Siekia susitarti, kaip gelbėti probleminius bankus

Publikuota: 2013-11-15
Nuotrauka: Bloomberg
„Verslo žinios“

Penktadienį vyksta ES Ekonomikos ir finansų ministrų (ECOFIN) tarybos posėdis Briuselyje.  Pagrindiniai klausimai – Indėlių apmokestinimo direktyva ir Bendrasis bankų gelbėjimo mechanizmas.

Derybos vyks su Austrija ir Liuksemburgu – ES narėmis, kurios iki šiol teikia nuasmenintą informaciją apie užsienio rezidentų turimus indėlius jų bankuose ir nesutinka, kad valstybės narės keistųsi tokia informacija nurodydamos konkrečius asmenis, indėlių turėtojus.Lietuva, kaip pirmininkaujanti ES šalis narė, šiame ECOFIN siekia, kad  valstybės narės susitartų dėl Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyvos teksto, kuris būtų perduotas deryboms su Europos parlamentu (EP).  Siekiama susiderėti iki 2014 m. gegužės numatomų rinkimų į EP, antraip bankų sąjungos įsigaliojimas gali nusikelti 1,5 metų.Bendrasis priežiūros mechanizmas (taip vadinamoji I-oji bankų sąjungos koja) įsigalioja jau nuo kitų metų lapkričio: Europos centrinis bankas nuo tada perima 130 didžiausių euro zonos bankų priežiūrą.Mechanizmas negalėtų deramai veikti be bendrojo bankų gelbėjimo mechanizmo (II-osios bankų sąjungos kojos) ir fondo, iš kurio numatoma finansuoti probleminių bankų gelbėjimo operacijas.Siūloma per 10 m. iš bankų įmokų sukaupti 55 mlrd. EUR fondą.Valstybėms narėms dar kyla daug teisinių klausimų. Pavyzdžiui, ar šio fondo pinigus būtų galima naudoti iki ES bankų sąjungos įsigalėjimo žlugusiems bankams gelbėti, kokiais principais bus formuojamas toks fondas ir kt.Bankų sąjungos kūrimą numatoma užbaigti įteisinus bendrą Europos indėlių garantijų sistemą (III-oji bankų sąjungos koja), tačiau jos svarstymai suintensyvės tik kitąmet.Planuojama, kad ECOFIN posėdis tęsis iki 22.30 val., tačiau neatmetama, kad gali užsitęsti ir iki šeštadienio paryčių.Pasiekti susitarimo dėl galutinio Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyvos teksto šiame ECOFIN nesitikima, tačiau, tikimasi, kad tą pavyks padaryti š.m. gruodį.
„Kurdami bankų sąjungą, kurios vaidmuo užtikrinant visos Europos finansų stabilumą itin svarbus, delsti negalime“, - sako Rimantas Šadžius, ECOFIN tarybai pirmininkaujantis Lietuvos finansų ministras.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus