Arklienos skandalo gijos gali apraizgyti visą ES

Publikuota: 2013-02-14
Nuotrauka: "Bloomberg"
„Verslo žinios“

Į vadinamąjį arklienos skandalą, kai šaldytuose gaminiuose su jautiena keliose šalyse buvo aptikta arklienos, įsipainiojusios ES narės nuogąstauja, kad tai, kas nustatyta iki šiol, gali būti tik ledkalnio viršūnė.

Arklienos skandalas atskleidė maisto pramonės globalizavimo išvirkščiąją pusę. Manoma, kad gamintojai, jaučiantys mažmenininkų spaudimą mažinti kainas ir pasinaudodami sudėtinga tiekimo grandine, gali pasiduoti pagundai naudoti netinkamus pigesnius ingredientus ir nutylėti apie tai etiketėse."Užkrato mastas, aptinkamas mėsos tiekimo grandinėje, užima kvapą.  Neabejojama, kad bus atskleista daug daugiau Jungtinėje Karalystėje ir visoje ES", – "Reuters" cituoja Anne McIntosh, britų parlamento Maisto ir kaimo reikalų komiteto narę.Tonio Borgas, už sveikatos ir vartotojų reikalus atsakingas Europos Komisijos (EK) narys, tvirtina, kad skandalas susijęs su produktų ženklinimu – per klaidą ar  tyčia buvo suklastotos produktų etiketės, nenurodant, kad gaminiuose yra arklienos.Trečiadienį EK surengė neeilinį pasitarimą su kelių ES valstybių, įskaitant Britaniją ir Prancūziją, atstovais."Visos šalys, per kurias keliavo šie mėsos produktai, žinoma, įtariamos. Kalbėdamas apie šalis, turiu galvoje kompanijas tose šalyse, kurios turėjo reikalų su šiuo mėsos produktu", – aiškino p. Borgas.Anot jo, šiuo metu dar būtų nesąžininga įvardyti kurią nors konkrečią organizaciją."Klausimas yra kas, ką, kur ir kada padarė. Esu įsitikinęs, kad surasime siūlo galą", – sakė p. Borgas.Kilus skandalui, ES siekia sugriežtinti gaminių saugos taisykles, ypač nurodant gaminių kilmės šalį. Iki šiol nurodyti kilmės šalį ES reikalauja tik tuo atveju, kai tiekiama šviežia jautiena. Nuo 2014 m. šis reikalavimas įsigalios ir šviežiai avienai, kiaulienai bei paukštienai. Dabar norima šią taisyklę pritaikyti ir perdirbtiems produktams.Tiesa, įgyvendinti šį užmojį praktiškai nebus lengva, turint galvoje itin sudėtingą tiekimo grandinę. Tą įrodo ir arklienos skandalas. Nors jau įvardytos visos įmonės, pradedant skerdyklomis Rumunijoje ir baigiant mažmenininkėmis didžiosiose ES valstybėse, kurios prisidėjo prie arklienos  patiekimo  vartotojams, tebėra neaišku, kurioje grandyje arkliena "pavirto" jautiena.Prancūzijoje tyrimą atliekantys pareigūnai grasina, kad kaltininkams gali grėsti baudžiamoji atsakomybė.EK taip pat ragina ES šalis nares atlikti daugiau mėsos produktų DNR tyrimų. Visos ES mastu atliekamų tyrimų pirmųjų rezultatų tikimasi balandžio viduryje.Be kitų nuogąstavimų, kyla grėsmė ir dėl to, kad į maistą pakliuvo arklių, gydytų tam tikrais žmonėms kenksmingais vaistais, mėsos.

Labiausiai papiktino britus

Arklienos, įmaišytos jautienos pusgaminiuose, dar sausio viduryje buvo aptikta Airijoje ir Britanijoje pardavinėtuose mėsainiuose. Jais, be kitų mažmenininkų, prekiavo ir didžiausias britų prekybos tinklas "Tesco".Vis dėlto skandalas dėl pirkėjams brukamos arklienos įsisiūbavo tik praėjusią savaitę, kai šios mėsos buvo aptikta ir didelės šaldytais produktais prekiaujančios kompanijos "Findus" lakštiniuose. Produkciją šiai bendrovei tiekė Prancūzijos kompanija "Comigel", nustačiusi, kad kai kuriuose gaminiuose 100% mėsos yra arkliena.  Toliau narpliojant tiekimo grandinę, ji nuvedė iki gamyklų Liuksemburge, Kipro bei Nyderlandų prekybos kompanijų ir Rumunijos skerdyklų, kuriose skersti ir pagal užsakymus eksportuoti arklieną – įprasta.Kilus maisto produktų tikrinimo vajui, aptikta ir kitokių klastojimo pavyzdžių. Pavyzdžiui, britų maisto prekybininkė "Waitrose" aptiko, kad jos pardavinėjamuose jautienos kukuliuose yra kiaulienos.Suklastotų produktų su arkliena iki šiol aptikta mažiausiai aštuoniose ES valstybėse, įskaitant Vokietiją ir Prancūziją. Didžiausią atgarsį skandalas sukėlė Britanijoje, kurioje ypač kultūriškai nepriimta valgyti arklieną. Prancūzijoje, Italijoje ir Belgijoje arkliena laikoma delikatesu.

Pelnas laboratorijoms

Kaip ir visuose skandaluose, taip ir šiame lazda turi du galus. "Reuters" skelbia, kad užsakymų gausa dabar džiaugiasi kompanijos ir laboratorijos, tikrinančios mėsos produktus.  Tarptautinė mokslinių tyrimų kompanija "Eurofins" ir britų "Intertek" patvirtino, kad užsakymų daugėja.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau