Sausį išmokėtas darbo užmokestis būtų didesnis už išmokėtą gruodį

Publikuota: 2013-12-20
Atnaujinta 2015-06-01 16:10
Nuotrauka: Algimanto Kalvaičio
„Verslo žinios“

Jeigu įmonės darbo užmokestį už gruodžio mėn. darbuotojams išmokės šiemet, jos dar negalės pritaikyti didesnių neapmokestinamųjų pajamų dydžių ir todėl reikės sumokėti daugiau pajamų mokesčio.

Nuo 2014 metų sausio 1 d. įsigalioja didesni neapmokestinamo minimumo (NPD) ir papildomo neapmokestinamo minimumo (toliau - PNPD) dydžiai.

Marius Sirevičius, konsultacinės bendrovės UAB „BDO auditas ir apskaita“ mokesčių specialistas, teigia, kad išmokant darbo užmokestį už gruodžio mėnesį, jei užmokestis nebus išmokėtas iki paskutinės metų dienos, turi būti taikomos tos teisinės nuostatos, kurios galioja darbo užmokesčio išmokėjimo dieną.
Kitaip tariant – jeigu už gruodį darbuotojas gautų atlyginimą sausį, jam į rankas atitektų kiek didesnė pinigų suma.
BDO skaičiuoja, kad darbuotojas, gaunantis minimalų atlyginimą ir vienas auginantis du vaikus, sausį gautų 905,50 Lt.
Jei darbo užmokestis išmokamas gruodžio mėnesį išmokama suma siektų 869,50 Lt arba 36 Lt mažiau.
Darbuotojas gaunantis vidutinį atlyginimą (2.230 Lt) ir auginantis šeimoje du vaikus ne vienas, gautų 16,5 Lt daugiau, jei gruodžio atlyginimas būtų išmokamas sausio mėnesį. Skaičiuojant abiem sutuoktiniams taikomą PNPD už vaikus šeimos biudžetas pasipildytų 31 Lt.
Kuo didesnė alga, tuo NPD mažesnis, o nuo 3.150 Lt, neatskaičius mokesčių, jis iš viso neskaičiuojamas, todėl gaunantiems tokią ar didesnę algą prieš mokesčius ir neturintiems vaikų, nėra jokio skirtumo, kada bus išmokėtos algos.
"Įmonės turėtų pasverti, koks jose darbo užmokestis ir kokia nauda darbuotojams, jeigu jis bus išmokėtas sausio mėnesį ir, kitą vertus, kokie nepatogumai kyla dėl to, kad darbuotojai per šventes turi mažiau lėšų, o buhalteriai – daugiau darbo", - teigia p. Sirevičius.VŽ rašė, kad nuo 2014 m. sausio 1 d. neapmokestinamųjų pajamų dydis nuo 470 Lt augs iki 570 Lt, o už pirmą vaiką taikomas papildomas neapmokestinamųjų pajamų dydis kils iki 200 Lt. Šiuo metu už pirmą vaiką taikomas 100 Lt dydis, o už antrą ir kiekvieną vėliau gimusį vaiką – 200 Lt.
Mėnesinis NPD bus padidintas iki 570 Lt, gyventojams, kurių pajamos neviršija 1.000 Lt per mėnesį Atitinkamai metinis NPD sieks 6.840 Lt gyventojams, kurių metinės pajamos neviršija 12.000 Lt per metus.Papildomas 200 Lt neapmokestinamasis pajamų dydis bus taikomas už kiekvieną auginamą vaiką nepriklausomai nuo gaunamų pajamų.
Teise į papildomą NPD gali naudotis nuolatiniai Lietuvos gyventojai, auginantys vaikų (įvaikių) iki 18 metų, taip pat vyresnių, kurie mokosi dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose. Papildomas NPD taikomas visoms apmokestinamosioms pajamoms, išskyrus pajamas iš paskirstytojo pelno ir jis nepriklauso nuo gyventojo pajamų lygio.Tėvams (įtėviams), kartu auginantiems vaikų (įvaikių), papildomas NPD mokestiniu laikotarpiu taikomas per pusę: po 50 Lt – už pirmą, po 100 Lt – už antrą ir kiekvieną vėliau gimusį vaiką. Nuo 2014 m. sausio 1 d. bus po 100 Lt už kiekvieną vaiką. Kol nesibaigė metai,  NPD yra taikomas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms. Mažosios bendrijos nario pajamoms, priskiriamoms prie su darbo santykiais susijusių pajamų, NPD taip pat taikomas kas mėnesį, metams dar nepasibaigus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku