Lietuvos eksporto plėtra paspartėjo pustrečio karto

Publikuota: 2012-09-07
svg svg
Nuotrauka: Juditos Grigelytės
 

Liepą metinis Lietuvos eksporto augimo tempas grįžo prie metų pradžioje buvusių dviženklių skaičių, kuriuos porai mėnesių buvo nubraukęs "Orlen Lietuva" remontas. Analitikų teigimu, artimiausių mėnesių perspektyvos - taip pat šviesios, tačiau ilgalaikius lūkesčius temdo Lietuvos įmonių nenoras investuoti į gamybos atnaujinimą bei plėtrą. (papildymai visame tekste)

Lietuvos eksporto metinis augimas liepą siekė 13,2% ir buvo pustrečio karto spartesnis nei birželį, kai skelbtas 5,2% didėjimas.Ne mineralinių produktų eksportas, palaikęs bendrą srautą remontuojant gamyklą "Orlen Lietuva", liepą augo dar sparčiau - 19%, palyginti su birželį skelbtu preliminariu 16,6%, gegužę - 10% augimu.Kilimą pristabdė sulėtėjusi lietuviškų produktų eksporto plėtra, kurios tempas (be mineralinių produktų) liepą siekė 4,5%, kai birželį dar buvo 14%, gegužę - 6,9%."Eksporto augimą vis dar slopina mineralinių produktų eksportas - jei žiūrėtume į lietuviškos kilmės produktus apskritai, tai jų eksportas per metus netgi sumažėjo, bet, pašalinus mineralinių produktų įtaką, matome 4,5% augimą. Kol kas sunku pasakyti kodėl, bet naftos perdirbimo gamyklos produkcijos išvežimai vis dar atsilieka nuo to lygio, kuris buvo ir pernai, ir šių metų pradžioje", - VŽ komentavo Nerijus Mačiulis, "Swedbank" vyriausiasis ekonomistas.Anot jo, artimiausiais mėnesiais tai turėtų pasikeisti, nes liepą sparčiai augęs naftos produktų importas rodo, kad "Orlen Lietuva" atsigabeno daugiau žaliavos ir apsukas didins, tačiau į priešingą, neigiamą, pusę gali koreguotis sparti reeksportuotojų į Rusiją bei kitas NVS šalis plėtra."Eksportas auga didžiąją dalimi dėl reeksporto - transporto priemonių, mechaninių įrengimų, kitų investicinių prekių. Tačiau panašu, kad reeksportas į Rusiją ir kitas NVS šalis šį rudenį bus kiek mažesnis dėl tam tikrų naujų mokesčių, kurie atsirado Rusijoje. Liepos mėnesio ir rugpjūčio mėnesio rezultatai tikriausiai ir bus šiek tiek padidinti skubant eksportuoti produkciją, dar kol tie mokesčiai neįsigaliojo", - sakė p. Mačiulis.

Pasekmė

Jis pabrėžia, kad lietuviškos kilmės prekių eksporto sulėtėjimas yra nesunkiai įžvelgiama pasekmė to, kad Lietuvos įmonės į technologijų, asortimento, rinkų plėtrą pastaruosius trejus metais nuo krizės pradžios investavo labai mažai.Anot ekonomisto, nors liepos eksporto rezultatas buvo visų laikų Lietuvos rekordas, kurį palaikyti ir toliau turėtų padėti verslininkų sumažintos sąnaudos - mažiau etatų, mažesni atlyginimai -  vietinės gamybos eksporto sulėtėjimas ilgainiui taps akivaizdus."Analizuodami liepos duomenis, jokių rizikos ženklų nematome, bet galvojant apie naujus eksporto rekordus ateityje, labai didelių stebuklų laukti nereikėtų - būtent dėl to, kad kol kas Lietuvos investicijos apskritai ir investicijos į produktyviausias priemones - inovacijas, aukštąsias technologijas - yra labai žemos ir visai nedidėja. Vien dėl pigios darbo jėgos ir ir dėl padidinto efektyvumo sumažinus darbuotojų skaičių, eskportas labai sėkmingai augo 2011 m. ir toliau auga šiais metais, bet ta lėtėjimo tendencija, ypač lietuviškos kilmės prekių, yra akivaizdi ir kad ją pakeistume, reikia labai kryptingų investicijų, kurių kol kas per mažai", - sakė p. Mačiulis.Jau skelbta, kad šiemet antrąjį ketvirtį į ilgalaikį materialųjį turtą Lietuvoje investuota 3,6 mlrd. Lt, 1,3% daugiau nei antrąjį 2011 m. ketvirtį. Pagal investicijas į mašinas, įrenginius ir transporto priemones – labiausiai našumą keliančias investicijas – Lietuvą lenkia ne tik Latvija (11,3%) ir Estija (10,1%) bet ir kone visos panašaus išsivystimo ES narės: Čekija, Slovakija, Slovėnija, Vengrija.Statistikos departamento duomenimis, šios investicijos sudarė apie 40% visų investicijų ir palyginti su antruoju praėjusių metų ketvirčiu, jos beveik nepakito.Šių metų pirmųjų septynių mėnesių duomenimis, Rusijai teko 19%, sparčiau nei Lietuva augančiai Latvijai - 10,8%, didžiausiai Europos ekonomikai Vokietijai - 8,1% Lietuvos eksporto. Eksportas į Rusiją ir Latviją augo, kai į Vokietiją - kiek sumažėjo."Žiūrint į pagrindines rinkas, aišku, krenta į akis tas pats faktas, kuris matėsi ir antrąjį šių metų ketvirtį - atitinkamai 6,1 ir 3,4% sumažėjo eksportas į pagrindines euro zonos valstybes - Vokietiją, Prancūziją. Tačiau kadangi tai nominalios vertės eksportas, nereiškia, kad produkcijos eksportuojama mažiau - krito jos kainos", - kalbėjo p. Mačiulis, pridurdamas, kad euro regioną kiek atgaivinti galėtų vakarykščiai Europos centrinio banko pažadai dėl ekonomikos gelbėjimo.

Prekybos pjūviai

Statistikai skelbia, kad eksporto iš Lietuvos vertė liepą siekė 6,5 mlrd. Lt, o importas ūgtelėjo 13,6%, iki 7,2 mlrd. Lt.Per metus labiausiai plėtėsi antžeminių transporto priemonių (60,6%), katilų, mašinų ir mechaninių įrenginių, jų dalių (40,8%), elektros mašinų ir įrenginių bei jų dalių (28,4%) eksportas.Už sausį buvo skelbtas preliminarus 13,3%, vasarį - 11,9%, kovą - taip pat 11,9%, balandį - vienkartinių veiksnių išaugintas 21,7% metinis Lietuvos eksporto augimas.Gegužę, kai visą mėnesį neveikė didžiausia Lietuvos pramonininkė "Orlen Lietuva", buvo suskaičiuotas 13,5% eksporto mažėjimas, o birželį, kai "Orlen Lietuva" neveikė tik kelias dienas, grįžo 5,2% augimas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ekonomikos ašis aiški, o krumpliaračiai nenuspėjami Premium 1

Bet kuri makroekonominė analizė šiuo metu sukasi apie tą pačią pasaulinės pandemijos ašį. Jos poveikis...

Verslo aplinka
2021.01.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku