Kodėl atėjo „Barclays“, o „Chevron“ pasakė „sudie!“

Publikuota: 2013-11-15
Cynthia Pasky, Lietuvoje veikiančios JAV personalo paieškos bendrovės „Strategic Staffing Solutions“ kūrėja ir prezidentė, viena Lietuvos investicijų patarėjų komisijos narių.
Cynthia Pasky, Lietuvoje veikiančios JAV personalo paieškos bendrovės „Strategic Staffing Solutions“ kūrėja ir prezidentė, viena Lietuvos investicijų patarėjų komisijos narių. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

– Lietuvoje „Strategic Staffing Solutions“ dirba bemaž penkiolika metų. Nuo 2009 m.  kaip Investicijų patarėjų komisijos narė Vyriausybei patariate, kaip pritraukti daugiau užsienio investuotojų. Ar per tuos penkerius metus regite reikšmingų verslo aplinkos pokyčių mūsų šalyje? Taip, verslo aplinka iš tikrųjų pasikeitė į gera. Pirmiausia dėl poros priežasčių. Įvyko reikšmingų pokyčių nekilnojamojo turto reguliavimo srityje, šalis pašoko per dešimt laiptelių Pasaulio banko Verslo sąlygų reitinge (į 17 vietą – VŽ). Tai svarbūs darbai ir dideli laimėjimai.

– Kokių išvadų priėjote per pastarąjį Investicijų patarėjų komisijos susitikimą Vilniuje, kuriame dalyvavo žinomų tarptautinių įmonių vadovai, ūkio, socialinės apsaugos ir darbo, švietimo ir mokslo ministrai? Kokią žinią siunčiate Lietuvos politikams? Pagrindinė žinia – atėjo laikas peržiūrėti darbo santykius reguliuojančius įstatymus.  Tai nereiškia, kad reikėtų viską pakeisti, tačiau nepakanka pasakyti, kad Darbo kodekso pokyčiai numatomi gal 2014 m., gal 2015 m. Turime žinoti konkrečiai – kada, kokį metų mėnesį bus pradėti šie pokyčiai, kada bus pašalintos kliūtys, kad Lietuva virstų konkurencingesne vieta naujoms darbo vietoms kurti. O būtent jos iš esmės skatina ekonominę plėtrą.

– Kokių matote šalies darbo rinkos pranašumų ir trūkumų? Lietuvoje daug gabių žmonių. Viena iš Lietuvos stiprybių yra ta, kad čia kuriamos darbo vietos ne tik IT srityje, bet ir finansinių paslaugų, apskaitos, personalo paieškos, klientų aptarnavimo telefonu ir kitose srityse.Tačiau Lietuvai dar trūksta didesnio lankstumo, pavyzdžiui, reguliuojant viršvalandžius, kai verslui reikia tinkamai paskirstyti turimus žmogiškuosius išteklius.Darbuotojų apklausos rodo, kad jie norėtų dirbti daugiau ir ilgiau, norėtų turėti laisvesnį darbo grafiką. Jie supranta, kad dėl darbo specifikos, atliekamų funkcijų jiems gali tekti dirbti ir savaitgaliais ar švenčių dienomis. Kita vertus, žmonėms patinka ir norėtų turėti daugiau galimybių, gauti didesnį atlyginimą, dirbti bendrovėje, kuri jiems teikia tokių pranašumų.Žinote, aš esu iš Mičigano valstijos (JAV), kur daugelis žmonių anksčiau dirbo gamybos sektoriuje. Dabar ten žmonės daugiausia dirba finansų, sveikatos, tyrimų ir informacinių technologijų srityse.Taigi po Antrojo pasaulinio karo Mičiganas buvo gamybos centras. Dabar viskas iš esmės pasikeitė. Manau, tą patį virsmą dabar išgyvena Lietuva.Kitas dalykas – laikino darbuotojo sąvoka labai pasikeitė per pastaruosius dvidešimt metų. Todėl Vyriausybei būtų išmintingiau, užuot nustatant, kokia pramonė ar koks verslas gali būti pripažintas sezoniniu, turėti platesnį sezoninio verslo apibrėžimą ir daugiau lankstumo.

– Buvusioji Vyriausybė buvo išsikėlusi tikslą Lietuvą paversti regiono verslo paslaugų centru. Tai pavyko pasiekti? Tikslas pasiektas, tačiau procesas tęsiasi.Kai mes pradėjome dirbti, Lietuva nepatekdavo į investuotojų sudaromus potencialių vietų imtis projektų sąrašus. Dabar Lietuva visada patenka į tokius sąrašus.Tiesa, norėdami pritraukti investuotojų priklausomai nuo projekto specifikos turime konkuruoti su Rumunija, Ukraina, Lenkija, galbūt Airija. Tačiau faktas, kad Lietuva visada yra investuotojų akiratyje, manau, nepakankamai įvertintas šios šalies laimėjimas.

– Ar Lietuva yra pakankamai konkurencinga pritraukiant investuotojų? Verslo sąlygos palengvėjo, pagerėjo padėtis dėl teritorijų planavimo, nekilnojamojo turto rinkoje tapo aiškiau, kur, ką ir kaip galima statyti, kiek tai kainuos. Jūsų mokesčiai gana aiškūs.Dabar tapo lengviau atskristi į Lietuvą nei prieš keletą metų, bet dar reikia padirbėti, kad Vilniaus oro uostas būtų pasiekiamas iš kitų valstybių.Tiesa, pasiekus Vilnių, nuvykti į kitą šalies miestą sunkumų nekyla. Jei jums, pavyzdžiui, reikia į Kauną, tai padaryti paprasta, jūsų keliai yra geri, gerai sutvarkyta transporto sistema.Manau, šalis pasistūmėjo į priekį skaidrumo srityje. Nemanau, kad Lietuva būtų vertinama kaip korumpuota valstybė. Taip pat nemanau, kad įmonių atstovai, norintys Lietuvoje investuoti, bijotų, kad dėl savo verslo sėkmės galėtų būti siekiama kaip nors jais pasinaudoti. Tai vienodai svarbu stambiam ir smulkiam verslui.Universitetai kuo toliau, tuo geriau supranta, kaip galima dirbti su verslu. Švietimo įstaigos stengiasi kuo ankstesniame studijų etape studentus parengti darbo rinkai, o tai yra didelis žingsnis į priekį.

O ką dar reikia pasiekti? Didelis iššūkis išlieka darbo santykių reguliavimas Lietuvoje. Taip pat tai, kad  verslui dar daug tenka teikti įvairių ataskaitų valdžios įstaigoms. Turime bendrovių, kurios mato, kad Lietuvoje permoka už viršvalandžius, susiduria su biurokratine darbo valandų apskaita. Administracinė našta, tas dokumentų pildymas galėtų būti gerokai supaprastintas. Įmonės vykdo reikalavimus, bet akivaizdu, kad tai galima padaryti daug paprasčiau.Jei pavyktų sumažinti ir atpiginti tą administracinę naštą, verslui liktų daugiau pinigų ir jie, ko gero, samdytų daugiau darbuotojų, kurtų daugiau darbo vietų. Štai toks būtų rezultatas.

– Kaip manote, ko galime tikėtis iš JAV investuotojų? Negaliu kalbėti už visus. „Strategic Staffing Solutions“ turi potencialių klientų, kurie domisi šia rinka. Mes nuo tų įmonių labai skiriamės, čia dirbame seniai, nuolat investavome. Nėra taip, kad visi mūsų klientai iš JAV ar Jungtinės Karalystės norėtų turėti padalinį Lietuvoje, bet manau, kad bus naujų sandorių iš tų šalių.Mes norime Lietuvą paversti patrauklia vieta verslui ir čia kurti kokybiškas darbo vietas, taip stiprinti šalies ekonomiką. O stipri ekonomika išsprendžia daug socialinių problemų. O nepasiekus gerovės sunku ką nors išspręsti.

– Ar „Chevron“ grįš į Lietuvą vykdyti skalūnų dujų paieškos projekto? Negaliu kalbėti „Chevron“ vardu. Tačiau, vertinant apibendrintai, verslininkams nepatinka nežinomybė.Verslininkas turi žinoti, kiek kainuos investicinis projektas, kokios bus žaidimo taisyklės, iš dalies jis nori žinoti, kokių turi galimybių, kad galėtų nuspręsti, kaip finansuoti tas galimybes.Vertinant „Chevron“ atvejį, jie negalėjo viso to padaryti, negalėjo apskaičiuoti, kiek jiems kainuos projektas. Taigi, nepriklausomai nuo bendrovės dydžio, sprendimas investuoti turi būti gerai pasvertas. Kai investuotojas susiduria su per daug nežinomųjų, jis tiesiog negali judėti į priekį.Manau, Vyriausybė per vėlai suprato, kad šiam projektui reikėjo užtikrinti aiškias ir nekeičiamas sąlygas, o tai nebuvo padaryta.Tai kaip asmeniniame gyvenime. Jeigu norite pirkti automobilį, tačiau jums sakoma, kad jis šiandien kainuoja tiek, bet jei rytoj bus geras oras, už tą automobilį jau turėsite sumokėti kitą kainą, akivaizdu, kad jūs tos mašinos nepirksite.Verslininkai elgiasi taip pat: prisiima riziką, investuoja, bet tik tuomet, kai aiškiai žino, ko gali tikėtis. „Barclays“ banko atvejis yra toks pavyzdys.Visi tuo metu (2009 m. – VŽ) kalbėjo, kad šis bankas niekada neateis į Lietuvą, tačiau britai čia įsteigė savo IT centrą, nes gavo visą reikalingą informaciją, kad įsitikintų, jog Lietuva bankui suteikia gerų galimyių dirbti. Jie priėmė sprendimą investuoti, o po kurio laiko pamatę, kad sprendimas pasiteisino, ėmėsi plėtros.Taigi britai tuo metu galėjo įvertinti visus investiciniam sprendimui priimti reikalingus veiksnius. „Chevron“ to padaryti negalėjo.

– Kaip manote, ar Lietuvai pavyks įveikti likusias kliūtis, be kurių sunku tikėtis investicijų proveržio? Manau, su tais iššūkiais gali būti susitvarkyta. Jei ne, tos sąlygos gali būti bent pagerintos, tačiau tam pirmiausia reikia politinės valios, lyderystės ir, aišku, kieto stuburo.Aš asmeniškai tikėjau Lietuva prieš dvidešimt metų, ja tikiu ir dabar. Čia verslo ėmėmės prieš 16 metų. Taigi esu įsitikinusi, kad ateityje turėsime daugiau galimybių čia plėstis.Manau, kad nustačiusi lankstesnes Darbo kodekso nuostatas Lietuva proveržį pasiektų gerokai greičiau. Taip pasauliui pasiųstume žinią, kad mes rimtai vertiname šalies konkurencingumo klausimą, kad norime, jog investuotojai rimtai svarstytų steigimosi Lietuvoje galimybes, kad siekiame įrodyti, jog tam esame tinkamiausia vieta.

–  Gal žinote, kas Lietuvoje bus kitas didelis investuotojas, kaip „Barclays“ ar „Philip Morris“? Negalėčiau pasakyti, sąžiningai sakau, bet manau, kad dar turėsime daugiau nei vieną tokių.Manau, Lietuva šiandien yra investuotojų žemėlapyje, ar tai būtų IT, infrastruktūros objektai, biotechnologijų, tyrimų ar chemijos pramonės įmonės.Tad dabar tiesiog reikia politinės lyderystės, kad Vyriausybė savęs paklaustų, kokių dar kliūčių turime pašalinti, kad šalis galėtų pritraukti daugiau investuotojų, deramai plėtotis ekonomiškai ir išlaikyti augimo tempus.Dosjė
Cynthia Pasky yra JAV IT ir verslo paslaugų bendrovės „Strategic Staffing Solutions“ įkūrėja ir vadovė. 1990 m. Detroite, Mičigano valstijoje, įkurta bendrovė išsiplėtė į 24 padalinius JAV ir Europoje, grupėje dirba 1.800 darbuotojų, bendrovės pajamos 2011 m. siekė 2.020 mln. USD. Vilniuje antrinė bendrovės įmonė įsteigta 1999 m. ir  užsiima personalo paieška užsienio investuotojams.  
Ponia Pasky yra 2009 m. įsteigtos Lietuvos investicijų patarėjų komisijos (IPK) narė. Šios komisijos tikslas – Lietuvos institucijoms patarti, kaip gerinti šalies investicinę aplinką. 
Š. m. lapkričio 7 d. vykusiame aštuntajame IPK posėdyje Vilniuje siekta Vyriausybei ir šalies politikams pristatyti siūlymus, kaip peržiūrėti nelankstų Lietuvos darbo santykių reguliavimą ir sukurti palankesnių sąlygų įdarbinti naujų žmonių. Komisiją taip pat sudaro aukščiausio lygio vadovai iš tokių bendrovių kaip „Microsoft“, CSC, „Baltic Property Trust Asset Management“, „Bank M2M Europe“, „Nomura“, „Global Beach Group“, „TeliaSonera“, „Fluidigm Corporation“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau