Masiulis apie „FlyLAL“ bylą: jau nesitikėjau apie ją išgirsti

Publikuota: 2013-11-06
Atnaujinta 2015-06-01 14:14
Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis.
Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis. Nuotrauka: Juditos Grigelytės
„Verslo žinios“

Dėl bankrutuojančios bendrovės „FlyLAL“ prieš ketverius metus į prokurorus kreipęsis tuometinis susisiekimo ministras Eligijus Masiulis iki šiol stebisi, kodėl privatizuojant įmonę buvo pasirinkta ne solidi investuotoja „British Airways“, bet jaunų Lietuvos verslininkų konsorciumas.

Generalinė prokuratūra pradėjo tyrimą dėl bankrutuojančios bendrovės „FlyLAL“ nusikalstamo bankroto ir neteisėto bendrovės privatizavimo. Kaip vertinate šią situaciją?

Šiandien išgirdau apie tai, kas kėlė įtarimų prieš kelerius metus. 2009 m. pradžioje po Susisiekimo ministerijos sudarytos darbo grupės išvadų man kaip ministrui buvo pasiūlyta kreiptis į Generalinę prokuratūrą. Tuomet man pateikta informacija sukėlė įtarimų. Kad ir po ketverių metų, visgi šiandienos prokurorų pareiškimai patvirtina, kad tie nuogąstavimai galėjo būti iš dalies pagrįsti.

Prieš ketverius metus jūs kreipėtės į prokurorus dėl šios bendrovės?

Taip, kreipiausi. Gavau atsakymą, kad pradėtas tyrimas ir daugiau niekada jokios informacijos man nesiuntė. Tiesa, kažkada viešojoje erdvėje mačiau informaciją apie tai, kad buvo pakeistas prokuroras: vietoj Sauliaus Versecko bylos tyrimo ėmėsi Gintaras Jasaitis.

Kaip jums atrodo, kodėl tik dabar prabilta apie tyrimą?

Sunku pasakyti. Medžiagos apimtis tikrai buvo didžiulė. Tiriama nuo 2005 m. – „Lietuvos avialinijų“ privatizavimo. Kalbama apie atskirų įmonių steigimą, turto perkėlimą, nėra tiriami vien šios vienos „FlyLAL“ bendrovės klausimai. Gal taip galima paaiškinti, kodėl užtruko tyrimas. Aš pats asmeniškai jau ir nelabai tikėjausi, kad šita byla turės tolimesnę eigą, nes praėjo daug laiko. Vis dėlto pasikeitus prokurorui, kuruojančiam šią bylą, pamatėme, kad vėl pajudėjo procesiniai veiksmai ir jau pareikšti įtarimai.

Ar pats buvote iškviestas liudyti?

Nebuvau, nė karto. Tiesą sakant, nelabai ką turėčiau liudyti. 2008 m. gruodžio 9 d. pradėjau dirbti, o 10 d. gavau pasiūlymą valstybei už 1 Lt nusipirkti 100 mln. Lt skolų turinčią „FlyLAL“ bendrovę. Atsisakiau. Nusprendėme, kad neverta sudaryti šito sandorio. Po to, sausio pradžioje buvo paskelbta apie bankrotą. Per tuos kelis mėnesius analizavome medžiagą, kurią turėjome. Mums atrodė, kad galėjo būti tyčinio bankroto požymių.

Jeigu valstybė vis dėl to būtų kažkaip gelbėjusi bendrovę, gal dabar situacija būtų kitokia?

Matote, gelbėti būtų buvę galima ne kažkaip, bet mokesčių mokėtojų pinigais. Būtume gavę 100 mln. Lt skolos. Reikia prisiminti, kad 2009 m. pradžioje valstybės biudžeto pajamos buvo sumažėjusios 16-17%. Man kaip ministrui niekas nesuteikė įgaliojimų manipuliuoti mokesčių mokėtojų pinigais ir rizikuoti šimtamilijoninėmis lėšomis iš valstybės iždo. Kaip viskas galėjo būti, jeigu būtume gelbėję? Sunku pasakyti. Bet esu įsitikinęs, kad to 100 mln. Lt nebūtų užtekę ir būtume įsivėlę į tokią situaciją, kad valstybė būtų mokėjusi kur kas daugiau negu 100 mln. Lt, nes ir toliau būtų reikėję tą verslą palaikyti. Rizika buvo ypatingai didžiulė. Gal dar ir šiandien būtume turėję nesibaigiantį nuostolių kamuolį, nuolat reikėtų kišti mokesčių mokėtojų pinigus.

Kas iš politikų turėtų prisiimti atsakomybę dėl bendrovės privatizavimo?

Tie, kurie 2005 m. buvo valdžioje ir sudarė vyriausybės programą. Pats privatizavimas yra pozityvus dalykas, bet man buvo keista, kodėl buvo pasirinkta ne galinga, stambi kompanija „British Airways“, norėjusi privatizuoti „Lietuvos avialinijas“, bet jaunų Lietuvos verslininkų konsorciumas. Reikėtų klausti tų žmonių, kurie 2005 m. dirbo privatizavimo komisijoje ir priėmė tokį sprendimą. Manau, kad „British Airways“ iki šiol būtų galėjusi sėkmingai dirbti Lietuvoje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau