Ūkio banko krizė: kas toliau?

Publikuota: 2013-02-12
Vladimiras Romanovas
Vladimiras Romanovas Nuotrauka: Juditos Grigelytės
 

Lietuvos bankui antradienį paskelbus apie laikiną Ūkio banko veiklos sustabdymą ir laikinojo banko administratoriaus paskyrimą, vėl prisiminta banko „Snoras“ istorija. Tačiau vienas esminių dviejų bankų istorijų skirtumas yra tas, kad Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), didžiausias Šiaulių banko akcininkas, domisi Ūkio banko turto perėmimo galimybėmis.

Be to, kaip VŽ teigė Žygimantas Mauricas, „Nordea“ banko ekonomistas, Ūkio banko veikla yra sustabdoma tik laikinai, kol laikinasis administratorius įvertins esamą padėtį ir bus galima daryti sprendimus. Jam pritaria ir Ignas Dargužas, advokatų kontoros „Tark, Grunte, Sutkiene ir partneriai“ advokatas, kuris pabrėžia, kad Ūkio bankui paskelbtas moratoriumas, o „Snorui“ – bankrotas.Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas, tvirtina, kad LB prioritetas yra Ūkio banko veiklos išsaugojimas. O vienas iš galimų susidariusios situacijos sprendimų - jeigu kas nors iš rinkos įsigytų banko aktyvus.

Laikinojo administratoriaus veiksmai reikalingi potencialiems pirkėjams

„Yra keli būdai išspręsti esamą situaciją. Neskausmingiausias ir efektyviausias – surasti bankui pirkėjus, bet tam pirmiausia reikia nustatyti banko vertę. Įstatymiškai šis procesas gali užtrukti pusę metų, tačiau kiekviena diena kainuoja ir laikui bėgant vis sunkiau atgaivinti banko veiklą“, - VŽ teigė p. Mauricas.Antradienį Šiaulių banko valdybos posėdyje buvo nuspręsta dalyvauti derybose dėl galimo Ūkio banko turto, teisių, sandorių ir įsipareigojimų ar jų dalies perėmimo. Vilniuje viešinti Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) atstovė Sabina Dziurman svarstė naujų investicijų galimybes su Šiaulių banko akcininkais. Dviejų bankų konsolidacija, pastiprinta papildomomis ERPB kapitalo injekcijomis, galėtų sukurti patrauklų naują darinį rinkoje, jis, kaip teigia analitikai, galėtų sudaryti rimtesnę konkurenciją skandinaviškiems bankams.„Nordea“ banko ekonomisto nuomone, laikinojo administratoriaus vykdomi veiksmai dažniausiai reikalingi potencialiems banko pirkėjams. Laikinas banko veiklos sustabdymas leidžia išvengti panikos, laimima laiko, kurio reikia objekto vertei išsiaiškinti. Banko kontrolė iš vadovybės pereina laikinajam administratoriui, kuris atsakingas už banko veiklos patikrinimą ir išvadų teikimą bankui.Advokato Dargužo teigimu, nuo sprendimo paskelbti banko veiklos apribojimą ir paskirti banko laikinąjį administratorių dienos yra sustabdomi banko stebėtojų tarybos, banko valdybos ir administracijos vadovų įgaliojimai, o bankui draudžiama vykdyti įsipareigojimus mokėti ar perleisti banko turtą, jei šie įsipareigojimai kyla iš sandorių, atsiradusių iki banko veiklos apribojimo paskelbimo dienos, išskyrus mokėjimus, būtinus apribotai banko veiklai apribojimo metu užtikrinti.„LR Finansinio tvarumo įstatymas numato eilę priemonių, kurių gali imtis valstybė, siekdama užtikrinti bankų sistemos finansinį tvarumą bei siekiant apsaugoti svarbius visuomenės interesus: valstybės garantija, banko turto išpirkimas, valstybės dalyvavimas banko kapitale, laikinojo banko įsteigimas, banko akcijų paėmimas visuomenės poreikiams. Nustatęs, kad nėra realių galimybių atkurti banko veiklos stabilumą ir patikimumą, laikinasis administratorius gali siūlyti spręsti klausimus dėl administruojamo banko turto, teisių, sandorių ir įsipareigojimų perdavimo kitiems bankams arba dėl banko likvidavimo ar bankroto bylos iškėlimo“, - apie sąlygas bankroto paskelbimui kalbėjo advokatas Dargužas.

Svarbiausia kuo greičiau surasti pirkėją

Ponas Mauricas mano, kad „Parex“ banko, kurį nuo bankroto išgelbėjo Latvijos valstybė, atvejis galėtų būti pavyzdys, kaip tvarkytis esant tokiai situacijai, kurioje šiuo metu yra Ūkio bankas. Tuo metu „Snoro“ banko bankrotas gali būti priskiriamas prie blogų atvejų. Anot „Nordea“ ekonomisto, svarbiausia kuo greičiau bankui surasti pirkėją.„Kita vertus, net ir „Snoro“ atveju iš pradžių buvo manyta, jog banką bus galima atskirti į „gerąją“ ir „blogąją“ dalis, tačiau vėliau jam buvo paskelbtas bankrotas. Pirminiais duomenimis, ŪB padėtis yra geresnė nei buvo „Snoro“ banko“, - sakė p. Mauricas.Analitikai VŽ tvirtino, kad Šiaulių ir Ūkio banko konsolidacija galėtų sukurti patrauklų naują darinį rinkoje, kuris galėtų sudaryti rimtesnę konkurenciją klestintiems skandinaviškiems bankams. Taigi galima teigti, kad Ūkio banko išgelbėjimas duotų didesnę naudą nei bankroto paskelbimas.Banko bankroto byla būtų keliama teisme Lietuvos bankui paskelbus išvadą dėl banko nemokumo.„Banko bankrotas būtų skelbiamas tuo atveju, jei būtų nustatyta, kad nėra realių galimybių atkurti banko veiklos stabilumą ir patikimumą. Bankroto byla taip pat gali būti keliama po to, kai įvykdomas turto, teisių, sandorių ir įsipareigojimų perdavimas ir yra duomenų, kad administruojamas bankas po jo turto, teisių ir sandorių perdavimo kitam bankui yra nemokus“, - teigė p. Dargužas.Banko bankroto atveju banko indėlininkai turėtų teisę gauti draudimo išmokas iš VĮ „Indėlių investicijų draudimas“. Įstatymas numato maksimalią draudimo išmoką iki 100 000 EUR.Ponas Mauricas, kalbėdamas apie Lietuvos banko sprendimą laikinai sustabdyti Ūkio banko veiklą, pabrėžė, kad bankas turi likvidumo, o ne mokumo problemų.„Jeigu atsiranda informacija, kad su banku iš tikrųjų yra blogai, geriau būtų iš karto jį likviduoti. Tačiau šiuo atveju Ūkio bankui paskirtas administratorius, kuris turės išsiaiškinti tikrąją situaciją. Gali būti, jog jis neras jokių nemalonių „siurprizų“, - sakė p. Mauricas.

Penki Ūkio banko turto iššvaistymo epizodai

Surinkęs medžiagą apie Ūkio banko veiklą, Lietuvos bankas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Kreipimosi pagrindu antradienį prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą. Advokatas Dargužas teigia, kad tolimesnė eiga priklausys nuo ikiteisminio tyrimo metu surinktos medžiagos.„Ar kam nors bus pareikšti įtarimai, priklausys nuo ikiteisminio tyrimo metu surinktos medžiagos. Praktikoje dažnai ikiteisminį tyrimą pradėjus vienu pagrindu, ikiteisminio tyrimo metu būna nustatomi papildomi faktai, leidžiantys teigti, kad buvo įvykdyta daugiau nusikalstamų veikų“, - VŽ sakė p. Dargužas.Teisėsaugos pareigūnai antradienį tikino „bent kol kas“ negalintys reikšti įtarimų Vladimirui Romanovui, didžiausiam Ūkio banko akcininkui. Prokuroras Simonas Minkevičius VŽ negalėjo pasakyti, kur šiuo metu yra p. Romanovas. Visgi prokuroras nepaneigė, kad tolimesnis tyrimas gali parodyti akcininkų, o ne banko tiesioginių vadovų atsakomybę.Advokatas Dargužas atkreipia dėmesį į tai, kad vien ikiteisminio tyrimo bylos iškėlimas neturi būti suprantamas kaip asmens veiksmų neteisėtumo patvirtinimas, kadangi asmuo pripažįstamas kaltu tik teismo sprendimu.Lietuvos banko rašte išdėstyti penki Ūkio banko turto iššvaistymo epizodai, kurie kelia įtarimų: išduotos įtartinos paskolos, sudarytos įtartinos sutartys, į darbą banke priimti susiję asmenys, kuriems mokėti per dideli atlygiai, taip pat ne visai skaidrus banko įstatinio kapitalo didinimas.Išsamesnę situacijos analizę rytoj skaitykite dienraštyje „Verslo žinios“. 

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
V. Vasiliauskas – apie ekonominį atšokimą, bankrotus, S. Krėpštą Premium 1

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas, pesimistiškiau nei kitų prognozuojančių...

Finansai
2021.01.22
Skaitmeninių paslaugų poveikis finansų įstaigoms 2020-aisiais 1

Skaitmeninės paslaugos dar ir prieš pandemiją buvo neatsiejama, o dažnu atveju ir pagrindinė daugelio verslų...

Finansai
2021.01.21
„Orion Securities“ kuria naują banką Premium 3

FMĮ „Orion Securities“ ir kita bendrovės vadovo Aliaus Jakubėlio įmonė „Suprema LT“ didina UAB „Orion Bank“...

Rinkos
2021.01.20
Antroji COVID-19 banga: bankai iki balandžio pratęsė „paskolų atostogas“  1

Šalies didieji bankai ir kitos kredito įstaigos, Lietuvos bankų asociacijos (LBA) narės, susitarė iki šių...

Finansai
2021.01.19
„European Merchant Bank“ leista didinti kapitalą iki 15,3 mln. Eur

Specializuoto banko licenciją turinčiam „European Merchant Bank“ leista padidinti įstatinį kapitalą nuo 10,3...

Finansai
2021.01.15
Palūkanos P2P platformose traukiasi ir šiemet turėtų mažėti dar labiau Premium 8

Tarpusavio skolinimo platformos Lietuvoje pernai sugebėjo suvaldyti pandemijos pasekmes, didino investuotojų...

Rinkos
2021.01.15
„Luminor“ bendrovėms pasiūlė paskolas iki 12,5 mln. Eur

„Luminor“ mažoms ir vidutinėms bendrovėms nuo šios savaitės pradėjo skolinti nuo 200.000 Eur apyvartiniam...

Finansai
2021.01.14
Pandemija pakeitė lietuvių atsiskaitymo įpročius, bet vis dar esame grynųjų šalis

Vienas iš keturių Lietuvos gyventojų dėl COVID-19 pandemijos dažniau moka negrynaisiais pinigais – dėl to...

Mano pinigai
2021.01.14
VAAT paliko Šiaulių bankui skirtą 0,88 mln. Eur baudą

Vilniaus apygardos administracinis teismas antradienį atmetė Šiaulių banko skundą ir paliko Lietuvos banko...

Finansai
2021.01.12
Bankai teigia sulaukiantys tik pavienių prašymų atidėti paskolų mokėjimą 

Lietuvoje veikiantys bankai ir juos vienijanti asociacija kol kas teigia nematantys poreikio pasirašyti naują...

Rinkos
2021.01.12
Mokėjimų Centrolink sistemoje pernai padvigubėjo

Lietuvos banko Centrolink mokėjimo sistemoje pernai atlikta daugiau kaip 95 mln. mokėjimų – 2,2 karto daugiau...

Rinkos
2021.01.12
„Revolut“ prašo banko licencijos JK

JK finansinių technologijų startuolis „Revolut“ kreipėsi į JK priežiūros institucijas dėl banko licencijos.

Rinkos
2021.01.11
Bankų veiklos Lietuvoje JAV teisėsauga netiria, teigia prokuratūra 1

Lietuvos prokurorai teigia, kad tyrimų dėl Lietuvos bankų Jungtinių Valstijų teisėsauga šiuo metu neatlieka.

2021.01.11
Lietuvos bankui ketinama suteikti dar vienas įrankį bankų rinkai valdyti 5

Seimas ėmėsi Bankų įstatymo pataisų, leisiančių Lietuvos bankui (LB) vertinti visus sandorius, galinčius...

Finansai
2021.01.05
Indėlių draudimas bus išmokamas greičiau ir ne tik bankrutavus bankui  Premium

Nuo 2021 m. indėlių draudimo išmoka iki 100.000 Eur bus išmokama penkiomis darbo dienomis greičiau ir tai bus...

Finansai
2021.01.05
Lietuva turėtų išlikti patraukli fintech bendrovėms ir po „Brexit“

Jungtinei Karalystei (JK) pasitraukus iš Europos Sąjungos bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, Lietuva turėtų...

Technologijos
2021.01.04
Kai kurie bankai metų pradžioje keis paslaugų įkainius 4

Dalis Lietuvos bankų metų pradžioje atnaujins paslaugų įkainius. Su grynaisiais pinigais susijusios...

Finansai
2021.01.03
„Ondato“ pritraukė 2 mln. USD investiciją ir kelia būstinę į Londoną 6

Lietuvos tapatybės patvirtinimo startuolis „Ondato“ paskutinę metų dieną skelbia pritraukęs per 2 mln. USD...

Technologijos
2020.12.31
Šiaulių bankas su EIB daugiabučių renovacijai pametės dar 200 mln. Eur  2

Šiaulių bankas pasirašė veiklos sutartį su Europos investicijų banku (EIB) dėl 200 mln. Eur renovacijos fondo...

Finansai
2020.12.30
„Telia“ sudarė stambų sandorį su PZU grupe, teiks IT paslaugas 4 bendrovėms 2

„Telia Lietuva“ paskutinėmis gruodžio dienomis sukirto rankomis su Baltijos šalyse veikiančiomis PZU grupės...

Technologijos
2020.12.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus