Naftos rinka įvertino Vakarų ir Irano susitaikymą

Irano ir didžiųjų šalių susitarimas dėl branduolinės programos apribojimo ir švelnesnių sankcijų Teheranui nedelsiant tupdė naftos kainas. Rinkos ekspertai tolesnį kainų scenarijų sieja ne tik su sumažėjusia geopolitine rizika, bet ir platesnėmis iranietiškos žaliavos eksporto upėmis.
Pagal tarpinį susitarimą Iranas sutiko sustabdyti branduoliniam ginklui tinkamo kuro (su 20% urano) sodrinimą mainais į švelnesnes tarptautinės bendruomenės sankcijas. Tačiau kol kas paliekami apribojimai naftos pardavimams. Irano naftos eksportas dar pusmetį liks apribotas ties 1 mln. barelių per dieną.Susitarimas padidino viltis, kad šiuo žingsniu gali būti prieita prie ilgalaikių sutarčių ir stabilių santykių. Pastarasis poslinkis rinkoje sukėlė naftos išpardavimo reakciją Brent rūšies nafta (16 val. 50 Lietuvos laiku) pigo 1,53%, iki 109,5 USD už barelį, WTI rūšies nafta pigo 0,88%, iki 94,01 USD.Tai didžiausias naftos kainos kritimas per pastarąjį mėnesį, atspindintis sumažėjusią geopolitinę riziką naftos rinkoje ir investuotojų prašomą rizikos premiją.Tai sustiprina pasitikėjimą ir tokio investicinio turto kaip akcijos brangimą. Mes tikimės išvysti, kaip naftos kainos nukris į naujas žemumas, Bloomberg sakė Normanas Chanas, Calibre Asset Management vyriausiasis investicijų valdytojas.Tačiau rinka, paskelbus šią žinią, ilgai negebės mažinti naftos kainų spekuliantai toliau stebės, kokios pažangos pasiekiama Teherano ir tarptautinės bendruomenės derybose.Rinka, tikėtina, norės kiek daugiau įrodymų dėl šios, pirminės, rezoliucijos įsitvirtinimo, kad žaliavinė (angl. crude) nafta pigtų toliau, Bloomberg sakė Markas Keenanas, Societe Generale žaliavų rinkos tyrimų padalinio vadovas.Analitikai primena, kad galiausiai naftos kainoms didesnį poveikį turėtų padaryti laukiamas galutinis susitarimas, kuris panaikintų visas sankcijas Iranui, įskaitant ir naftos eksporto apribojimus.
Atsuks čiaupus
Irane slūgsančios naftos atsargos yra ketvirtos pagal dydį pasaulyje, tačiau jų eksportą ilgą laiką buvo prikirpusios sankcijos. Kai įtampa tarp Vakarų ir Teherano buvo pasiekianti apogėjų, JAV ir kitos didžiosios šalys, bandydamos priversti Iraną sustabdyti branduolinę programą, prikirpo naftos importą. Dar 2011 m. JAV pagrasino pritaikyti sankcijas finansų institucijoms, kurios su Iranu vykdo kokius nors naftos sandorius. Tokiu būdu Irano naftos pardavimai smuko nuo 2012 m. pradžioje buvusių 2,5 mln. barelių per dieną iki 1 mln. statinių dabartiniu metu, rodo Baltųjų rūmų pateikiami duomenys. Kol kas, ateinantį pusmetį, Iranas dar negalės padidinti naftos eksporto apimties.Atsisakyta daugybės sankcijų, kurios leis Iranui po truputį sugrįžti į pasaulinę ekonomiką. Konkrečiai naftos sektoriui tai pusės metų laukimo periodas. Jei per tą laiką jie įvykdys visas sąlygas, į šį sektorių grįš taip pat, BBC komentavo Jonathanas Barrattas, Barratts Bulletin vyriausiasis ekonomistas.
Klibina savi
Tačiau pozityvius lūkesčius rinkoje sukėlęs susitarimas jau susiduria su pasipriešinimu pačiuose Vakaruose ir iš artimiausių JAV sąjungininkų. Kaip praneša The Wall Street Journal, tiek demokratų, tiek respublikonų lyderiai JAV Senate grasina pasipriešinti Baracko Obamos, šalies prezidento, politikai ir priimti teisės aktus, numatančius Iranui baudžiamąsias sankcijas, nes savaitgalinis susitarimas esą režimui paaukoja per daug, o reikalauja per mažai.Vis labiau tikėtina, kad dėl šio susitarimo neproporcingumo demokratai ir respublikonai susivienys ir gruodį priims papildomas sankcijas, leidiniui sakė Charlesas Schumeris, vienas Senato demokratų lyderių.Susitarimą sukritikavo Izraelis vienas didžiausių Irano priešininkų ir JAV sąjungininkų regione. Benjaminas Netanyahu, šalies premjeras, pavadino tai istorine klaida. Jis pareiškė, kad Izraelis neketina gerbti naujos sutarties ir leido suprasti, kad šalis dar neatsisako minties surengti antskrydžius prieš Irano branduolinius objektus.Ilgą laiką Vakarai įtarė ir kaltino Iraną naudojant branduolinę programą pasigaminti atominei bombai. Savo ruožtu Teheranas tikino, kad programa naudojama taikiems tikslams gaminti elektrai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti