Vilniuje pasirašyti ES strateginiai susitarimai su Gruzija ir Moldova

Publikuota: 2013-11-29
Atnaujinta 2015-06-01 16:13
svg svg
Nuotrauka: Roberto Dačkaus (Prezidentūros)
 

Lietuvos sostinėje vykstančiame Rytų partnerystės viršūnių susitikime penktadienį parafuotos Europos Sąjungos Asociacijos sutartys su Gruzija ir Moldova, pasirašyti dar keli svarbūs ES bendradarbiavimo susitarimai su partnerystės programos dalyviais.

Gruzijos ir Moldovos vadovai, taip pat ES vyriausioji užsienio politikos įgaliotinė baronienė Catherine Ashton parafavo kelerius metus rengtas Asociacijos sutartis.Planuota, kad Vilniuje bus pasirašyta ir analogiška sutartis su Ukraina, tačiau jos prezidentas Viktoras Janukovyčius tik stebėjo Vilniaus viršūnių susitikimo metu vykstančią ceremoniją, nes Kijevas nusprendė atidėti pasirašymą. ES tikisi, kad tai įvyks kitąmet.Vilniuje taip pat buvo pasirašyta vizų režimo supaprastinimo sutartis su Azerbaidžanu, sutartis dėl Gruzijos dalyvavimo ES krizių valdymo misijose. Dar ketvirtadienį buvo parafuotas ES ir Ukrainos atviros oro erdvės susitarimas.Rytų partnerystės viršūnių susitikime Vilniuje dalyvauja ES institucijų lyderiai, 28 ES valstybių narių bei 6 Rytų partnerystės šalių vadovai ir ministrai.Kalbėdama sutarčių parafavimo ir pasirašymo ceremonijoje Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė, sakė mananti, kad Vilniaus viršūnių susitikimas buvo sėkmingas, nes ženklina naują Rytų partnerystės etapą.„Per ketverius metus Rytų partnerės padarė didelę pažangą ir laisva valia renkasi Europą. Joms tai galimybė kurti geresnę, saugesnę ir demokratiškomis vertybėmis pagrįstą ateitį. Joks išorinis spaudimas ar grasinimai negali sutrukdyti suverenioms valstybėms eiti savo pasirinktu keliu“, - sakė prezidentė.Įtakingiausių Europos politikų Vilniuje darbotvarkėje – Ukraina

Ukrainos suartėjimo su Europos Sąjunga klausimai išlieka svarbiausi Vilniuje prasidėjusio Rytų partnerystės valstybių vadovų susitikimo darbotvarkėje.Vakar vakare į Vilnių atvykęs Viktoras Janukovyčius, Ukrainos prezidentas, numatė visą virtinę susitikimų su ES ir atskirų jos valstybių vadovais. Derybų maratonas truko iki gilios nakties ir tęsis šiandien. Pokalbiuose tariamasi, ką ES gali pažadėti Ukrainai už tai, kad ji anksčiau ar vėliau pasirašytų Asociacijos sutartį. Ponas Janukovyčius yra minėjęs, kad didžiausia problema, kurią Kijevui kelia ši sutartis, – pablogėję ekonominiai santykiai su Rusija, neturėjimas galimybių finansuoti verslui būtinos labai brangios modernizacijos.Todėl ant derybų stalo pirmiausia gulė skaičiai – kiek Kijevui reikėtų suteikti paskolų, kad jis galėtų išspręsti ekonomines problemas.Pasigirdo neoficialių žinių, kad per susitikimą Vilniuje gali būti pasirašyta ne Asociacijos sutartis, bet atskiras ES ir Ukrainos pareiškimas, kuriame būtų kalbama apie tolesnį Kijevo žengimą eurointegracijos keliu. Esą šiame dokumente būtų nurodyta, kad Ukraina neatsisako tolesnio pasirengimo su ES pasirašyti Asociacijos sutartį ir pasižada nesiimti veiksmų, kurie atvestų šią šalį į Kremliaus kontroliuojamas politines ir ekonomines organizacijas.

Vakarieniavo Valdovų rūmuose

Į Vilnių pasikalbėti apie Rytų partnerystės programą susirinko ES institucijų ir valstybių vadovai. Tarp jų – Hermanas van Rompuy, ES Vadovų Tarybos prezidentas, Jose Manuelis Barroso, Europos Komisijos pirmininkas, baronienė Catherine Ashton, ES įgaliotinė užsienio reikalams, Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, Francois Hollande'as, Prancūzijos prezidentas, Davidas Cameronas, Didžiosios Britanijos premjeras. Valstybių ir vyriausybių vadovus į Lietuvos sostinę atlydėjo daugelio šalių užsienio reikalų ministrai, jie irgi čia intensyviai susitinka tarpusavyje arba su kolegomis iš Rytų partnerystės valstybių. Prieš vakar vakare Valdovų rūmuose surengtą oficialią vakarienę Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su p. Rompuy ir p. Barroso. Aptarta Viršūnių susitikimo darbotvarkė, šiandien ketinama paskelbti deklaracija ir, žinoma, reikalai, susiję su Ukraina.„Viskas galutinai paaiškės penktadienį po pietų“, – vakar vakare sakė Lietuvos vadovė, kai jos buvo pasiteirauta, kada paaiškės, dėl ko galėtų būti susitarta Vilniuje.Vakar ES ir Ukrainos atstovai parafavo susitarimą dėl atviros oro erdvės. Šiandien planuojamas ES Asociacijos ir laisvosios prekybos sutarčių su Moldova ir Gruzija parafavimas, susitarimo dėl supaprastinto vizų režimo su Azerbaidžanu pasirašymas, bendros susitikimo deklaracijos patvirtinimas.Rytų partnerystės valstybių vadovų susitikimas šiandien vyksta „Litexpo“ parodų centre.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku