Bankams Lietuvoje teks sukaupti per 300 mln. Lt indėlių draudimo

Publikuota: 2013-12-18
Atnaujinta 2015-06-01 13:57
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

Indėlių draudimo fonde Lietuvoje registruotiems bankams teks sukaupti per 300 mln. Lt indėlių draudimo. Tai paaiškėjo po to, kai ES pirmininkaujanti Lietuva Briuselyje gruodžio 17 d. pasiekė susitarimą su Europos Parlamentu dėl Indėlių garantijų sistemų direktyvos, kuri gali įsigalioti jau 2016 m.

Direktyvoje nustatytas indėlių garantijų sistemų fondų tikslinis lygis – 0,8 % nuo garantuojamų indėlių.  Lietuvoje draudžiamų indėlių suma 2013 m. spalio 31 d. pasiekė 40,13 mlrd. Lt

„Nustatytas minimalus fondo dydis Lietuvoje siektų apie 300 mln. litų. Tikroji suma būtų dar kiek mažesnė, nes pasiūlyme numatoma tikslinį lygį skaičiuoti nuo apdraustų indėlių, neviršijančių 100.000 EUR ribos (angl. covered deposits), o ne nuo visų draudžiamų indėlių (angl. eligible deposits), kurių šiuo metu Lietuvoje yra apie 40 mlrd. litų”, - sako Vaidotas Tamulėnas, Lieuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės politikos skyriaus vyriausiasis ekonomistas.
Tai paaiškėjo po to, kai ES pirmininkaujanti Lietuva Briuselyje gruodžio 17 d. pasiekė susitarimą su Europos Parlamentu dėl Indėlių garantijų sistemų direktyvos, kuri gali įsigalioti jau 2016 m.Direktyvoje nustatytas indėlių garantijų sistemų fondų tikslinis lygis – 0,8 % nuo garantuojamų indėlių.

Atsiras ir bankų pertvarkymo fondas

Šiandien Briuselyje taip pat tariamasi dėl bendro Bankų pertvarkymo fondo, kuris atsirastų šalia nacionalinių Indėlių draudimo fondų. Vyksta intensyvios ES finansų ministrų derybos dėl bankų pertvarkymo mechanizmo, taip vadinamosios antrosios Bankų sąjungos kojos.Rimantas Šadžius, šioms derybos vadovaujantis Lietuvos  finansų ministras, VŽ teigė, kad vienas iš esminių Bankų pertvarkos mechanizmo principų yra tai, kad ta bankų pertvarka turėtų būti finansuojama bankų sektoriaus, o ne mokesčių mokėtojų lėšomis.Toks fondas siektų apie 55 mlrd. EUR , t.y. apie 1%. Pats fondas bus sudarytas iš nacionalinių skyrelių, o jame sukauptos lėšos jų prireikus bankų gelbėjimui bus naudojama pagal solidarumo principą. Numatytas pereinamasis 10 metų laikotarpis, kai tos nacionalinės šalių lėšos turėtų sumenkti iki nulio ir tokiu būdų fondas taptų vieningas, o juo pasinaudoti galėtų bet kuri Bankų sąjungos šalis."Lietuvoje dabar šitie klausimai sprendžiami iždo sąskaita. Sprendžiant Ūkio banko klausimą mes panaudojome iždo lėšas, tačiau tai nebuvo atskiro fondo lėšos. Tad, Lietuvai stojant į Bankų sąjungą, teks taip pat sukurti teisinius mechanizmus, kurie leistų suformuoti nacionalinį fondą ir jį integruoti į bendrąjį ES bankų gelbėjimo fondą. Ta reali Bankų sąjungos įsigalėjimo ir Lietuvos  įsiliejimo į ją data yra 2016 m. sausio 1 d.", – sakė p. Šadžius.Lietuvai įstojus į euro zoną, šalyje registruoti bankai automatiškai įsitrauktų į Bankų sąjungos sistemą ir turėtų kaupti papildomas įmokas bankų gelbėjimo fonde.Tačiau minėta suma nėra pakankama, todėl, kaip jau rašė VŽ, pagal preliminariai vakar suderintas euro zonos finansų ministrų pozicijas, vyriausybės, kurios turės pertvarkyti ar rekapitalizuoti žlungančius bankus, galės gauti lėšų ne tik iš bankų sunešto fondo, bet ir iš jau egzistuojančių vyriausybių gelbėjimo instrumentų, kuriuose sukaupta apie 500 mlrd. EUR.Besiformuojančio Bankų sąjungos kompromiso kritikai teigia, kad siūlomas mechanizmas yra per biurokratiškas, kad būtų galima pasiekti laiku įgyvendintą sprendimą (paprastai per savaitgalį), žlugus kuriam nors euro zonos bankui.

„Snoras“ išvalė fondą

Iki 2011 m. lapkritį įvykusio "Snoro" bankroto Indėlių draudimo fonde buvo sukaupta 1,7 mlrd. Lt lėšų, kurie buvo panaudoti kompensuojant apdraustus indėlius, dar iš biudžeto skirta 2,2 mlrd. Lt kompensacijoms.  "Snoro" ir Ūkio banko (2013 m. vasarį) bankrotai mokesčių mokėtojams atsiėjo per 3 mlrd. Lt.Šiuo metu indėlių draudimo fonde kaupia 7 bankai ir 74 kredito unijos (KU).  2012 m. fonde sukaupta 175 mln. Lt, dar 133 mln. Lt per š.m. 9 mėn.Indėlių draudimo fondo pokyčių ataskaitoje šiuo metu žiojėja 3 mlrd. Lt skylė, kurią planuojama iš dalies padengti iš parduoto likviduojamų "Snoro" bei blogosios Ūkio banko dalies (neperėjusios Šiaulių bankui -VŽ) turto.Šiuo metu iš parduoto "Snoro" turto atgauta apie 1,6 mlrd. Lt, kurie turėtų sugrįžti į Indėlių draudimo fondą. Kol vyksta teisminiai ginčai su privačiais kreditoriais dėl lėšų atgavimo, to padaryti teisiškai negalima.Pagal dabartinį Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą bankai į fondą moka 0,45%, o kredito unijos – 0,2% surenkamų indėlių. Tos įmokos įstaigos bankroto atveju indėlininkams garantuoja šimtaprocentines išmokas už indėlius iki 100.000 EUR (354.280 Lt).Vyriausybė Seimui pateikė pataisas, kuriomis siekiama suvienodinti bankų ir KU įmokas ir indėlių draudimo fondą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku