Trąšų gamyba: niūrūs 2013-ieji ir viltingi 2014-ieji

2013 m. toliau mažėjusios pasaulinės trąšų kainos kirto didžiausioms Lietuvos trąšų gamintojoms Lifosa planuoja nuostolius, Achema apie pelną kalba itin atsargiai. Vilties teikia prognozės, kad kitąmet pasaulinių kainų lygis pradės kilti. Tačiau didindamos pardavimų bei eksporto apimtis Lietuvos įmonės pelnų dar nežarstys.
Didžiosioms šalies eksportuotojoms azotinių trąšų gamybos AB Achema ir fosfatinių trąšų gamintojai AB Lifosa 2013 m. nebuvo lengvi: nuo metų pradžios azoto trąšų pasaulinės rinkos kainos nukrito apie 20%, fosfatinių trąšų kainos pastaruosius dvejus metus laikosi kainų ciklo kreivės apačioje.
Nepirko Azija
Mūsų segmento trąšų kainos yra kainų ciklo dugne, brangios ir žaliavos, be to, šiemet mažėjo trąšų paklausa globaliose rinkose. 2013 m. galime patirti apie 40 mln. Lt nuostolių, - pripažįsta Jonas Dastikas, Lifosos generalinis direktorius.2012 m. Lifosa gavo 54 mln. Lt ikimokestinio pelno, o 2011 m. susiformavus itin palankios pasaulinėms kainoms, uždirbo rekordinį 246,6 mln. Lt pelną.Didžiausios JAV fosfatinių ir kalio trąšų gamintojos Mosaic vertinimu, fosfatinių trąšų kainos šiemet ritosi žemyn pirmiausia dėl mažėjusių pirkimų Indijoje ir Kinijoje, kurioms, kartu sudėjus, tenka apie 25% viso pasaulinio trąšų importo. Prisidėjo ir vėlyvas derlius Šiaurės Amerikoje, kuris pavėlino didžiausius trąšų pirkimus. 2013 m. trečiąjį ketvirtį vidutinės fosfatinių trąšų kainos krito iki 370 400 USD už toną, kai ankstesnį ketvirtį jos kainavo apie 436 USD, panašios tendencijos stebėtos visus metus.
Nenuostolingai
Ramūnas Miliauskas, Achemos generalinis direktorius, planuoja, kad 2013 m. įmonė baigs be nuostolių, bet tik dėl to, kad modernizavus vieno amoniako gamybos cechą, gerokai sumažėjo pagrindinės azotinių trąšų žaliavos gamtinių dujų poreikis.Šiemet atlikome 50 mln. Lt vertės investicijas, modernizuodami I-ąjį amoniako cechą, taip sumažinome gamybai naudojamų energetinių resursų poreikį. Todėl suplanavome mažesnius nei pernai finansinius rodiklius, kuriuos tikimės pasiekti ir šiuos metus baigti nenuostolingai, - sako Achemos vadovas. Pernai Achema uždirbo 76,6 mln. Lt ikimokestinio pelno, o jos pardavimo pajamos siekė 2,324 mlrd. Lt.Kaip aiškina p. Miliauskas, pasaulines azotinių trąšų kainas lemia keli pagrindiniai veiksniai žaliavų (dujų ir amoniako) kainos, grūdų kainos, paklausos ir pasiūlos balansas, sezoniškumas, trąšų rinkos kainos ir konkurencijos lygis rinkose, bendri rinkos lūkesčiai.Jo teigimu, 2013 m. ypatumas - dėl gero pasaulinio grūdų derliaus nukritusios grūdų kainos, tiesa, jų lygis vis dar gana aukštas. Be to, šiais metais, o ypač liepą ir rugpjūtį, Kinijos eksportas dempingo kainomis buvo didesnis nei įprastai. Trečiasis 2013 m. rinkos situaciją nulėmęs veiksnys buvo ūkininkų reakciją į kinų gamintojų sukeltą chaosą rinkoje ūkininkai trąšas į sandėlius pirko itin atsargiai, nes tikėjosi, kad metų pabaigoje kainos dar nukris, - prielaidas, nulėmusias gerokai mažesnes nei prieš metus pasaulines azotinių trąšų kainas, vardija jis.
Atsigavimo viltys
Fosfatinių trąšų gamintojų nuotaikos šiek tiek gerėja jie viliasi, kad žemiausių kainų etapas jau išgyventas ir kitąmet jos palengva pradės judėti į viršų.Mosaic atsargiai prognozuoja, kad nuo 2014 m. trąšų paklausa kasmet nuosekliai augs maždaug po 3% iki 2020 m. Tiesa, kartu pažymi, kad prognozės ilgesniam nei dvejų metų laikotarpiui nėra patikimos - žemės ūkis ir su juo susijusi trąšų gamyba yra cikliškas verslas, tačiau jį veikia ne tik ekonominiai faktoriai, bet ir, tarkime, oro sąlygos, kurios turi įtakos derliui, tuo pačiu ir ūkininkų perkamajai galiai.Mosaic vertinimu, fosfatų paklausa pirmiausiai atsigaus Kinijoje ir Indijoje, turėtų didėti paklausa ir Šiaurės Amerikoje, Brazilijoje.Diamonio fosfato (DAP) (tai yra ir pagrindinė AB Lifosa produkcija) importas į Indiją 2013 m. sumažėjo iki beveik 4 mln. t, tačiau 2014 m. Indijai jau reikės nuo 6 iki 6,5 mln. DAP, skaičiuoja Mosaic. O atsigaunanti paklausa turėtų suteikti teigiamą postūmį ir pasaulinėms fosfatinių trąšų kainoms.Šias optimistines prognozes p. Dastikas vertina atsargiai: kartais prognozės pildosi, o kartais ne, pastebi jis.Kartais pagerėjimas būna tik laikinas, paskui kainos ir vėl krenta. Kol neesame garantuoti, kad padėtis rinkose tikrai pagerės, 2014 metams skaičiuojame labiau pesimistinį variantą suplanavome apie 11,5 mln. Lt nuostolį. O jei gerosios prognozės išsipildys, ir mūsų rezultatai bus geresni, - sako p. Dastikas.
Rinkų neužleis
Anot jo, Lifosa kitąmet gamybos apimtis ketina didinti, o tai daryti verčia noras iš rinkų išstumti kitus gamintojus.Nežiūrint to, kad kurį laiką gali tekti dirbti nuostolingai, gaminsime pilnu tempu - norime stoti į konkurencinę kovą, įveikti kitus gamintojus. Mums labai svarbu konkurentams neužleisti savo pozicijų ir rinkų. Be to, kai gamybos apimtys ir pardavimai dideli, produkto savikaina būna mažesnė, o nuostoliai išsidalina didesniam pardavimų kiekiui, - aiškina p. Dastikas.Šiuo metu Lifosa trąšas eksportuoja į 40 pasaulio šalių, šias rinkas išlaikyti sieks ir kitais metais. Kiek galima daugiau stengsimės parduoti Europoje, - tikslinę rinką mini įmonės vadovas. Europos rinkoje pagrindiniais Lifosos konkurentais jis įvardija Rusijos koncerną FosAgro bei Tuniso fosfatinių trąšų gamintojus.
Kaip ir 2013 metais
Anot p. Miliausko, kitų metų azotinių trąšų kainų tendencijos labiausiai priklausys nuo 2014 m. pasaulinio grūdų derliaus, tuo pačiu ir grūdų kainų.Prognozuojame, kad kitąmet azoto trąšų kainos išliks šių metų lygyje. Kainų kilimo galima tikėtis 2014 m. sausio balandžio mėnesiais, nes Šiaurės pusrutulio ūkininkai jau nebegali ilgiau laukti nepirkę trąšų, o statistiniai duomenys rodo, kad trąšų jie savo sandėliuose yra sukaupę gerokai mažiau nei paprastai tokiu metu, - aiškina Achemos vadovas.Pasaulinę konkurenciją tarp azotinių trąšų gamintojų mažins tai, kad, užsidarius eksporto muitų langui, azoto trąšų nebeeksportuoja Kinija, Egipto gamintojams trūksta gamtinių dujų, be to, šalies valdžia juos įpareigojo pirmiausia produkciją tiekti vietos rinkai. Alžyro gamyklos sustabdė gamybą, nes šios šalies vyriausybė joms nebesuteikia eksporto leidimų.Anot p. Miliausko, 2014 m. Achema planuoja panašias pardavimų apimtis kaip šiais metais. 2014 m. tikslinės mūsų rinkos išlieka Vakarų Europa, Skandinavija, JAV, kur vertinama aukšta mūsų produktų kokybė ir už ją mokama kainos premija. Taip pat svarbi yra vietinė Baltijos šalių rinka, - nurodo p. Miliauskas.Šių metų gegužę Achema skelbė, kad 2013 m. planuojanti uždirbti 2,036 mlrd. Lt pajamų, 12,4% mažiau nei 2012 m, kai gavo 2,324 mlrd. Lt pajamų ir uždirbo 46,6 mln. Lt ikimokestinio pelno.2013 m. pirmųjų trijų ketvirčių Jonavos įmonės pardavimai siekė 1,489 mlrd. Lt, tuo pačiu laikotarpiu pernai 1,77 mlrd. Lt.Dėl nepalankios situacijos rinkose ir aukštų dujų kainų Achema šį rudenį svarstė galimybę mažinti gamybos apimtis, tačiau šių planų atsisakė. Valdemaras Vareika, tuometinis AB Achema generalinis direktorius, jau tada sakė, kad Jonavos įmonė viliasi, kad situacija pagerės 2014 m. pavasarį, kai galima tikėtis trąšų paklausos padidėjimo, tuo pačiu ir gamintojams palankesnių kainų.
Pelnų nematyti
Aleksandras Izgorodinas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Ekonomikos ir finansų departamento analitikas, apibendrina - visų rūšių trąšų kainos 2014 m. gali didėti 3,5 4%.Rinkoje gali augti žaliavų kainos, o tai skatins pasaulinius gamintojus, taip pat ir Lietuvos įmones, kelti savo produkcijos kainas. Taip pat numatomas gana tvarus paklausos augimas, ypač besivystančiose rinkose, kurios pradeda vartoti vis daugiau maisto produkcijos, - prielaidas nurodo p. Izgorodinas.Jo vertinimu, augant kainų lygiui, didesnių pardavimo pajamų 2014 m. gali tikėtis ir Lietuvos trąšų gamybos įmonės. Tačiau uždirbti daugiau pelno joms greičiausiai nepavyks žaliavų kainos vis dar didelės, neslopsta ir konkurencija su kitų šalių gamintojais.Tendencijos Lietuvos trąšų rinkoje yra tokios pačios kaip ir visoje Lietuvos pramonėje įmonės daugiau parduoda, tačiau daugiau neuždirba, - pastebi p. Izgorodinas.Anot jo, Lietuvos trąšų gamintojų silpnybė - didelės žaliavų kainos, todėl jiems sunku konkuruoti su gamintojais iš trečiųjų šalių - Rusijos, Baltarusijos, Alžyro ar Maroko, kurie pigiau perka dujas, naudojamas azotinių trąšų gamyboje, arba turi nuosavus fosfatų išteklius.Šią silpnybę mūsų įmonės bando kompensuoti, atlikdamos investicijas ir didindamos savo veiklos efektyvumą. Ir Achema, ir Lifosa tęsia savo gamybinių pajėgumų atnaujinimą, - nurodo LPK analitikas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti