Skelbiama Nacionalinės kredito unijos pabaiga

Publikuota: 2013-01-24
Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas
Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Nuotrauka: Juditos Grigelytės
„Verslo žinios“

Laikinajam Nacionalinės kredito unijos administratoriui pateikus išvadą, kad šios unijos turtas yra mažesnis už jos įsipareigojimus, Vito Vasiliausko vadovaujamas Lietuvos bankas šią kredito uniją pripažino nemokia.

Kartu priimtas sprendimas visam laikui atšaukti unijos veiklos licenciją, pranešė Lietuvos bankas.

Blogosios paskolos buvo išduodamos vienadienėms įmonėms Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis informavo apie priežastis, kodėl Lietuvos bankas ketvirtadienį priėmė sprendimą pripažinti nemokia Nacionalinę kredito uniją (ir „Švyturio taupomąją kasą“). „Po to, kai praėjusių metų pabaigoje buvo sustabdyta šių dviejų kredito įstaigų veikla, pradėtas patikrinimas, siekiant nustatyti, koks yra turimo turto ir įsipareigojimų balansas. Stebuklas neįvyko – nustatyta, kad įsipareigojimai gerokai viršija turtą. Todėl ir skelbiamas nemokumas“, - aiškino p. Kuodis.„Veikimo schemą dar aiškinasi teisėsauga. Bet akivaizdu, kad būdavo daugiau paskolinama pinigų nei surenkama. Blogosios paskolos būdavo išduodamos vienadienėms įmonėms, neturinčioms jokios reputacijos, asmenims, susijusioms su tomis įmonėmis. Įkeičiamo turto vertė dažniausiai būdavo labai smarkiai padidinta“, - kalbėjo p. Kuodis.„Panašu, kad šiuo atveju buvo sąmoningai veikiama, išduodant paskolas nebesitikint, kad jos sugrįš. Išduodant jas už tikrai menkos vertės turtą, parodant, kad to turto vertė yra didesnė. Turime šiek tiek platesnes implikacijas šito proceso. Reikia labai gerai pasižiūrėti į turto vertintojų atsakomybę. Kodėl jie pasirašo po tokiais dalykais. Manau, kad čia bus platesnės gijos“, - tvirtino Lietuvos banko vienas vadovų.Bet jis pakartojo, kad teisėsauga turės išsiaiškinti konkrečias įtartinas veikimo schemas.

Bus išmokamos indėlių draudimo įmokos Pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą, poveikio priemonės dėl nemokumo pritaikymas yra draudžiamasis įvykis, todėl kredito unijos indėlininkams bus išmokamos indėlių draudimo išmokos.Išmokos bus išmokamos iki vasario 21 d., šis terminas bus pratęstas ne vėliau kaip iki kovo 7 dienos. Daugiau informacijos indėlininkai turi ieškoti VĮ "Indėlių ir investicijų draudimas".Kaip nustatė laikinasis Nacionalinės kredito unijos administratorius Alvydas Mogenis, unijos grynoji turto vertė pernai gruodžio 13 d. sudarė 99,1 mln. Lt, o įsipareigojimai buvo 123,4 mln. Lt. Kapitalas buvo neigiamas ir sudarė 24,3 mln. Lt.Tuo tarpu pačios Nacionalinės kredito unijos pateiktais duomenimis, jos turtas šiemet spalio 1 d. sudarė 136,4 mln. Lt, įsipareigojimai – 112,7 mln. Lt.Pasak Lietuvos banko, pagrindinė priežastis, kodėl unijos turtas tapo mažesnis už įsipareigojimus, yra didelės paskolos, kurių didžiąją dalį Nacionalinė kredito unija suteikė 2012 m. II pusmetį."Pasitelkus VĮ "Registrų centras" turto vertintojus nustatyta, kad vien už 13 abejotinų paskolų įkeisto turto vertė yra ne 58,3 mln. Lt, kaip deklaravo pati unija, o beveik 30 kartų mažesnė - 2,1 mln. Lt. Kai kurios paskolos suteiktos įkeičiant nekilnojamąjį turtą, kurio deklaruota vertė realiąją vertę viršijo 70-100 kartų", - rašoma Lietuvos banko pranešime.Nustatyta, kad unija paskolas teikė tinkamai neįvertinusi rizikos - buvo neanalizuojamas kredituojamų įmonių verslo planų realumas, jų įgyvendinimo perspektvos, netikrinama, ar būsimi skolininkai pateikė teisingus duomenis, būtinus jų rizikai įvertinti. Taip pat nustatyta, kad Lietuvos bankui pateikiamose ataskaitose neatspindėta reali unijos finansinė būklė.Artimiausiu metu Vilniaus apygardos teismui bus teikiamas prašymas iškelti bankroto bylą šiai kredito įstaigai.

Galimybių ieškojo Ieškodamas galimybių pratęsti unijos veiklą, laikinasis administratorius p. Mogenis, kaip teigiama, kreipėsi į unijos narius ragindamas prisidėti atkuriant unijos veiklą."Pasiūlymų iš pajininkų negavęs ir įvertinęs kitas aplinkybes, laikinasis administratorius pateikė išvadą, kad realių galimybių atkurti kredito unijos veiklos stabilumą ir patikimumą nėra. Kartu pasiūlyta spręsti klausimą dėl unijos bankroto bylos iškėlimo", - teigiama pranešime.

Pirmieji signalai – dar spalį Pirmieji signalai apie galimas Nacionalinės kredito unijos problemas pasirodė dar pernai spalio 28 d. Tuomet paskelbta, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba pradėjo tyrimą dėl 17 mln. Lt užvaldymo sukčiavimo būdu iš Nacionalinės kredito unijos – įtarimus pareigūnai pareiškė mažiausiai 10 asmenų.Lietuvos bankas dar 2012 m. lapkričio 16 d. Nacionalinei kredito unijai laikinai pradėjo riboti kai kuriuos skolinimo sandorius ir naujų indėlių priėmimą.Tų pačių metų gruodžio 13 d. imtasi griežtesnių sankcijų – unijos veikla apribota ir sustabdytas indėlių gražinimas šio kredito įstaigos klientams. Prokurorai tuomet prognozavo, jog tikėtina, kad unijai bus pradėta bankroto procedūra. Kartu jie nurodė, kad tiriama ir dar kelių kreditų unijų veikla, tačiau jų pavadinimai neįvardyti.Tuomet taip pat žadėta, kad paskirtasis laikinas Nacionalinės kredito unijos administratorius p. Mogenis iki gruodžio 28 d. paskelbs savo išvadas ir pasiūlymus, ką toliau daryti su šia unija. Tačiau prieš pat Kalėdas Lietuvos bankas paskelbė, kad šis terminas pratęsiamas iki sausio 25 d.Laikinas veiklos apribojimas unijai galiojo iki sausio 31 d.

LCKU: dviejų unijų pasitraukimas nesukels esminių pokyčių rinkoje Lietuvos banko sprendimas atšaukti dviejų iš 14 pavieniui veikiančių kredito unijų veiklos licencijas nesukels esminių pokyčių rinkoje. Toks sprendimas nebuvo netikėtas, teigia 63 kredito unijas vienijanti Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU). Nors griežčiausių Lietuvos banko sankcijų sulaukusios dvi unijos nepriklauso LCKU sistemai, savo ruožtu LCKU ir toliau stiprina vidinę unijų sistemos kontrolę.„Jau gruodžio mėn. Lietuvos bankui apribojus Nacionalinės kredito unijos ir „Švyturio taupomosios kasos“ veiklą, rinkoje pasigirdo prognozių dėl galimo šių unijų pasitraukimo iš rinkos. Apie tai buvo diskutuojama ir viešojoje erdvėje.
Nepaisant to, rinka tąkart reagavo ramiai – gruodį, Lietuvos bankui apribojus Nacionalinės kredito unijos veiklą, per savaitę bendras LCKU sistemos indėlių portfelis sumažėjo mažiau nei 0,8%, o iki praėjusių metų pabaigos jis vėl sugrįžo į ankstesnį lygį.Atsižvelgiant į tai, manome, kad ir šiandieninis Lietuvos banko sprendimas atšaukti dviejų unijų licencijas neturės įtakos rinkos stabilumui“, – komentavo LCKU valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius.LCKU savo ruožtu toliau nuosekliai stiprina vidinę unijų sistemos kontrolę. Šių metų kovo mėn. kredito unijos svarstys ir tvirtins papildomą rizikos valdymo instrumentą – visų unijų mokamų įmokų į stabilizacijos fondą dydžio priklausymą nuo konkrečios unijos rizikos lygio. Tai reiškia, kad unija, vykdanti rizikingesnę veiklą, mokėtų didesnes įmokas į bendrą LCKU sistemos stabilizacijos fondą.Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje nustatė griežtesnius kapitalo, likvidumo ir maksimalios paskolos dydžio reikalavimus kredito unijoms. Nuo vasario 1 d. paskolos suma vienam kredito unijos skolininkui negalės viršyti 500 000 Lt ir 25% kredito unijos perskaičiuoto kapitalo.Savo ruožtu LCKU, stiprindama kredito unijų kontrolę, 2012 m. lapkritį įkūrė Rizikos valdymo grupę, kuri yra atsakinga už LCKU sistemos unijų rizikos valdymo priemonių įgyvendinimą. Pernai taip pat  buvo sugriežtintos kredito unijų priėmimo į LCKU sistemą sąlygos, kurios įsigaliojo būsimoms LCKU narėms.

FAKTAI. NACIONALINĖ KREDITO UNIJA (ne LCKU narė)

2012 m. gruodžio 13 d. duomenimis, turtas (aktyvai) siekė 99,1 mln. Lt, įsipareigojimai – 123,4 mln. Lt, kapitalas – minus 24,3 mln. Lt, t.y. šios kredito unijos turto grynoji vertė buvo 24,3 mln. Lt mažesnė už kredito unijos įsipareigojimus. - Pajinis kapitalas: 26,2 mln. Lt;- Atsargos kapitalas: 0,1 mln. Lt; - Einamųjų metų pelnas (nuostolis): -50,6mln. Lt.Unija vienijo 3843 narius (iš jų: 84 asocijuoti nariai juridiniai asmenys).Preliminariais Indėlių draudimo fondo duomenimis, mokėtinos draudimo išmokos Nacionalinės kredito unijos indėlininkams sudaro per 120 mln. Lt. Indėlininkų, kuriems priklauso draudimo išmokos, yra 3120. Šaltinis: Lietuvos bankas.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
SEB rekomenduota atlyginti nuostolius klientui, sukčiams pervedusiam pinigus 4

Lietuvoje veikiantis SEB bankas vienam savo klientui, sukčiams netyčia pervedusiam 1.499 Eur, turėtų...

Rinkos
2020.01.27
„Monese“ – taip pat potencialus vienaragis

Jungtinės Karalystės internetinis bankas „Monese“, veikiantis ir Lietuvoje, baigia derybas dėl 100 mln. GBP...

Rinkos
2020.01.25
Šiaulių banko inovacijai – apdovanojimas už lauko reklamos sprendimą

Lietuvoje įgyvendintai Šiaulių banko inovacijai teko išskirtinis globalaus tinklo „JCDecaux“ apdovanojimas.

Rinkodara
2020.01.23
G. Nausėda į Lietuvą kviečia „Pekao“ banką 14

Prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė Lenkijos „Pekao“ banką pradėti veiklą Lietuvoje.

Finansai
2020.01.23
Investicijų valdytojas: grynieji šiais laikais yra šlamštas 3

Jei dar yra investuotojų, kurie galvoja, kad grynieji yra karalius, jie turėtų galvoti iš naujo.

Rinkos
2020.01.22
Darbdavio įvaizdis be pompastikos – žada tiesiog normalų darbą Premium 1

Laikais, kai įmonės pasiryžusios patenkinti net keisčiausias darbuotojų užgaidas, yra bendrovių, kurios...

Vadyba
2020.01.22
„General Financing“ pasirinko naujus komunikacijos partnerius

Finansines paslaugas teikianti bendrovė „General Financing“ pasirinko naujus partnerius savo komunikacijai –...

Rinkodara
2020.01.21
Aiškėja būsimas „Revolut“ investuotojas ir įvertinimas Premium 2

Jungtinės Karalystės internetinis bankas „Revolut“, turintis lietuvišką banko licenciją, per šiuo metu...

Rinkos
2020.01.21
„Padėkokime“ ir S. Jakeliūnui 26

Lietuvos verslas vis labiau tampa bankų atstumtuoju – skirtingai nei daugumoje ES šalių, paskolų prieinamumas...

Verslo aplinka
2020.01.21
ES verslui bankai skolina noriau, o Baltijos šalys alksta finansavimo Premium 5

2019 m. pabaigoje Europos Komisijos (EK) atlikta įmonių apklausa parodė, kad visose ES šalyse bankų noras...

Verslo aplinka
2020.01.21
Seime bus ieškoma, kuo pakeisti bankus regionuose 1

Seime sudaryta darbo grupė per tris mėnesius ketina įvertinti, kaip padidinti finansinių paslaugų prieinamumą...

Finansai
2020.01.20
„Snoras“ Šveicarijoje iš „Julius Baer“ siekia prisiteisti 335 mln. Eur  1

Bankrutavęs „Snoro“ bankas Šveicarijos teismuose siekia prisiteisti 335,2 mln. Eur iš šios...

Finansai
2020.01.20
„Fintech“ rinka: ko galime tikėtis 2020-aisiais Premium

Naujos technologijos ir besikeičiantys vartotojų poreikiai pastaraisiais metais sudrebino finansinių paslaugų...

Paslaugos
2020.01.16
„Revolut Bank“ jungiasi prie Lietuvos bankų asociacijos 4

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų (fintech) startuolis „Revolut“, Lietuvoje kuriantis...

Finansai
2020.01.14
„Luminor“ padengtosioms obligacijoms iš „Moody‘s“ gavo Aa1 reitingą

Bankas „Luminor“ planuojamoms išleisti nekilnojamuoju turtu padengtoms obligacijoms iš „Moody's Investors...

Rinkos
2020.01.14
Šiaulių bankas perka „Danske Bank“ privačių klientų paskolų portfelį Lietuvoje

Baltijos šalis apleidžiančio „Danske Bank“ 125 mln. Eur vertės privačių asmenų paskolų portfelį Lietuvoje...

Rinkos
2020.01.09
SEB II pakopos pensijų fondų vertė perkopė 1 mlrd. Eur  1

SEB valdomas II pensijų pakopos dalyvių turtas perkopė 1 mlrd. Eur, o nuo metų pradžios pradėjusių veikti...

Finansai
2020.01.07
II pakopos pensijų fondai klientams 2019 m. uždirbo 20% grąžą 3

Nuo 2019 m. pradžios veikiantys gyvenimo ciklo pensijų fondai pernai II pakopoje kaupiantiems gyventojams...

Finansai
2020.01.06
Estija atrakina II pensijų pakopą ir liberalizuoja investavimą Premium 6

Valdančioji Estijos dauguma 2019 m. po pirmojo skaitymo parlamente pritarė, kad pensijų sistemos II pakopa iš...

Finansai
2020.01.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau