Verslas 2014: „Raidla Lejins & Norcous“ laukia intensyvių 2014-ųjų

Publikuota: 2013-12-31
Dr. Irmantas Norkus, advokatų kontoros "Raidla Lejins & Norcous" advokatas, vadovaujantis partneris.
Dr. Irmantas Norkus, advokatų kontoros "Raidla Lejins & Norcous" advokatas, vadovaujantis partneris. Nuotrauka: Juditos Grigelytės
 

Dr. Irmantas Norkus, verslo teisės advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujantis partneris, prognozuoja, kad 2014-aisiais pokyčiai mokestinėje bazėje ekonomikos augimo nevaržys, teisininkų rinka augs.

2014-iesiems „Raidla Lejins & Norcous“ numato vyksiant daugiau pokyčių kapitalo valstybiniame reguliavime, politinės galios kaitoje ir verslo sandorių rinkoje kas teisinių paslaugų sektoriui lems daugiau aktyvaus darbo bei plėtros galimybių.

Teisininkams bus aktyvūs metai Anot p. Norkaus, 2014-aisiais gerėsianti verslo aplinka, euro siekis ir teigiami makroekonominiai šalies rodikliai trauks užsienio investuotojų dėmesį, nekilnojamojo turto rinka atsigaus, todėl turėtų augti tiesioginių užsienio investicijų kiekis. Taip pat Lietuvos verslininkų investicijos užsienyje ūgtels. Tai reiškia, kad teisinių paslaugų sektoriui daugės darbo.„Tikėčiau, kad, tinkamai susiklosčius aplinkybėms ir finansavimui tapus lengviau prieinamu, 2014 m. investicijos gali padidėti iki 10%.Taip pat Lietuvos bendrovės pasiekusios dominuojančias rinkos dalis Lietuvoje ar valdydamos rizikas, plėsis užsienyje.Manau, kad Lietuvos verslininkų investicijos užsienyje ūgtels 5%.Visa tai reiškia, kad teisinių paslaugų sektoriui daugės darbo“, - įžvelgia p. Norkus.Taip pat p. Norkaus teigimu vystosi startuolių ir į juos investuojančio rizikos kapitalo kultūra. Todėl šioje kategorijoje teisininkai dirbs aktyviau.„2013 metais buvo įsteigta keletas naujų fondų, investuosiančių į augimo potencialą turinčias bendroves. Šiuo metu Baltijos šalyse veikia apie 10 aktyvių rizikos kapitalo fondų, kurie 2014 m. turėtų pradėti arba tęsti savo investicijų programas", - perspektyvas pradedančiosiose rinkose numato p. Norkus.Be privačiojo sektoriaus, kitais metais turėtų tęstis valstybės infrastruktūriniai projektai – atnaujintas atominės energetikos procesas, dujų ūkio pertvarkos baigiamieji darbai, kiti energetinės nepriklausomybės projektai. Todėl, anot „Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujančio partnerio, valstybė išliks aktyvi teisinių paslaugų pirkėja.„Valstybės darbų paskirstymas bus lygesnis tarp advokatų kontorų, t.y. daugiau teisininkų dalyvaus šiame procese“, - numato p. Norkus.

Pokyčiai mokestinėje bazėje augimo nevaržys Anot p. Norkaus, verslo aplinka kitais metais turėtų gerėti, o planuojami pokyčiai mokestinėje bazėje ar kai kurių verslo sąlygų sugriežtinimas neturės esminės įtakos šalies ūkio augimui.„Toliau planuojama didinti kapitalo ir turto apmokestinimą. Patvirtintos griežtesnės nuostolių perkėlimo ir pelno mažinimo taisyklės. Minėtos pataisos pareikalaus mokesčių planavimo paslaugų, tikėtina, kad padaugės mokestinių ginčų. Pavyzdžiui, įmonės, kurių teisės mažinti savo pelno mokestį ankstesnių laikotarpių nuostoliais buvo suvaržytos, svarsto galimybę ginti savo teises“, – sako p. Norkus.
„Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujančiojo partnerio teigimu, tikėtina, kad valdžios institucijos, siekdamos vykdyti joms skirtas fiskalines užduotis (kurios  2014 metais bus nustatytos atsižvelgiant į euro siekį), uoliau atliks joms pavestas funkcijas.„Neatmestina, kad 2014 m. išgirsime apie skambias Mokesčių inspekcijos, konkurencijos tarybos ir kitų panašių institucijų skirtas baudas. Tai taip pat turėtų padidinti teisinių paslaugų poreikį. Be to, prognozuojama, kad 2014 m. turėtų pagausėti investicijų į gamybos sektorių, taip pat valstybės investicijų. Manyčiau, kad didesnį vartojimą bei investicijas turėtų paskatinti ir palankios palūkanos bei vis labiau prieinamas finansavimas“, - numato p. Norkus.

Toliau keisis privataus sektoriaus reguliavimo bazė Bet kokie teisinio reglamentavimo pokyčiai reikalauja teisinio interpretavimo, konsultacijų kaip įgyvendinti ar apginti teises, provokuoja teisinius ginčus. Todėl, p. Norkaus teigimu, reikšminga reguliavimo kaita gali turėti įtakos teisinių paslaugų rinkos plėtrai.„Dažniausiai Lietuvoje yra keičiami mokesčių, viešųjų pirkimų, teritorijų planavimo teisės aktai. Jie keisis ir kitais metais“, – vardija p. Norkus.Viešųjų pirkimų teisės srityje nuo 2014 metų sausio bus padidinta mažos vertės viešojo pirkimo vertės riba prekių ir paslaugų pirkimams (ši vertė nuo 100.000 Lt bus padidinta iki 200.000 Lt be pridėtinės vertės mokesčio), iki kurios mažos vertės pirkimus bus galima atlikti vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatyme tokiems pirkimams nustatytais supaprastintais reikalavimais. Taip pat bus nustatyta, kad jeigu darbų pirkimo sutarčiai vykdyti pasitelkiami subrangovai, pagrindinius darbus, kuriuos nustato perkančioji organizacija, privalo atlikti tiekėjas.
„Viešieji užsakymai taps prieinami vis daugiau rinkos dalyvių. Tačiau gali daugėti ir viešųjų pirkimų ginčų. Jeigu Lietuvos Bankas, Konkurencijos taryba tęs aktyvią rinkų priežiūros politiką, teisininkams, dirbantiems šiose srityse, darbo nesumažės“, – teisinių paslaugų rinkos perspektyvas numato p. Norkus.Teritorijų planavimo teisės srityje 2014 metais bus supaprastinta teritorijų planavimo dokumentų sistema bei žemės sklypų formavimo sistema (tiek naujų, tiek esamų sujungimas ar padalijimas, kai nekeičiami reglamentai ir naudojimo būdas).
„Kol kas dar nėra priimta (pakeista) nemažai poįstatyminių teisės aktų, detalizuojančių naujojo Teritorijų planavimo įstatymo nuostatas. Vis dar išlieka nemažai klausimų dėl tam tikrų šio naujos redakcijos įstatymo nuostatų taikymo", - sako p. Norkus.„Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujantis partneris primena, kad 2014-aisiais keisis tiek gyventojų pajamų tiek ir įmonių pelno apmokestinimas. „Toliau planuojama didinti kapitalo ir turto apmokestinimą. Svarstomos griežtesnės nuostolių perkėlimo ir pelno mažinimo taisyklės. Minėtos pataisos pareikalaus mokesčių planavimo paslaugų, tikėtina, kad padaugės mokestinių ginčų. Pavyzdžiui, Skandinavijos bankai, kurių teisės mažinti savo pelno mokestį ankstesnių laikotarpių nuostoliais būtų suvaržytos, skelbia ketinimą ginti savo teises“, – sako p. Norkus.Kita vertus p. Norkus įžvelgia viltį, kad tam tikros pataisos kaip mokesčio dividendams sumažinimas iki 15%, padidins investicijas į dividendus mokančių bendrovių akcijas ir padidins kapitalo rinkos likvidumą.

Toliau keisis teisinių paslaugų pirkimo kultūra Teisinių paslaugų rinką lemia ne tik išoriniai veiksniai, bet ir vidiniai pokyčiai. Anot p. Norkaus, šiuo metu keičiasi teisinių paslaugų pirkimo kultūra ir ši kaita vyks ir 2014-aisiais.„Didesnės bendrovės pasitelkia kelias advokatų kontoras ir dalina darbus tarp jų. Klientai plečia savo vidinius teisininkų padalinius kasdieniams darbams atlikti, o advokatų kontoroms patiki sudėtingesnius darbus. Privačių bendrovių užsakymai tampa panašūs į viešuosius pirkimus – advokatų kontoros vis dažniau konkuruoja ne kokybe, o savo kaina“, – pastebi „Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujantis partneris.Pasak p. Norkaus, šios rinkos tendencijos vers kontoras persvarstyti savo strategijas, ieškoti veiklos efektyvinimo būdų, kelti klausimą koks turi būti optimalus kontoros dydis Lietuvos rinkoje (10, 20, 50 ar 100 teisininkų).

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Davose brėžia naujas taisykles verslui: iš esmės keičiasi CEO prioritetai Premium

Geros žinios viso pasaulio darbuotojams – jūs ką tik įgijote „akcininkų“ statusą. Jūsų vadovai pasirašė viešą...

Vadyba
05:45
Atkalbinėta nuo verslo regione, galvoja nebent, ką dar nauja sukurti Premium

Smulkus prekybos ar paslaugų verslas regione gali būti augantis ir ne tik regioninis. Ypač jeigu viskas...

Gazelė
2020.01.22
„Delta“ darbuotojų premijoms skyrė 1,6 mlrd. USD

JAV oro linijos „Delta Air Lines“ džiaugiasi įspūdingais pernykščiais finansiniais rezultatais. Kompanija...

Vadyba
2020.01.22
Naujasis Vilniaus universiteto rektorius - prof. Rimvydas Petrauskas

Naujuoju Vilniaus universiteto (VU) rektoriumi išrinktas prof. dr. Rimvydas Petrauskas. Jis pakeis prof. dr.

Vadyba
2020.01.22
„Swedbank“ patirtis: darbdaviui apsimoka skatinti lyčių lygybę Premium 4

Pasaulinės darbo rinkos tendencijos skelbia, kad 2020-aisiais geidžiamiausi specialistai ir vadovai bus...

Vadyba
2020.01.22
Darbdavio įvaizdis be pompastikos – žada tiesiog normalų darbą Premium 1

Laikais, kai įmonės pasiryžusios patenkinti net keisčiausias darbuotojų užgaidas, yra bendrovių, kurios...

Vadyba
2020.01.22
Nurodymus „iš viršaus“ pakeitė partnerystės siekis Verslo tribūna

Praėjusių metų gegužę pradėta Vilniaus savivaldybės administracijos reforma nebuvo tradicinė. Šį kartą čia...

Statyba ir NT
2020.01.21
Skelbiama „Amber Grid“ vadovo atranka

Valstybės valdoma energetikos grupė „Epso-G“ paskelbė naujo dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ vadovo...

Vadyba
2020.01.21
Paskirtas naujas „Litcargus“ vadovas

Antžeminės orlaivių priežiūros ir keleivių aptarnavimo paslaugas Vilniaus ir Kauno oro uostuose teikiančiai...

Vadyba
2020.01.21
„Facebook“ darbui Londone pasamdys 1.000 specialistų

„Facebook“ plečia komandą Jungtinėje Karalystėje. Šįmet  Londono biure planuojama pasamdyti apie 1.000...

Vadyba
2020.01.21
Traukiasi BBC vadovas T. Hallas

Didžiosios Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC generalinis direktorius Tony Hallas pirmadienį...

Vadyba
2020.01.21
Prieš Davosą įspėja: pasaulis kapitalizmo nelaiko sočios ateities garantu 1

Šiuolaikinis kapitalizmas daro daugiau žalos negu kuria naudos. Taip mano 56% pasaulinėje apklausoje „Edelman...

Vadyba
2020.01.20
Vatikano vadovybėje – pirmoji moteris

Pirmą kartą istorijoje į vieną iš postų Vatikano vadovybėje paskirta moteris. Popiežiaus Pranciškaus...

Vadyba
2020.01.20
„Kino pavasario“ vadovybėje – pokyčiai

Keičiasi tarptautinio Vilniaus kino festivalio „Kino pavasaris“ vadovybė. Vykdomojo festivalio direktoriaus...

Vadyba
2020.01.20
„Sodra“ paskelbė 100 daugiausia uždirbančių profesijų atlyginimus Premium 5

Labiausiai 2019 m. padidėjo gydytojų ir tarnautojų atlyginimai, rodo „Sodros“ duomenys. Skaičius reikėtų...

Finansai
2020.01.20
„Procter & Gamble“ vadovo patarimas: inovacijų neieškokite darbo vietoje Premium

Verslui, kuris nori neatsilikti nuo konkurentų, nuolat patariama inovuoti: ieškoti naujų produktų, idėjų,...

Vadyba
2020.01.20
Kokias darbuotojų atrankos klaidas daro įmonės ir kaip jas ištaisyti 4

Per darbo pokalbį su kandidatu įmonė turėtų pagalvoti ir apie tolesnį savo kaip darbdavio įvaizdį. Mat...

Vadyba
2020.01.19
Sukurti kliniką – 3 žingsniai, bet bijant suklysti, atrodė sudėtingiau

Sudėtingas procesas, dalijamas etapais, įgauna struktūrą ir tampa aiškesnis. Panašiai ir verslo pradžia, kur...

Gazelė
2020.01.19
Nesėkmė versle netrukdo atsitiesti

Apklausos rodo, kad daugelis tų, kurie tik svajoja apie verslą, jo nesiima ne tik dėl lėšų ar žinių stygiaus,...

Gazelė
2020.01.19
Kaip atpažinti tikrąją socialinę atsakomybę?

Pastaruoju metu Lietuvą krečia skandalai. Jie apnuogina socialinės atsakomybės stoką, požiūrį į aplinkosaugą...

Verslo aplinka
2020.01.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau