Uspaskichas: dujų terminalas bus našta vartotojams

Publikuota: 2012-10-16
svg svg
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
 

Viktoras Uspaskichas, rinkimuose kol kas pirmaujančios "Darbo partijos" lyderis, kalbėdamas apie savą Lietuvos ekonomikos viziją pabrėžia, kad svarbiausias tikslas - kurti generuojančią ekonomiką. Interviu "Verslo žinioms" jis pažymi, kad mažesnių mokesčių viltis šviečia tik vidaus rinkoje su importu konkuruojančiam verslui, kitoms įmonėms svarbiausiu rodikliu turi būti paklausa.

Esate minėjęs, kad būtumėte geriausias premjeras Lietuvai. Kokius tikslus sau, kaip premjerui, keltumėte?

Kurti generuojančią ekonomiką. Turime atsisakyti merdinčios ekonomikos, nelaukti, kada pagerės ES rinka ir galėsime daugiau eksportuoti ir uždirbti. Ne. Lietuvos žmonės yra pajėgūs tradiciniame versle kurti savo produktą ir pardavinėtąjį tarptautinėse rinkoje. Eisime prie to. Vidaus vartojimo neskatinsime tik per monetarinę politiką, jį turime skatinti per gamybą. Neužtenka siauro paketo socialiai remtiniems žmonėms finansuoti, kad jie galėtų daugiau pirkti. Turime sukurti pigesnį produktą, kad jis konkuruotų vidaus rinkoje su importu ir per tą prizmę padidinti nacionalinio produkto vartojimą.Ekonomika yra svarbiausia. Galima flirtuoti su švietimu, medicinos, kultūros darbuotojais, sportininkais ar krašto apsauga, užsienio politika - niekas iš dangaus nenukris, turime sukurti generuojančią ekonomiką, o ne skolinti pavalgymui. Tai pagrindinis dalykas.

Kokius dabartinės Vyriausybės projektus Jūs neabejotinai tęstumėte?

Nežinau, tęsti ar ne, bet reikia užbaigti VAE projektavimą ir nustatyti šio projekto reikalingumą, naudingas jis ar ne. Matau, kad jie įklimpę ir su suskystintų dujų terminalu. 2011 m. kalbėta, kad jo kaina bus nuo 600 mln. Lt iki 1 mlrd. Lt. Kai projektas buvo patvirtintas, kaina išaugo iki 2,4 mlrd. Lt. Su tokia kaina projektas bus našta mūsų vartotojams, ekonomikai, jis bus nekonkurencingas. Skaičiuoti labai paprasta – mes šiandien vartojame Lietuvoje 3 mlrd. kub. m. dujų.  Vienas mlrd. eina kaip žaliava, likę du  - kaip kuras energijos gamybai. Jei iš dujų kurui galėtume sutaupyti  apie 10%, tai yra apie 100 mln. Lt pliusas. 2,5 mlrd. mes mokėsime 25 metus. Ekonominis naudingumas visame pasaulyje skaičiuojamas ne daugiau nei 12 metų. Jei per tiek laiko neatsiperka, reiškia projektas nuostolingas. Šis – dvigubai ilgesnis.Žiūrint, kaip į saugumo alternatyvą, na, galima imti ir mokėti. Suskystintų dujų terminalas nepatems labai žemyn mūsų ekonomikos, galime jį išlaikyti, bet jis vis tiek bus nuostolingas.Be to, jei gamtinės dujos šiandien priskirtos prie naftos produktų kainos, tai suskystintos dujos būtinai bus susietos su gamtinių dujų kaina. 1.000 kub. m. gamtinių dujų kaloringumas prilygsta 0,8 tonos naftos produktų, o suskystintų  dujų kaloringumas yra kaip 0,720 t. Beveik taip pat, todėl niekas pigiau nepardavinės suskystintų dujų, nesvarbu iš kur perkama. Kainuos tiek, kiek kainuoja pasaulio rinkose.

Lietuvos santykiai su "Gazprom" yra gana savotiški. Ką planuojate daryti, kad jie bei sąlygos pirkti gamtines dujas pagerėtų?

Mažiausiai ką galime padaryti, pasiekti ne blogesnius santykius nei turi Estija ir Latvija. Turime visas galimybes tai padaryti.

Kokių žingsnių imtumėtės?

Tiesiog kalbėtis reikia.
 
Vyriausybė pastaraisiais metais daug dėmesio skyrė valstybės įmonėms. Kaip su jomis tvarkysitės Jūs?Man nepatinka vienas dalykas – jie nurodė sumokėti į valstybės biudžetą pelno mokesčius ir dividendus, ir privertė įmones skolintis, nes jos neturėjo tam pinigų. Nauja valdžia ateis, suras apie milijardo litų trūkumą tose valstybės įmonėse, dar pusantro milijardo suras Sodros biudžete, kur tiesiogiai paskolinta iš banko. Ir to iš niekur kitur nepadengsi, tik iš biudžeto, reiškia - dar papildomai 2,5 mlrd. Lt minusas. Tai neteisingas požiūris.
Bet norui padaryti juos pelningus, kažkokį rodiklį nuo to pelno skirti pelno mokesčiui ir dividendams į valstybės sąskaitą, aš pritariu ir palaikau. Visa tai turi būti integruota į savikainą. Tik reikia priversti skaidriai dirbti, kad įmonės neišleistų tų pinigų.

Kaip priversti skaidriai dirbti?

Daugiausia tai  – energetikos įmonės, tad Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija turi dirbti kompetentingai. Matau, kad ten kompetencijos labai mažai, todėl mes, kaip atskirą punktą, į savo programą įtraukėme tikslą šią komisiją kvalifikuoti. Pabrėžiu, ne diskvalifikuoti, bet papildyti kompetencija, kad jie galėtų vykdyti monitoringą įmonėse ir priversti jas dirbti rinkos sąlygomis, pelningai, įtraukti į galutinio produkto ar paslaugos kainą ir pelną, ir dividendus. Mes neturime užsiiminėti komunizmu, turime mokėti rinkos sąlygomis už viską – ir už pelną, ir už dividendus.

Verslas baiminasi staigių pokyčių, ypač mokestinės politikos permainų. Kokią mokesčių politiką planuojate vykdyti Jūs?

Bijo, jei tai yra mokesčių didinimas, mažinimo niekas nebijo. Mes esame už generuojančią ekonomiką. Aišku, tai, kad norime naudoti vidinę devalvaciją, t.y. naudoti vidinius resursus tam, kad nepažeistume fiskalinio deficito, atitiktume Mastrichto kriterijus, nėra geras signalas. Bet tame matome rezervą.Apmokestinti tuos, kurie vidaus rinkoje nekonkuruoja su importu, nėra didelė bėda. Bet tiems, kurie konkuruoja, mes turime sukurti konkurencines sąlygas. Tada bus subalansuota ekonomika. Taigi valiutą generuojančiam verslui, kuris konkuruoja su importu – taip, mokesčiai gali mažėti. Spekuliatyvus verslas, t.y. tas, kuris nekuria kaupiamosios dalies BVP struktūroje, nekonkuruoja su importu vidaus rinkoje – tegul nesitiki, mokesčiai liks tokie patys, o gal net ir didės. Nes jei norime išlaikyti vidinę fiskalinę drausmę, turime naudoti tik vidinę devalvaciją.Jei Vilniuje ir padarysime šiandien 10 kartų daugiau kirpyklų, plaukų daugiau neatsiras, tad iš tų 10 liks tiek, kiek yra paklausos. Bet jų paslaugos ir kokybė pagerės. Nesvarbu, kaip toks verslas apmokestintas, pasiūla visada grindžiama paklausa. Kiek bus paklausos, tiek bus ir pasiūlos.

Galimi Jūsų partneriai, Lietuvos socialdemokratų partija, tvirtai už progresinių mokesčių įvedimą, ar palaikote jų poziciją?

Šiandien ir socialdemokratai taip garsiai nekalba. Bet jei eisime prie progresinių mokesčių, neturime padaryti jų, kaip pavydo mokesčio. Reikia ne tik nuimti nuo tų, kurie gauna daug, bet lygiagrečiai iš karto turi būti pridėta mažai uždirbantiems. Jei tiesiog paimsime iš daugiau gaunančių ir nusiųsime tuos pinigus į valstybės biudžetą, tai bus tik pavydo mokestis. Reikia pasiekti tą tikslą, apie kurį kalbama – sumažinti atskirtį. Taigi, jei keičiame GPM (gyventojų pajamų mokestį, - red.), iš karto iš vienų kišenės turi eiti į kitų, bet ne per valstybės biudžetą, nereikia čia tarpininkų. Jei bus tarpinis variantas, mes tikrai nepritarsime tokiems progresiniams mokesčiams.

Kokius lyderius norėtumėte matyti šalia savęs Vyriausybėje?

Šiandien mes susiduriame su lyderių trūkumu. Taip, Uspaskichas gimė Rusijoje, daug prieštaravimų, galima jį pastatyti į šoną, bet pati partijos komanda - labai stipti. Mes galime atstovauti bet kokiame lygmenyje, tai, žinoma, priklausys nuo prezidentės. Svarbu, kad prezidentė galvotų apie valstybę, ne apie mūsų ar kitas partijas, o valstybę, kuriai reikia pačiai generuoti pavalgymui.Algirdas Butkevičius, potencialus mūsų partneris, galiu pasakyti, yra perspektyvus politikas, gana tolerantiškas, sveikai mąstantis ir vertinantis situaciją viešojoje erdvėje. Labai linkėčiau jam atlaikyti visus spaudimus per artimiausias 2 -3 savaites. Jis gali būti labai perspektyvus politikas, net pakeisti Algirdą Brazauską.
Iš visų premjerų, kurie buvo Lietuvoje, man imponuoja A. Kubilius. Jis uždirbo neigiamą reitingą per šį laikotarpį, bet padarė vieną didžiulį dalyką - išlaikė ir stuburą, ir komandą, išsaugojo kiekvieną savo narį, nors buvo juo ir nepatenkintas, jis norėjo išlaikyti valstybingumą. Didžiulis minusas – jis nesupranta rinkos dėsnių, niekada nekūrė generuojančios ekonomikos. Jei šalia jo, jo užsispyrimo, neblefuojant, stovėtų žmonės, kurie nori užsiiminėti generuojančia ekonomika, Kubilius būtų nepamainomas premjeras, jis tą parodė. Sunkiausiu metu jis negalvojo apie savo karjerą, galvojo apie valstybę, bet, deja, jo supratimas apie ekonomiką – labai silpnas.

O ar yra jau numatyta komanda, kuri galėtų užimti postus ministerijose?

Komandą esame numatę bet dabar nepasakysime. Patys tiksliai žinome, ką darysime, ką pasiūlysime, bet nenorime dabar kalbėti, nes įprasta išplauti visus apatinius drabužius žmogaus, jį suvalgyti, nors, pasirodo, dažnai ir nepelnytai, kam to reikia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku