2014-ųjų euro zonos iššūkiai

2013-aisiais euro zonos ekonomika pradėjo šiek tiek lengviau kvėpuoti ir nors nedarbo lygis išliko aukštas, o gyventojai nedrįso stipriai didinti vartojimo tempo, 17 šalių vienijantis regionas nebeatrodo kabantis ant bedugnės krašto, rašo naujienų portalas CNBC. Kitąmet euro zonos ekonomika sparčiau judės į priekį, tačiau regionui vis dar teks spręsti nemažai po krizės likusių problemų.
Nors 2012 m. Europos centrinis bankas (ECB) pasiūlė lengvatinių ilgalaikių paskolų bankams bei užtikrino, kad yra pasiruošęs pirkti krizės krečiamų šalių obligacijas rinkoje, skolinimo apimtys ir regiono ekonomika 2013-aisiais trypčiojo vietoje.Tačiau netikėtas bazinių palūkanų sumažinimas iki 0,25% šių metų lapkritį parodė, kad ECB prezidentas Mario Draghi yra pasiruošęs veikti. Kadangi stipriai mažinti bazinių palūkanų nebėra erdvės, o ekonomikos augimas vis neįgauna pagreičio, investuotojai ir bankai 2014-aisiais turėtų būti pasiruošę neįprastiems ekonomikos skatinimo metodams, pavyzdžiui, neigiamoms indėlių, kuriuos bankai deda ECB, palūkanoms.
Ekonomikos augimas
Menkas 0,1% euro zonos ekonomikos augimas šių metų III ketvirtį nėra didelė paskata itin optimistiškai žvelgti į ateitį, tačiau analitikų teigimu, regiono ekonomika yra pasiekusi "dugną" ir yra pasiruošusi judėti pirmyn. Ekonomistų nuomone, euro zonos nedarbo lygis, kuris išliks apie 12%, bus nemenkas iššūkis ekonomikai.Europos Sąjungos komisijos prognozėmis, euro zonos ekonomika kitąmet augs 1,1%. Ekonomikos augimo prognozė jau vieną kartą buvo sumažinta, tačiau, tikėtina, kad 2014-aisiais šalys mažiau dės pastangų siekdamos mažinti skolas, o tai padės tvirtesnį pagrindą ekonomikos augimui.
Temps žemyn
Po beveik trijų metų nuolatinės kovos dėl išlikimo, kai visas pasaulis laukė Graikijos pasitraukimo iš euro zonos ir valiutos sąjungos žlugimo, dangus 2013-aisiais virš krizės palaužtos šalies pradėjo giedrėti: jau prognozuojamas biudžeto perteklius bei tikimasi, kad itin aukštas nedarbo lygis šalyje pradės mažėti. Tačiau situacija Graikijoje yra labai trapi. Panašu, kad pakėlusi mokesčius ir įvykdžiusi eilę reformų privačiame sektoriuje, šalies vyriausybė sugebėjo subalansuoti pajamas ir išlaidas, tačiau dirbantieji nėra labai patenkinti ir greičiausiai netylės. Be to, valdančiosios koalicijos reitingai yra gan prasti, o tai gali reikšti dar vienus rinkimus 2014-aisiais.Atsigaunant daugumos euro zonos šalių ekonomikai, naujienos iš Prancūzijos kol kas lieka slogios ir panašu, kad būtent ji ateinančiais metais stabdys viso regiono augimą. Prancūzijos ekonomika šių metų III ketvirtį susitraukė 0,1%.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti