Bitkoinai – tarp perversmo pasaulyje ir beprotybės

Publikuota: 2013-11-20
Atnaujinta 2015-06-01 13:46
svg svg
Nuotrauka: Bloomberg
„Verslo žinios“

Pagrindinių finansų leidinių antraštėms mirgant nuo žodžio „bitcoin“, analitikai apie naujuosius virtualiuosius pinigus jau kalba be šypsenos veide ir juos vertina kaip galimai naują pasaulinę valiutą. Bitkoinų naudą jau pradėjo matuotis ir Lietuvos verslas.

„Geriausia šiemet kalėdinė dovana“, „nauja pasaulio rezervinė valiuta“, „mafijos pinigai“ – tokius ir panašius nevienareikšmiškus epitetus bitkoinams (angl. bitcoin) žiniasklaidoje pastaruoju metu žeria finansų analitikai, tačiau ne visi jie detaliai gali paaiškinti bitkoinų veikimo esmę.Bitkoinai – tai elektroniniai, virtualieji pinigai, juos 2009 m. sugalvojo nežinomas programuotojas ar programuotojų grupė, pasivadinusi „Satoshi Nakamoto“. Ši valiuta nėra padengta jokia kita valiuta, brangiaisiais metalais ar kitomis vertybėmis, o jos kursą nustato paklausa ir pasiūla. Bitkoinų galima tiesiog įsigyti (tam tereikia įdiegti specialią piniginę ar naudotis internetine pinigine) arba jų užsidirbti („išsikasti“) naudojantis vadinamąja lygiarangių (angl. peer-to-peer; P2P) technologija. Kitaip tariant, surinkti šios valiutos vienetų galima dalyvaujant specialiame tinkle, kuriame dalinamasi kompiuterio ištekliais ir skaičiuojami sudėtingi matematiniai uždaviniai.Atsiskaityti bitkoinais galima už visas įprastas prekes ar paslaugas, jei tik pardavėjas sutinka priimti šią valiutą. Svarbu tai, kad jokių pervedimo ar kitų mokesčių atsiskaitant šia valiuta nėra. Skelbiama, kad iš viso į apyvartą yra išleista 21 mln. bitkoinų, o visi jie surinkti ar „uždirbti“ bus iki 2030 metų. Atsiskaitymas jais priimamas tūkstančiuose vietų pasaulyje.

Susijusios PDF bylos
Parsisiųskite

Nuo 0,01 iki 900 USD

Pastaruoju metu dėmesio bitkoinams netrūko dėl vienos labai paprastos priežasties – jų kaina biržoje šovė it raketa.Dar 2010-aisiais 1 bitkoinas „Mt. Gox“ biržoje kainavo vos 0,01 USD, o antradienį 1 bitkoino vertė buvo pasiekusi 900 USD.Šių metų pradžioje bitkoino vertė svyravo apie 13,3 USD, taigi šuolis nuo metų pradžios yra apie 6.445%. Svarbu tai, kad, norint įsigyti bitkoiną, nebūtina pirkti bent vieno valiutos vieneto ir už tai pakloti kelių šimtų dolerių. Bitkonų galima gauti nors ir už kelis dolerius, įsigyjant šimtąją ar dešimtąją dalį vieno bitkoino.Nemažai prie bitkoinų kurso šuolio prisidėjo šią savaitę JAV Senate vykusios diskusijos dėl to, ar elektroniniai pinigai, tokie kaip bitkoinai, kelia grėsmę pasaulio finansų sistemai. JAV centrinio banko (FED) vadovas Benas Bernanke teigė, kad nors virtualiosios valiutos gali kelti pinigų plovimo ir panašių grėsmių, yra ir sričių, kuriose jų ilgalaikė nauda gali būti daug žadanti. Jam šioje diskusijoje pritarė ir JAV Iždo ar Teisingumo departamento atstovai, jie teigė, jog nederėtų riboti finansinių inovacijų atsiradimo.

Primena Mavrodį

Žygintas Mauricas, „Nordea“ banko ekonomistas, pažymi, kad bitkoinai šiuo metu pasiekė populiarėjimo proveržį – vis daugiau pasaulio žiniasklaidos ir autoritetų apie tai kalba, o tai privilioja vis naujų valiutos pirkėjų, todėl jos vertė kyla.„Vis dar neatsakytas klausimas yra tas, ar bitkonai iš viso yra valiuta, ar tai tik tam tikra investicinė prekė. Daug kas bitkoinus vadina valiuta, tačiau iš tiesų ji dar palyginti nedaug kur cirkuliuoja. Jei bitkoinus laikome valiuta, lygiai taip pat valiuta galie laikyti auksą, naftą, kviečius ar bet kokią kitą biržos prekę, kuri turi savo rinką ir vertę“, – sako jis.Anot pašnekovo, kol kas jokia pasaulio valstybė nepripažino bitkonų visaverte valiuta ir to greičiausiai nepadarys, nes valstybės nori išlaikyti pinigų leidimo monopolį.Pasak p. Maurico, nors bitkoinų nurašyti nereikėtų, ši valiuta nėra panacėja, kaip neretai bandoma vaizduoti. „Kaip žinia, bitkoinų pirkėjų kiekis ir apyvarta šia valiuta auga eksponentiškai. Tai reiškia užprogramuotą bitkoinų brangimą, o valiutos vertės kilimas yra defliacija. Kitaip sakant, vien tik turėdamas šios valiutos ir nieko su ja nedarydamas, asmuo turtingėja. Šis elementas man primena Ponzi schemas, NT burbulus, Sergejaus Mavrodžio piramidę ar tulpių maniją Olandijoje“, – sako „Nordea“ atstovas.Pasak ekonomisto, jei kritinė masė žmonių patikės bitkoinais ir jų įsigis, valiuta gali išsilaikyti, tačiau jei bitkoinų vertė pradės kristi ir praras pasitikėjimą, ji labai greitai gali nueiti į istoriją.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

Taksi ir valiutos keitimas

Lietuvos verslas atrasti bitkoinų neskuba, visgi pirmųjų bandymų jau yra.Vilniaus taksi paslaugų bendrovė „JazzExpress“ spalio pradžioje pasiskelbė, kad už paslaugas bus galima atsiskaityti bitkoinais ir šiuo metu skaičiuoja „pirmuosius viščiukus“.„Bitkoinais už mūsų paslaugas jau atsiskaitė maždaug 25 žmonės. Kai kurie jų jau iš anksčiau turėjo bitkoinų savo sąskaitose ir pamatę, kad už juos gali atsiskaityti už mūsų paslaugas, taip ir padarė. Buvo ir tokių, kurie bitkoinų pirko vien dėl to, kad galėtų išbandyti atsiskaitydami už mūsų paslaugas“, – sako Jonas Gilys, „JazzExpress“ bendraturtis.Pasak jo, bendrovei atsiskaitymas bitkoinais yra patrauklus, nes nereikia mokėti jokių mokesčių tarpininkams, atsiskaityti pavyksta operatyviai, diegti papildomos įrangos automobiliuose nereikia, nes naudojami išmanieji telefonai.„Galime išlošti ir iš pačios valiutos pokyčio – vienas klientas už paslaugą prieš kelias dienas atsiskaitė bitkoinais ir sumokėjo 44 Lt. Kai kaina taip šoktelėjo, jau turime apie 80 Lt“, – pasakoja p. Gilys. Litus į bitkoinus ir atvirkščiai keičia bent du tinklalapiai – „Spectrocoin.com“ ir „Cambist.eu“ – abu juos įsteigė lietuviai.„Skaičiuojame, kad Lietuvoje bitkoinais operuoja apie 1.000 žmonių. Tai palyginti mažai, tad orientuojamės į kitas aplinkines šalis, Skandinaviją. Uždirbame iš valiutos prekybos kainos skirtumo, ieškome arbitražo galimybių, nes šia valiuta prekiaujama keliose biržose“, – komentuoja Mantas Mockevičius, vienos iš nedaugelio Europoje bitkoinų keityklų „Spectro Finance“ (valdo tinklalapį „Spectrocoin.com“) atstovas. Pasak jo, Lietuvos verslas bitkoinus galėtų išnaudoti mikromokėjimams priimti.„Tai ypač aktualu bendrovėms, kurios paslaugas teikia internetu, neretai užsienio šalyse. Joms priimti mokėjimą bitkoinais yra labai paprasta, kur kas paprasčiau, nei diegti atsiskaitymo mokėjimo kortelėmis sprendimą“, – nurodo p. Mockevičius.Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

T. Povilauskas bankų krizės pabaigos dar neskelbia: ekonomikoje trakštelėjimų dar bus Premium

Tadas Povilauskas, SEB banko Lietuvoje vyriausias ekonomistas, VŽ podkaste „Rinkos: kas man iš to“ pasakoja...

Rinkos
10:05
JAV iždo sekretorė siūlo griežčiau reguliuoti „šešėlinių bankų“ sektorių

Ketvirtadienį Janet Yellen, JAV iždo sekretorė, pareiškė, kad pastarojo meto įvykiai rodo, jog būtina...

Rinkos
2023.03.30
Siūlo netaikyti solidarumo mokesčio naujoms paskoloms 8

Atsižvelgus į gautus pasiūlymus, Finansų ministerija ir Lietuvos bankas siūlo netaikyti laikino bankų...

Rinkos
2023.03.30
Antrosios „Juodelių“ gamyklos statybai Šiaulių bankas skolina 19 mln. Eur 1

Šiaulių bankas suteikė 19 mln. Eur medinių padėklų ruošinių gamybos UAB „Juodeliai“. Paskola skirta antrajam...

Pramonė
2023.03.30
„Revolut“ išaugo Lietuvos banko infrastruktūrą – jungiasi prie SEPA 1

Britų finansinių paslaugų bendrovė „Revolut“ nuo Lietuvos banko mokėjimų sistemos „Centrolink“ perėjo prie...

Rinkos
2023.03.30
Už pagalbą V. Putino „piniginei“ S. Rolduginui nuteisti 4 bankininkai

Keturi bankininkai, kurie leido Rusijos prezidentui Vladimiro Putino artimam sąjungininkui įnešti didžiules...

Verslo aplinka
2023.03.30
J. Powellas: dėl FED palūkanų, sekite „dot plot“ grafiką

Jerome‘as Powellas, JAV Federalinio rezervų banko (FED) vadovas, šalies Respublikonų partijos narius paragino...

Rinkos
2023.03.30
Dar viena priežastis brangti statyboms – prognozuoja mažesnę darbų apimtį ir poveikį pelningumui Premium 7

Su infliacija kovojančio Europos centrinio banko politikos raibulius pamažu pradeda jausti vis daugiau verslo...

Statyba ir NT
2023.03.30
Surengti reidai penkiuose Prancūzijos bankuose

Prancūzijos tyrėjai antradienį, vykdydami tyrimą dėl įtariamo mokestinio sukčiavimo, surengė reidus penkiuose...

Rinkos
2023.03.28
Į LB valdybą siūlomos J. Varanauskienė ir J. Šaučiūnienė

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus pateikė prezidentui dvi kandidatūras į centrinio...

Rinkos
2023.03.28
Indėlininkai iš euro zonos bankų vasarį bėgo rekordiniu tempu, tik ne Lietuvoje

Per pastaruosius penkis mėnesius indėlininkai iš euro zonos bankų atsiėmė 214 mlrd. Eur, o rekordinį tempą...

Rinkos
2023.03.28
LBA dėl siūlomo naujo bankų mokesčio kreipėsi į Europos Komisiją 5

Lietuvos bankų asociacija (LBA) pateikė Europos Komisijai skundą dėl šalyje siūlomo naujo mokesčio finansų...

Rinkos
2023.03.28
Bankininkų dinastijos atstovas: Šveicarija nebegali dangstytis neutralumo šydu Premium

„Pasaulyje, kuriame palūkanų normos lygios nuliui, galiausiai pabrangs visiškai viskas“, – sako Patrickas...

Laisvalaikis
2023.03.27
Atsirado pirkėjas daliai žlugusio SVB turto

Dalį „Silicon Valley Bank“ (SVB) indėlių ir paskolų portfelių perims bankas „First-Citizens Bank & Trust“.

Rinkos
2023.03.27
„Bloomberg“: „Credit Suisse“ ir UBS – tarp bankų, kuriuos JAV tikrina dėl galimo sankcijų pažeidimo

Švecarijos bankai „Credit Suisse“ ir UBS yra tikrinami JAV Teisingumo departamento atliekamame tyrime, kuriuo...

Rinkos
2023.03.24
„Deutsche Bank“ akcijos smuktelėjo 8% 4

Didžiausio Vokietijos banko „Deutsche Bank“ akcijos penktadienį smuktelėjo 8%, staigiai pabrangus banko...

Rinkos
2023.03.24
Ekonomistai nežinioje: ECB palūkanų normas kels link 4% arba nebekels visai Premium 10

Europos centrinis bankas (ECB) padidino bazinę palūkanų normą 50 bazinių punktų. Didieji bankai brėžia dar du...

Rinkos
2023.03.24
„Reuters“: ECB spaudžia Austrijos „Raiffeisen“ pasitraukti iš Rusijos

Europos centrinis bankas (ECB) spaudžia antrą pagal dydį Austrijos banką „Raiffeisen Bank International“...

Rinkos
2023.03.24
Buvo sutrikusi „Swedbank“ elektroninės bankininkystės veikla

Ketvirtadienio vakarą buvo sutrikusi „Swedbank“ elektroninės bankininkystės veikla.

Rinkos
2023.03.23
Anglijos bankas 11-tą kartą iš eilės padidino bazinę palūkanų normą

Anglijos bankas ketvirtadienį vienuoliktą kartą iš eilės padidino bazinę palūkanų normą, pinigų politikos...

Rinkos
2023.03.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku