigė vienuolis.Netrukus po krikšto p. Ševkunovas persikėlė į Pskovo vienuolyną ir 1991 m. priėmė vienuolio įžadus, tapo tėvu Tichonu, o 1995 m. - Sretenskio vienuolyno archimandritu.„Rusijos bažnyčia sukūrė Rusiją, - teigia tėvas Tichonas. – Rusija kartais gali būti paklusnus vaikais, o kartais vaikas maištauja prieš savo tėvus. Tačiau Bažnyčia visada jausis atsakinga už Rusiją.“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau