Lietuvos ambasadorius: ko laukti Gruzijoje po rinkimų

Publikuota: 2012-10-02
Michailas Saakašvilis, Gruzijos prezidentas
Michailas Saakašvilis, Gruzijos prezidentas Nuotrauka: Andrew Harrer / "Bloomberg"
„Verslo žinios“

Gruzijos milijardierius Bidzina Ivanišvili, vadovaujantis opozicinei "Gruzijos svajonės" partijai, šalies parlamento rinkimuose išplėšė pergalę iš prezidento Michailo Saakašvilio, vadovaujančio Vieningajam nacionaliniam judėjimui. (Papildymai visame tekste)

Suskaičiavus 29,1% balsų, paaiškėjo, kad 53,1% rinkėjų palaikė "Gruzijos svajonę", o 41,6% – Vieningąjį nacionalinį judėjimą.Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija patvirtino, kad rinkimai Gruzijoje buvo sąžiningi ir laisvi, rašo "Bloomberg".Tačiau, kol nepaskelbti galutiniai rezultatai, stebėtojai išlieka atsargūs – devynerius metus šaliai vadovaujančio prezidento Michailo Saakašvilio Vieningasis nacionalinis judėjimas yra stipresnis vienmandatėse apygardose.Jonas Paslauskas, Lietuvos ambasadorius Tbilisyje, "Verslo žinioms" sako, kad tebeskaičiuojami balsai vienmandatėse apygardose, atotrūkis mažėja, tad padėtis gali keistis."Bendraujame su visomis rinkimuose dalyvaujančiomis partijomis, ir galiu pasakyti, kad esminių pokyčių, nepriklausomai nuo to, kas ateis į valdžią, nebus, nes nebus ir ryškios persvaros, tai matyti jau dabar. Jie bus priversti dirbti kartu. Vakar stebint ir prezidento Saakašvilio, ir opozicijos lyderio Ivanišvilio pasisakymus, džiugino tai, kad išgirdau teigiamų naujų gaidų – ir vienas, ir kitas sakė, jog privalės kartu dirbti Gruzijos labui. Rinkimų kampanijoje to nesimatė, bet dabar politikai, matyt, supranta, kad reikės sutelkti jėgas", – pasakoja p. Paslauskas.Jis sakė nedramatizuojąs rinkimų rezultatų, kad kokie jie būtų:"Žinau, kad Lietuvos atžvilgiu visų politinių jėgų nusiteikimas yra teigiamas".

Įžvelgė Rusijos ranką

Pirmadienio vakarą, po rinkimų, atliktos apklausos rodė persvarą p. Ivanišvilio pusėje. Oficialius rinkimų rezultatus žadama baigti skaičiuoti per artimiausias kelias valandas.Suskaičiavus 20,7% balsų, p. Ivanišvilio vadovaujamai partijai "Gruzijos svajonė" buvo atitekę 54,3% rinkėjų paramos, o Vieningajam nacionaliniam judėjimui – 41%, šiandien skelbė Gruzijos rinkimų komisija.Kelias savaites prieš rinkimus p. Saakašvilio vadovaujama valdančioji partija lenkė opoziciją, tačiau jos kortas smarkiai sumaišė rugsėjo viduryje Tbilisyje kilę protestai, kuriuos įžiebė viešumon patekę kraupūs kalinių kankinimo ir prievartavimo vaizdai iš Gruzijos įkalinimo įstaigų.Ponas Saakašvilis per rinkimų kampaniją savo varžovą vadino "turtingu vaikinu" ir kaltino jį siekiant "nupirkti visą sistemą", rašo CNN. Prezidentas tvirtino, kad jam kelia nerimą turto kiekis, kurį p. Ivanišvilis sukaupė Rusijoje ir kurį jis naudojo rinkimų kampanijai finansuoti."Mes žinome, ką reiškia Rusijos pinigai. Kaip jie gaunami, kokiais metodais naudojami, savaime aišku, tai kelia susirūpinimą", – kalbėjo p. Saakašvilis.Ponas Ivanišvilis, turtingiausias Gruzijos žmogus, jo turtas vertinamas maždaug 6,4 mlrd. USD (17,12 mlrd. Lt), oponento kaltinimus pavadino melagingais stereotipais. "Gruzijos svajonės" lyderis iš tiesų verslą sukūrė Rusijoje po Sovietų sąjungos žlugimo, tačiau pasitraukė iš Rusijos, į valdžią atėjus Vladimirui Putinui. Ponas Ivanišvilis teigia pardavęs visą Rusijoje turėtą turtą."Yra visokių versijų, aš pats daug jų girdėjęs, gyvenimas parodys. Buvau ne kartą susitikęs su p. Ivanišviliu. Jo koaliciją sudaro 6 partijos, labai skirtingos, nuo liberalių iki radikalesnių, p. Ivanišvilis mėgina jas apjungti. Nenorėčiau daryti jokių išvadų", – VŽ sako Lietuvos ambasadorius Tbilisyje."Tai svarbi diena Gruzijai, kadangi ji sprendžia, kas nutiks Europos svajonei, kas nutiks demokratijos idėjai", – po rinkimų kalbėjo p. Saakašvilis.

Dvi stovyklos

Pasak ambasadoriaus p. Paslausko, tarptautiniai stebėtojai rinkimus Gruzijoje vadina gerai organizuotais, techniškai sklandžiais.Rinkimus Gruzijoje stebėjo apie 1.600 tarptautinių stebėtojų, per 20 – iš Lietuvos."Nerimą šiek tiek kelia poliarizacija tarp dviejų stovyklų. Žinant ūmų gruzinų būdą, buvo šiek tiek nuogąstavimų dėl didelių susirinkimų, mitingų, kad jie nevirstų susistumdymais. Bet kol kas incidentų neužfiksuota. Vakar Tbilisio centrinėse gatvėse rinkose p. Ivanišvilio šalininkai ir šventė tariamą pergalę.Dar visko gali būti, kai paaiškės galutiniai rezultatai. Kartais partijų lyderiai sukelia didelius žmonių lūkesčius, pavyzdžiui, žada, kad turės 100 vietų parlamente, nors gali būti, kad nė vienai tai nepasiseks – tuomet gali būti, kad galutiniais rezultatais žmonės gali nusivilti. Bet dabar tikrai ramu", – pasakoja p. Paslauskas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus