Pelno mokesčio lengvatų dvikova

Publikuota: 2013-01-22
Nuotrauka: Violetos Bubelytės
„Verslo žinios“

Šiuo metu galiojantis Pelno mokesčio įstatymas numato pelno mokesčio lengvatas, susijusias su investicinio projekto (toliau – IP) vykdymu. Lengvata numatyta 2009–2013 metams. Bendrovė, vykdanti IP, gali sumažinti apmokestinamąjį pelną per mokestinį laikotarpį faktiškai patirtų išlaidų turtui įsigyti dydžiu ne daugiau kaip 50%. Tačiau toks turtas turi būti nenaudotas ir pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus.Tokiu turtu laikomos mašinos ir įrengimai, įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.), kompiuterinė technika ir ryšių priemonės (kompiuteriai, jų tinklai ir įranga), programinė įranga, įsigytos teisės ir turtas.Tatjana Vaičiulienė, „Deloitte Lietuvos“ Mokesčių ir teisės departamento vadovė, sako, kad vertinant pagal turtą, kurį įsigyjant galima pasinaudoti lengvata, didesnės galimybės buvo esant senajai, prieš dešimtmetį galiojusiai, investicijų lengvatai.„Tačiau pagal nulinę pelno mokesčio lengvatą reinvestuotam pelnui buvo didesni apribojimai investicijų finansavimo šaltiniams – turėjo būti naudojamos tik nuosavos lėšos. Dabartinė lengvata leidžia naudoti ir nuosavas, ir skolintas lėšas, išskyrus nacionalinio biudžeto, kitų valstybės ir savivaldybių fondų, ES ir kitos finansinės paramos lėšas.Kęstutis Lisauskas, premjero Algirdo Butkevičiaus sudarytos mokesčių peržiūros grupės narys, „Ernst and Young“ partneris, nepritaria reinvesticijų tarifo grąžinimui dėl keleto priežasčių.Pirma, dabartinė lengvata leidžia mokėti 7,5% pelno mokestį investavimo metais ir dar bent ketverius metus į ateitį, jei investicija pakankamai didelė. Mokėtojui 75 Lt nuo 1.000 Lt pelno nėra didelė našta, juk jei neturėtų pelno, nieko nemokėtų. O valstybės biudžetui pelno mokestis lieka gana stabilus ir reikšmingas pajamų šaltinis. Bet nulinio tarifo atveju jis smarkiai mažėtų ir svyravimai tarp metų būtų labai dideli.„Štai nuspręstų kelios didelės įmonės tais pačiais metais įdiegti naujas IT sistemas ir nėra biudžete kelių šimtų milijonų planuotų litų“, – svarsto p. Lisauskas.Pasak jo, yra daug kalbų apie „nulinį tarifą investicijoms“, bet kol kas niekas nepasakė, ką tai reiškia. Jeigu tai bus panašu į prieš dešimt metų buvusį modelį, jis, eksperto nuomone, buvo blogas. Tuo metu lengvatą taikė visi ir bet kokiems turto pirkimams, todėl mokesčio administravimas buvo sudėtingas bei brangus, ir, nors tarifas buvo smarkiai didesnis, buvo surenkama labai mažai pelno mokesčio įplaukų.„Niekam ne paslaptis, kad geras mokestis yra tas, kurio tarifas mažas, bazė plati ir kuo mažiau išimčių, nes paprasčiau administruoti, – sako p. Lisauskas. – Vien to turėtų pakakti, kad apie „nulinį tarifą investicijoms“ apskritai nebūtų kalbos.“

Laukia verdikto Ponia Vaičiulienė prisimena, kad priimdama investicinio projekto lengvatą Vyriausybė aiškino, jog baigiantis šiam laikotarpiui teks įvertinti, kokį efektą ši lengvata turėjo, kaip pasikeitė įmonių našumo rodikliai ir t. t.„Kiek man žinoma, toks vertinimas dar nėra atliktas. Jeigu lengvata nebus pratęsta ar priimta nauja, neturėsime investicijoms (išskyrus MTEP) skirtos pelno mokesčio lengvatos“, – sako p. Vaičiulienė. To vertinimo ji laukia iš mokestinių pertvarkų darbo grupės.

IP lengvatos taikymo pavyzdys* * Šiame dokumente pateikta informacija yra bendro pobūdžio ir negali būti vertinama kaip teisinė išvada ar konsultacija, pritaikyta konkrečiam atvejui.Šaltinis: Eversheds Saladžius

MTEP lengvata Pelno mokesčio įstatymas taip pat numato lengvatą, susijusią su mokslo tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) darbų sąnaudomis. MTEP paskata neturi galiojimo pabaigos, ji galioja daugelyje šalių:* Sąnaudos, išskyrus ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudas, patirtos MTEP, tris kartus atskaitomos iš pajamų tuo mokestiniu laikotarpiu, per kurį patiriamos, jeigu atliekami MTEP darbai susiję su subjekto vykdoma įprasta ar numatoma vykdyti veikla, iš kurios yra arba bus uždirbamos pajamos ar gaunama ekonominė nauda.* MTEP veikloje naudojamo ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudos iš pajamų atskaitomos Pelno mokesčio įstatymo nustatyta tvarka. Tokiam turtui taikomi sutrumpinti nusidėvėjimo ir amortizacijos laikotarpiai – 2 metai vietoj 3–8 metų atitinkamam turtui (mašinoms, programinei įrangai ir pan.).Šaltinis: Eversheds SaladžiusStraipsnis šiandien publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Fintech“ rinka: ko galime tikėtis 2020-aisiais Premium

Naujos technologijos ir besikeičiantys vartotojų poreikiai pastaraisiais metais sudrebino finansinių paslaugų...

Paslaugos
2020.01.16
„Revolut Bank“ jungiasi prie Lietuvos bankų asociacijos 4

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų (fintech) startuolis „Revolut“, Lietuvoje kuriantis...

Finansai
2020.01.14
„Luminor“ padengtosioms obligacijoms iš „Moody‘s“ gavo Aa1 reitingą

Bankas „Luminor“ planuojamoms išleisti nekilnojamuoju turtu padengtoms obligacijoms iš „Moody's Investors...

Rinkos
2020.01.14
Šiaulių bankas perka „Danske Bank“ privačių klientų paskolų portfelį Lietuvoje

Baltijos šalis apleidžiančio „Danske Bank“ 125 mln. Eur vertės privačių asmenų paskolų portfelį Lietuvoje...

Rinkos
2020.01.09
SEB II pakopos pensijų fondų vertė perkopė 1 mlrd. Eur  1

SEB valdomas II pensijų pakopos dalyvių turtas perkopė 1 mlrd. Eur, o nuo metų pradžios pradėjusių veikti...

Finansai
2020.01.07
II pakopos pensijų fondai klientams 2019 m. uždirbo 20% grąžą 3

Nuo 2019 m. pradžios veikiantys gyvenimo ciklo pensijų fondai pernai II pakopoje kaupiantiems gyventojams...

Finansai
2020.01.06
Estija atrakina II pensijų pakopą ir liberalizuoja investavimą Premium 6

Valdančioji Estijos dauguma 2019 m. po pirmojo skaitymo parlamente pritarė, kad pensijų sistemos II pakopa iš...

Finansai
2020.01.06
Teismas: buvęs „Turtvaldos“ vadovas S. Juška turi sumokėti įmonei 2 mln. Eur

Buvęs su žlugusio Ūkio banko pagrindiniu akcininku Vladimiru Romanovu susijusios bankrutavusios įmonės...

Finansai
2020.01.03
„Luminor“ efektas: Švedijos investuotojams Lietuvoje ant kulnų lipa Estija

Pagal sukauptas tiesiogines užsienio investicijas (TUI) Lietuvoje Švediją 2019 metais beveik pasivijo...

Finansai
2020.01.03
Lietuvos SEB, „Swedbank“ ir Šiaulių bankui reiks suieškoti 600 mln. Eur 2

Trys didžiausi Lietuvos bankinio sektoriaus atstovai turės papildomai sukaupti 601 mln. Eur, kad atitiktų...

Rinkos
2020.01.02
Šiaulių bankui – 0,88 mln. Eur bauda už pinigų plovimo prevencijos reikalavimų pažeidimus 9

Lietuvos bankas po planinio patikrinimo Šiaulių bankui pritaikė poveikio priemones, tarp kurių – 0,88 mln.

Rinkos
2019.12.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau