Estų analitikas R. Alev: „Virtualiųjų valiutų reguliavimas padidino tiek sektoriaus skaidrumą, tiek rinkos dalyvių atsakomybę“

Reklama publikuota: 2020-11-12
Estijos informacijos apie pinigų plovimą biuro (FIU) strateginis analitikas Rain Alev .
svg svg
Estijos informacijos apie pinigų plovimą biuro (FIU) strateginis analitikas Rain Alev .

Nors Estija iki šiol buvo linksniuojama kaip virtualiųjų valiutų verslams viena palankiausių Europos valstybių, šiemet įsigalioję nauji pinigų plovimo prevencijos reikalavimai gerokai sumažino šalies virtualiųjų valiutų sektoriuje veikusių įmonių skaičių. Tarptautinėje konferencijoje „Baltic AML Forum 2020“ kalbėjęs Estijos informacijos apie pinigų plovimą biuro (FIU) strateginis analitikas Rain Alev pažymėjo, jog visgi naujas reguliavimas į virtualiųjų valiutų paslaugų sektorių įnešė daugiau skaidrumo, o rinkos dalyviai ėmėsi rimčiau įgyvendinti atitikties reikalavimus bei diegti pinigų plovimo prevencijos priemones.

Siekė efektyvesnės rinkos priežiūros

Estijoje virtualiųjų valiutų veiklos reguliavimas įsigaliojo tik šiais metais — kovo 10 dieną. Nuo tada visi virtualiųjų valiutų paslaugas teikiantys verslai — nuo virtualiųjų valiutų piniginių iki virtualiųjų valiutų keityklų — dėl pinigų plovimo prevencijos reikalavimų įgyvendinimo buvo pradėti reguliuoti lygiai taip pat, kaip ir kitos finansų įstaigos ar mokėjimų paslaugų įmonės.

Anot R. Alev, naujasis reguliavimas apibrėžė ir ilgesnį licencijų gavimo terminą — jis buvo prailgintas nuo 30 iki 60 dienų. Tai virtualiųjų valiutų veiklos licencijas išduodančiai institucijai suteikė daugiau laiko paraiškų vertinimui.

„Įsigaliojus naujam reguliavimui Estijoje, virtualiųjų valiutų paslaugų teikėjams atsirado ir papildomi reikalavimai. Veiklą su virtualios valiutomis vykdančių įmonių valdybos nariai, vadovai ir savininkai reguliuojančiai institucijai buvo įpareigoti pateikti informaciją apie savo atsakomybes bei gyvenimo aprašymus. Tokiu būdu reguliuotojai tikrindavo verslininkų reputaciją“, — teigė R. Alev.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Estijos informacijos apie pinigų plovimą biuro atstovas taip pat pažymėjo, jog su virtualiomis valiutos veiklą vykdančios įmonės privalėjo būti registruotos Estijoje arba šalyje turėti įsteigtą padalinį. Tokioms įmonėms taip pat atsirado reikalavimas turėti ne mažesnį kaip 12 000 eurų siekiantį įstatinį kapitalą bei mokėjimų sąskaitą, atidarytą Europos Ekonominės Erdvėje veikiančioje kredito, elektroninių pinigų arba mokėjimo įstaigoje.

Anot R. Alev, šiais reguliavimo pakeitimais pirmiausia buvo siekiama užtikrinti efektyvesnę virtualiųjų valiutų įmonių veiklos priežiūrą, pinigų plovimo prevencijos reikalavimų laikymąsi bei geriau valdyti su šiuo sektoriumi susijusias rizikas. Pasak analitiko, įsigalioję pokyčiai užtikrino, jog Estijos įvestas virtualiųjų valiutų reguliavimas atitiktų tarptautinius Finansinių veiksmų darbo grupės kovai su pinigų plovimu (FATF) nustatytus standartus.

Nauji reikalavimai išvalė rinką

R. Alev teigimu, per pastaruosius keletą metų Estija išgyvenimo tikrą virtualiųjų valiutų verslų bumą. 2018 metais šalyje buvo išduota daugiau nei 600 naujų virtualiųjų valiutų veiklos licencijų. 2019 metais Estijoje šių licencijų skaičius perkopė 1300. Skaičiuojama, kad šiais metais visos licencijuotos įmonės kartu gavo per 1,2 mlrd. eurų pajamų. Tačiau 2020 metų rugpjūčio pabaigoje virtualiųjų valiutų veiklos licencijų skaičius sumažėjo iki 350.

Pasak analitiko, tai įvyko dėl to, jog Estijos finansų priežiūros institucijos nusprendė panaikinti per 1200 virtualiųjų valiutų veiklos licencijų, išduotų daugiau nei 700 įmonių. Tokios sankcijos pritaikytos įmonėms, kurios arba po licencijų gavimo taip ir nepradėjo veiklos, arba nevykdė įsigaliojusių pinigų plovimo prevencijos reikalavimų.

Po tokio masinio licencijų panaikinimo, anot R. Alev, virtualiųjų valiutų paslaugų sektorius tapo skaidresnis, jame liko veiklą išties vykdantys rinkos žaidėjai.

Ir toliau skatins pasitempti

Anot analitiko, naujas reguliavimas davė ir kitų teigiamų pokyčių. Pavyzdžiui, padidėjo apie potencialius finansinius nusikaltimus priežiūros institucijoms pranešančių įmonių. Tiesa, nors šis skaičius padvigubėjo, jis vis dar tebėra mažas ir siekia apie 9 proc. nuo visų virtualiųjų valiutų licencijas turinčių įmonių.

„Visgi, naujos reguliavimo taisyklės davė naudos. Nors Estija galbūt ir tapo mažiau patraukli su virtualiomis valiutos veiklą norintiems vykdyti verslams, tačiau aiškios veiklos taisyklės paskatino įmones rimčiau žiūrėti į atitikties funkciją ir kokybiškiau įgyvendinti pinigų plovimo prevencijos reikalavimus“, — apibendrino analitikas.

Jis pažymėjo, jog Estijos finansų priežiūros institucijos ir toliau skatins virtualiųjų valiutų paslaugas teikiančius verslus atidžiau vertinti klientų rizikas, užtikrinti kokybiškesnę transakcijų stebėseną bei dažniau pranešti institucijoms apie pastebėtas neleistinas veiklas.

Rain Alev yra Estijos informacijos apie pinigų plovimą biuro (FIU) strateginis analitikas. Šių metų spalio 7 d. finansinių technologijų įmonės „Bankera“ inicijuotoje konferencijoje „BALTIC ALM FORUM 2020“ jis skaitė pranešimą „Virtualiųjų valiutų reguliavimas ir priežiūra Estijoje“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku